Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
24 серпня 2023 року Справа №200/1606/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України про виконання судового рішення від 08 червня 2022 року в адміністративній справі №200/1606/22 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010)
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності відповідача, відмову від 24 січня 2022 року № 0500-1510-8/14735 в перерахунку пенсії за вислугою років на підставі оновленої довідки ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 21 грудня 2021 року № 33/25-3959, зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугою років з 1 грудня 2019 року на підставі довідки ДУ «ТМО Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 21 грудня 2021 року № 33/25-3959.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року у справі 200/1606/22 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12 січня 2022 року № 20 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-3959 від 21 грудня 2021 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) відповідно до довідки, виданої ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-3959 від 21 грудня 2021 року, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення викладених у цій довідці, з урахуванням вже виплачених сум пенсії, починаючи з 01 грудня 2019 року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати по сплаті судового збору у розмірі 992 грн. 40 коп. (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок).
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2023 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року у справі 200/1606/22 залишено без змін.
Рішення суду набрало законної сили 24 січня 2023 року.
27 лютого 2023 року судом було видано виконавчі листи по справі № 200/1606/22.
17 липня 2023 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку статті 383 КАС України), а також заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 08 червня 2022 року в адміністративній справі №200/1606/22.
Ухвалою від 20 липня 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (в порядку статті 383 КАС України) в адміністративній справі № 200/1606/22, відмовлено.
Ухвалою від 20 липня 2023 року суд задовольнив клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до 01 вересня 2023 року звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року у справі № 200/1606/22 в частині виплати ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 до 31.03.2023.
21 серпня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду зі звітом про виконання судового рішення у справі у справ № 200/1606/22.
Відповідач у звіті зазначає, що Головним управлінням рішення суду у справі № 200/1606/22 виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме починаючи з квітня 2023 року нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться шляхом включення до сформованої відомості на виплату місячного розміру пенсії в сумі 16750,85 грн. Доплата, нарахована на виконання рішення суду (за період з 01.12.2019 по 31.03.2023) сумі 214485,38 грн., в силу положень статті 8 Закону України Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за №53/37389 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1) (далі Порядок), кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Асигнування державного бюджету на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду включаються до структури доходів бюджету Пенсійного фонду України відповідного бюджетного року.
Абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку зазначено, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року по справі № 200/1606/22 набрало законної сили 24.01.2023 (після розгляду апеляційної скарги). Станом на теперішній час Головним управлінням в межах відповідних бюджетних призначень у 2023 році продовжується погашення заборгованості з пенсійних виплат нарахованих за рішенням суду. Так, протягом липня 2023 року вже погашено заборгованість з пенсійних виплат за рішеннями суду датою набрання ними законної сили за період з 01 липня 2020 року по 20 вересня 2020 року. З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня Пенсійного фонду України (лист від 29.06.2023 №0500-0508-5/56471). В свою чергу Пенсійний фонд України листами від 25.07.2023 № 2800-040204- 9/41634 повідомив, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Отже, виходячи зі стану виділення бюджетних цільових коштів на означені цілі та повноважень посадових осіб щодо прав на виділення та розпорядження означеними бюджетними цільовими коштами, - зобов`язання з боку територіальних органів Пенсійного фонду України відносно судового рішення по ОСОБА_1 - виконані.
До звіту також надано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 червня 2023 року № 0500-0508-5/56471, направлений на адресу Пенсійного фонду України, про виділення коштів на виконання рішень суду, в якому Головне управління зазначає, що станом на 30.04.2023 в Головному управлінні налічується 22 рішення суду про зобов`язання здійснити перерахунок, нарахування, поновлення та виплату пенсій (у тому числі внутрішньо переміщеним особам), призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. По означених рішеннях кошти за період, встановлений рішеннями суду не перераховано. Загальна потреба на виплату заборгованості за рішеннями судів складає 4284831,96 грн. Головне управління просить вирішити питання виділення коштів на фінансування за означеними рішеннями, які набрали законної сили по наступним особам, в тому числі, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
У відповідь налист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 червня 2023 року № 0500-0508-5/56471Фінансово-економічний департамент Пенсійного фонду України листом від 25 липня 2023 року № 2800-040204-9/41634 зазначив, що відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до частин 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з положеннями пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язання без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Також повідомив, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі360,0млн. грн. Водночас зазначив, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку.
Частиною 2 статті 382 КАС Українипередбачено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Верховний Суд у постанові від 3 травня 2018 року у справі № 805/402/18 зазначив, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду та вирішується на його розсуд.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 14 травня 2020 року у справі № 800/320/17 зазначила, щоКАС Українирегламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб`єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об`єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Верховний Суд у постанові від 23 квітня 2020 року у справі № №560/523/19 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Зважаючи на приписи наведених положень процесуального закону, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи суд дійшов висновку про відсутність таких підстав, оскільки відповідачем надані докази часткового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 червня 2022 року у справі № 200/1606/22 і пояснення щодо вжиттязалежних від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області заходів у частині виплати ОСОБА_1 доплати, нарахованої на виконання рішення суду за період з 01.12.2019 по 31.03.2023 в сумі 214485,38 грн.
До суду не надано жодних доказів того, що відповідач умисно не виконує рішення суду в частині виплати заборгованості.
В ухвалі Касаційного адміністративного суду Верховного Суду від 16 липня 2018 року у справі № 811/1469/18 зазначено, що Верховний Суд України у своїх постановах (справи №21-1044а15, №21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) неодноразово вказував, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
З урахуванням позиції Верховного Суду, наведеної в постанові від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в цій справі може призвести лише до встановлення відповідачу строку для подання звіту про виконання судового рішення, але не до накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу, що не призведе до відновлення порушених прав позивача. При цьому, як було зазначено, відповідачем вжито залежних від нього заходів щодо виконання судового рішення. Подальші заходи щодо здійснення фінансування виплати заборгованості позивачу не залежить від діяльності відповідача.
За наслідками розгляду поданого відповідачем звіту та доданих до нього матеріалів суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту або накладення штрафу.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
1.Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення від 08 червня 2022 року у справі № 200/1606/22.
2.Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
3.Повний текст ухвали складений та підписаний 24 серпня 2023 року.
Суддя С.В. Смагар