Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/7622/23
РІШЕННЯ
іменем України
18 вересня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника, згідно довідки про грошове забезпечення від 09 лютого 2023 року № 3719, яка надійшла від уповноваженогооргану, Державноїустанови «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Хмельницькій області»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти до виконання довідку про грошове забезпечення від 09 лютого 2023 року № 3719, яка надійшла відповідачу від у по вн оваженогооргану, Державноїустанови «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Хмельницькій області», і на підставі зазначеної довідки здійснити перерахунок та виплату з 01 грудня 2019 року пенсії позивачці по втраті годувальника та здійснити виплату донарахованої пенсії з 01.12.2019 року по теперішній час з урахуванням раніше виплачених пенсій.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що отримує пенсію по втраті годувальника на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки №3719 від 09.02.2023 року, виданої державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", однак у вказаному перерахунку відповідач відмовив. Позивачка вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки протиправною та такою, що порушує її право на пенсійне забезпечення. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 08.05.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 19.05.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечує. Зазначає, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" здійснив перерахунок пенсії позивачки згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року. Вказує, що після прийняття Постанови № 103 нормативно-правового акта щодо підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям або іншого порядку для здійснення перерахунку пенсій, Кабінет Міністрів України не приймав. Тому, підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачки на підставі оновленої довідки відсутні.
Крім того, повідомляє, що з 25.01.2022 по теперішній час (відповідно до заяви ОСОБА_1 від 16.03.2023) позивачка отримує пенсію у разі втрати годувальника ОСОБА_2 , обчислену відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи».
На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов представник відповідача просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з`ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також відповідачем подано клопотання, у якому просить позовну заяву за період з 01.12.2019 по день звернення до суду (01.05.2023) залишити без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення своїх прав позивач дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 02 січня 2023 року про відмову щодо перерахунку пенсії, тому строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив. Суд враховує, що відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та / або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду слід відмовити.
Представник відповідача подала клопотання про залучення як третьої особи на стороні відповідача державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області".
Згідно з частиною другою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Так як предметом спору є правомірність дій пенсійного органу щодо відмови у здійсненні позивачці перерахунку пенсії, тому рішення у цій справі не впливає на права або обов`язки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області". За таких обставин у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 08.07.2020 по 31.01.2022 отримувала пенсію по втраті годувальника відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно пенсійної справи ОСОБА_1 , 25.01.2022 остання звернулась до відповідача із заявою про припинення їй виплати пенсії по втраті годувальника на підставі ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку із переходом позивачки на пенсію у разі втрати годувальника згідно ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи".
Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" виготовила на направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 09.02.2023 № 3719 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2
16.03.2023 позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з 01.12.2019 на пдіставі вказаної довідки.
Відповідач 13.04.2023 листом повідомив, що підстав для проведення перерахунку пенсії немає.
Позивачка, вважаючи відмову відповідача протиправною, звернулася до суду за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Пунктом «б» статті 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що пенсії в разі втрати годувальника призначаються сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби, - у розмірі 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім`ї.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та / або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цьогоЗакону.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 року, статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінет Міністрів України 11.11.2015 року прийняв постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 року №260 затверджено "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок № 260).
Зокрема, пунктами 4 - 10 розділу ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання "заслужений"; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 №103 (далі - Постанова № 103) доповнено Порядок проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45) додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Частково рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Отже, з 19.11.2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Суд звертає увагу, що порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови № 103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому, було встановлено, що на підставі рішення Кабінету Міністрів України державні органи (у тому числі МВС) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів головним управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ті складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, оскільки Кабінет Міністрів України до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком № 45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.
У той же час, подальше скасування в судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.
Чинним є пункт 5 Постанови № 103, згідно з яким перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієїпостановипроводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цієюпостановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку № 45.
Фактично цей пункт передбачає, що перерахунок пенсії відбувається на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, що подаються Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, тобто, визначає конкретні документи, які можуть слугувати підставою для перерахунку пенсій, та взаємозв`язок органів влади - Міністерства внутрішніх справ та органів Пенсійного фонду України в рамках здійснення зазначених функцій.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
Позивачка подала відповідачу заяву про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 09 лютого 2023 року №3719, виданої державною установою "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ по Хмельницькій області".
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 23 Порядку № 3-1 заява пенсіонера та додані до неї документи є підставою для перерахунку пенсії.
Як наслідок, отримавши від позивачки заяву про перерахунок пенсії згідно з довідкою державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ по Хмельницькій області" від 09 лютого 2023 року №3719, відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивачки.
Проте, суд зауважує, що пенсію по втраті годувальника згідно з ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачці призначено 08.07.2020, тому перерахунок та виплата пенсії на підставі довідки від 09 лютого 2023 року №3719 повинні здійснюватись з 08.07.2020 відповідно.
Крім того, суд встановив, що з 25.01.2022 по теперішній час позивачка отримує пенсію у разі втрати годувальника, обчислену відповідно до норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи». Враховуючи наведене, з цієї дати у позивачки відсутнє право на перерахунок та виплату пенсії згідно із ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
За таких обставин, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 08.07.2020 по 31.01.2022 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" від 09 лютого 2023 року №3719 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовної вимоги про здійснення виплати донарахованої пенсії з 01.12.2019 року по теперішній час з урахуванням раніше виплачених пенсій, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, предметом судового розгляду можуть бути лише правовідносини, які вже виникли і пов`язані з захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Спірні правовідносини виникли у зв`язку із протиправними діями Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неперерахунку пенсії на підставі виданої довідки. Спору щодо виплати донарахованої пенсії на час звернення позивачки у цій справі до суду не існує, оскільки перерахунок згідно виданої довідки ще не проведений.
Судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позову в цій частині буде свідчити про вирішення спору, який ще відсутній, тобто на майбутнє, що суперечить приписам Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, такі вимоги заявлені передчасно, тому суд відмовляє у їх задоволенні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Позивачка сплатила судовий збір у розмірі 1073,60 грн, отже ці витрати слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" від 09 лютого 2023 року №3719, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 08.07.2020 по 31.01.2022 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" від 09 лютого 2023 року №3719 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський