Постанова № 11348692, 09.09.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
2а-9017/10/8/0170
Номер документу
11348692
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 вересня 2010 р.Справа №2а-9017/10/8/0170 (11:30год.) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Гнатенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Прокурора Сімферопольського району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим

до Приватного підприємства "КТМ"

про стягнення

Представники сторін:

від позивача: Підронова Євгенія Володимирівна, довіреність №801/9/10-0 від 19.04.2010р.;

від відповідача : не зявився;

від прокуратури: не зявився.

Суть спору: Прокурор Сімферопольського району в інтересах Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Кримзвернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом про стягнення з Приватного підприємства «КТМ» податкової заборгованості в сумі 18143,26грн.

Ухвалами суду від 14.07.2010р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.

Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив. Про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення. Відповідач відзив на адміністративний позов суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

28.12.2005р. між Приватним підприємством «КТМ» (далі ПП «КТМ») та Сімферопольською районною державною адміністрацією був укладений Договір оренди землі, відповідно до якого Сімферопольська районна державна адміністрація передає, а ПП «КТМ» приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АРКрим, Сімферопольський район, с. Перове, вул. Хачирашвілі, 58 (договір оренди землі від 28.12.2005р. б/н до 13.09.2015р. під АЗС (а.с. зворотний бік стор. 27, 30).

Строк дії Договору на 10 років.

Таким чином, судом встановлено, що у користуванні ПП «КТМ» на умовах оренди знаходиться земельна ділянка площею 1,0776га, розташована за адресою: АРКрим, Сімферопольський район, с. Перове, вул. Хачирашвілі, 58.

Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2007р. від 26.01.2007р. №225 місячний розмір орендної плати складає 2737,32грн. (а.с.27,28).

Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р. від 24.01.2008р. №131 місячний розмір орендної плати складає 2718,80грн. (а.с.29).

Судом встановлено, що 10.01.2009р. Державною податковою інспекцією в Сімферопольському районі АР Крим проведена невиїзна документальна перевірка ПП «КТМ» з питання дотримання термінів сплати орендної плати за земельну ділянку за грудень 2007р. та січень-червень 2008р., за результатами якої складений Акт перевірки №10/1503/32322476 від10.01.2009р. (а.с.18).

Перевіркою встановлені наступні порушення:

- ст.ст.15,17 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992р. №2535-XII із змінами та доповненнями, в частині несплати платником податків узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничних термінів;

- п.п.5.3.1, п.5.3, ст.5 Закону України«Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від21.12.2000р. №2181-III, виявлена несвоєчасна сплата податкового зобовязання по орендній сплаті за земельну ділянку з затримкою граничних термінів.

За результатами перевірки винесені податкові повідомлення рішення №0000051503/0 від 26.01.2009р. на суму 1361,98грн. та №0000041503/0 від 26.01.2009р. на суму 547,99грн. (а.с. 20,21).

Вказані податкові повідомлення були отримані відповідачем, про що свідчить підпис на корінці поштового повідомлення (а.с.22).

Згідно поданих ПП «КТМ» податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008,2009 та 2010р.р. встановлено розмір заборгованості з орендної плати : 18143,26грн. Вказаний борг підтверджується також особовою карткою відповідача (а.с.32-37).

Судом встановлено, що ДПІ в Сімферопольському районі на адресу відповідача надсилалися перша та друга податкові вимоги (а.с.23,24).

Податкова вимога №1/358 від15.09.2008р. на суму 2639,25грн. була отримана відповідачем 14.10.2008р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. зворотний бік стор. 23).

Друга податкова вимога №2/445 від17.11.2008р. на суму 8076,85грн. була отримана відповідачем 05.12.2008р., про що свідчить поштове повідомлення про вручення (а.с. зворотний бік стор. 24).

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від04.12.1990р. №509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від21.12.2000р. податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є субєктами владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509 від04.12.1990р. зі змінами та доповненнями завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» передбачає стягнення до бюджетів і державних цільових фондів сум недоїмок, пені у випадках, порядку і розмірах, передбачених законами України.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. №1251-XII (зі змінами та доповненнями) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, у зв'язку з чим повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами” передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідач не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог щодо застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобовязання по орендній сплаті за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.14 Закону України «Про систему оподаткування» №1251-XII від25.06.1991р. із змінами та доповненнями до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) належить такі також плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-III (із змінами та доповненнями)є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21.12.2000р. № 2181 - ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій декларації.

Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.

Згідно з пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пп.6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону №2181).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не сплатив у повному обсязі податковий борг, не спростував жодних фактів з приводу необґрунтованості позовних вимог та доказів про сплату податкової заборгованості у повному обсязі суду не надав.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 18143,26грн. є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

У повному обсязі постанову складено 09.09.2010 року.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного підприємства «КТМ» (95044, АРК, м.Сімферополь, вул. Булганак,б.9; ЄДРПОУ 32322476, р/р 26067054901013 Приватбанк м. Сімферополь) заборгованість з орендної плати за землю у сумі 18143,26грн. на р/р31116009700268, отримувач: місцевий бюджет Сімферопольського району, банк одержувача Управління Державного казначейства в АРКрим, код платежу 3011021000, МФО 824026, ЄДРПОУ 34741037.

3.Після набрання постановою законної сили, за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кушнова А.О.