ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2010 року <Текст >Справа № 2а-4695/10/0870
(12 год. 05 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТАВРІЙСЬКА ІНВЕСТИЦІЙНА ГРУПА» до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними та податкових повідомлень-рішень нечинними,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду знаходиться зазначений адміністративний позов.
Позивач просить визнати незаконними дії Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя з проведення невиїзної документальної перевірки ТОВ «Таврійська інвестиційна група» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2009р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось за період з 01.01.2008р. по 30.01.2009р. та складення за результатами цієї перевірки акту. Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 18 лютого 2010р. за №0000062302/0/2635 та за №0000052302/0/2634, від 27 квітня 2010р. за №0000052302/1/8973 та за №0000062302/1/8974, від 7 липня 2010р. за №0000052302/2/18912 та за №0000062302/2/18913.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку позивача оскаржувані податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПВ України від 10 серпня 2005р. №327, а саме: в оскаржуваних повідомленнях-рішеннях зазначено, що вони винесені на підставі акту №12\23-252/33571093 від 02.02.2010р., але позивач такого акту не отримував. Крім того, позивач зазначає, що висновки акту перевірки №12/23-252/3357093 від 02.02.2010р. про заниження суми бюджетного відшкодування у декларації за січень 2010р. і добровільну відмову позивача від отримання такої суми та про завищення суми, яка за декларацією за лютий 2010р. підлягає бюджетному відшкодуванню на поточний рахунок, не ґрунтуються на нормах податкового законодавства. Зокрема, посилаючись на пп. 15.3.1, п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначає, що платник податків, якій через 12 місяців після реєстрації платником ПДВ набуває право на одержання бюджетного відшкодування, має право протягом 1095 днів подати документи для цього одержання.
Крім того, позивач зазначив, що перевірка проведена з порушенням п. 4 Указу Президента України «Про деякі заходи з перегулювання підприємницької діяльності» - акт перевірки складено за результатами перевірки того періоду і показників, які вже перевірялись.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечував в повному обсязі, пояснив, що висновки фахівців ДПІ та спірні податкові повідомлення-рішення законні та обґрунтовані.
Прокурор, який бере участь в справі відповідно до повідомлення про вступ прокурора в справу в інтересах держави від 19.08.2010р. проти задоволення позову заперечував в повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Таврійська інвестиційна група» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2009р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2008р. по 30.01.2009р.
За результатами перевірки складено Довідку №30/23-252/33571093 від 14.05.2009р. згідно з висновками зазначеної довідки, перевіркою неможливо підтвердити заявлену суму бюджетного відшкодування за лютий 2009р. у сумі 3418376гр., що повязано з ненадходженням відповідей по ланцюгу постачання.
Наказом ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя №94 від 03.02.2010р, встановлено, що при перевірці ТОВ «Таврійська інвестиційна група» не було встановлено, зниження бюджетного відшкодування на суму 3429, 2 тис. гр.. по декларації за січень 2009р. , податкове повідомлення-рішення форми «В2» про заниження бюджетного відшкодування ревізорами складено не було. Наказано з урахуванням вимог ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» провести невиїзні документальні перевірки з питання достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Таврійська інвестиційна група», термін 01.03.2010р.
По результатам невиїзної документальної перевірки ТОВ «Таврійська інвестиційна група» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2009р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період з 01.01.2008р. по 30.01.2009р. ДПВ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя складно акт №12/23-252/3357093.
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення пп. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до:
-Заниження р. 25.2 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів» за січень 2009р. на загальну суму 3418376гр.
-Завищення р. 26 декларації з ПДВ «залишок відємного значення, якій після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (значення цього рядка переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду)» за січень 2009р. на загальну суму 3418376гр.
-Залишок від'ємного значення податкового періоду за відрахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р. 24) за лютий 1009р. завищено на суму 3418376гр.
-Завищення р. 25.1 «сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» за лютий 2009р. на суму 3418 376гр.
Податковим повідомленням-рішенням від 18 лютого 2010р. №0000062302/0/2635 ТОВ «Таврійська інвестиційна група» збільшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3418376гр. за січень 2009р.
Податковим повідомленням-рішенням від 18 лютого 2010р. №0000052302/0/2634 ТОВ «Таврійська інвестиційна група» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3418376гр. за лютий 2009р.
За результатами апеляційного оскарження податкові повідомлення-рішення були залишені без змін.
Суть порушення полягає в наступному: ТОВ «Таврійська інвестиційна група» порушено порядок ведення податкового обліку з податку на додану вартість, що призвело до неправильного застосування ним пп. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» - неправильно визначено податковий період виникнення бюджетного відшкодування.
Згідно з поданою ТОВ «Таврійська інвестиційна група» податковою декларацією за січень 2009р. бюджетне відшкодування ПДВ підприємством не декларувалось, значення рядка 26 декларації (залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податного періоду) складало 3429157гр.
Згідно з даними розрахунку суми бюджетного відшкодування:
Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду з вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, становить 3429157гр;
Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена утримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів 9послуг), становить 3429157гр;
Сума, що підлягає відшкодуванню, становить 0 гр.
Відповідно до Довідки про суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, відємне значення з ПДВ за результатами придбання товарів (послуг), фактично сплачених ТОВ «Таврійська інвестиційна група», утворилось у податкових періодах:
Лютий 2008р. 1488341гр.;
Травень 2008р. 517гр.;
Липень 2008р. 1930035гр.;
Липень 2008р. 583гр.;
Серпень 2008р. 2518гр.;
Вересень 2008р. 1133гр.;
Жовтень 2008р. 4063гр.;
Грудень 2008р. 1967гр.
Згідно з пп. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При відємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
У відповідності до пп. 7.7.2. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
ТОВ «Таврійська інвестиційна група» було зареєстровано платником ПДВ з 19.12.2007р., що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Відповідно до абзацу «а» пп. 7.7.11. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» такі особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування:
а) особа, яка:
була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів
за рішенням Кабінету Міністрів України);
мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок
придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);
не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців;
Відтак, право на отримання бюджетного відшкодування у ТОВ «Таврійська інвестиційна група» виникло у січні 2009р. після закінчення 12 календарних місяців перебування платником ПДВ та за умови дотримання пп. 7.7.1, 7.72 п. 7.7 ст. 2 Закону України «Про податок на додану вартість».
У відповідності до вимог пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в пятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів пятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Абзац «а» пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачає, що якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобовязань з цього податку наступних податкових періодів;
Додатком 6 до Порядку направлення органами Державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого Наказом наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 р. N 253, визначена форма «В2» податкового повідомлення-рішення.
П. 5.12.6 Порядку заповнення і подання податкоої деларації з податку на додану вартвсть, затвердженого Наказом наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997р. № 166 передбачено, що Якщо за наслідками перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів на підставі податкового повідомлення. Така сума не може надалі бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації.
На таку суму відповідно зменшується значення рядка 26, що відображається в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду зі знаком "-".
Оскількі в ході пороведення перевірки було встановлено, що при наявності сплаченої суми податкового кредиту грудня 2007р. грудня 2008р. в сумі 3418376гр., ТОВ «Таврійська інвестиційна група» в порушення пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в податковій декларації з ПДВ за січень 2009р. не задекларувало бюджетене відшкодування ПДВ, внаслідок чого занизило суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню в сумі 3418376гр.
Згідно з поданою ТОВ «Таврійська інвестиційна група» податковою декларацією з ПДВ за лютий 2009р. та розрахунком суми бюджетного відшкодування, сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку складає 3418376гр.
У звязку з тим, що перевіркою встановлено порушення за січень 2009р. і зменшенням на 3418376гр. рядка 26 у податковій декларації за січень 2009р., відповідно у декларації за лютий 2009р. було зменшено рядки 23.2, 23 та 24 на 3418376гр.
Таким чином, ТОВ «Таврійська інвестиційна група» завищено за лютий 2009р. залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду з вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації) у сумі 3418376гр., в наслідок чого в порушення пп. 7.7.1, пп. 7.72 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» ТОВ «Таврійська інвестиційна група» завищено бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку (рядок 25.1 податкової декларації) за лютий 2009р. в сумі 3418376гр.
Посилання позивача на пп. 15.3.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» суд не бере до уваги, оскількі у відповідності до пп. 15.3.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обовязкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Проте, п. 1.11 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкова декларація, розрахунок (далі податкова декларація) документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обовязкового платежу).
Пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено строк подання податкових декларацій - у разі, якщо податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Таким чином, для подання податкової декларації не застосовуються строки, передбачені ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами».
До посилань представника позивача на те, що він не отримував акту перевірки №12\23-252/33571093 від 02.02.2010р. суд відноситься критично.
Представник відповідача в судовому засідання пояснив, що в оскаржених податкових повідомленнях-рішеннях міститься посилання на акт №12\23-252/33571093 від 02.02.2010р. в наслідок описки.
Оскільки в судовому засідання досліджувався акт перевірки №12/23-252/3357093 від 02.02.2010р., іншого акту учасниками процесу не надано, суд доводи представника відповідача приймає.
Крім того, суд враховує що органам державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України надано право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, повязаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обовязкових платежів) незалежно від способу їх подачі).
За таких обставин слід визнати, що приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, відповідач діяв обґрунтовано, відповідно до діючого законодавства та використовуючи свої повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення виготовлене 15 вересня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак