Ухвала суду № 113019255, 24.08.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.08.2023
Номер справи
420/12565/23
Номер документу
113019255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/12565/23

У Х В А Л А

17 серпня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Завальнюка І.В.,

при секретарі Четвертак О.І.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Одесі справу за позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт, скасування реєстрації декларації про готовість об`єкта до експлуатації,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд припинити право на виконання будівельних робіт набутого на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 22.06.2022 № ОД 051220622401 «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 ; скасувати реєстрацію декларації про готовність об`єкта до експлуатації від 05.07.2022 № ОД 101220705929 «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 .

Ухвалою судді від 14.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 21.06.2023 клопотання представника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради задоволено та постановлено розглядати справу за правилам загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 заявив клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі ст. ст. 122, 123 КАС України.

В обґрунтування клопотання зазначив, що позивач вважає, що оскільки акт комісійного обстеження за адресою: АДРЕСА_2 , складно 25.04.2023, тому саме з цієї дати має обчислюватися тримісячний строк на звернення до суду із даними вимогами. Однак на думку сторони відповідача, строк на звернення до суду має обчислюватися з моменту подання декларації про готовність об`єкта до експлуатації, а саме не пізніше ніж з 05.07.2022 (оскільки неможливо встановити дату подання декларації із наданих позивачем документів, а вона не може бути пізнішою за датку реєстрації декларації), у зв`язку із чим позов подано після закінчення строків, установлених законом.

Представник Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради проти задоволення клопотання заперечував з підстав його необґрунтованості.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання представника відповідача у зв`язку з наступним.

Згідно із частиною першою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.

Згідно з абз. 7 п. 15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466, У разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю:

видає припис про зупинення підготовчих або будівельних робіт;

звертається до суду із позовом про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, протягом двох місяців з дня закінчення строку для усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил, визначеного у приписі про зупинення підготовчих або будівельних робіт.

З початку воєнного стану (24.02.2022) відповідно до постанови КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» № 303 від 13.03.2022 в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було призупинено дію Комісії та звернення від фізичних та юридичних осіб не розглядалися.

Пунктом 2 постановки КМУ № 303 від 13.03.2022 визначено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов`язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Листом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України (далі вих. Міністерство) від 19.05.2023 № 7028/30/10/23 повідомлено Управління про те, що рішенню центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектурно-будівельного контролю та нагляду має передувати висновок комісії з рекомендацією органу державного архітектурно будівельного контролю щодо необхідності проведення позапланової перевірки на підставі звернення, який повинен містити обґрунтування щодо наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров`я людини.

Після отримання даних роз`яснень Управлінням 30.05.2023 відновлено роботу Комісії наказом від 30.05.2023 №01-13/22 ДАБК «Про поновлення проведення засідань комісії Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради щодо розгляду звернень фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування містобудівної діяльності».

В подальшому на підставі численних звернень ОСОБА_2 щодо проведення будівельних робіт з реконструкції квартири АДРЕСА_3 та згідно з ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядком взаємодії виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств з вирішення питань пов`язаних із самочинним будівництвом у м. Одесі, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.03.2018 №135, із залученням представників Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради та Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Приморської районної адміністрації Одеської міської ради 25.04.2023 проведено комісійне обстеження за адресою: АДРЕСА_2 , під час якого візуально встановлено, що будівельні роботи завершені та проводяться. Доступ до вказаного об`єкту обмежений, замовник будівництва відсутній, про що складено акт обстеження від 25.04.2023.

Отже позивачем 25.04.2023 виявлено наведення відповідачем недостовірних даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 22.06.2022 № ОД 051220622401, а саме без належно затвердженого проекту, у зв`язку із чим позивачем подано даний адміністративний позов в межах тримісячного строку на звернення до суду із даним позовом.

Таким чином, клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 121, 122, 123 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про залишення адміністративного позову Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про припинення права на виконання будівельних робіт, скасування реєстрації декларації про готовість об`єкта до експлуатації - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 24.08.23.

СуддяІ.В. Завальнюк?