Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №491/788/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2023 року Ананьївський районнийсуд Одеськоїобласті у складі: головуючої судді Надєр Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Рачкової І.В.,
за участю сторін по справі:
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Ананьєві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Юраш Ірина Олександровича, про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса),
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Любашівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на території Автономної Республіки Крим (тимчасово окупована територія України) померла його мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Калинове Дзержинського району Донецької області, яка була зареєстрована в АДРЕСА_1 , про що Ленінським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 . З вказаним свідоцтвом про смерть заявник 16 травня 2023 року звернувся до (на той час) Ананьївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про реєстрацію смерті матері для отримання свідоцтва про її смерть українського зразка, однак йому було відмовлено у державній реєстрації смерті його матері у зв`язку з відсутністю підстав для державної реєстрації смерті його матері та видачі свідоцтва про смерть українського зразка відповідно до законодавства України, оскільки заявником подано документ для державної реєстрації смерті, який не відповідає документу встановленої форми. Таким чином видане свідоцтво про смерть його матері не відповідає вимогам національного законодавства України, а тому на території України вважається недійсним. Заявник вказує, що встановлення факту смерті його матері необхідне йому для отримання свідоцтва про смерть державного зразка з метою прийняття в подальшому спадщини, у зв`язку з чим звернувся до суду та просить задовольнити заяву.
Ухвалою від 03 серпня 2023 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Крім того, в ухвалі про відкриття провадження запропоновано заінтересованій особі подати пояснення щодо заяви з наданням доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується пояснення, а також документами, що підтверджують надіслання (надання) пояснення і додані до нього докази іншим учасникам справи.
В судове засідання з`явились заявник та його представник ОСОБА_2 , яка діє на підставі ордеру та договору про надання правової допомоги, які кожен окремо в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити заяву в повному обсязі. Заявник пояснив, що його мати була похилого віку, хворіла, ще до окупації його сестра забрала матір до себе в АР Крим. Там мати і померла і там її поховали. Після смерті матері залишилась спадщина у вигляді будинку, яку він не може належним чином оформити у зв`язку з наведеними в заяві обставинами.
Представник заінтересованої особи (на даний час) Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення якого був сповіщений належним чином, однак 22 серпня 2023 року до Ананьївського районного суду Одеської області від в.о. начальника Відділу надійшов лист про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи, заперечень не мають.
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що знайома та знає покійну ОСОБА_3 , оскільки та є матір`ю її чоловіка ОСОБА_1 , який є заявником у вказаній справі. ОСОБА_3 мешкала разом із сестрою заявника ОСОБА_5 в АР Крим. ОСОБА_3 хворіла, ОСОБА_5 її доглядала. Потім вона перестала ходити, почала погано їсти. В подальшому вона у віці приблизно 95 років померла за місцем мешкання сестри заявника, про що заявнику повідомила його сестра.
При цьому, у відповідності до положень частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно частини 3 статті 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Частиною 1 статті 223 ЦПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, враховуючи наявність відомостей про належне сповіщення представника заінтересованої особи, та взявши до уваги лист представника заінтересованої особи про розгляд справи за відсутності представника Любашівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), положення ч.3 ст.211, ч.ч.1-3 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи, та за участю заявника та його представника.
Суд, дослідивши та вивчивши матеріали справи, заслухавши заявника та його представника, допитавши свідка, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, при розгляді справи встановлено:
Заявником у справі є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 12 жовтня 1995 року Ананьївським РВ УМВС України в Одеській області (а.с.4-6) та довідкою Відділу надання адміністративних послуг Ананьївської міської ради про реєстрацію місця проживання особи №1145 від 24 липня 2023 року(а.с.34).
Заявник звернувся до суду із заявою та просить встановити факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, а саме, що його мати, громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Калинове Дзержинського району Донецької області, зареєстрована в АДРЕСА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Щолкіне Ленінського району Автономної Республіки Крим.
Відповідно до частини 1 статті 4 ЦПК України - кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно до частини 1 статті 5 ЦПК України - здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до частини 3 статті 12 ЦПК України - кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Так, пунктом 5 частини 2 статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У відповідності до абзацу 2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
З копії свідоцтва про народження заявника вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Ананьїв Одеської області. Його батьками зазначені ОСОБА_6 та ОСОБА_3 (а.с.9).
Таким чином з наявного в матеріалах справи свідоцтва про народження заявника вбачається, що ОСОБА_3 була матір`ю заявника ОСОБА_1 .
Також в матеріалах справи міститься копія паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого 21 грудня 1999 року Ананьївським РВ УМВС України в Одеській області на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Калинове Джержинського району Донецької області (а.с.10).
З копії свідоцтва про смерть та його перекладу на українську мову, виданого 14 лютого 2023 року Ленінським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, що є тимчасово окупованою територією України, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Калинове Джержинського району Донецької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Щолкіне Ленінського району, Республіка Крим, Російська Федерація, що є тимчасово окупованою територією України (а.с.7, 43-44).
Заявник звернувся до Ананьївського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Подільському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із заявою про державну реєстрацію смерті своєї матері ОСОБА_3 , однак йому було відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_3 , оскільки документ, поданий для державної реєстрації смерті, не відповідає документу встановленої форми, що підтверджується відмовою у проведенні державної реєстрації смерті №327/24.19-03 від 01 червня 2023 року (а.с.8).
В матеріалах справи також міститься копія заповіту від 23 вересня 1997 року, складеного державним нотаріусом та зареєстрованого у реєстрі за №1648, згідно якого ОСОБА_3 все своє майно на випадок своєї смерті заповідає ОСОБА_1 та ОСОБА_5 кожному в рівних частинах.
Водночас до заяви також додано копію заяви ОСОБА_5 з перекладом на українську мову від 07 червня 2023 року, складеної в с.м.т. Леніне Леніського району Республіки Крим, що є тимчасово окупованою територією України, згідно якої ОСОБА_5 відмовляється від прийняття спадщини, що залишилась після смерті її матері ОСОБА_3 (а.с.45-46).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Датою початку тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є 20 лютого 2014 року.
Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно зі ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Таким чином, документи, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованій території України, видані органами окупаційної влади, підтверджують факт смерті, однак, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС Міністерства юстиції України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Калинове Дзержинського району Донецької області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Щолкіне Ленінського району Автономної Республіки Крим, породжує юридичні наслідки для заявника, при цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявнику для державної реєстрації смерті матері, однак наявні в нього документи не створюють правових підстав та не дозволяють безпосередньо вчинити державну реєстрацію органом ДРАЦС.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тимчасово окупованій території України - в м. Щолкіне Ленінського району Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_1 , є доведеним, тому заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.4, 5 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»,ст.ст.12, 81, 211, 223, 293, 315 - 319, 354, 355 ЦПК України,суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,представник заявника адвокатЮраш ІринаОлександровича,про встановленняфакту смертіособи натимчасово окупованійтериторії України,заінтересована особа:Любашівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уПодільському районіОдеської областіПівденного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Одеса) задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Калинове Дзержинського району Донецької області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Щолкіне Ленінського району Автономної Республіки Крим, що є тимчасовою окупованою територією України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п. 15.5 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто в даному випадку через Ананьївський районний суд Одеської області.
Суддя: Надєр Л.М.
Рішення набуло законної сили «____» ___20___ року.