Постанова № 11318913, 01.09.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2010
Номер справи
2а-2228/10/0470
Номер документу
11318913
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

01.09.10 <копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2010 р. Справа № 2а-2228/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. <Текст > при секретаріМанько К.А. за участю: представника позивача Коваленко В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до сілськогосподарського приватного підприємства "Чумаки" про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з сільськогосподарського приватного підприємства «Чумаки» заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в загальній сумі 1616927,70 грн. (з урахуванням уточнених позовних вимог, які були прийняті судом). Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити. Відповідач в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Відповідно до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки застосував всіх можливих заходів щодо процесуальних прав відповідача. Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

Сільськогосподарське приватне підприємство «Чумаки» перебуває на обліку в Дніпропетровській міжрайонній державній податковій інспекції Дніпропетровської області, як платник окремих видів податків, в тому числі податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р., п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

18.09.2009р. уповноваженими особами Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та інших нормативно правових актів була проведена планова виїзна перевірка cільськогосподарського приватного підприємства «Чумаки» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р.

За результатами даної перевірки складено акт № 444/251/31313240 від 18.09.2009р.

В ході перевірки встановлено, що для ведення господарської діяльності підприємством було укладено договори оренди земельних ділянок з фізичними особами, договори укладено починаючи з 2004 року терміном на десять років.

Відповідно до п. 9 договорів («Орендна плата») орендна плата вноситься орендарем в розмірі не менше 2 відсотків грошової вартості земельної ділянки у грошовому виразі.

У вищезазначеному акті перевірки зафіксовано, що орендна плата видавалась у грошовій формі згідно касових документів (видаткових касових ордерів, відомостей на виплату орендної плати). За період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р. податок з доходів фізичних осіб за паї нараховувався, однак, до бюджету перераховувався частково, а саме: 10.10.2006р. у сумі 134866,54 грн., 18.05.2007р. 10000,00 грн., 09.02.2007р. 1081,49 грн., 26.02.2007р. 2500,00 грн., 28.02.2007р. 2500 грн., 02.03.2007р. 2500,00 грн., 06.04.2007р. 2500,00 грн.

Перевіркою відомостей нарахування орендної плати, первинних касових документів, платіжних доручень на перерахунку податку з доходів фізичних осіб, договорів оренди земельних паїв та оборотно-сальдових відомостей, встановлена заборгованість по податку з доходів фізичних осіб з виплаченої орендної плати станом на 01.04.2009р. у сумі 580417,00 грн., заборгованість по заробітній платі у сумі 723282,00 грн. та податку з доходів фізичних осіб у сумі 1036510,70 грн.

Загальна сума заборгованості по податку з доходів фізичних осіб за розрахунками позивача складає 1616927,70 грн.

Відповідно до п. 1.15 ст. 15 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Відповідно до положень ст. 8 вищезазначеного закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок, утриманий з доходів резидентів, підлягає зарахуванню до бюджету згідно з нормами Бюджетного кодексу України. Податок, утриманий з доходів нерезидентів, підлягає зарахуванню до бюджету територіальної громади за місцем утримання такого податку.

Згідно з п.п. 16.3 вищезазначеної статті вищезазначений порядок застосовується всіма юридичними особами, у тому числі такими, що мають філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, які розташовані на території іншої територіальної громади, ніж така юридична особа, а також відокремленими підрозділами юридичних осіб, яким в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку (далі - уповноважений підрозділ).

Підпунктом 16.3.1 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу.

Відповідно до пп. 16.3.2 вищезазначеної статті юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України. Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку здійснюють розподіл зазначених коштів згідно із нормативами, встановленими статтею 65 Бюджетного кодексу України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.

Згідно з п.п. 16.3.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фізична особа, відповідальна згідно з вимогами цього Закону за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету: у випадку, коли така фізична особа є податковим агентом, - за місцем реєстрації у податкових органах; в інших випадках - за її податковою адресою.

Крім того, відповідно до п.п. 19.2 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Таким чином, відповідачем порушено положення п.п. 8.1.4 п.8.1 ст.8, абз. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» та .

Підпунктом 16.3.4 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» встановлено, що контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.

Відповідно до п.п. 16.3.5 вищевказаної статті закріплено, що відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до п. 1.6 ст. 1 цього ж Закону, є зверненням на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.

У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України № 2181, джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо часткового задоволення позовних вимог, оскільки відповідачем були надані докази про часткову сплату заборгованості на загальну суму 230000,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № № 2, 3, 4 від 26.10.2009р., № 7 від 29.10.2009р., № № 29, 30 від 30.10.2009р., № № 1, 1554, 1555 від 30.11.2009р., № 1403 від 28.08.2009р., № 943 від 29.05.2009р.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до Сільськогосподарського приватного підприємства «Чумаки» про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з Комунального житлового підприємства № 21 (код ЄДРПОУ 31313240) на користь держави в особі управління державного казначейства у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області суму заборгованості в розмірі 1386927 (один мільйон триста вісімдесят шість тисяч девятсот двадцять сім) грн. 70 коп. на р/р 33213800700096, код платежу 11010101, одержувач - УДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, банк одержувач УДКУ в Дніпропетровському районі, код казначейства 24237480.

В решті позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 18.08.2010 року

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >О.В. Врона

< суддя учасник колегії >

< ПІБ Судді >

< ПІБ Судді >