Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" вересня 2023 р. м. Одеса Справа № 923/119/22
Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.
розглянувши справу № 923/119/22 у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження
за позовом: Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури /ЄДРПОУ 04851120, адреса - 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, e-mail: sekretariat@pho.gov.ua/ в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу /ЄДРПОУ 43877338, адреса - 73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10, e-mail: pivdennyi@dei.gov.ua/
до відповідача: державного підприємства "Великокопанівське лісомисливське господарство" /ЄДРПОУ 00993277, адреса - 75131, Херсонської області, Херсонський р-н, с. Великі Копані, вул. Лісгосп, e-mail: dp.vkopani.lmg@gmail.com/
про стягнення шкоди у розмірі 31 673,15 грн
ВСТАНОВИВ:
09.02.2022 року перший заступник керівника Херсонської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (надалі - позивач) із позовною заявою /вх. № 274/22/ до Державного підприємства "Великокопанівське лісомисливське господарство" (надалі - відповідач), про стягнення шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу у розмірі 91673,15 грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається порушення відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Позов пред`явлено на підставі ст.ст. 13, 50, 66, 133-1 Конституції України, ст.ст. 1, 17, 19, 63, 64, 105, 107 ЛК України, ст. 1166 ЦК України, ст. 222 ГК України, Закону України "Про охорону навколишнього середовища", Закону України "Про прокуратуру".
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 14.02.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 923/119/22; постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи.
Проте, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 внаслідок військової агресії Російської Федерації в Україні уведено воєнний стан, який діє по теперішній час.
Відповідно до пункту 1 статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", у разі неможливості здійснення правосуддя судами, розташованими на тимчасово окупованих територіях, територіальна підсудність судових справ, що розглядаються у таких судах, визначається в порядку, передбаченому частиною 7 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 18.03.2022 № 11/0/9-22 " Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)" змінено підсудність судових справ Господарського суду Херсонської області на Господарський суд Одеської області.
За Актом прийому-передачі евакуйована справа № 923/119/22 була передана Господарському суду Одеської області.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 08.06.2023 року для розгляду справи визначено суддю Петренко Н.Д.
Ухвалою суду від 14.06.2023 року прийнято справу № 923/119/22 до розгляду; постановлено провести по справі № 923/119/22 повторно розгляд справи по суті в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
Вказана ухвала направлена сторонам до електронного кабінету, що підтверджується довідками про доставку електронного листа від 15.06.2023 року (а.с. 73).
Оскільки відповідач по справі, отримавши ухвалу суду не надав суду відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, суд в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, за результатами перевірки Державною екологічною інспекцією Південного округу додержання суб`єктом господарювання - Державним підприємством «Великокопанівське лісомисливське господарство» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, проведеної на підставі наказу № 1173-06/2-22 від 20.09.2021 та направлення № 728-06/1-15 від 20.09.2021 у період з 21 вересня по 04 жовтня 2021 року, інспекторами складено акт №06/1-14/728/21 від 04.10.2021.
Під час перевірки ДП «Великокопанівське ЛМГ» в кварталі 49 виділ 19 Виноградівського лісництва встановлено факт пошкодження до ступеня припинення росту 7 дерев породи «акація» з діаметрами від 8 до 10 см, чим спричинено шкоду на суму 1271,31 грн.
У кварталі 26 виділ 14 Буркутського лісництва встановлено факт пошкодження до ступеня припинення росту 4 дерев породи «акація» з діаметрами від 8 до 12 см, чим спричинено шкоду на суму 1003,21 грн.
У кварталі 4 виділ 1 Буркутського лісництва виявлено факт пошкодження до ступеня неприпинення росту 2 дерев породи «сосна» з діаметрами 16 та 18 см, чим спричинено шкоду на суму 501,60 грн.
У кварталі 4 виділ 25 Новомаячківського лісництва встановлено факт пошкодження до ступеня припинення росту 13 дерев породи «акація» з діаметрами 10 см. чим спричинено шкоду на суму 2361,01 грн.
У кварталі 15 виділ 7 Новомаячківського лісництва виявлено факт пошкодження до ступеня припинення росту 7 дерев породи «акація» з діаметрами від 20 до 47 см, чим спричинено шкоду на суму 58 999,48 грн.
У кварталі 25 виділ 17 Новомаячківського лісництва виявлено факт пошкодження до ступеня припинення росту З дерев породи «акація» з діаметрами від 34 до 38 см, чим спричинено шкоду на суму 23 934,48 грн.
У кварталі 15 виділ 6 Новомаячківського лісництва встановлено факт пошкодження до ступеня припинення росту' З дерев породи «акація» з діаметрами від 11 до 23 см, чим спричинено шкоду' на суму 3602,06 грн.
Загальний розмір шкоди становить 91673,15 гривень.
Судом встановлено, що розрахунок розміру шкоди навколишньому природному середовищу здійснено Державною екологічною інспекцією Південного округу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з метою усунення виявлених порушень Державною екологічною інспекцією Південного округу видано припис № 06/1-14/728/21 від 07.10.2021.
25.10.2021 Державною екологічною інспекцією Південного округу з метою досудового врегулювання спору на адресу ДП «Великокопанівське ЛМГ» направлено претензію № 5410/04/2-07/06/2-34 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, на суму 91 673,15 гривень.
Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем у судовому порядку дій посадових осіб Державної екологічної інспекції Південного округу щодо складання акту перевірки, розрахунку розміру збитків та пред`явлення претензії про добровільне відшкодування збитків.
Оскільки, відповідачем не відшкодовано збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, на суму 91 673,15 грн., то суд приходить до висновку, що права інтереси позивача порушені, що призвело до звернення прокурора до суду за захистом.
В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі ст. 66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, відшкодовувати завдані ним збитки.
Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, шо ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Частиною першою статті 17 Кодексу визначено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
У відповідності до ст. 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов`язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів, відповідно до законодавства, на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Відповідно до ст. 63 Кодексу ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 64 Кодексу підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані: здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Відповідно до ст. ст. 105, 107 Кодексу порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників. Підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Частиною 1 статті 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають відшкодування в установленому порядку' збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За змістом ч. 1 ст. 86 Кодексу організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.
ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство» згідно з ч. 2 ст. 19 Кодексу зобов`язане: 1) забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; 2) дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; 3) вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Згідно з ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої у постановах від 20.09.2020 у справі № 920/1106/17, від 20.09.2018 у справі № 909/495/17, від 09.08.2018 у справі № 909/976/17, від 15.02.2018 у справі № 927/1096/16, від 27.03.2018 у справі №909/1111/16, від 20.08 2018 у справі № 920/1293/16, від 23.08.2018 у справі № № 917/1216/17, порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній лісокористувачу ділянці лісу. Організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів.
Така ж позиція викладена і у постанові Верховного Суду від 24.02.2021 у справі № 906/366/20.
Таким чином, господарський суд погоджується із доводами прокурора, що обов`язок щодо забезпечення охорони лісових насаджень покладено саме на постійних лісокористувачів, які відповідають за невиконання або неналежне виконання таких обов`язків, в тому числі, у разі незабезпечення охорони та захисту лісів. Отже, цивільно-правову відповідальність за порушення лісового законодавства мають нести не лише особи, які безпосередньо здійснюють самовільну вирубку лісів (пошкодження дерев), а й постійні лісокористувачі, вина яких полягає у протиправній бездіяльності у вигляді невчинення дій щодо забезпечення охорони та збереження лісу від незаконних рубок на підвідомчих їм ділянках із земель лісового фонду, шо має наслідком самовільну рубку (пошкодження) лісових насаджень третіми (невстановленими) особами.
ДП «Великокопанівське лісомисливське господарство» є постійним лісокористувачем, на якого чинним законодавством покладено обов`язок забезпечити охорону лісів на підвідомчій лісовому господарству території.
Оскільки внаслідок бездіяльності підприємства заподіяно шкоду лісовим ресурсам, вбачається причинний зв`язок між вчиненим порушенням і заподіяною шкодою та наявність вини відповідача у її завданні.
Отже, саме відповідачем не забезпечено охорону і збереження закріплених лісів, внаслідок чого навколишньому природному середовищу спричинено шкоду в розмірі 91673,15 грн.
Статтею 35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20-2 вказаного Закону та Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, до повноважень Держекоінспекції належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону лісів; пред`явлення претензій про відшкодування збитків і втрат, заподіяних державі в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища; вжиття в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Згідно з п. п. 1, 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017, Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи, у даному випадку через Державну екологічну інспекцію Південного округу.
Підпунктом 3 пункту- 4 Положення визначено, шо Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Крім того, згідно з п.п. 8 пункту 4 Положення, Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань мас право пред`являти претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, розраховувати їх розмір, вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.
Частиною 2 статті 222 ГК України передбачено, що у разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій суб`єкт господарювання чи інша юридична особа - учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 222 ГК України претензія розглядається в місячний строк з дня її одержання, якщо інший строк не встановлено цим Кодексом або іншими законодавчими актами. Обґрунтовані вимоги заявника одержувач претензії зобов`язаний задовольнити.
Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією Південного округу до ДП «Великокопанівське ЛМГ» направлено претензію про відшкодування шкоди на суму 91673,15 грн, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
Матеріали справи не містять доказів відшкодування відповідачем шкоди на суму 91673,15 грн, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.
За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Положеннями ч. 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненнями особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Проаналізувавши встановлені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу підлягають задоволенню у повному обсязі, так як обґрунтовані та доведені.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Прокурор при пред`явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 2 481,00 грн., що вбачається із платіжного доручення № 196 від 08.02.2022 року.
Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу у повному обсязі, судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 74, 129, 237-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Першого заступника керівника Херсонської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу - задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з державного підприємства "Великокопанівське лісомисливське господарство" /ЄДРПОУ 00993277, адреса - 75131, Херсонської області, Херсонський р-н, с. Великі Копані, вул. Лісгосп, e-mail: dp.vkopani.lmg@gmail.com/ шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу у розмірі 91 673,15 грн /дев`яносто одна тисяча шістсот сімдесят три гривні 15 копійок/, шляхом перерахування коштів за реквізитами: отрумувач - ГУК у Херсон.обл/В.Копанівська СТГ, UА1289999803331000021361 у Казначействі України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37959517, код бюджетної класифікації 24062100.
3. Стягнути з державного підприємства "Великокопанівське лісомисливське господарство" /ЄДРПОУ 00993277, адреса - 75131, Херсонської області, Херсонський р-н, с. Великі Копані, вул. Лісгосп, e-mail: dp.vkopani.lmg@gmail.com/ на користь Херсонської обласної прокуратури /ЄДРПОУ 04851120, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33/ судовий збір у розмірі 2 481,00 грн /дві тисячі чотириста вісімдесят одна гривня 00 копійок/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07 вересня 2023 р.
Суддя Н.Д. Петренко