Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 серпня 2023 року Справа№200/3458/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (ЄДРПОУ 13492430, 49001, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Троїцька, 5а) до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Камос» (ЄДРПОУ 30844979, 86032, Донецька область, Ясинуватський район, с. Новобахмутівка, вул. Шкільна, буд. 3) про стягнення адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю,-
В С Т А Н О В И В:
Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Камос» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році у розмірі 37694,72 грн. та пеню у розмірі 1990,56 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наступне. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів, відповідно до нормативу, встановленого ч. 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", і самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та статтею 20 Закону встановлено обов`язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, сплачувати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається згідно ст. 20 Закону.
Відповідно до ст. 20 Закону та Постанови передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення.
Як свідчить інформація з Пенсійного фонду України про Сільськогосподарське ТОВ «Камос» чисельність штатних працівників облікового складу відповідача становила 9 осіб.
Таким чином, згідно частини першої статті 19 Закону у відповідача у 2022 році повинна була бути працевлаштована 1 особа з інвалідністю, фактично ж, не працювало жодної.
В зв`язку з чим, відділенням Фонду в автоматизованому режимі надіслано відповідачу розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Сума адміністративно-господарських санкцій, згідно розрахунку складає 37694,72 грн., які відповідач добровільно не сплатив, що й змусило відділення Фонду звернутися до суду. Також відділенням Фонду здійснено розрахунок пені за прострочення відповідачем сплати адміністративно-господарської санкції на 22.06.2023 з урахуванням облікових ставок НБУ за кожен день прострочення у сумі, що становить 1990,56грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2023 позовну заяву залишено без руху для усунення виявлених судом недоліків.
Ухвалою суду від 01.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, провадити господарську діяльність, користуватися та розпоряджатися майном для метою досягнення економічного ефекту, він був позбавлений з початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України 24.02.2022. Очеретинська селищна територіальна громада, до складу якої входить с. Новобахмутівка, з 24.02.2022 по 05.04.2023 визначалася територією проведення активних бойових дій.
31.05.2022 керівником товариства був виданий наказ «Про призупинення дії трудового договору з працівниками», відповідно до якого була призупинена дія трудових договорів з 01.04.2022 до відновлення можливості виконувати роботу з 18 працівниками, 3 працівники були звільнені.
13.08.2022 до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» Відділення поліції № 1 (м. Авдіївка) Покровського РУП ГУНП в Донецькій області подано повідомлення від директора відповідача щодо незаконного заволодіння майном товариства, яке розташоване у с. Новобахмутівка, Очеретинської територіальної громади по вулиці Шкільна, 3 незаконними збройними формуваннями так званої «ДНР».
Таким чином, хоча законодавством покладається на підприємства обов`язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування осіб з інвалідністю, з огляду на військову агресію Російської Федерації, ведення нею бойових дій та окупацію території, на якій відповідач провадив господарську діяльність, та пов`язаними із цією агресією наслідками: знищенням, пошкодженням та викраденням збройними формуваннями Російської Федерації майна (транспортних засобів та механізмів, будівель та споруд, обладнання), необхідного для здійснення такої діяльності, пошкодженням комунікацій, мінуванням земельних ділянок, призначених для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що призвело до фактичного припинення діяльності підприємства, відповідач з 24.02.2022 позбавлений можливості забезпечити не тільки осіб із інвалідністю, а і будь-яких осіб робочими місцями, а також належними та безпечними умовами праці.
На підставі викладених обставин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог Фонду.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Дію воєнного стану продовжено Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023.
02.03.2022 Рада суддів України опублікувала Рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану року. Судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ (далі Закон № 875), Постанови КМУ від 31.01.2007 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Згідно статті 20 даного Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про охорону праці" підприємства, які використовують працю осіб з інвалідністю, зобов`язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
За приписами частини 3 статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання (ч.1 ст. 218 ГК України). Частиною 2 ст. 218 ГК України передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно розрахунку позивача про cуми адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році за 1 нестворене робоче місце, призначене для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, товариство має сплатити 37694,72 грн.
Крім того Фондом нарахована пеня на заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році за період з 18.04.2023 по 22.06.2023 в сумі 1990,56 грн.
Разом з цим, суд вважає, що позивачем залишено поза увагою фактичні обставини, за яких товариство не забезпечило в 2022 році працевлаштування особи з інвалідністю.
Відповідач зареєстрований та здійснював свою господарську діяльність в селі Новобахмутівка, яке належить до складу Покровського району Донецької області.
Основним видом економічної діяльності відповідача є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
Відповідачем у процесі провадження господарської діяльності використовувалося нерухоме майно, яке на 24.02.2022 знаходилося на території с. Новобахмутівка Покровського району Донецької області, відомості про що містяться в Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 230070160 від 12.01.2023 року, серед якого будівлі та земельні ділянки.
В штаті сільськогосподарського товариства було 18 працівників.
У зв`язку із військовою агресією Російської Федерації проти України 24.01.2022 Президент України Указом № 64/2022 від 24.01.2022 ввів воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24.01.2022 строком на 30 діб, який продовжувався відповідними указами та наразі триває.
Згідно наказів Головнокомандувача Збройних Сил України територія Донецької області, у тому числі с. Новобахмутівка, була включена до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій з 24.02.2022 до кінця 2022 року.
Вказані обставини призвели до неможливості провадити товариством господарську діяльність, користуватися та розпоряджатися належним майном.
31.03.2022 керівник відповідача видав Наказ № 1/К/ТР «Про призупинення дії трудового договору з працівниками», відповідно до якого була призупинена дія трудових договорів з 01.04.2022 до відновлення можливості виконувати роботу з 18 працівниками.
Також наказом від 31.03.2022 № 2/К та наказом від 01.06.2022 № 3/К звільнені 3 працівника.
Згідно талону-повідомлення єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 31.08.2022 № 2945 до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» Відділення поліції № 1 (м. Авдіївка) Покровського РУП ГУНП в Донецькій області 13.08.2022 надійшло повідомлення від ОСОБА_1 щодо незаконного заволодіння майном товариства, яке розташоване у с. Новобахмутівка, Очеретинської територіальної громади по вулиці Шкільна, 3 незаконними збройними формуваннями «ДНР».
Крім того, загальновідомими є факти постійних обстрілів території, на якій здійснював підприємницьку діяльність відповідач.
Розпорядженням КМУ від 02.08.2022 № 679-р запроваджено проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області.
28.02.2022 Торгово-промислова палата України листом № 2024/02.0-7.1 на підставі ст.ст. 14, 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Відповідно до частин 1, 2 статті 218 Господарського кодексу України Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Отже з огляду на військову агресію Російської Федерації, ведення нею бойових дій та окупацію території, на якій відповідач провадив господарську діяльність, сільськогосподарське товариство не просто не виконало нормативу зі створення робочих місць для осіб з інвалідністю, а взагалі позбавлено можливості забезпечувати нормальну роботу підприємства, належні та безпечні умови праці.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 року завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина друга вказаної статті встановлює принципи діяльності суб`єктів владних повноважень. Зокрема рішення (дії) суб`єкту владних повноважень, яким в даних правовідносинах є позивач, мають прийматися обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Це вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації.
В даному випадку крім безпосередньо нормативно-правового регулювання обов`язку суб`єктів господарювання виконувати норматив зі створення робочих місць чи сплати адміністративно-господарських санкцій, є фактичні обставини, пов`язані зі проведенням на території діяльності відповідача бойових дій, евакуацією населення тощо.
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку про відсутність у діях відповідача вини за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а отже відсутні підстави для стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що в позовних вимогах Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів слід відмовити за безпідставністю.
Судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.2,19,139,241,244,242-246,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського Товариства з обмеженою відповідальністю «Камос» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені відмовити у повному обсязі.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш