Єдиний державний реєстр судових рішень Cправа № 2а-1773/10/0770
Ряд стат. звіту № 6.6.4
Код - 06
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2010 р. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Большакової О.О.,
при секретарі судового засідання Рибак Т.В.,
з участю представника позивача Борисенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді адміністративну справу за адміністративним позовом Хустської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” про стягнення заборгованості, -
встановив:
13 травня 2010 року Хустська обєднана державна податкова інспекція Закарпатської області звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” про стягнення Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” 486893 гривень 87 копійок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб на користь Державного бюджету України.
У судовому засіданні представник Хустської обєднаної державної податкової інспекції позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив, що відповідачем було допущено порушення вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", в частині сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, внаслідок чого виникла податкова заборгованість в розмірі 486893 гривень 87 копійок, яка сплачена не була та підлягає стягненню з боржника.
Відповідач у судове засідання повторно не з'явився, будучи належним чином повідомлений про час та місце слухання справи. Про причини неявки відповідач суду не повідомив та заяви про відкладення розгляду справи не подав. Відповідач також не надіслав суду письмових заперечень щодо позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до висновку про повне задоволення позовних вимог з наступних підстав.
30.11.1995 року Хустською районною державною адміністрацією Закарпатської області зареєстроване Державне підприємство “Хустське лісове дослідне господарство”, про що було видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 за № 337124, ідентифікаційний код юридичної особи 22114649 (копія свідоцтва знаходиться в матеріалах справи).
Державне підприємство “Хустське лісове дослідне господарство” було включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією Довідки № 21 від 21.11.2005 року, виданої Управлінням статистики у Хустському районі.
Державне підприємство “Хустське лісове дослідне господарство” є платником податків і зборів, відповідно до чинного законодавства України, зареєстроване та знаходиться на обліку в Хустській обєднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до частини 1 статті 67 Конституції України та пунктом 3 частини 1 статті 9 Закону України „Про систему оподаткування", кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом. Відповідно до пп.17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-111 (далі Закон № 2181), штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Відповідно пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України про «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податкове зобов'язання нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті вказаного Закону вважається узгодженим з дня отримання платником податків податкового повідомлення, крім випадків, визначених підпунктом 5.2.2 вказаного Закону.
Відповідно до п.п.2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування”, платники податків повинні подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів), а також сплачувати належні суми податків, зборів та інших обовязкових платежів у встановлені законами терміни.
06.08.2009 року працівниками Хустської обєднаної державної податкової інспекції було проведено перевірку своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків з доходів фізичних осіб приватного підприємства Державне підприємство “Хустське лісове дослідне господарство” за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року. Перевіркою було встановлено, що в порушення п.п.4.2.9 “а” п.4.2 ст. 4 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-ІУ в результаті чого донараховано 1236 гривень 62 копійок податку з доходів фізичних осіб та порушено вимоги статті 8, пп.20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” в частині своєчасності перерахування податку до бюджету. В результаті виявлених порушень застосовано санкцію погашення податковим агентом за свій рахунок суми встановленого податкового зобовязання, зазначену суму кредиторської заборгованості в розмірі 243616 гривень 70 копійок. За наслідками перевірки було складено Довідку № 88/17 від 06.08.2009 року.
Для визначення загальної суми нарахованого податку з доходів фізичних осіб порівнювались записи бухгалтерського обліку підприємства про нараховані суми податку по рахунку 641 “Податок з доходів фізичних осіб” з підсумками сум податку, утриманого по відомостях на виплату заробітної плати по рахунку 661 “Розрахунки за заробітною платою”.
За наслідками перевірки повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податків з доходів фізичних осіб встановлено наступне:
-кредитове сальдо на 01.04.2008 року (рах. 641) 184553 гривень 82 копійок;
-нараховано податку за 2008 - 2009 р.р. (К/т 641) 408329 гривень 10 копійок;
-перераховано до бюджету за.2008 - 2009 р.р. (Д/т 641) 239990 гривень 62 копійок;
- кредитове сальдо станом на 01.04.2009 р. (рах.641/1) 35892 гривень 30 копійок.
14 квітня 2010 року Хустською обєднаною державною податковою інспекцією проведено звірку з Державним підприємством “Хустське лісове дослідне господарство” по питанню сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб. У результаті проведеної звірки встановлено, що станом на 14 квітня 2010 року сума заборгованості по сплаті податку з доходів фізичних осіб у Відповідача становить 486893 гривень 87 копійок. За наслідками перевірки було складено Акт проведення звірки від 14.04.2010 року б/н.
Для визначення загальної суми нарахованого податку з доходів фізичних осіб порівнювались записи бухгалтерського обліку підприємства про нараховані суми податку по рахунку 641 “Податок з доходів фізичних осіб” з підсумками сум податку, утриманого по відомостях на виплату заробітної плати по рахунку 661 “Розрахунки за заробітною платою”.
За наслідками перевірки повноти та своєчасності перерахування до бюджету утриманих сум податків з доходів фізичних осіб встановлено наступне:
-кредитове сальдо на 01.04.2009 року (рах. 641) 352892 гривень 30 копійок;
-нараховано податку за 2-4 кв. 2009 - 1 кв. 2010 р.р. (К/т 641) 319017 гривень 53 копійок;
-перераховано до бюджету за 2-4 кв.2009 -1 кв. 2010 р.р. (Д/т 641) 158543 гривень 50 копійок;
-кредитове сальдо станом на 14.04.2010 р. (рах.641/1) 486893 гривень 87 копійок.
Відповідно до п.п.З п.1ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 18.02.97 року платники податків повинні сплачувати належні суми податків та інших обов'язкових платежів у встановлені законами терміни.
Пунктом 17.1 ст.17 Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб" визначено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.І Відповідно до пп. 20.3.1 ст.20 Закону №889 особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб при нарахуванні податку особою, на яку покладається відповідальність за таке нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету згідно з нормами цього закону така особа - податковий агент.
Отже згідно з приписом п.1.15 Закону №889 працедавець є податковим агентом по відношенню до платника податку. Пунктом „а" п.19.2 ст.19 Закону №889 визначено, що особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Підпунктом 8.1.2 Закону №889 визначено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплаті (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.п.3.2.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у будь яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обовязковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обовязкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Оскільки відповідачем не дотримано вимоги законодавства, щодо своєчасного та повного перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету його заборгованість по сплаті даного податку до бюджету станом на 14.04.2010 року складає 486893 гривень 87 копійок.І
Заборгованість відповідача підтверджена матеріалами справи, а саме: копією Довідки №88/17 від 06.08.2009 року, копією Довідки про щомісячне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб станом на 01.04.2009 року, копією акту звірки станом на 14.04.2010 року, копією Довідки про що місячне перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб станом на 14.04.2010 року.
Таким чином, податкові зобовязання є узгодженими, але не виконаними, що є підставою для стягнення коштів до бюджету.
Тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 19, 94, 104-106, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позовні вимоги Хустської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства “Хустське лісове дослідне господарство” (Закарпатська область, м. Хуст, вул. Міська, 4, код ЄДРПОУ 22114649, р/р №№ 37128220003413, 26007301270164, 26006302270164, 26002301270017, 25713301270017, 25204304270017 у філії ПАТ ПІБ в м. Хуст МФО 312453, №№37125007000438, 35219001000438 у ГУДКУ в Закарпатській області м. Ужгород МФО 812016, №№ 26055584919051, 26004053902034, 26002584919004 у Зак. РУ ПАТ КБ “Приватбанк” м. Ужгород МФО 312378, № 26002060088501 у Філії ВАТ КБ “Надра” м. Ужгород МФО 312538, №№ 25444017000384, 25411017000384, 26003033000366 АТ “Комінвестбанк” МФО 312248, № 260080762801 у Закарпатській філії АТ “Брокбізнесбанк” МФО 312668) 486893 (чотириста вісімдесят шість тисяч вісімсот девяносто три) гривні 87 (вісімдесят сім) копійок заборгованості по податку з доходів фізичних осіб на користь Державного бюджету України.
Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку не було подано.
Головуюча О.О. Большакова
Постанова суду в повному обсязі виготовлена та підписана 13 вересня 2010 року.
Суддя О.О. Большакова
Вірно:
Суддя О.О. Большакова