Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/13985/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 09.06.2023 № 83аз/42-05ЦА/02-23 щодо незарахуванння на момент переходу на службу у Національну поліцію України ОСОБА_1 стажу служби в податковій міліції з 27.02.2015 по 25.11.2021 до стажу служби в органах Національної поліції України;
- зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати на момент переходу на службу у Національну поліцію України ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції з 27.02.2015 по 25.11.2021 до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до ч.1 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», та здійснити нарахування грошового забезпечення та виплати його, з урахуванням проведених виплат.
Також позивач просить стягнути з відповідача сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач у період з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року проходив службу в податковій міліції державної фіскальної служби.
Відповідно до наказу Головного управління ДФС в Одеській області №342-о від 24.11.2021 року «Про звільнення полковника податкової міліції ОСОБА_1 » полковника податкової міліції ОСОБА_1 , начальника оперативно-технчного відділу Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнено з посади та органів податкової міліції в запас (через скорочення штатів) з 25.11.2021 року.
06.06.2023 року представник позивача звернувся до відповідача із запитом про зарахування стажу служби в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.221 року до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до . 1 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію».
Листом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомлено про відсутність правових підстав для зарахування стажу в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року, оскільки ст. 78 Закону України «Про національну поліцію» містить вичерпний перелік періодів, які зараховуються до стажу служби в поліції. Служба в підрозділах податкової міліції в цьому переліку відсутня.
Позивач вважає, що йому безпідставно не зараховано вислугу років у податковій міліції до стажу служби в поліції з посиланням на статтю 78 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (надалі - Закон № 580-VIII), статтю 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ (далі - Закон № 509-ХІІ) та положення статей 353, 356 Податкового кодексу України (далі - ПК України), в яких констатується тотожність правового статусу служби в органах внутрішніх справ та служби в органах податкової міліції.
Наведені норми законодавства встановлюють, що служба в органах внутрішніх справ (тобто в поліції) є аналогічною службі в органах податкової міліції, служба в органах податкової міліції має такий же правовий статус як і служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького та рядового складу, тому така служба підлягає зарахуванню до вислуги років в поліції на підставі пункту 3 частини другої статті 78 Закону № 580-VIII.
Вважаючи дії відповідача щодо не зарахування до стажу служби в поліції вислуги років в податковій міліції протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 19.06.2023 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
23.06.2023 року (вх.№ЕС/6458/23) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Відповідачем зазначено, що положеннями статті 78 Закону № 580-VIII визначено перелік, який визначає зарахування до стажу служби в поліції, який є вичерпним. Податкової міліції у зазначеному переліку немає, тому выдсутні підстави для зарахування стажу служби в податковій міліції до стажу служби в поліції для встановлення позивачу надбавки та надання додаткової оплачуваної відпустки.
Таким чином, чинні у період проходження позивачем служби в податковій міліції закони України «Про міліцію» і «Про державну податкову службу в Україні», «Про Державну фіскальну службу України», Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114 та інші нормативно-правові акти, не відносили підрозділи податкової міліції Державної фіскальної служби до органів внутрішніх справ. Відповідач зазначає, що «органи внутрішніх справ» та «Державна фіскальна служба» це різні державні органи, окремі центральні органи виконавчої влади, а тому прирівняння служби в податковій міліції Державної фіскальної служби до служби в органах внутрішніх справ України не допускається; служба в податковій міліції не відноситься до діяльності/служби в органах внутрішніх справ, а відтак, не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції. Зважаючи на те, що податкова міліція Державної фіскальної служби не відносилися до органів внутрішніх справ, враховуючи приписи ч. 1 ст. 59, ст. 60 Закону України «Про Національну поліцію» щодо особливого характеру служби в поліції, проходження якої регулюється цим Законом, період служби Позивача в податковій міліції не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби згідно з п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».
03.07.2023 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 27.02.2015 року по 24.11.2021 року проходив службу в органах податкової міліції ДФС.
Зі змісту наказу Головного управління ДФС в Одеській області №342-о від 24.11.2021 року «Про звільнення полковника податкової міліції ОСОБА_1 » вбачається, що полковник податкової міліції ОСОБА_1 , начальник оперативно-технчного відділу Управління боротьби з фінансовими злочинами Головного управління ДФС в Одеській області, звільнений з посади та органів податкової міліції в запас (через скорочення штатів) з 25.11.2021 року.
В пункті 3 цього наказу зазначено, що вислуга для виплати вихідної допомоги становить: 14 років 08 місяців 23 днів, а в пункті 4 вказано: календарна вислуга років на день звільнення складає 24 роки 07 місяців 11 днів, в пільговому обчисленні - 30 років 11 місяців 04 доби.
Наказом ДВБ від 07.03.2022 № 125 о/с ОСОБА_1 призначений старшим оперуповноваженим відділу моніторингу та зонального контролю Одеського управління ДВБ НПУ з посадовим окладом 2600 гривень, присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».
06.06.2023 року представник позивача звернувся до відповідача із запитом про добровільне зарахування стажу служби в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.221 року до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до . 1 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію».
Листом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомлено про відсутність правових підстав для зарахування стажу в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року, оскільки ст. 78 Закону України «Про національну поліцію» містить вичерпний перелік періодів, які зараховуються до стажу служби в поліції. Служба в підрозділах податкової міліції в цьому переліку відсутня.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у зарахуванні вислуги років у податковій міліції до стажу служби в поліції для виплати поліцейським надбавки та надання додаткової оплачуваної відпустки за стаж служби, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII.
Відповідно до статті 1 цього Закону Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (стаття 2 Закону №580-VIII).
Частинами першою-другою статті 59 Закону №580-VIII визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з частиною першою статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Частина друга статті 78 Закону № 580-VIII визначає, що до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Судом встановлено, що позивач до служби в Національній поліції проходив службу в податковій міліції ДФС України з 27.02.2015 року, діяльність якої регламентувалася, зокрема, Законом України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-ХІІ, а в подальшому - ПК України.
Так, статтею 19 Закону №509-ХІІ було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів.
Згідно з частиною першою статті 24 Закону №509-ХІІ особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до статті 26 цього ж Закону держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно з Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в України» від 05.07.2012 №5083-VI (набрав законної сили 12.08.2012) втратив чинність Закон №509-ХІІ, а Податковий кодекс України доповнено розділами XVIII-1 та XVIII-2 стосовно податкової міліції.
Так, статтею 348 ПК України (у редакції чинній на час проходження служби позивачем в податковій міліції) визначалося, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов`язаних з виконанням службових обов`язків.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 356.1 статті 356 ПК України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що питання наявності правових підстав для зарахування поліцейському стажу служби в органах податкової міліції до стажу служби в поліції вже неодноразово досліджувалося Верховним Судом. Так, 07.10.2020 Верховний Суд ухвалив постанову в справі №826/16143/18 за схожих фактичних обставин справи і правового регулювання спірних відносин.
У наведеній постанові, проаналізувавши повноваження, завдання та функції податкової міліції та відповідних підрозділів поліції, Верховний Суд дійшов висновку, що ці органи здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Враховуючи зазначене, Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в органах податкової міліції, вказавши, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувалися та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.
В контексті спірних правовідносин у справі №826/16143/18 Верховний Суд дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України, прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.
Вказана правова позиція надалі підтримана Верховним Судом у постановах від 13.08.2021 у справі №440/1564/20, від 02.06.2022 у справі №280/8419/20, від 22.12.2022 у справі №380/8659/20.
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а тому наведені правові висновки касаційного суду підлягають до врахування судом у цій справі у подібних правовідносинах.
Суд з урахуванням наведених вище положень законодавства та правових висновків Верховного Суду, відповідно до яких стаж служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, зазначає, що відповідачем помилково не включено проходження служби позивачем у податковій міліції до стажу служби в поліції. Позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, необхідно зарахувати період проходження ним служби в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 19.11.2019 р. у справі №520/903/19 та від 31.03.2020 р. у справі №520/2067/19, оскільки останні не стосуються подібних правовідносин. Предметом спору у цих справах було неврахування до стажу служби в поліції часу навчання особи у вищому навчальному закладі, тобто такі висновки не є релевантними до спірних обставин.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягає задоволенню.
Тому, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки термін перебування на службі в податковій міліції та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.
Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням висновку суду про задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору у розмірі 1073,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, Код ЄДРПОУ 40116086) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 стажу служби в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року до стажу служби в органах Національної поліції України.
Зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 стаж служби в податковій міліції з 27.02.2015 року по 25.11.2021 року до стажу служби в органах Національної поліції України, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки відповідно до ч.1 ст.78 Закону України «Про Національну поліцію», та здійснити нарахування та виплату грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, Код ЄДРПОУ 40116086) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.