ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2010 року <Текст >Справа № 2а-4983/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
за участю представників
від позивача: не зявився
від відповідача: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тал Концепт» про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 2500 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Тал Концепт» про стягнення штрафу за порушення у сфері містобудування у розмірі 2500 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
До судового засідання від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить стягнути з відповідача штраф за порушення у сфері містобудування у розмірі 2500 грн. Позовні вимоги обґрунтовує посилаючись на положення Закону України «Про архітектурну діяльність», Закону України «Про планування і забудову територій», Закону України «Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». Вказує, що 22.10.2009 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було складено протокол про допущене ТОВ «Тал Концепт» правопорушення у сфері містобудування. На підставі протоколу та інших документів начальником інспекції була винесена постанова про накладення на ТОВ «Тал Концепт» штрафу в розмірі 2 500 грн., який наразі відповідачем в добровільному порядку не сплачений.
Відповідач проти позову не заперечив, в судове засідання не зявився. Про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Заяв про розгляд справи без його участі не надходило.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до підпунктів 4, 5 п. З Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 № 225 Держархбудінспекція та її територіальні органи здійснюють вибіркові перевірки відповідності розміщення об'єктів, виконання будівельних робіт, виробництва будівельних матеріалів, виробів і конструкцій законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, архітектурним вимогам, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням, а також місцевим правилам забудови населених пунктів; розглядають справи про правопорушення у сфері містобудування і приймають відповідні рішення.
Пунктом 2 Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995р. № 244 передбачено, що штрафи накладаються інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на підприємства, їх об'єднання, установи та організації, що допустили правопорушення у сфері містобудування, за результатами контрольних перевірок, а також перевірок, проведених за зверненнями заінтересованих юридичних або фізичних осіб.
15.09.2009 на адресу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області надійшов лист прокуратури Комунарського району м. Запоріжжя від 15.09.2009 № 5764 про проведення перевірки щодо додержання будівельного законодавства України при проведенні ТОВ «Тал Концепт» будівництва по вул. Автозаводській, 54 в м. Запоріжжі.
Головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області проведено перевірку додержання законодавства, державних стандартів, норм і правил та проектних рішень на об'єкті з будівництва торгово-розважального центру по вул. Автозаводській в районі житлових будинків №50-54 в м. Запоріжжі.
Перевіркою встановлено, правопорушення, а саме виконання будівельних робіт з влаштування котловану за вищезазначеною адресою без дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій». Замовником будівництва є ТОВ «Тал Концепт».
Відповідно до ч. 1, 2, ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», дозвіл на виконання будівельних робіт - це документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання підготовчих робіт (якщо підготовчі роботи не були виконані раніше відповідно до дозволу на виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд. Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Контроль за виконанням будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про основи містобудування», забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Відповідно до абз. 1, 2 пп. 1.1 п. 1 Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 № 273 дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Аналогічна норма міститься в Положенні про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області. Абзацом 3 вказаного підпункту виконання будівельних робіт без дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.
Статтею 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України «Про планування і забудову територій».Відповідно до ст. 23 Закону України «Про планування і забудову територій», забудова територій полягає в розміщенні та здійсненні будівництва нових об'єктів, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування існуючих об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств (далі - будівництво). Будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з вимогами законодавства та відповідно до затвердженої проектної документації.
Відповідальність юридичних осіб за правопорушення у сфері містобудування, в тому числі за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації встановлена в Законі України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування». Так, відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 1 вищезазначеного закону підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» передбачено, що підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
16.10.2009 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було видано ТОВ «Тал Концепт» припис №237, відповідно до якого відповідачу запропоновано:
1. Припинити виконання будівельних робіт з влаштування котловану по вул. Автозаводській в районі житлових будинків №№ 50-54, м. Запоріжжя.
2. Направити до інспекції держархбудконтролю уповноваженого представника.
3. Надати до 30.10.2009 довідку про вартість виконаних робіт з влаштування котловану без дозволу інспекції ДАБК у Запорізькій області, підписану головним бухгалтером та керівником підприємства.
4. Про усунення правопорушення та вжиті заходи повідомити інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю до 30.10.2009.
На виконання припису №237 від 16.10.2009 ТОВ «Тал Концепт» супровідним листом № 16/10 від 16.10.2009 надало інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області довідку № 1 від 16.10.2009, відповідно до якої ТОВ «Тал Концепт» здійснило роботи з влаштування котловану на об'єкті будівництва торгово-розважального центру, що знаходиться за адресою: вул. Автозаводська, в районі житлових будинків №№ 50-54, м. Запоріжжя без дозволу інспекції ДАБК у Запорізькій області на суму 5 000 (п'ять тисяч) грн. 00 коп.
22.10.2009 головним державним інспектором інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області було складено протокол про допущене ТОВ «Тал Концепт» правопорушення у сфері містобудування. На підставі протоколу та інших документів начальником інспекції була винесена постанова про накладення на ТОВ «Тал Концепт» штрафу в розмірі 2 500 грн., який наразі відповідачем в добровільному порядку не сплачений.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 вищезазначеного Закону справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
Відповідно до ч. 7 ст. З Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Судом встановлено, що на час розгляду справи штраф у розмірі 2 500 грн. відповідачем до державного бюджету не сплачено.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 2 500 грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування є законними, обґрунтованими, підтверджуються зібраними в справі доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Тал Концепт» суму боргу в розмірі 2 500 (дві тисячі пятсот) грн. штрафу за правопорушення у сфері містобудування на р/р 31110106700003, ГУДКУ в Запорізькій області, ЄДРПОУ 34677124, МФО 813015, код платежу 21081100, одержувач: Держбюджет Жовтневого району м. Запоріжжя.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова проголошена у повному обсязі 09.09.2010.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева