Рішення № 11351072, 16.09.2010, Господарський суд Рівненської області

Дата ухвалення
16.09.2010
Номер справи
18/151
Номер документу
11351072
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" вересня 2010 р. Справа № 18/151

За позовом Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергозбереження Рівне"

про стягнення не сплаченого у добровільному порядку штрафу та пені у загальному розмірі 34 000 грн. 00 коп.

Суддя Гудак А.В.

Представники:

Від позивача : представник Федоров О.В. дов. в справі

Від відповідача : представник Куцаба я.М. - директор

СУТЬ СПОРУ:

Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України звернулося до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача коштів у розмірі 34000 грн. 00 коп., з яких17000 грн. 00 коп. - штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, 17000,00 грн.. - пеня. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.

Представник відповідача подав 16.09.10 відзив за вих № 172 від 15.09.10 позовні вимоги визнає в частині щодо стягнення штрафу в роз мірі 17000,00 грн. Щодо стягнення пені заперечує, обгрунтовуючи тим, що розмір штрафних санкцій ( пені) в розмірі 17000,00 грн. надмірно великий порівняно із збитками кредитора, а тому відповідно до ст.233 ЦК України має право зменшити розмір санкцій. При цьому має бути взято до уваги ступінь виконання зобов"язання боржником, майновий стан сторін, інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Просить суд у випадку встановлення правомірності застосування штрафних санкцій у вигляді пені 17000,00 грн.керуючись вивказаною нормою зменшити розмір пені.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Рівненське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України є органом у системі органів Антимонопольного комітету України, утвореним для реалізації завдань, покладених на Комітет Законом України "Про Антимонопольний комітет України", іншими актами законодавства про захист економічної конкуренції та Законом України "Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти".

Відповідно до пункту 2 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України 23.02.2001 р. №32-р та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.2001 р. за №291/5482 основним завданням відділення є участь у формування та реалізації конкурентної політики в частині: 1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; 2) контролю за узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюваннямцін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; 3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції; 4) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту економічної конкуренції у сфері державних закупівель.

Рішенням адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №38 від 22.06.09, яке прийняте за результатами розгляду матеріалів справи №03-1/28-09 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції ТзОВ "Енергозбереження Рівне" визнано, що останнє вчинило порушення, яке передбачене пунктом 1 частини 2 статті 13, пунктом 2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним ( домінуючим) становищем на ринку надання послуг теплопостачання, шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.

Вказаним рішенням на відповідача накладено штраф у розмірі 7 000 грн. 00 коп.

Рішення №38 від 22.06.09 про накладення штрафу відповідачем було отримано з- 24.06.09.

Згідно частини 2 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення органів Антимонопольного комітету є обов'язковими для виконання.

Відповідно до вимог статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

ТОВ “Енергозбереження Рівне” звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії відділення АМК від 22.06.2009 № 38 у справі № 03-01/28-09 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу (далі –рішення № 38).

Рішенням господарського суду Рівненської області від 11.11.2009 по справі № 12/143 позов задоволено з мотивів не доведення в рішенні № 38 зайняття ТОВ “Енергозбереження Рівне” монопольного становища на досліджуваному ринку та відсутністю негативних наслідків для споживачів внаслідок встановлення цим товариством тарифів на теплопостачання з порушенням визначеного чинним законодавством порядку затвердження цих тарифів.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.2010 зазначене рішення місцевого господарського суду скасовано і прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову. ТОВ “Енергозбереження Рівне” звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення суду першої інстанції залишити в силі, посилаючись на порушення положень Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб’єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України) від.05.03.2002 № 49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01.04.2002 за № 317/6605 (далі –Методика), при визначенні монопольного становища даного товариства та на порушення норм процесуального права.

Постановою Вищого господарського суду України від 06.07.10 по справі № 12/143 постанову Львівського апеляційного господарського суду від 06.04.10 зі справи № 12/143 залишено без змін, а касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Егергозбереження Рівне" - без задоволення. Постанова Вищого господарського суду мотивована тим, що апеляційний господарський суд дійшов вірного висновку про те, що ТОВ “Енергозбереження Рівне” займало монопольне становище на досліджуваному ринку і, користуючись своїм монопольним становищем, всупереч установленому чинним законодавством порядку встановило необґрунтовані тарифи на свої послуги, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку. Відтак апеляційний господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про встановлене рішенням № 39 порушення позивачем законодавства про захист економічної конкуренції та про відсутність підстав для визнання цього рішення недійсним.

З огляду на зазначене, рішення адміністративної колегії територіального відділення від 22.06.09 № 39 є чинним.

Частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка від суми штрафу. Однак, дана стаття Закону передбачає, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України; нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу; нарахування пені зупиняється на час розгляду судом відповідної справи.

Відтак нарахування пені починається: з з 07.04.10 ( оскільки 06.04.10 було прийнято Постанову Львівського апеляційного господарського суду по справі № 12/143, якою рішення місцевого господарського суду скасовано і прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову.; зупиняється з 17.06.10 ( день винесення Вищим господарським судом України ухвали про прийняття до розгляду скарги ТзОВ "Енергозбереження Рівне" зі справи № 12/143) по 06.07.10 ( день прийняття Вищим господарським судом України постанови з тієї ж справи). Загальний строк, за який нараховується пеня, складає 104 дні ( з 07.04.10 по 16.06.10 -71 день; і з 07.07.10 по 08.08.10 -33 дні) Розмір пені за один день прострочення оплати штрафу становить 255, 00 грн. ( з розрахунку 17000,00грн*1,5%= 255,00 грн.), а за 104 дні - 26520,00 грн., що перевищує суму штрафу, накладеного згідно рішення № 38 від 22.06.09.

Відповідно до ч.7 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.

Наданий суду уточнений розрахунок перевірено та визнано правильним.

Таким чином заборгованість відповідача становить 34000 грн. 00 коп.

Доказів сплати боргу відповідач суду не надав.

Доводи відповідача щодо зменшення штрафних санкцій ( пені в розмірі 17000,00 грн) .судом до уваги не приймаються, виходячи з наступного.

Підстави та умови нарахування пені в даному випадку визначено Закон України "Про захист економічної конкуренції" ( частина 5 ст.56), який встановлює як обов"язковість пені в разі несплати штрафу, так і правила обчислення строку її нарахування.

Отже, пеня, яка передбачена ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", має безальтернативний характер, внаслідок чого не підпадає під визначення господарсько-правової відповідальності у розумінні ст.218 Господарського кодексу України , а тому відсутні правові підстави застосування ст.233 Господарського кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача 17000,00 грн. штрафу та пені в розмірі 17000,00 грн. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України на відповідача покладаються судові витрати щодо сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85, ст.ст.116-117 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2.Стягнути з ТзОВ "Енергозбереження Рівне" ( 33001, м.Рівне, вул.Драгоманова,27, код ЄДРПОУ 36007828) штраф у розмірі 17000,00 грн. та пеню у розмірі 17000,00 грн. до загального фонду державного бюджету на рахунок територіального органу Державного казначейства за кодом класифікації доходів 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" ( символ звітності 106),р/р 31111310670000, Головне державне казначейство України в Рівненській області, код ЄДРПОУ 22586331, МФО 833017. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з ТзОВ "( 33001, м.Рівне, вул.Драгоманова,27, код ЄДРПОУ 36007828) в доход державного бюджету України 340,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя

Повний текст рішення суддею підписано "24" вересня 2010 р.