ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2010 року <Текст >Справа № 2а-3397/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Гнідой А.В.
за участю представника позивача: не зявився
відповідач: не зявився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільний»
про: стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
ВСТАНОВИВ:
15 червня 2010 року Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільний» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 31 982 грн. 75 коп.
В позовній заяві вказано, що відповідно до звіту ТОВ «Вільний» про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми 10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача за звітній період склала 168 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до встановленому нормативу повинна складати 7 осіб. Згідно відомостей, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 6 осіб, що є менше ніж встановлено нормативом.
За невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування відповідач повинен сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 31 445 грн. 24 коп. Оскільки в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції відповідачем не були сплачені, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів нарахувала пеню у розмір 537 грн. 51 коп.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про час і місце був повідомлений належним чином.
Відповідач у судове засідання не з'явився, витребувані документи не направив, про причини неявки суду не повідомив. Про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись приписами ст. 41 КАС України суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вільний» (ідентифікаційний код 31467717) відноситься до підприємств, яким, відповідно до ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів форми 10-ПІ річна-поштова, затвердженої наказом Мінпраці України від 10.02.2007 № 42 наданого відповідачем, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали на ТОВ «Вільний» у 2009 рік склала 168 особи. Середньооблікова кількість інвалідів, що працювали у відповідача у 2009 році склала 6 осіб.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% (чотирьох відсотків) середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю відповідно до ч 2 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875 самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Отже, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» у відповідача повинна складати 7 осіб.
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України, підприємства з правом найму робочої сили зобовязані забезпечувати визначену, згідно закону, кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, що потребують соціального захисту, і встановлює відповідальність підприємства за порушення даної вимоги.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя, визначаються Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875.
Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875 визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайнято інвалідом.
Згідно ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нараховану на повну суму недоїмки за весь її строк. Доказів створення умов та виконання зобовязань відповідачем не надано.
Відповідно до матеріалів справи за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 31982 грн. 75 коп. та оскільки в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції відповідачем не було сплачено, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів нарахувала пеню у розмір 537 грн. 51 коп.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
За правилами частини 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Крім цього, позивачем не було надано суду доказів понесених ним судових витрат.
Керуючись ст.ст. 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільний» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 31 982 грн. 75 коп. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вільний» (ідентифікаційний код 31467717) суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році в розмірі 31 982 (тридцять одна тисяча девятсот вісімдесят дві) грн. 75 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/О.О. Артоуз