Справа № 2-11456/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючий суддя - -Худіної О.О.
при секретарі - Соколової О.В.
за участю позивача ОСОБА_2
представника відповідача Кубраковой О.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої компенсації на оздоровлення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2. звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої компенсації на оздоровлення, в якому вказує, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, в звязку з чим перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення та повинен отримувати щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат, які були встановлені на час виплати. На протязі 2002-2003-2004-2005-2007-2008 років вказаний вид соціального захисту виплачувався йому відповідачем у розмірах, значно нижче ніж встановлено законодавством. Вважає, що суми були виплачені та нараховані з порушенням діючого законодавства, а саме ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідку Чорнобильської катастрофи ”, на підставі якої йому повинна бути сплачена компенсація за 2002 рік 898,30 грн., 2003 998,30 грн., 2004 998,30 грн., 2005 1560 грн., 2007 2200 грн., 2008 4245 грн. В добровільному порядку відповідач відмовляється виплатити вказані суми, в звязку з чим він змушений звернутися до суду з даним позовом. Просить суд визнати дії відповідача по відмові у перерахунку та виплаті недоотриманих сум щорічної компенсації на оздоровлення, та стягнути з відповідача на його користь недоотриману суму компенсації на оздоровлення за 2002-2005, 2007, 2008 роки у розмірі 10899,90 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги повністю підтримав та надав пояснення аналогічні вищевикладеним. Просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала та суду пояснила, що відповідач проводить розподіл бюджетних коштів тільки за цільовим призначенням, передбаченим Державним бюджетом на відповідний рік й тому вважає, що позивачу були правильно нараховані зазначені виплати відповідно до Постанови КМ України від 26.07.1996р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, Постанови КМ України від 12.07.2005р. № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, про що суду надано посвідчення.
Згідно ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» інвалідам 2-ї групи щорічна допомога на оздоровлення виплачується в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат і дана редакція закону діяла з 6.06.1996 року.
Законом України « Про державний бюджет України на 2006 рік» була зупинена дія абз. 2,3,4,5,6,7, ч.4 ст. 48 вищезазначеного закону на 2006 рік.
Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-У « Про державний бюджет України на 2007 рік зупинена дія абз. 2,3,4,5,6,7, ч.4 ст. 48 вищезазначеного закону на 2007 рік.
Конституційний суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 рік від 9 липня 2007 року визнав неконституційними зазначені зміни і, таким чином, з 9 липня 2007 року відновлена дія ч. 4 ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка передбачала щорічну допомогу на оздоровлення інвалідам 2 групи у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік» ст. 48 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали у результаті Чорнобильської катастрофи» викладена у наступній редакції "Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України" , але Конституційний Суд своїм рішенням №10-рп/2008р. від 22 травня 2008 року визнав неконституційними зазначені зміни, тобто відновив дію ст.48 вищезазначеного закону у попередній редакції. Таким чином позивачу, як інваліду 2-ї групи з 22 травня 2008 року необхідно проводити виплати щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.
Посилання представника відповідача на те, що виплати проводились у розмірі, передбаченому постановою КМУ № 836 від 26 липня 1996 року « Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2005, 2007, 2008 роках суд вважає необґрунтованим по наступним підставам.
Законом « Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Кабінет міністрів України не уповноважений на свій розсуд змінювати, у тому числі зменшувати, конкретні розміри компенсацій і допомоги, зокрема допомоги на оздоровлення, встановлені цим Законом. Встановлений законом розмір допомоги (чотири або пять мінімальних заробітних плати) не повинен зменшуватись ніякими іншими нормативно-правовими актами (ні законами, ні підзаконними актами Кабінету Міністрів України та інших органів влади), оскільки ст. 22 Конституції України прямо це забороняє.
Частиною першою статті 67 зазначеного Закону було встановлено, що конкретні розміри всіх передбачених ним виплат, пенсій та компенсацій підвищуються КМУ відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Але, відповідач, керуючись постановами Кабінету Міністрів України, якою фактично зменшено розмір допомоги, порушив ст. 113 ч.3 Конституції України. Таким чином, відбулося значне звуження обсягу прав, які існували на той час щодо відповідної категорії громадян, а саме звуження обсягу права позивача на спірну допомогу.
Отже, відповідно до положень частини 4 статті 48 Закону № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2 групи виплачується у розмірі п»яти мінімальних заробітних плат, а позивач у 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008 роках має право на отримання такої допомоги саме у цьому розмірі.
При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити:
За 2002 рік (виплачено 3 серпня 2002 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 185 грн. х 5 26,70 грн. = 898,30 грн.
За 2003 рік (виплачено 4 серпня 2003 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 205 грн. х 5 26,70 грн. = 998,30 грн.
За 2004 рік (виплачено 4 серпня 2004 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 205 грн. х 5 26,70 грн. = 998,30 грн.
За 2005 рік (виплачено 5 жовтня 2005 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 332 грн. х 5 100,00 грн. = 1560 грн.
За 2007 рік (виплачено 7 листопада 2007 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 460 грн. х 5 100,00 грн. = 2200 грн.
За 2008 рік (виплачено 10 січня 2008 року), тому розмір мінімальної заробітної плати на момент виплати 869 грн. х 5 100,00 грн. = 4245 грн.
Таким чином, загальний розмір недоплаченої допомоги на оздоровлення складає: 10899,90 грн. і саме ця сума підлягає стягненню, а позовні вимоги ОСОБА_2 задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 57, 214, 215 ЦПК України, суд ,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоотриманої компенсації на оздоровлення задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2002-2005, 2007, 2008 роки.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради на користь ОСОБА_2 недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення за 2002-2005, 2007, 2008 роки у сумі 10899,90 грн. (десять тисяч вісімсот дев»яносто дев»ять гривень 90 копійок) за рахунок коштів Державного Бюджету України з реєстраційного рахунку 35213043001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код 25953965.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з часу його проголошення.
Суддя Єнакіївського міського суду
Донецької області О.О. Худіна