Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 375/1246/23
Провадження № 3/375/896/23
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2023 року смт Рокитне
Рокитнянський районний суд Київської області в складі судді Чорненької О.І., у присутності особи, яка притягується до адміністртиавної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Відділення поліції №1 Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 1 статті 130, статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В :
До Рокитнянського районного суду Київської області одночасно надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , які передані у провадження судді Чорненької О.І., а саме:
за частиною 2 статті 130 КУпАП (протокол про вчинення адміністративного правопорушення серії ДПР18 №178685 від 16.07.2023) - справа № 375/1246/23, провадження № 3/375/896/23;
за статтею 124 КУпАП (протокол про вчинення адміністративного правопорушення серії ААБ №231635 від 16.07.2023) - справа № 375/1247/23, провадження № 3/375/897/23.
Постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 08.09.2023 зазначені матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 об`єднані в одне провадження.
Вивченням матеріалів справи встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено протокол про вчинення адмінстративного правопорушення серії ДПР18 №178685 від 16 липня 2023 року за частиною 2 статті 130 КУпАп та серії ААБ №231635 від 16 липня 2023 року за статтею 124 КупАП.
Відповідно до протоколу про вчинення адмінстративного правопорушення серії ААБ №231635 від 16.07.2023, 16 липня 2023 року о 20 годині 28 хвилин у смт Рокитне по вул. Заводській поблизу буд. 188А, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 , проявив неуважність до дорожньої обстановки, своєчасно не відреагував на її зміну, відволікся від керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . В наслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, що спричинило матеріальні збитки.
Такі дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано як порушення вимог пункту 2.3 "б" Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповівідальність за статтею 124 КУпАП.
Відповідно до вимог пункту 2.3 "б" Правил дорожнього руху України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до протоколу про вчинення адмінстративного правопорушення серії ДПР18 №178685 від 16.07.2023, 16 липня 2023 року о 20 годині 28 хвилин у смт Рокитне по вул. Заводській поблизу буд. 188А, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, почервоніння обличчя. На пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, вчинене повторно протягом року.
Так, постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 29.05.2023 ОСОБА_1 притягувавався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП та позбавлений права керування транспортними засобоми на один рік.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Працівниками поліціїдії ОСОБА_1 кваліфікуються, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,вчинене повторно протягом року, за що передбачена відповідальність за частиною 2 статті 130 КУпАП.
У судове засідання, призначене на 08 вересня 2023 року ОСОБА_1 прибув, свою вину в інкримінованих йому адміністративних правопорушенням визнав та просив суворо його не карати.
Заслухавши правопорушника та вивчивчи матеріали справи суддя доходить висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124 та частиною 2 статті 130 КупАП.
Так, винуватіть ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 КУпАП доводиться:
рапортом про вчинення ДПТ від 16.07.2023;
протоколом про вчинення адміністративного правопорушення серії ААБ №231635 від 16.07.2023 та схемою місця ДТП до нього;
копією пояснень ОСОБА_2 від 16.07.2023;
копією пояснень ОСОБА_3 від 16.07.2023;
копією розписки про передачу права керування автомобілем;
відеозаписом з нагрудної бодікамери.
Винуватіть ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 130 КУпАП доводиться:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №178685 від 16.07.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп`яніння у виді запаху алкоголю з порожнини рота, порушення мови, почервоніння обличчя. На пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, вчинене повторно протягом року;
копією постанови Рокитнянського районного суду Київської області від 29.05.2023 ОСОБА_1 притягувавався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП та накладено адмінстративне стягнення у виді штрафу розміром 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобоми на один рік.
рапотром про ДТП від 16.07.2023;
направленням на огляд водія тарнспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 16.07.2023, відповідно до якого ознаками сп`яніння є запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, почервоніння обличчя;
актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ознаками алкогольного сп`яніння є запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, почервоніння обличчя. Від проходження огляду із застосуванням газоаналізатора Драгер відмовився;
поясненнями ОСОБА_2 від 16.07.2023;
поясненнями ОСОБА_3 від 16.07.2023;
розпискою про передачу права керування автомобілем;
відеозаписом з нагрудної бодікамери.
Відповідно до статті 1 КУпАП одними із завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією частини другої статті 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення особою, яка повторно протягом року вчинила будь-яке з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, зокрема піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, дій, передбачених частиною першою цієї статтіа саме: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
При складанні протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівником поліції дотримано вимоги Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі Порядок).
Так, відповідно до пункту 2 Порядку, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп`яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.
Пуктами 6-8 Порядку передбачено, що водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров`я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до частини другої статті 266 КУпАП, під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Працівниками поліції було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на встановлення стану алкогольного сп`яніння у Рокитнянській БЛ, на що останній відповів категоричною відмовою.
З огляду на викладене, враховуючи відмову ОСОБА_1 , який мав ознаки алкогольного сп`яніння, від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння, поліцейським було складено відносно останнього протокол про адміністративне правопорушення. У протоколі поліцейським зазначено зовнішні ознаки алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 , а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, почервоніння обличчя. Під час пропозиції ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння та складання протоколу про адміністративне правопорушення проводилась відеофіксація на нагрудну відеокамеру, запис якого долучено до матеріалів справи, де зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Крім того, постановою Рокитнянського районного суду Київської області від 29.05.2023 ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП та позбавлений права керування транспортними засобоми на один рік.
Додатково суд зазначає, що складання протоколу у справі про адміністративне правопорушення це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Наведені вище судом докази є належними та такими, що поза розумним сумнівом доводять наявність події адміністративного правопорушення та вини ОСОБА_1 у його вчиненні, а тому приймаються судом до уваги.
Диспозицією статті 124 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Згідно до схеми місця ДТП, яка мала місце 16.07.2023 близько 20 години 28 хвилин у смт Рокитне по вул. Заводській, поблизу будинку №118А, водій ОСОБА_1 , який перебував у стані алкогольного сп`яніння, керуючи автомобілем марки Mercedes-Benz, д.н.з. НОМЕР_1 , проявив неуважність до дорожньої обстановки, своєчасно не відреагував на її зміну, відволікся від керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки Mitsubishi Outlander, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_2 . В наслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, що спричинило матеріальні збитки.
Відповідно до вимог пункту 2.3 "б" Правил дорожнього руху України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Таким чином, суддя доходить до висновку, що водій ОСОБА_1 через власну неуважність до дорожньої обстановки, своєчасно не відреагував на її зміну, відволікся від керування та здійснив зіткнення з автомобілем марки Mitsubishi Outlander, у результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, що спричинило матеріальні збитки.
За такихобставин,суддя приходитьдо висновку,що ОСОБА_1 винуватий у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 130 та статтею 124 КУпАП.
Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до вимог статті 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Так, санкцією частини 2 статті 130 КупАп передбачена відповідальність у виді накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Санкцією статті 124 КУпАП передбачена відповідальність у виді накладення штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Суддя дійшла висновку, що в даному випадку застосування виду адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією частини 2 статті 130 КУпАП, буде достатньою та необхідною мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Оскільки, ОСОБА_1 вчинив адміністративніправопорушення,передбачені статтею124та частиною2статті 130КУпАП,а відповіднодо статті36КУпАП стягненнянакладається вмежах санкціїстатті забільш серйознеправопорушення зчисла вчинених,до останньогонеобхідно застосуватисанкцію,передбачену частиною2статті 130КУпАП,оскільки вонапередбачає більшсерйозну мірустягнення.
Згідно зстаттею 34КУпАП обставин,що пом`якшуютьвідповідальність ОСОБА_1 за вчинені адміністративні правопорушення, є щире каяття.
Згідно зістаттею 35КУпАП обставин,що обтяжуютьвідповідальність ОСОБА_1 за вчинені адміністративні правопорушення, не встановлено.
Згідно з вимогами статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", ОСОБА_1 від сплати судового збору звільнений. Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 124, ч.1 ст.130, 251-252, 276-280, 283-284, 307-308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України Про судовий збір, суддя -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124 та частиною 2 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення:
- за статтею 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
- за частиною 2 статті 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки без оплатного вилучення транспортного засобу.
На підставі частини 3 статті 30 КУпАП, до стягнення в частині позбавлення права керування транспортним засобом, призначеного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за даною постановою, приєднати не відбуту частину стягнення в частині позбавлення права керування транспортним засобом відповідно до постанови Рокитяннського районногосуду Київськоїобласті від29травня 2023рокуза частиною першою статті 130 КУпАП та остаточно застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в частині позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки 8 (вісім) місяців 21 (двадцять один) день.
За правилами частини 2 статті 36 КУпАП призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , остаточне стягнення за сукупністю правопорушень у виді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки 8 (вісім) місяців 21 (двадцять один) день без оплатного вилучення транспортного засобу.
Штраф сплатити на рахунок:
Отримувач коштів: ГУК у Київській області/м. Київ/21081300;
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989;
Банк отримувача:Казначейство України (ел. адмін. подат.)
Рахунок отримувача: UA488999980313030149000010001
Код класифікації доходів бюджету: 21081300
Призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері безпеки дорожнього руху.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніше п`ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , штраф у подвійному розмірі в сумі 68000 (шістдесят вісім тисяч) гривень, відповідно до статті 308 КУпАП.
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільнити ОСОБА_1 , від сплати судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області. Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя Олена ЧОРНЕНЬКА
Постанова набуває законної сили __
Постанова може бути пред`явлена до виконання до __