Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/13952/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у розгляді по суті заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022р. про перерахунок пенсії протиправними; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022 р. про перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач не дотримався процедури розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, не дослідив документи, подані із заявою, та не прийняв рішення по суті звернення.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (від 22.06.2023 р. за вхід. № ЕП/23921/23), зазначаючи, що Пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058), затвердженому постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, визначено, що заява на перерахунок пенсії та долучені документи подаються заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Оскільки заява позивача від 12.12.2022 подана не у спосіб, передбачений законодавством, вона розглянута згідно із Законом України Про звернення громадян. Тому із документами про перерахунок пенсії ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з оригіналами наступних документів: паспорту громадянина України, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та додаткових документів (за наявності). При наявності кваліфікованого електронного підпису можливо подати документи на перерахунок пенсії через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, для чого потрібно зайти в меню Щодо пенсійного забезпечення, далі вибрати вкладку Заява на перерахунок пенсії і заповнити всі обов`язкові поля заяви. Після цього долучити до заяви сканкопії вищезазначених документів. Скан-копії документів повинні бути у кольоровому зображенні. Позивач звернувся до Головного управління із заявою 18434/Т-1500-22 від 12.12.2022 про перерахунок пенсії за віком в порядку ст. 26 Закону №1058 та доданими документами. Розглянувши заяву позивача та надані документи Головним управлінням позивача повідомлено про результати розгляду його заяви листом №20989-18434/Т-02/8-1500/22 від 27.12.2022. Відповідач звертає увагу суду, що вимога позовної заяви, щодо визнання протиправною відмови Головного управління у розгляді заяви по суті про перерахунок пенсії є передчасною та необґрунтованою, адже рішення Головного управління про відмову у розгляді заяви по суті про перерахунок пенсії позивачу не ухвалювалося. Оскаржуваний позивачем лист несе лише інформаційний характер щодо належного подання заяви та документів для призначення/перерахунку пенсії. Жодних рішень про відмову у будь-чому щодо позивача Головним управлінням не ухвалювалося.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/13952/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, додавши до неї трудову книжку та довідку про заробітну плату.
Листом від 27.12.2022 р., Головне управління повідомило позивача про те, що «пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, визначено, що заява на перерахунок пенсії та долучені документи подаються заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Оскільки Ваша заява від 12.12.2022 подана не у спосіб, передбачений законодавством, вона розглянута згідно із Законом України "Про звернення громадян". Тому із документами про перерахунок пенсії рекомендуємо звернутися до будь-якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) з оригіналами наступних документів: паспорту громадянина України, реєстраційного номеру облікової картки платника податків та додаткових документів (за наявності). При наявності кваліфікованого електронного підпису можливо подати документи на перерахунок пенсії через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, для чого потрібно зайти в меню "Щодо пенсійного забезпечення", далі вибрати вкладку "Заява на перерахунок пенсії" і заповнити всі обов`язкові поля заяви. Після цього долучити до заяви скан- копії вищезазначених документів. Скан-копії документів повинні бути у кольоровому зображенні».
Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, послугували підставою для звернення позивача до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у розгляді по суті заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022р. про перерахунок пенсії протиправними; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022 р. про перерахунок пенсії, є такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).
В рішенні від 06.07.1999р. № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV)
Згідно із частинами 1, 2 статті 44 Закону № 1058-IV, призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1 розділу I Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії, (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1), подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
При цьому форма та зміст заяви про призначення/перерахунку пенсії за віком встановлені додатком 1 до Порядку № 22-1.
Законодавцем передбачена можливість забезпечити особу належною допомогою при оформленні заяви про призначення пенсії за віком в установленій формі та поданні необхідних документів для вирішення питання про її призначення.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Незважаючи на те, що позивач без відповідних консультацій із спеціалістами пенсійного органу про порядок звернення за призначенням пенсії за віком, фактично самостійно звернувся до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії, яка не відповідає формі заяви згідно із додатком 1 Порядку № 22-1, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно прийняв рішення щодо розгляду такої заяви за нормами Закону № 393/96-ВР, оскільки хоча заява про призначення пенсії за віком не відповідає встановленій формі, разом з тим у ній чітко прослідковується прохання позивача про перерахунок йому пенсії за віком в зв`язку із настанням певних обставин за яких позивач зробив висновок про його право на отримання пенсійних виплат.
Такі заяви повинні розглядатися за правовими нормами спеціального законодавства, а саме нормами Закону № 1058-IV та інших нормативних актів, прийнятих на виконання такого Закону.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Отже, виходячи з системного аналізу положень Закону № 1058-IV, Порядку № 22-1, суд доходить висновку, що відповідач, за результатами розгляду заяви позивача про призначення йому пенсії за віком, зобов`язаний був прийняти відповідне рішення про призначення або про відмову в призначенні йому такої пенсії.
Натомість, орган пенсійного фонду, за результатами розгляду заяви позивача, не прийняв рішення про призначення або про відмову йому в призначенні пенсії за віком, обмежившись лише Листом, в якому, до того ж, не конкретизував які саме дії має вчинити заявник.
Таким чином, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність, не прийнявши відповідне рішення за насідками розгляду заяви позивача ОСОБА_1 щодо перерахунку пенсії.
Суд при вирішенні спору не надає правову оцінку змісту Листа від 27.12.2022 р. вих. № 28989-18434/Т-02/8-1500/22, оскільки останній має лише інформаційний характер. Адже жодних рішень суб`єкта владних повноважень щодо відмови у перерахунку пенсії позивача Головним управлінням у законодавчо встановленому порядку не ухвалювалося.
Враховуючи викладене, суд, з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок йому пенсії та прийняти відповідне рішення з урахуванням приписів Закону № 1058-IV.
Відтак, зважаючи на вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , від 12.12.2022р. про перерахунок пенсії; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022 р. про перерахунок його пенсії, з урахуванням висновків та правових акцентів суду.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ст.ст.241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 12.12.2022р. про перерахунок пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2022 р. про перерахунок пенсії, з урахуванням висновків та правових акцентів суду.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у загальному розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст. 293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення складено 23.08.2023 р., з урахуванням знаходження судді Ю.В. Харченко у відпустці, у період часу з 15.08.2023 р. по 22.08.2023 р., включно.
Суддя Ю.В. Харченко