ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2010 року <Текст >Справа № 2а-2713/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання С.А. Даниловій,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Мелітопольської міжрайонної прокуратури Запорізької області в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Овочівник»
про: стягнення фінансової санкції у розмірі 680 грн.
ВСТАНОВИВ:
Мелітопольський міжрайонний прокурор Запорізької області звернувся з адміністративним позовом в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Овочівник», в якому просить суд стягнути з відповідача 680 грн. фінансових санкцій.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги прокурор посилається на ст. ст. 6, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2008 № 1567 та зазначає, що 21.09.2009 в ході проведення перевірки транспортного засобу, що належить відповідачу, державним інспектором територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті в Запорізькій області були виявленні порушення вимог ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», про що був складений акт № 116964 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. 03.11.2009 начальником територіального управління ГДІ на автомобільному транспорті у Запорізькій області відносно ТОВ «Агрофірма «Овочівник» винесена постанова № 061743 про застосування фінансових санкцій у розмірі 680 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт. У звязку із несплатою суми фінансової санкції відповідачем, прокурор просить суд задовольнити позов у повному обсязі та стягнути з відповідача 680 грн. фінансових санкцій.
Прокурор в судовому засіданні підтримав вимоги з підстав, викладених у позові.
Відповідач позовні вимоги не визнає, в письмових запереченнях від 02.06.2010 вх. № 12860 посилається на те, що позивачем пропущено встановлений ст. 250 ГК України строк для накладення адміністративно-господарських санкцій. На підставі викладено, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, причини неявки суду не відомі. Про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши прокурора, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Регулювання відносин між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень здійснюється у відповідності до приписів Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344.
У відповідності до ст. 5 зазначеного Закону, основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
На виконання Указу Президента України від 20.05.2004 № 570 «Про заходи щодо посилення безпеки пасажирських перевезень автомобільним транспортом» постановою Кабінету Міністрів Україні від 08.09.2004 № 1190 затверджено Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (надалі - Положення про ГДІ ...).
Згідно з пунктами 1, 2 зазначеного вище Положення, урядовим органом державного управління в галузі автомобільного транспорту, що діє у складі Міністерства транспорту та звязку України, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (або Головавтотрансінспеція), яка в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, цим положенням та наказами Міністерства транспорту та звязку.
Пунктом 3 Положення про ГДІ визначені основні завдання Головавтотрансінспеції, а саме: участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері автомобільного транспорту загального користування; виконання відповідно до законодавства дозвільно-реєстраційних та контрольно-наглядових функцій у сфері автомобільного транспорту загального користування (...).
Згідно з п. 4 Положення про ГДІ, Головавтотрансінспеція відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює державний контроль за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільного транспорту загального користування;
- здійснює державний нагляд за забезпеченням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, безпеки автомобільних перевезень;
- виконує інші функції, що випливають з покладених на неї завдань.
У відповідності до п. 8 зазначеного Положення, Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та звязку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспеції.
Наказом Міністра Міністерства транспорту та звязку України від 14.12.05 № 888 затверджено Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті (надалі - Положення про територіальні органи Головної державної інспекції).
Згідно з пунктами 1, 2, 3, 4, 5 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні органи Головавтотрансінспеції в областях, АР Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспеції і в межах своїх повноважень у відповідному регіоні здійснюють: державний нагляд за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування; державний контроль за дотриманням субєктами господарювання всіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів, норм перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування; забезпечують дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування на автомобільному транспорті загального користування; здійснюють державний нагляд за забезпеченням безпеки перевезень субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування...
Відповідно до п. 6 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції, територіальні управління у відповідному регіоні, до яких відноситься і територіальне управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області, мають право перевіряти виконання субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт; проводити перевірку автомобільних транспортних засобів загального користування щодо їх відповідності вимогам законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно із ст. 6 Закону № 2344, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Відповідно до п. 21 Порядку, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою, передбаченою цим Порядком.
Пунктом 15 Порядку встановлено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону № 2344 документів, на підставі яких здійснюється перевезення автомобільним транспортом, додержання водієм затвердженого розкладу та маршруту руху.
Статтею 39 Закону № 2344 визначений перелік документів на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, дорожній лист, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника та печаткою, інші документи, передбачені законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, в ході проведення 21.09.2009 перевірки транспортного засобу КАМАЗ 55102, державний номерний знак НОМЕР_1, що належить ТОВ «Агрофірма «Овочівник» (відповідачу у справі), державним інспектором територіального управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області були виявленні порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідальність за які передбачена ст. 60 Закону № 2344, а саме: здійснення перевезення вантажу для власних потреб, згідно накладної № 26-572 від 21.09.2009 без відмітки про проходження передрейсового медичного огляду водія.
За результатами проведення перевірки був складений акт від 21.09.2009 № 116964 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та винесений припис 038808 яким запропоновано в строк до 16.10.2009 вжити заходів до усунення виявлених порушень та надати письмову відповідь.
Як встановлено судом, відповідач припис не виконав, у визначений строк відповідь не надав.
Відповідно до п. 27 Порядку, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій до порушника.
Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції визначені цією статтею Закону.
Зокрема, згідно з абз. 12 ст. 60 Закону № 2344, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі зазначених норм законодавства 03.11.2009 начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Запорізькій області Велігошею В.М. за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт з боку ТОВ «Агрофірма «Овочівник» було винесено постанову № 061743 про застосування фінансових санкцій в сумі 680 грн.
Відповідач суму фінансових санкцій в добровільному порядку не сплатив, постанову від 03.11.2009 № 061743 в судовому порядку не оскаржив.
Згідно з п. 28 Порядку, фінансова санкція повинна бути перерахована субєктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом 15-ти днів після отриманням ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
Відповідач доказів сплати фінансових санкцій суду не надав.
За таких обставин, вимоги позивача та прокурора про стягнення з ТОВ «Агрофірма «Овочівник» 680 грн. фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт обґрунтованими, заснованими на нормах чинного законодавства зазначеного вище, підтверджуються зібраними в справі доказами, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Заперечення відповідача судом до уваги не приймаються, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Із акту перевірки, припису та постанови про накладення фінансових санкцій вбачається, що субєктом владних повноважень дотримано строки, визначені ст. 250 ГК України щодо застосування адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160- 164 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Овочівник» фінансові санкції у розмірі 680 (шістсот вісімдесят) грн. одержувач Державний бюджет м. Мелітополя, код ЄДРПОУ 34676932, р/р 31111106700013, МФО 813015, ГУДКУ в Запорізькій області, код платежу 21081100.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 20.07.2010.
Суддя О.В. Конишева