Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2023 року Справа№200/3084/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він 29.03.2023 через веб-портал ПФУ, звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058. Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 05.04.2023 № 052530003776, йому було відмовлено у призначенні пенсії, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, згідно рішення пільговий стаж Позивача складає 22 роки 02 місяці 18 днів. Згодом він отримав поштою лист від ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.06.2023, яким повідомлялося, що в ході контрольної перевірки пенсійної справи Позивача пільговий стаж переглянуто, пільговий стаж складає 23 роки 03 місяці 03 дня. Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 24.05.2023 були внесені відповідні зміни до рішення від 05.04.2023, однак було відмовлено у призначенні пенсії, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. До пільгового та страхового стажу не було зараховано певні періоди навчання, роботи та проходження строкової служби у лавах ЗСУ. Вважає такі дії протиправними та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Рівненській області від 05.04.2023 № 052530003776 про відмову у призначенні пенсії;
- зобов`язати Головне управління ПФУ в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 29.03.2023, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058: - періодів роботи 17.02.1996 по 19.06.1996, з 02.02.2012 по 10.02.2012, 01.06.2013 по 02.11.2015, з 16.01.2021 по 15.04.2022, з 07.03.2023 по 29.03.2023; - періодів навчання в шахтних учбових пунктах з 08.08.2008 по 15.08.2008, з 10.12.2015 по 17.12.2015; - періоду навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996; - періоду строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997; та зарахуванням періодів роботи за провідною професією гірничий очисного забою з урахуванням роз`яснення Мінсоцзабезпечення України від 20.01.1992 року № 8.
Ухвалою суду від 03 липня 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву. Відкрито провадження в адміністративній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.
Відповідач правом на надання відзиву до суду не скористався.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з`ясував наступні обставини справи, суд встановив.
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), 29 березня 2023 року через веб-портал ПФУ, звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону № 1058.
Заява ОСОБА_1 від 29 березня 2023 року була опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.04.2023 №052530003776, Позивачу відмовлено у призначенні пенсії, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Згідно вищезазначеного рішення пільговий стаж Позивача складає 22 роки 02 місяці 18 днів, не були враховані до пільгового та страхового стажу період роботи з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року в зв`язку з несплатою страхових внесків роботодавцем, та з 01.04.2012 по 31.05.2013, оскільки відсутня пільгова довідка про даний період роботи.
Через веб-портал ПФУ, Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області та до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою, в якій просив зазначити в рішенні про відмову у призначенні пенсії від 05.04.2023 №052530003776, підстави за яких не були зараховані до пільгового страхового стажу вищевказані періоди його роботи, навчання та служби в ЗСУ.
Згідно відповіді ГУ ПФУ в Рівненській області від 15.05.2023 вбачається, що Позивач не перебуває на обліку в їхньому ПФУ і його звернення направлено на опрацювання за місцем його реєстрації до ГУ ПФУ в Донецькій області.
Згідно листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.05.2023, Позивача повідомлено, що технологія опрацювання заяв за принципом екстериторіальності не дозволяє стороні, яка не приймала рішення (в даному випадку - Головне управління в Донецькій області) відкоригувати будь-які дані з відповідним винесенням нового рішення. Але за заявою Позивача ініційовано контрольну перевірку правомірності рішення про відмову у призначенні пенсії.
Згідно листа ГУ ПФУ в Донецькій області від 12.06.2023, повідомлено, що в ході контрольної перевірки пенсійної справи пільговий стаж переглянуто, пільговий стаж складає 23 роки 03 місяці 03 дня. Рішенням ГУ ПФУ в Рівненській області від 24.05.2023 були внесені відповідні зміни до рішення від 05.04.2023 і Позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Зазначено період роботи Позивача, який не був врахований до пільгового та страхового стажу, з 01.06.2013 по 02.11.2015 в зв`язку з несплатою страхових внесків роботодавцем.
Даним листом також були надані роз`яснення щодо не зарахованих періодів: - з 17.02.1996 по 19.06.1996 відсутня довідка про пільговий характер роботи; - з 02.02.2012 по 10.02.2012 відсутня довідка про пільговий характер роботи; - з 16.12.2021 по 15.04.2022 неможливо встановити місцезнаходження підприємства; - з 07.03.2023 по 29.03.2023 в довідці від 07.03.2023 № 07/03-2 Позивач працює по теперішній час зазначено дату 07.03.2023.
Згідно розрахунку стажу ОСОБА_1 , (в частині спірних періодів) вбачається, що відповідачем не зараховані до пільгового стажу періоди роботи з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 01.02.2012 року по 09.02.2012 року, з 16.01.2021 року по 31.03.2021 року, з 06.12.2021 року по 28.02.2022 року, з 01.04.2022 року по 15.04.2022 року; навчання в шахтних учбових пунктах 08.08.2008 по 15.08.2008, з 10.12.2015 по 17.12.2015 (вищевказані періоди зараховано до загального страхового стажу).
Період роботи з навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996, та період строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997 зараховано до страхового та пільгового стажу Позивача.
У вищезазначеному розрахунку стажу Позивача відсутні (не зараховано до страхового та пільгового стажу) періоди роботи з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 08.03.2023 року по 29.03.2023 року.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 (в частині спірного періоду) ОСОБА_1 , останній:
-з 04.09.1995 року принятий учнем слюсаря підземним на період виробничої практики (запис 1);
-з 12.02.1996 року по 19.06.1996 року переведений слюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті (запис 2-3);
-з 20.06.1996 року по 25.12.1997 року проходив службу у лавах ЗСУ (запис 4);
-з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року працював гірничорабочим очисного забою 4 розряда з повним робочим днем у шахті (запис 24-25);
-з 01.01.2013 року по 02.11.2015 року - працював гірничорабочим очисного забою 5 розряда з повним робочим днем у шахті ( запис 27-28);
-з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року заняття в учбовому пункті (запис 29);
-з 06.12.2021 року по 15.04.2022 року працював гірничим очисного забою 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті (запис 43-44);
-з 07.09.2022 року по теперішній час працює гірником очисного забою підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис 45).
Згідно розрахунку стажу ОСОБА_1 , (в частині спірних періодів) вбачається, що відповідачем не зараховані до пільгового стажу періоди роботи з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 01.02.2012 року по 09.02.2012 року, з 16.01.2021 року по 31.03.2021 року, з 06.12.2021 року по 28.02.2022 року, з 01.04.2022 року по 15.04.2022 року; навчання в шахтних учбових пунктах 08.08.2008 по 15.08.2008, з 10.12.2015 по 17.12.2015 (вищевказані періоди зараховано до загального страхового стажу).
Період навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996, та період строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997 зараховано до страхового та пільгового стажу Позивача.
У вищезазначеному розрахунку стажу Позивача відсутні (не зараховано до страхового та пільгового стажу) періоди роботи з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 08.03.2023 року по 29.03.2023 року.
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України Про пенсійне забезпечення.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб`єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2статті 4 КАС України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування).
Статтею 62 Закону України Про пенсійне забезпечення встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як вже встановлено судом, відповідачем не зараховано до страхового та пільгового стажу позивача період роботи з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року у зв`язку з несплатою роботодавцем страхових внесків.
Згідно абз. 1 ч.1 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).
За приписами ч.6 ст.20 Закону № 1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058).
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Як передбачено частиною 2 ст. 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171).
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі; вимагати від страхувальника сплати страхових внесків, у тому числі в судовому порядку.
За змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином суд наголошує, що обов`язок по сплаті страхових внесків не може обмежувати права робітника на отримання пенсійних виплат.
Відповідно період роботи позивача з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року підлягаює зарахуванню до страхового стажу.
Щодо зарахування спірних періодів роботи позивача з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 08.08.2008 року по 15.08.2008 року, з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року, з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року, з 16.01.2021 року по 15.04.2022 року, з 07.03.2023 року по 29.03.2023 року (дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) до пільгового стажу, суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом та було вказано вище, згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 (в частині спірного періоду) ОСОБА_1 , останній:
-з 04.09.1995 року прийнятий учнем слюсаря підземним на період виробничої практики (запис 1);
-з 12.02.1996 року по 19.06.1996 року переведений слюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті (запис 2-3);
-з 20.06.1996 року по 25.12.1997 року проходив службу у лавах ЗСУ (запис 4);
-з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року працював гірничорабочим очисного забою 4 розряда з повним робочим днем у шахті (запис 24-25);
-з 01.01.2013 року по 02.11.2015 року - працював гірничорабочим очисного забою 5 розряда з повним робочим днем у шахті ( запис 27-28);
-з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року зайняття в учбовому пункті (запис 29);
-з 06.12.2021 року по 15.04.2022 року працював гірничим очисного забою 5 розряду з повним підземним робочим днем у шахті (запис 43-44);
-з 07.09.2022 року по теперішній час працює гірником очисного забою підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис 45).
Відповідно суд наголошує, що трудова книжка позивача містить достатні дані для визначення зазначених періодів в якості пільгового стажу без надання відповідних довідок.
Поряд із цим, згідно з пунктом «д» частини третьої статті 56 Закону України від 05.11.1991 № 1788- XII "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується також: навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Таким чином періоди роботи/навчання з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 08.08.2008 року по 15.08.2008 року, з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року, з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року, з 16.01.2021 року по 15.04.2022 року, з 07.03.2023 року по 29.03.2023 року (дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача.
Щодо зарахування періоду навчання в ПТУ № 105 м.Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996 та періоду строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997 до пільгового та страхового стажу, суд зазначає наступне.
Згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 (в частині спірного періоду) ОСОБА_1 , останній:
-з 04.09.1995 року прийнятий учнем слюсаря підземним на період виробничої практики (запис 1);
-з 12.02.1996 року по 19.06.1996 року переведений слюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем у шахті (запис 2-3);
з 20.0601996 року по 25.12.1997 року проходив службу у лавах ЗСУ (запис 4).
Згідно диплому сер. НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_1 з 01.09.1992 року по 16.02.1996 року проходив навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок».
Частиною першою статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10 лютого 1998 року №103/98-ВР передбачено, що час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Пунктом "д" частини третьої та частиною шостою статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Таким чином, законодавцем прямо визначено, що періоднавчання у професійно-технічному навчальному закладі може бути зараховано до стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, лише за умови зарахування на роботу за набутою професією.
Також, частиною 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. Статтею 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, зарахуванню до пільгового стажу позивача підлягають період навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996, та період строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997.
Згідно розрахунку стажу ОСОБА_1 , (в частині спірних періодів) вбачається, що період навчання в ПТУ № 105 м. Димитров за професією «Електрослюсар підземний, машиніст підземних установок» з 01.09.1992 по 16.02.1996, та період строкової служби в збройних силах України з 20.06.1996 по 25.12.1997 зараховано до страхового та пільгового стажу Позивача.
Таким чином, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають, оскільки право позивача в цій частині не порушено.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, приходить до висновку, що слід прийняти рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.04.2023 № 052530003776 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 29.03.2023, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058: - періодів роботи/навчання з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 08.08.2008 року по 15.08.2008 року, з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року, з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року, з 16.01.2021 року по 15.04.2022 року, з 07.03.2023 року по 29.03.2023 року (дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) з урахуванням висновків викладених у даному рішенні.
Щодо позовних вимог про застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (далі - Закон №345-VI) передбачено, що його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до ст.27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Статтею 8 Закону №345-VI, встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні положення закріплені і в абз.1 частини першої статті 28 Закону №1058, а саме мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.1 Закону №1058, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Отже, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, не нижче трьох прожиткових мінімумів, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, розмір пенсії розраховується за правилами, визначеними ст.27 Закону №1058, і за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, що передбачено ч. 3 ст. 24 Закону № 1058.
Тобто розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, визначається з урахуванням їх стажу та заробітку. До одержаного розміру встановлюється доплата за понаднормовий стаж (по 1% розміру пенсії, але не більш як 1% мінімальної пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу: чоловікам - понад 35, а жінкам - понад 30 років, як це визначено абзацом 1 частини першої ст.28 Закону №1058).
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії у відповідності до ст. 8 Закону №345-VI виникає після зарахування відповідного стажу, суд дійшов висновку, що вимоги в частині застосування норм статті 8 Закону України «Про підвищення шахтарської праці» є передчасними та задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 вказаної статті).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, Рівне, Рівненська область, 33004, ЄДРПОУ 21084076) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 05.04.2023 № 052530003776 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 29.03.2023, із зарахуванням до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058: - періодів роботи/навчання з 01.06.2013 року по 02.11.2015 року, з 17.02.1996 року по 19.06.1996 року, з 08.08.2008 року по 15.08.2008 року, з 02.02.2012 року по 10.02.2012 року, з 10.12.2015 року по 17.12.2015 року, з 16.01.2021 року по 15.04.2022 року, з 07.03.2023 року по 29.03.2023 року (дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії) з урахуванням висновків викладених у даному рішенні.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 900 (дев`ятсот) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повідомити сторін, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі Електронний суд.
Направлення даного рішення суду здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя О.О. Галатіна