Рішення № 113019242, 24.08.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.08.2023
Номер справи
420/20710/23
Номер документу
113019242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/20710/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 серпня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування постанови, -

встановив:

I. Зміст позовних вимог.

До суду з позовною заявою звернулось Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - позивач) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 26.07.2023 ВП № 67036749 про накладення штрафу у розмірі 10 200 грн.

II. Позиція позивача, заперечення відповідача.

На обґрунтування вказаних вимог позивач вказує наступне. На примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебуває виконавчий лист №420/7251/20, виданий 04.01.2021 р. Одеським окружним адміністративним судом, яким зобов`язано здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Господарського суду Одеської області №08-29/6194/2020 від 24 липня 2020 року з 19 лютого 2020 року, із врахуванням раніше виплачених сум. На виконання даного рішення, позивачем здійснено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 . Сума доплати згідно з вище вказаним рішенням суду за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. становить 202 870,54 грн. Інформація про виконання рішення у справі №420/7251/20, Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень ПФУ, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Пенсія призначена відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виплачується органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету. Постановою КМУ від 24.06.2023 р. № 631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. Головному управлінню на 2023 р. передбачено коштів на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду, в сумі 22 674 млн. грн. Станом на 01.08.2023 р. за рахунок виділеного ПФУ фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.09.2020 р. включно. На теперішній час бюджет Головного управління, передбачений на 2023 р. для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, вичерпано. Сума коштів, нарахованих на виконання рішення суду від 12.10.2022 р. у справі №420/7251/20 за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. в сумі 202 870,54 грн., з урахуванням фактично виплачених сум, буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань відповідно до фінансування, що здійснюється ПФУ. Таким чином, вище вказане рішення суду виконано в порядку, встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на позивача. Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 67036749 за виконавчим листом № 420/7251/20, виданим 04.01.2021 р. На виконання даної постанови позивачем відповідачу було надано лист від 03.11.2021 р. №1500-0306-5/137135 з усією інформацією та доказами щодо виконання рішення суду. Проте, 22.06.2023 р. відповідачем винесено постанову, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5 100 грн. за невиконання вище вказаного рішення суду. На зазначену постанову позивачем надано інформацію від 29.06.2023 р. за №1500-0306-5/84366 щодо виконання рішення суду. 26.07.2023 р. відповідачем було винесено оскаржувану постанову, якою на позивача накладено штраф у розмірі 10 200 грн. Листом від 04.08.2023 р. за №1500-0501-8/107246 позивачем повторно надано інформацію відповідачу щодо виконання рішення суду. З огляду на те, що позивачем включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії, не можна дійти висновку, що позивачем порушуються вимоги законодавства щодо невиконання рішення суду, яке набрало чинності. Таким чином, накладення штрафу є безпідставним та неправомірним, а його стягнення призведе до збитків бюджету ПФУ.

Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, витребувані ухвалою суду від 21.08.2023 р. докази не надав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

III. Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 11.08.2023 року позовну заяву залишено без руху для усунення її недоліків

Ухвалою суду від 21.08.2023 року відкрито провадження у справі за правилами, передбаченими статтею 287 КАС України, призначено судове засідання на 24.08.2023 року на 12 годині 00 хв. Даною ухвалою зобов`язано Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) протягом двох днів з моменту отримання даної ухвали надати до суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження ВП № 67036749, у межах якого відповідачем винесено оскаржувану постанову.

В судове засідання сторони не прибули, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином. При цьому, представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

У справах, визначених, зокрема статтею 287 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Зважаючи, що дана справа відноситься до окремої категорії термінових адміністративних справ, суд дійшов до висновку про розгляд справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч. 4 ст. 229 КАС України.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року у справі № 420/7251/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково.

Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №1990 від 27.02.2020 року про відмову у проведенні перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку розміру довічного щомісячного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 19.02.2020 року.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Господарського суду Одеської області №08-29/6194/2020 від 24 липня 2020 року з 19 лютого 2020 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішення суду набрало законної сили 12.11.2020 р.

04.01.2021 р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/7251/20 про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Господарського суду Одеської області №08-29/6194/2020 від 24 липня 2020 року з 19 лютого 2020 року, із врахуванням раніше виплачених сум.

20.10.2021 р. Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Одеса) було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 667036749 з примусового виконання вказаного виконавчого листа (а.с.9-10).

03.11.2021 р. ГУ ПФУ в Одеській області направило на адресу відповідача лист за вих № 1500-0306-5/137135, яким повідомило наступне. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 р. у справі №420/7251/20, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Господарського суду Одеської області №08-29/6194/2020 від 24 липня 2020 року з 19 лютого 2020 року, із врахуванням раніше виплачених сум виконано в повному обсязі. ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання згідно Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Головним управлінням на підставі вказаного рішення ОСОБА_1 розпорядженням від 13.11.2020 р. виконано перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 19.02.2020 м. Сума доплати за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. склала 202 870,54 грн. Інформацію про виконання рішення суду у справі №420/7251/20 внесено до Реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Відтак, виплата коштів на виконання рішення суду здійснюватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. У зв`язку з набранням чинності постанови КМУ від 16.12.2020 р. №1279 «Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги», починаючи з 1 квітня 2021 року фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством, проводяться за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством, здійснюється ПФУ. Таким чином, рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/7251/20 від 12.10.2020 р. виконано в порядку, встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (а.с.11).

22.06.2023 року старшим державним виконавцем винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ в Одеській області штрафу у сумі 5100 грн. за невиконання рішення суду, оскільки рішення суду в частині виплати нарахованої доплати за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. у сумі 202 870,54 грн. не виконано без поважних причин (а.с.12-13).

29.06.2023 р. ГУ ПФУ в Одеській області направило на адресу відповідача лист за вих № 1500-0306-5/84366, яким повторно повідомило, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/7251/20 від 12.10.2020 ОСОБА_1 виконано перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Господарського суду Одеської області № 08-29/6194/2020 від 24.07.2020 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 19.02.2020 р., за результатами якого сума доплати за період з 19.02.2020 по 30.11.2020 складає 202 870,54 грн. Інформацію про виконання рішення суду від 12.10.2020 у справі №420/7251/20, Головним управлінням внесено до Реєстру судових рішень. Оскільки пенсії, призначені відповідно до згідно Закону України Про судоустрій і статус суддів», виплачуються органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету, тому виділення коштів із державного бюджету на фінансування спірної виплати не залежить від територіального органу ПФУ. Станом на 27.06.2023 р. заборгованості за рішеннями суду, які проводяться за окремою бюджетною програмою, передбаченою в бюджетні ПФУ на відповідну мету погашено по 08.07.2020 р. Сума коштів, нарахованих на виконання рішення суду від 12.07.2020 р. по справі № 420/7251/20 за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. в сумі 202 870,54 грн. з урахуванням фактично виплачених сум, буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань відповідно до фінансування, що здійснюється ПФУ (а.с.14-15).

26.07.2023 р. старшим державним виконавцем винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ в Одеській області штрафу у сумі 10200 грн. за невиконання рішення суду, оскільки рішення суду в частині виплати нарахованої доплати за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. у сумі 202 870,54 грн. повторно безпідставно та протиправно не виконано (а.с.4-5).

04.08.2023 р. ГУ ПФУ в Одеській області на адресу відповідача за вих. №1500-0501-8/107246 направило лист щодо виконання вимог постанови про накладення штрафу, в якому вказує про наступне. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/7251/20 від 12.10.2020 ОСОБА_1 виконано перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки Господарського суду Одеської області № 08-29/6194/2020 від 24.07.2020 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного грошового утримання із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 19.02.2020 р. Загальний розмір пенсії, який належить до виплати після виконання рішення суду становить 55 243,93 грн. Сума доплати за період з 19.02.2020 по 30.11.2020 складає 202 870,54 грн. Інформацію про виконання рішення суду від 12.10.2020 у справі №420/7251/20, Головним управлінням внесено до Реєстру судових рішень. Пенсії призначені відповідно до згідно Закону України Про судоустрій і статус суддів», виплачуються органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету.

Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті ПФУ на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації та на їх підставі в автоматизованій базі даних у підсистемі «Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи ПФУ. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету ПФУ в обсягах, визначених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від територіального органу ПФУ. Інших фінансових можливостей, окрім зазначених, для здійснення виплат Головне управління немає. Бюджет ПФУ на 2023 р. затверджено постановою КМУ від 24.06.2023 р. за №631. Головному управлінню на 2023 р. передбачено коштів на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду, в сумі 22 674 млн. грн. Станом на 01.08.2023 р. за рахунок виділеного ПФУ фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.09.2020 р. включно. На теперішній час бюджет Головного управління, передбачений на 2023 р. для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, вичерпано. Таким чином, сума коштів, нарахованих на підставі рішення суду у справі №420/7251/20 за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. в сумі 202 870,54 грн. з урахуванням фактично виплачених сум, буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань відповідно фінансування, що здійснюється ПФУ.

Вважаючи, що у відповідача відсутні правові підстави для винесення постанови про стягнення штрафу за повторне невиконання судового рішення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Статтею 129-1 Основного Закону України передбачено, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено Законом України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) (в редакції, яка була чинною на момент прийняття спірних постанов), зокрема

- виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню ( стаття 1 цього Закону);

- підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України. (пункт 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону);

- виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. (частина 1 статті 18 цього Закону);

- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у ст. 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення. (пункт 1 частини 1 ст. 26 цього Закону);

- за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження. (частина 1 статті 63 цього Закону);

- у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. (частина 2 ст. 63 цього Закону);

- виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження. (частина 3 ст. 63 цього Закону);

- у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. (частина 1 статті 75 цього Закону).

- у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення. (частина 2 статті 75 цього Закону).

VI. Оцінка суду

З системного аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

При цьому, законодавцем визначено, що накладення штрафу за невиконання рішення, що зобов`язує боржника до вчинення певних дій, є видом юридичної відповідальності боржника за невиконання покладеного на нього зобов`язання (виконати судове рішення).

Така відповідальність настає за умови, що судове рішення не виконано без поважних причин і в строк, встановлений державним виконавцем.

Державний виконавець має встановити відсутність поважних причин невиконання рішення.

Надаючи оцінку тому чи правомірно на боржника накладено штраф за невиконання судового рішення потрібно з`ясувати часові рамки, в межах яких боржник мав вчинити певні дії (за виконавчим листом) і в чому причина невиконання судового рішення у відведений йому строк. Поважність причин невиконання судового рішення оцінюється у кожному конкретному випадку через призму того, наскільки це (об`єктивно) перешкодило виконати судове рішення.

Верховний Суд у постанові від 15.05.2020 по справі № 812/1813/18 зазначив, що умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов`язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об`єктивні перешкоди для невиконання зобов`язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.

Відтак, невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України "Про виконавче провадження". Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними, в розумінні наведених норм Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.

Аналогічна позиція висловлена Постановах Верховного Суду від 10 вересня 2019 року у справі №0840/3476/18, від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19 та від 15 квітня 2020 року у справі №811/1324/18.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, підставою прийняття відповідачем оскаржуваної постанови про накладення штрафу у розмірі 10 200,00 грн., є повторне не виконання боржником Головним управлінням ПФУ в Одеській області рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 р. по справі № 420/7251/20, яке набрало законної сили 12.11.2020, в частині виплати нарахованої доплати за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. у сумі 202 870,54 грн. (а.с. 4-5).

Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, у т.ч. щомісячного довічного утримання суддям у відставці, та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України. ( частина п`ята ст. 142 Закону України « Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII)

Отже, Головне управління Пенсійного фонду України здійснює виплати винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.

Слід зазначити, що можливість реалізації даного обов`язку органом ПФУ перебуває у залежності від його фінансового забезпечення, яке згідно наданих ним до органу ДВС пояснень є обмеженим.

Обґрунтовуючи підстави звернення до суду з даним позовом, позивач вказує на те, що причиною повторного невиконання судового рішення слугували обставини відсутності відповідного фінансового забезпечення.

Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Як вказує позивач та як вбачається з матеріалів справи, пенсія призначена відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» виплачується органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету. Постановою КМУ від 24.06.2023 р. № 631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік. Головному управлінню на 2023 р. передбачено коштів на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості за рішенням суду, в сумі 22 674 млн. грн. Станом на 01.08.2023 р. за рахунок виділеного ПФУ фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.09.2020 р. включно. На теперішній час бюджет Головного управління, передбачений на 2023 р. для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, вичерпано. Сума коштів, нарахованих на виконання рішення суду від 12.10.2022 р. у справі №420/7251/20 за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. в сумі 202 870,54 грн., з урахуванням фактично виплачених сум, буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань відповідно до фінансування, що здійснюється ПФУ, що підтверджується відповідним розрахунком суми, що підлягає виплаті (а.с.7).

Зазначене свідчить, що виплата заборгованості, яка виникла на підставі рішення суду, здійснюється позивачем в межах чітко визначених бюджетних асигнувань, які він використовував для поетапного погашення такої заборгованості.

За таких умов невиконання позивачем судового рішення у справі № 420/7251/20, яке набрало законної сили 12.11.2020 р., станом на дату винесення оскаржуваної постанови органу ДВС зумовлено відсутністю відповідного та належного фінансового забезпечення та фактичною відсутністю коштів, що не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.06.2018 року у справі №757/29541/14-а та від 21.08.2019 року у справі №754/3105/17) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Підсумовуючи викладене, суд вважає, що під час прийняття оскаржуваної постанови відповідачем помилково не враховано наявність поважних причин невиконання позивачем рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 по справі № 420/7251/20, яке набрало законної сили 12.11.2020, в частині виплати нарахованої доплати за період з 19.02.2020 р. по 30.11.2020 р. у сумі 202 870,54 грн, що свідчить про відсутність підстав для накладення на нього штрафу за оскаржуваною постановою.

VII. Висновок суду.

Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази відповідача на підтвердження правомірності свого рішення, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позов підлягає задоволенню.

VIIІ. Розподіл судових витрат

Розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., 65012, код ЄДРПОУ: 20987385) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Разумовська, буд. 37, м. Одеса, Одеська обл., 65091, код ЄДРПОУ: 43315529) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 26.07.2023 ВП № 67036749 про накладення штрафу у розмірі 10200 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня підписання судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна