Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про передачу справи до іншого суду
25 серпня 2023 року Справа № 200/4640/23
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії № 057350005361 від 13 липня 2023 року (на заміну рішення про відмову в призначенні пенсії № 057350005361 від 16 червня 2022 pоку) та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву від 8 червня 2022 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 шахтарі підземні, що дає право на пенсію на пільгових умовах наступних раніше не врахованих періодів: з 22 червня 1993 року по 31серпня 1993 року Стахановське шахтобудівельне управління тресту «Стаханов вуглебуд», учень прохідника підземного зайнятий підземною роботою повний робочий день, з 28 червня 1994 року по 31 серпень 1994 року Стахановське шахтопрохідницьке управління тресту «Стаханов вуглебуд», учень прохідника з повним робочим днем на підземній роботі, з 28 червня 1995 року по 30 вересня 1995 року Шахта імені А.Ф.Засядько, прохідник 4-го розряду з повним робочим днем в шахті, з 15 вересня 1996 року по 30 листопада 1996 року Стахановське шахтобудівельне управління тресту «Стаханов вуглебуд», прохідник підземний на підземній роботі, з 4 грудня 1996 року по 14 листопада 1997 року строкова військова служба до стажу роботи за спеціальністю (до пільгового стажу шахтарі підземні для права на пенсію), з 5 січня 1998 року по 26 липня 2000 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», прохідник підземний з повним робочим днем під землею, з 27 липня 2000 року по 19 травня 2003 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», майстер гірничий з повним робочим днем під землею, з 20 травня 2003 року по 1 червня 2003 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем під землею, з 7 липня 2003 року по 4 вересня 2003 року учень підземного машиніста виїмкових машин з повним робочим днем під землею, з 5 вересня 2003 року по 1 серпня 2014 року підземний машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем під землею Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову в призначенні пенсії № 057350005361 від 19 липня 2023 року та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву від 10 липня 2023 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1 шахтарі підземні, що дає право на пенсію на пільгових умовах наступних раніше не врахованих періодів: з 22 червня 1993 року по 31 серпня 1993 року Стахановське шахтобудівельне управління тресту «Стаханов вуглебуд», учень прохідника підземного зайнятий підземною роботою повний робочий день, з 28 червня 1994 року по 31 серпня 1994 року Стахановське шахтопрохідницьке управління тресту «Стаханов вуглебуд», учень прохідника з повним робочим днем на підземній роботі, з 28 червня 1995 року по 30 вересня 1995 року Шахта імені А.Ф.Засядько, прохідник 4-го розряду з повним робочим днем в шахті, з 15 вересня 1996 року по 30 листопада 1996 року Стахановське шахтобудівельне управління тресту «Стаханов вуглебуд», прохідник підземний на підземній роботі, з 4 грудня 1996 року по 14 листопада 1997 року строкова військова служба до стажу роботи за спеціальністю (до пільгового стажу шахтарі підземні для права на пенсію), з 5 січня 1998 року по 26 липня 2000 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», прохідник підземний з повним робочим днем під землею, з 27 липня 2000 року по 19 травня 2003 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», майстер гірничий з повним робочим днем під землею, з 20 травня 2003 року по 1 червня 2003 року Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля», прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем під землею, з 7 липня 2003 року по 4 вересня 2003 року учень підземного машиніста виїмкових машин з повним робочим днем під землею, з 05.09.2003 року по 1 серпня 2014 року підземний машиніст гірничих виїмкових машин з повним робочим днем під землею Шахтоуправління «Луганське» ДХК «Луганськвугілля» із застосуванням кратності (роботи підземні, провідні професії) - з розрахунком до кожного повного року роботи за 1 рік - додаванням 3 місяці відповідного пільгового стажу.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 серпня 2023 року адміністративна справа передана судді Донецького окружного адміністративного суду Волгіній Н.П.
Відповідно дост. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно із ч. 1ст. 26 КАС Україниадміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного демографічного реєстру зареєстрованим місце проживанням ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є: АДРЕСА_1 ; відповідно до відмітки у паспорті громадянина України НОМЕР_2 від 22 листопада 1997 року, зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 .
Також до позовної заяви додана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, в якій зазначено зареєстроване місце проживання позивача: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Відповідно дост. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV(зі змінами та доповненнями):
місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.
З 22 листопада 2014 року набрав чинностіЗакон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VІІ(далі - Закон № 1706-VІІ), яким відповідно доКонституціїта законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч. 1ст. 1 цього Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно із ч. 1ст. 4 Закону № 1706-VІІфакт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 9 Правил реєстрації місця проживання, що затвердженіпостановою Кабінету Міністрів України № 207 від 2 березня 2016 року(в редакції, яка була чинна до 15 серпня 2017 року включно), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Разом із цим 9 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 579 «Про внесення зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання», якою внесено зміни до п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а саме - виключено в абз. 1 слова "та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи".
Вказанапостанованабрала з чинності 16 серпня 2017 року.
Таким чином, з 16 серпня 2017 року довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до документів, до яких вноситься інформація про зареєстроване місце проживання/перебування особи.
Суддя вважає за необхідне зазначити, що згідно із ст. 7 Закону № 1706-VІІ[…] громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Частиною 1ст. 5 цього ж Закону встановлено, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених уст. 1 цього Закону.
Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо) (ч. 2ст. 5 наведеного Закону).
Згідно із п. 1 Порядку оформлення і видачі довідок про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (далі Порядок № 509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 3 Порядку № 509 передбачено, що заява про взяття на облік повинна серед іншого містити відомості про: зареєстроване та фактичне місце проживання особи, адресу, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Зазначені законодавчі приписи дають підстави для висновку, що відповідно до п. 3 Порядку № 509 у заяві про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зазначається адреса фактичного проживання, повідомлена цією особою.
Зазначена інформація має облікове значення і не свідчить про наявність правових підстав використання певного житлового приміщення.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (на відміну від документу, до якого вносяться відомості про місце проживання) в контексті Правил реєстрації місця проживання № 207 не посвідчує право користування житлом за адресою, зазначеною у цій довідці.
Вказаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 826/319/17.
Отже, адреса фактичного проживачння/перебування позивача: АДРЕСА_2 не є зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем його проживання (перебування, знаходження), про яке йдеться у ч. 1 ст. 26 КАС України.
Враховуючи приписи ч. 1ст. 26 КАС України,вирішення даного спору має здійснюватися або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Луганську область(Луганський окружний адміністративний суд) (за зареєстрованим місцем проживання позивача), або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Одеську область (Одеський окружний адміністративний суд) (за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача).
Суддя вважає за необхідне зауважити, що частиною 1ст. 318 КАС України передбачено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленоюзакономпідсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями20,22,25-28цьогоКодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил підсудності (в тому числі територіальної) є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленоюзакономпідсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальнийзаконзабороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні.
Згідно із з п. 2 ч. 1ст. 29 КАС Українисуд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 та 8ст. 29 КАС Українипитання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 ч. 1 цієї статті, суд вирішує ухвалою.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи підсудність даної справи одночасно як Луганському окружному адміністративному суду (за зареєстрованим місцем проживання позивача), так і Одеському окружному адміністративному суду (за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача), беручи до уваги, що позивачем при поданні даного позову був обраний окружний адміністративний суд за місцем його проживання/перебування, суддя вважає за необхідне передати адміністративну справу за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст.20,29,171,248,256, 294,295 Кодексу адміністративного судочинства України,суддя
У Х В А Л И Л А:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її прийняття. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її прийняття, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна