Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/11743/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 серпня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022р. від 16.05.2023 р. за №01/163/13 відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 27 % та відомостей про премію в розмірі 10 %;
- зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року у справі № 420/12563/22, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022р. із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад-9530 грн., -оклад за військовим (спеціальним) званням-полковник-2080 грн., -надбавка за вислугу років (45%) -5224, 50 грн.-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % )-1429, 50 грн., - та відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу розміром 9530 грн. з урахуванням окладу за спеціальним званням розміром 2080 грн., надбавки за вислугу років розміром 5224, 50 грн. та відомостей про премію в розмірі 160 % від посадового окладу розміром 9530 грн., для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення суду відповідач оформив довідку від 16.05.2023 року №01/163/13, проте при видачі оновленої довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 року, останній протиправно не включив до її складових відомостей щодо відсоткового розміру надбавки за особливості проходження служби за особливості проходження служби в розмірі 27 % та відомостей про премію в розмірі 10 %, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 29.05.2023 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою від 13.06.2023 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
30.06.2023 року (вх.№ЕП/21841/23) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Відповідачем зазначено, що відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового |і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Інструкція), затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2013 № 623, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 р. за № 936/32383, надбавка за особливості проходження служби особам начальницького складу у 2020 - 2022 роках виплачувалася у розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Разом з цим відповідно до абзацу другого пункту І розділу XVI Інструкції, преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Отже, згідно з наказами ДСНС від 09.01.2019 № 16 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2019 році», від 09.01.2020 № 6 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2020 році» від 13.01.2021 № 21 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2021 році» та від 13.01.2022 № 25 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2022 році» (далі - накази) визначено граничні розміри преміювання, а саме: у 2019 році розмір щомісячної премії особам начальницького складу служби цивільного захисту за тарифними розрядами 20 ї вище визначено у розмірі до 40 відсотків посадового окладу, у 2020 році - до 65 відсотків посадового окладу, у 2021 році - до 75 відсотків, у 2022 році - до 75 відсотків посадового окладу.
Вищевказаними наказами ДСНС надано право керівникам органів та підрозділів служби цивільного захисту здійснювати щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту станом на 05.03.2019 рік, 01.01.2020 рік, 01.01.2021 рік та 01.01.2022 рік відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби.
Враховуючи вищевикладене, розміри премій, зазначені у довідках про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 року та 29.01.2020 року, визначалися відповідно до вищевказаних нормативно-правових актів та в межах визначених ДСНС граничних розмірів преміювання.
На вимоги пункту 5 Порядку № 45, у редакції, що діяла до 24.02.2018 року, та яким визначено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується в розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Тобто при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до рішення суду органам і підрозділам цивільного захисту необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою.
Отже, станом на 01.01.2022 року за відповідною (аналогічною) посадою, яку займав позивач на момент звільнення зі служби цивільного захисту, відповідно до чинних нормативно- правових актів розмір грошового забезпечення складає 23 698,25 грн.
Враховуючи зазначене та те, що вищевказаними нормативно-правовими актами установлено граничні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, а також з метою досягнення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою Головним управлінням ДСНС України в Одеській області оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій може зменшити надбавку та премію.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/12563/22 виготовлено оновлену довідку для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року та зазначено розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, що складає 23 762,32 грн.
Тобто, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача не є меншим за розмір грошового забезпечення особи, яка займає аналогічну посаду на даний час.
Відповідно, Головним управлінням не порушено права позивача, дії щодо виготовлення довідки були правомірними в повному обсязі.
За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 отримує пенсію, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018р. за нормами чинними на 01 березня 2018 р. згідно з довідкою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 22.03.2018р із розміру грошового забезпечення за посадою начальника управління економіки та фінансів (головного бухгалтера) ГУ ДСНС України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року у справі № 420/12563/22, зокрема зобов`язано Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області підготувати та надати до Управління довідку пре розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2022р. у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатний осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії 01.02.2022 року
На виконання рішення суду відповідачем оформлено довідку від 16.05.2023 р. за № 01/163/13
про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2022 р.
Відповідно до вказаної довідки грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2022 р. складається з:
-посадовий оклад - 9530 грн.,
-оклад за військовим (спеціальним) званням-полковник - 2080 грн.,
-надбавка за вислугу років (45%) - 5224, 50 грн.,
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 1429,50 грн.,
-надбавка за особливості проходження служби (27 %) - 454532 грн.,
-премія за підсумками роботи (10%) - 953,00 грн.
Загальний розмір грошового забезпечення - 23762, 32 грн.
Позивач вважає дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області щодо оформлення на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2022 року у справі № 420/12563/22 довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2022 р. з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення як: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 27 % від суми розмірів посадового окладу замість 50 %, окладу за військовим (спеціальним) званням, премії за підсумками роботи та премії за підсумками роботи в розмірі 10 % від розміру посадового окладу замість 160 % протиправними та такими, що порушують його право на належний розмір пенсії з 01.02.2022 р
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною 18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Процитована норма статті 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Вказаний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Відповідно до ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
01.03.2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704, якою було затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
При цьому, п.2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до абзацу 1 пункту 4 Постанови № 704, визначено: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Згідно з пунктом 5 Постанови №704, визначено: надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:
1) установлювати:
посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами;
посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника;
надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою;
2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, відповідно до Постанови №704 мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби - 0 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років, премії - 10 відсотків посадового окладу.
Проведення перерахунку пенсій регламентовано Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Наказом МВС України від 20.07.2018 №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція №623).
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу XVI Інструкції №623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Керівник органу управління (підрозділу) має право позбавляти осіб рядового і начальницького складу премії повністю або зменшувати її розмір за грубі дисциплінарні проступки та порушення службової дисципліни, передбачені статтями 58, 59 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту.
На виконання вказаних вище норм Наказом ДСНС України від 13.01.2022 №НС-25 (далі Наказ №НС-25) встановлено здійснювати у 2022 році щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби (з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації) у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Зокрема, згідно з додатком до Наказу №НС-25, особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за тарифними розрядами 20 і вище розмір премії складає до 75% посадового окладу.
Так, спірні правовідносини виникли у зв`язку з незгодою позивача з відсотковим розміром додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідці ГУ ДСНС в Одеській області від 16.05.2023 р. за №01/163/13 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 1 станом на 01.01.2022, а саме надбавки за особливості проходження служби в розмірі 27 % та відомостей про премію в розмірі 10 %, оскільки позивач, посилаючись на Наказ №НС-25, вважає, що надбавка за особливості проходження служби повинна становити 50 % від посадового окладу та премія повинна бути встановлено у розмірі 160 % від посадового окладу.
На відповідача покладена функція із складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В даних спірних правовідносинах таким рішенням Кабінету Міністрів України є Постанова №704, а також зміна розміру посадового окладу у зв`язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у січні 2022 року.
При цьому, є безпідставними посилання позивача на Наказ №НС-25, яким встановлювався розмір премії для відповідних категорій осіб рядового і начальницького складу з 01.02.2022 року, оскільки такий безумовно не є рішеннями Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов`язаний обов`язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Одночасно, п. 2 вказаного вище Наказу передбачено, що він застосовується з 01 січня 2022 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.
У постанові від 13.05.2020 в справі №592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду підтримала правовий висновок Верховного Суду України, визначивши, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини 3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704.
Постанова №704 є керівним документом для відповідача у питанні відсоткових показників додаткових видів грошового забезпечення.
Разом з тим, ані Постанова №704, ані Наказ №НС-25, на який посилається позивач, не містять імперативної вказівки на обов`язковий відсоток надбавки та премії особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 160% (від посадового окладу за аналогічною посадою), оскільки в додатку до Наказу №НС-25 передбачено до 75%. Відтак, премія повинна визначатися в середньому розмірі фактично виплаченої премії в грошовому еквіваленті за відповідними (аналогічними) посадами.
Отже, при підготовці довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до рішення суду органам і підрозділам цивільного захисту необхідно враховувати розмір грошового забезпечення, встановлений за відповідною (аналогічною) посадою. Станом на 01.01.2022 року за відповідною (аналогічною) посадою, яку займав позивач на момент звільнення зі служби цивільного захисту відповідно до чинних нормативно- правових актів розмір грошового забезпечення складає 23 698,25 грн.
Враховуючи зазначене та те, що вищевказаними нормативно-правовими актами установлено граничні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, а також з метою досягнення розміру грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою Головним управлінням ДСНС України в Одеській області оформлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій може зменшити надбавку та премію.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/12563/22 виготовлено оновлену довідку для перерахунку пенсії позивача з 01.02.2022 року та зазначено розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року, що складає 23 762,32 грн.
Тобто, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача не є меншим за розмір грошового забезпечення особи, яка займає аналогічну посаду на даний час.
Суд зазначає, що розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу служби цивільного захисту заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, що також передбачено п. 1.2 Наказу №НС-25 та п.1 розділу XVI Інструкції №623.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 14.03.2023 у справі № 380/15276/21 з подібними правовідносинами.
Враховуючи вищевикладене, довідка Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області №01/163/13 від 16.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 виготовлена відповідно до вимог чинного законодавства, отже доводи позивача про обов`язок відповідача зазначити в оновленій довідці відомості про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 50 % від посадового окладу та премію в розмірі 160 % від посадового окладу, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022 року, є необгрунтованими, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов`язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Враховуючи висновок суду про відмову в задоволенні позовних вимог, а також те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судові витрати зі сплати судового збору стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Одеській області (вул. Прохорівська,6., м. Одеса, 65091, Код ЄДРПОУ 38643633), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Самойлюк Г.П.
.