Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/29351/23-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2023 року Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на майно,-
ВСТАНОВИВ:
До провадження слідчого судді надійшло клопотання Прокурора другого відділу першого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на рухоме майно, що на праві власності належить ТОВ«НОВІТНЄ ОБЛАДНАННЯ» (код ЄДРПОУ 38929719), а саме: вантажні вагони у кількості 55 одиниць за такими номерами: 64227176, 64227218, 64227143, 64227135, 64242779, 64242787, 64243116, 64243256, 64243553, 64243603, 64244262, 64243025, 64243066, 64243074, 64243157, 64243538, 64243546, 64243587, 64243611, 64243637, 64242621, 64243124, 64243132, 64243223, 64243629, 64243645, 64243686, 64243702, 64244270, 64244353, 64243264, 64243678, 64244213, 64243207, 64243249, 64244288, 64244312, 64242563, 64244221, 64244239, 64242548, 64242605, 64243561, 64244320, 64243140, 64243579, 64244189, 64244247, 64244346, 64244304, 64244254, 64243652, 64243181, 64244205, 64227184, встановивши заборону будь-яким чином відчужувати, розпоряджатись та/або користуватись будь-яким фізичним або юридичним особам зазначеним майном, починаючи з дня винесення ухвали слідчим суддею. В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що вказане майно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України. Метою накладення арешту є забезпечення збереження речових доказів. З наданих в обґрунтування матеріалів вбачається, що Слідчими Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019000000000982 від 04.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України. Під час досудового розслідування отримано інформацію про те, що в період з 02.10.2017 по 20.11.2018 на рахунок ТОВ «Новітнє Обладнання» було зараховано кошти від ряду суб`єктів господарювання, як комерційної так і державної форм власності, на загальну суму 135,82 млн. грн., з яких, частина коштів, отримана від державних установ ДУ «ЦОП МВС України», Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, ДП «МТП Южний», ПРАТ «Київ-Дніпровське МППЗТ», ДНДЕКЦ МВС України, Ренійська філія ДП АМПУ Адміністрація РМП, Херсонська філія ДП АМПУ Адміністрація РМП, КП «Київський метрополітен», Головне Управління національної поліції в Херсонській області в сумі 134,49 млн.грн. Також, у ході досудового розслідування кримінального провадження, окрім іншого встановлюються обставини постачання протягом 2018 2019 років Інформаційних систем Автоматизованого програмно-апаратного комплексу для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм (далі Товар або АПКМ) Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення (далі Національна рада або Покупець). Так, 17.09.2018 між Національною радою та ТОВ «Новітнє обладнання» (далі Постачальник) укладено договір поставки №17-09/2018-1, відповідно до якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцю товар за кодом ДК021:2015: 48810000-9 Інформаційні системи (1-й етап створення та впровадження АПКМ) у кількості та цінами відповідно до Специфікації Товару. 15.05.2019 між Національною радою та Постачальником укладено договір поставки № 8/19 відповідно до якого Постачальник зобов`язується поставити Покупцю товар за кодом ДК021:2015: 48810000-9 Інформаційні системи (2-й етап створення та впровадження АПКМ) у кількості та цінами відповідно до Специфікації Товару. Призначенням АПКМ є здійсненням Національною радою офіційного моніторингу телерадіопрограм відповідно до статті 11 та 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення». Зазначену закупівлю товарів Національною радою здійснено за бюджетні кошти. Згідно заяви про злочин Національної ради від 26.11.2019 № 10а/17 та показів працівників Національної ради автоматизований програмно-апаратний комплекс для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм, який мало бути створено та впроваджено ТОВ «Новітнє Обладнання» до 27.08.2019, не відповідає меті, призначенню, визначеного договором. Функції програмного забезпечення АПКМ не відповідають технічному завданню, визначеного розділом 3.2 додатку 2 до Договору. Відповідно до розділу 3 Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації, затвердженої наказом Державного комітету зв`язку та інформатизації України від 06.06.2003 № 97 до проектів (робіт) з інформатизації належить зазначений АПКМ. Частиною п`ятою статті 2 Закону України «Про Національну програму інформатизації» передбачено, що програми та проекти (або їх частини), які спрямовані на створення, розвиток та інтеграцію інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій чи передбачають придбання засобів інформатизації з метою забезпечення функціонування державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, виконуються як складові частини Національної програми інформатизації, якщо інше не передбачено законодавством. Частиною п`ятою статті 26 цього ж закону визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, установи та організації, які утримуються за рахунок бюджетних коштів, подають Генеральному державному замовнику інформацію про створення, розвиток та інтеграцію, незалежно від джерел фінансування, інформаційних систем, мереж, ресурсів та інформаційних технологій, що забезпечують функціонування цих органів, установ, організацій, за винятком інформації, пов`язаної з національною безпекою та обороною держави. Проте, згідно листа Міністерства цифрової трансформації України від 02.09.2022 № 1/04-2-7569 проекти інформатизації від Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у 2018-2019 роках на погодження до Державного агентства з питань електронного урядування та Мінцифри не надходили. Крім того, у кримінальному провадженні призначено експертизу виконаного проекту інформатизації від 03.10.2022, за зазначеними договорами поставки № 17-09/2018-1 та № 8/19. Відповідно до експертного висновку за результатами первинної експертизи від 10.11.2022, направленого Мінцифри листом від 17.11.2022 № 1/04-2-10339, об`єкт експертизи оцінюється як такий, що не повною мірою відповідає загальним принципам Концепції Національної програми інформатизації України. В той же час, Згідно протоколу №3 від 26.12.2018 приймання послуг з встановлення програмного забезпечення 1-го етапу створення та впровадження АПКМ у відповідності до вимог технічного завдання згідно 3-го етапу плану поставки товару до договору №17-09/2018-1 від 17.09.2018, програмне забезпечення Inlimited Media Cognitive Analysis АПКМ встановлене, однак певні його функції, зокрема система транскрибування, інтерфейси робочих місць, а також його конфігурування не відповідають умовам договору від 17.09.2018 №17-09/2018-1. При цьому, наказ на дослідну експлуатацію Національною радою не видавався та жодний документ, який свідчить про усунення недоліків, що установлені комісією, зокрема журнал дослідної експлуатації, протоколи та акти випробування 1-го етапу створення та впровадження АПКМ, щомісячні звіти ТОВ «Новітнє обладнання» щодо обсягів та переліку виконаних робіт тощо не складався. Згідно додатку № 1 до договору поставки від 17.09.2018 № 17-09/2018-1 передбачалось постачання низки програмного забезпечення 1-го етапу створення та впровадження АПКМ, серед якого Inlimited Media Cognitive Analitycs. Автором цього програмного забезпечення Inlimited Media Cognitive Analytics є фізична особа, працівник ТОВ «Новітнє обладнання» ОСОБА_4 , який відповідно до договору від 17.09.2018 № 7 передав право на використання зазначеного програмного забезпечення ТОВ «Новітнє обладнання», з отриманням від товариства винагороди у розмірі 1000 гривень. В той же час, відповідно до зазначеного договору поставки № 17-09/2018-1 Національною радою за дане програмне забезпечення здійснено оплату 8 651,3 тис.грн. Разом з цим, згідно Рішення № 383 від 08.02.2021 «Про розгляд рекомендацій Рахункової палати» Протокол №10, за результатами Звіту про результати фінансового аудиту Національної ради за 2018 рік, затвердженого рішенням Рахункової палати від 25.06.2010 № 14-6, було встановлено, що договір від 17.09.2018 № 17-09/2018-1 є нікчемним. Відповідно до висновку експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення судової комп`ютерно-технічної експертизи від 14.09.2022 у програмному забезпеченні поставленому Національній раді не реалізовано більшість функції, що передбачались Додатком № 2 до договору поставки № 17-09/2018-1, а саме: №№ 4.1.1 4.1.27, 4.1.29 4.1.32, 4.2.3 4.2.7, 4.4.1 4.4.5, 4.5.1. 4.5.3 4.5.11, 4.6.2. 4.6.4. 10.04.2019 при відсутності будь-якого підтвердження функціонування АПКМ, в порушення порядку складання Актів введення в експлуатацію основних засобів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818, Національною радою складено Акт введення в експлуатацію основних засобів № 12 М-2018.001, затвердженого головою Національної ради ОСОБА_5 .. Згідно з актом Держаудитслужби від 14.09.2022 Національній раді за наслідками укладення та виконання договору поставки № 17-09/2018-1 ТОВ «Новітнє обладнання» завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 40 379,00 тис.грн. Особами, які допустили ряд порушень зі сторони Національної ради визначено: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , та ТОВ «Новітнє обладнання» - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 ОСОБА_4 . Надалі, за відсутності неналежного виконання умов Договору № 17-09/2018-1 Національною радою до річного плану закупівель на 2019 рік, внесено закупівлю UA-2019-04-26-001862-a, ДК 021:2015: 48810000-9 Інформаційні системи, очікуваною вартістю 60 714 000,00 грн, конкретна назва процедури закупівлі - 2-й етап створення та впровадження автоматизованого програмно-апаратного комплексу для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм. Вказана закупівля проведена за переговорною процедурою з наступним обґрунтуванням такої процедури: 2-й етап створення та впровадження автоматизованого програмно-апаратного комплексу для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм є логічним продовженням 1-го етапу, на який в свою чергу у 2018 році було оголошено та проведено процедуру відкритих торгів з оприлюдненням оголошення англійською мовою (міжнародні торги) та визначено переможця ТОВ «Новітнє обладнання». З метою стандартизації та забезпечення сумісності роботи обладнання та програмного забезпечення складного програмно-апаратного комплексу, розробка якого здійснюється вперше саме для потреб Національної ради у відповідності до вимог статей 11 та 13 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» щодо здійснення своїх повноважень у галузі контролю та нагляду. Зважаючи на документи надані ТОВ «Новітнє обладнання»: - свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 83930 від 22.12.2018 на комп`ютерну програму «Inlimited Media Cognitive Analytics», яка використовується Національною радою у складі програмно-апаратного комплексу для здійснення офіційного моніторингу телерадіопрограм, створеного ТОВ «Новітнє обладнання» в ході виконання 1-го етапу у 2018 році. Національною радою повторно не погоджено закупівлю 2-го етапу створення та впровадження АПМК з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації. Не дивлячись на те, що вказану закупівлю не погоджено Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації за результатами переговорної процедури закупівлі між Національною радою, в особі заступника голови ОСОБА_13 , та ТОВ «Новітнє обладнання», в особі генерального директора ОСОБА_11 укладено договір поставки від 15.05.2019 № 8/19. Відповідно до розділу IV цього договору оплата Товару здійснюватиметься наступним чином: - у 1 етапі Постачальник зобов`язується з дати зарахування на його розрахунковий рахунок попередньої оплати від Покупця у розмірі 100 % (від вартості всього обладнання) поставити його протягом 90 календарних днів, за адресами, визначеними у Додатку № 4 до цього договору. - у 2 етапі Постачальник зобов`язується з дати зарахування на його розрахунковий рахунок попередньої оплати від Покупця у розмірі 50 % (від програмного забезпечення) поставити його протягом 90 календарних днів, за адресами, визначеними у Додатку № 4 до цього договору. - у 3 етапі Постачальник протягом 90 календарних днів з дати зарахування на розрахунковий рахунок Постачальника попередньої оплати від Покупця в 1 етапі зобов`язується здійснити встановлення програмного забезпечення 2-го етапу створення та впровадження АПМК за адресами, визначеними у Додатку № 4 до Договору № 8/19. Покупець сплачує вартість встановлення програмного забезпечення 2-го етапу створення та впровадження АПМК протягом 15 банківських днів з дати підписання сторонами акту здавання-приймання наданих послуг. Національна рада платіжними дорученнями від 29.05.2019 № 610 та 611 здійснила попередню 100% оплату за обладнання на суму 44114,0 тис. грн та 50% оплату за програмне забезпечення у сумі 6000,0 тис. грн. Пізніше, всупереч етапності, визначеної пунктами 4.1.1, 4.1.2 розділу ІV Договору № 8/19, відповідно до акту приймання товару від 26.06.2019, затвердженого ОСОБА_13 (на 28 день) Комісія Національної ради № 2 прийняла програмне забезпечення 2-го етапу створення та впровадження АПМК вартістю 12000,00 тис. грн і відповідно до платіжного доручення від 27.06.2019 № 808 оплатила решту 50% вартості зазначеного програмного забезпечення. Відповідно до висновку експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України за результатами проведення судової комп`ютерно-технічної експертизи від 14.09.2022 у програмному забезпеченні поставленому Національній раді не реалізовано більшість функції, що передбачались Додатком № 2 до договору поставки № 8/19, а саме: №№ 3.2.1 3.2.3, 3.2.5 3.2.29, 3.2.31. 3.2.34, 3.3.2 3.3.9, 4.2.1 4.2.14, 7.1 7.5. Згідно з актом Держаудитслужби від 14.09.2022 Національній раді за наслідками укладення та виконання договору поставки № 8/19 ТОВ «Новітнє обладнання» завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 12 000,00 тис.грн. Особами, які допустили ряд порушень зі сторони Національної ради визначено: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_9 , ОСОБА_17 , ОСОБА_10 , та ТОВ «Новітнє обладнання» - ОСОБА_11 .. Крім того відповідно до висновку експерта від 13.02.2023 № СЕ-19-23/5041-ВЗ на працівника Національної ради, який здійснював приймання обладнання від ТОВ «Новітнє обладнання» міг здійснюватися тиск направлений на приймання АПКМ та/або його частин, які не працювали. Під час досудового розслідування отримано інформацію про те, що в період зазначених господарських операцій ТОВ «Новітнє Обладнання» набуло у власність рухоме та нерухоме майно, зокрема вантажні вагони у кількості 55 одиниць за такими номерами: 64227176, 64227218, 64227143, 64227135, 64242779, 64242787, 64243116, 64243256, 64243553, 64243603, 64244262, 64243025, 64243066, 64243074, 64243157, 64243538, 64243546, 64243587, 64243611, 64243637, 64242621, 64243124, 64243132, 64243223, 64243629, 64243645, 64243686, 64243702, 64244270, 64244353, 64243264, 64243678, 64244213, 64243207, 64243249, 64244288, 64244312, 64242563, 64244221, 64244239, 64242548, 64242605, 64243561, 64244320, 64243140, 64243579, 64244189, 64244247, 64244346, 64244304, 64244254, 64243652, 64243181, 64244205, 64227184. 26.10.2022 зазначені вантажні вагони у кількості 55 одиниць, слідчим визнано речовим доказом у кримінальному провадженні. Прокурор до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити. Слідчий суддя розглянув клопотання за відсутності власника майна на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України. Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання, виходячи з такого. Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України захід забезпечення кримінального провадження застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна (ч. 2 ст. 131 КПК України). Відповідно до ч. 1-3 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів. У такому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу. Згідно з ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Отже, арешт з метою забезпечення речових доказів, по суті являє форму забезпечення доказів у кримінальному провадженні та не вимагає обов`язкового повідомлення підозри у кримінальному провадженні, не пов`язується з особою, підозрюваною у вчиненні кримінального провадження. Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Згідно з ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна. З урахуванням наведеного, слідчий суддя дійшов висновку про задоволення клопотання прокурора та накладення арешту на рухоме майно, що на праві власності належить ТОВ «Новітнє Обладнання» (код ЄДРПОУ 38929719), а саме: вантажні вагони у кількості 55 одиниць за такими номерами: 64227176, 64227218, 64227143, 64227135, 64242779, 64242787, 64243116, 64243256, 64243553, 64243603, 64244262, 64243025, 64243066, 64243074, 64243157, 64243538, 64243546, 64243587, 64243611, 64243637, 64242621, 64243124, 64243132, 64243223, 64243629, 64243645, 64243686, 64243702, 64244270, 64244353, 64243264, 64243678, 64244213, 64243207, 64243249, 64244288, 64244312, 64242563, 64244221, 64244239, 64242548, 64242605, 64243561, 64244320, 64243140, 64243579, 64244189, 64244247, 64244346, 64244304, 64244254, 64243652, 64243181, 64244205, 64227184, встановивши заборону будь-яким чином відчужувати, розпоряджатись та/або користуватись будь-яким фізичним або юридичним особам зазначеним майном, оскільки вказане рухоме майно відповідає критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України, є предметом кримінального правопорушення, визнано речовими доказами у кримінальному провадженні та метою такого арешту є забезпечення зберігання речових доказів. З урахуванням наведеного та керуючись ст. 98, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України,- УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити. Накласти арешт на рухоме майно, що на праві власності належить ТОВ«НОВІТНЄ ОБЛАДНАННЯ» (код ЄДРПОУ 38929719), а саме: вантажні вагони у кількості 55 одиниць за такими номерами: 64227176, 64227218, 64227143, 64227135, 64242779, 64242787, 64243116, 64243256, 64243553, 64243603, 64244262, 64243025, 64243066, 64243074, 64243157, 64243538, 64243546, 64243587, 64243611, 64243637, 64242621, 64243124, 64243132, 64243223, 64243629, 64243645, 64243686, 64243702, 64244270, 64244353, 64243264, 64243678, 64244213, 64243207, 64243249, 64244288, 64244312, 64242563, 64244221, 64244239, 64242548, 64242605, 64243561, 64244320, 64243140, 64243579, 64244189, 64244247, 64244346, 64244304, 64244254, 64243652, 64243181, 64244205, 64227184, встановивши заборону будь-яким чином відчужувати, розпоряджатись та/або користуватись будь-яким фізичним або юридичним особам зазначеним майном. Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя ОСОБА_1