Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2023 року Чернігів Справа № 620/10703/23
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді ЖитнякЛ.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить:
-визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати нарахованої пенсії позивачу з обмеженням її максимального розміру з 01.03.2023 без повної суми індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 та без повної суми індексації згідно з постановою Кабінету Міністрів України від24.02.2023 №168;
-зобов`язати відповідача нарахувати та виплачувати пенсію позивачу з 01.03.2023 включно з повною сумою індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 та включно з повною сумою індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України від24.02.2023 №168 - без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та зберігаючи відсоткове значення розміру його пенсії 90% від суми його грошового забезпечення.
Позов мотивовано тим, що відповідач після перерахунку пенсії протиправно обмежив розмір пенсії включно з повною сумою індексації, що на думку позивача, є грубим порушенням його прав.
Суд ухвалою від27.07.2023 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановив відповідачу строк для подачі відзиву на позов.
Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки позивач отримує пенсію у розмірі 28303,11 грн, що перевищує максимальний розмір пенсій, визначений законом, тому при перерахунку пенсії позивача норми Постанов №118 та №168 не застосовувались.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач з 1992 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у відсотковому її значенні 90% грошового забезпечення від відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від07.09.2022 у справі №620/4429/22 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/106110742) відповідача зобов`язано здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від12.12.2022 у справі №620/5686/22 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/107809758) здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки від21.02.2022 №ФЧ33050 про розмір грошового забезпечення, складеної Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум з розрахунку 90% розміру грошового забезпечення.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від25.04.2023 у справі №620/3400/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/110437495) здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату нарахованої пенсії згідно з рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від12.12.2022 у справі №620/5686/22 позивачу без обмежень її максимального розміру виходячи з 90% суми грошового забезпечення позивача.
На виконання вказаного рішення відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 згідно з рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від12.12.2022 у справі №620/5686/22 без обмеження її максимальним розміром виходячи з 90% суми грошового забезпечення. Відповідно, пенсія позивачу нарахована на виконання рішення в розмірі, визначеному станом на 01.04.2019 28078,56грн, та з урахуванням індексації складає: станом на 01.03.2022 - 32009,56 грн, станом на 01.07.2023 - 33509,56 грн. При цьому виплата пенсії фактично здійснювалася у сумі 28303,11грн.
Не погоджуючись з таким діями, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату його пенсійного забезпечення без обмеження її максимального розміру починаючи включно з індексацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 та включно з індексацією згідно з постановою Кабінету Міністрів України від24.02.2023 №168 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення та зберігаючи відсоткове значення розміру його пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.14).
Так, відповідач направив протоколи перерахунку пенсії, з яких позивач встановив, що, після проведення перерахунку пенсії відповідачем здійснено виплату пенсії без повної суми індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 та від24.02.2023 №168. Після перерахунку розмір пенсії позивача з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 та від24.02.2023 №168 складає: станом на 01.03.2022 - 32009,56 грн, станом на 01.07.2023 - 33509,56 грн. Відповідно загальний розмір пенсійних виплат складає: станом на 01.03.2022 - 32299,66 грн, станом на 01.07.2023 - 33823,51 грн, проте відповідачем фактично здійснювалася виплата пенсії у сумі 28303,11грн (протоколи перерахунку а.с.15,16).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернуся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Крім цього, 16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118, відповідно до п.2 якої установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2021 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168, відповідно до п.2 якої установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України 2022 р., №18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений п.1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених п.10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Як вже встановлено судом, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від25.04.2023 у справі №620/3400/23, відповідачем проведений перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення, основний розмір якої становить 28078,56 грн, з обмеженням її максимального розміру (протоколи перерахунку пенсії а.с.16).
При цьому відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, яка, з урахуванням індексації та доплат, складає: станом на 01.03.2022 - 32299,66 грн (в тому числі 3931,00 грн суми індексації), станом на 01.07.2023 - 33823,51 грн (в тому числі 3931,00 грн + 1500,00 грн суми індексації), проте відповідачем фактично здійснювалася виплата пенсії у сумі 28303,11грн (протоколи перерахунку а.с.15,16).
Суд не погоджується з такими діями відповідача, оскільки з заначених протоколів розрахунку пенсії встановлено неправомірність обмеження розміру пенсії позивача шляхом не включення суми індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постановою Кабінету Міністрів України від24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» при виплаті пенсії, а тому такі дії є протиправними.
За приписами частини другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України від 23.02.2006 №3477-ІV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» (№25921/02) Європейський Суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі «Стреч проти Сполучного Королівства» (Stretch v. the United Kingdom №44277/98).
У пункті 57 рішення Європейського суду з прав людини «Щокін проти України» (№23759/03 та №37943/06) та у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини «Сєрков проти України» (№39766/05) встановлено порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав та основоположних свобод, на підставі того, що органи держаної влади віддали перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов`язань зі сплати податку.
Суд зазначає, що хоча ця справа стосується податкового спору, у ній закладено один з основних принципів забезпечення вирішення спорів у публічно-правовій сфері, зокрема, між суб`єктом приватного права і суб`єктом владних повноважень, який передбачає, що будь-яке втручання з боку державних органів в мирне володіння майном, повинно бути законним і що воно повинне переслідувати законну мету в інтересах суспільства. Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним переслідуваній меті. Іншими словами, необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості.
Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від28.08.2018 у справі №826/6382/17 та від16.10.2018 у справі №522/16882/17.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява №63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Крім того, у рішеннях ЄСПЛ у справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява №30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з обмеженням її максимального розміру з 01.03.2023 без повної суми індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.03.2023 без обмеження її максимальним розміром включно з повною сумою індексації згідно з постановами Кабінету Міністрів України від16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та від24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» на підставі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від25.04.2023 у справі №620/3400/23 у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-а, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повний текст рішення суду складено 06.09.2023.
Суддя Л.О. Житняк