Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/3397/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 серпня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позов поданий представником позивача адвокатом Подберезською Н.В.) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ з відмови йому ОСОБА_1 , листом №2588-1736/С-02/8-1500/23 від 08.02.2023 року, у поновленні з 01.03.2022 його права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, яка встановлена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»; зобов`язати ГУ ПФУ поновити, з 01.03.2022 його - ОСОБА_1 , право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, яка встановлена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», шляхом проведення перерахунку пенсії з 01.03.2022 з урахуванням його права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 01.03.2022 року.
Позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-ХІІ).
Листом №18857-16433/С-02/8-1500/22 від 14.11.2022 року відповідач повідомив його про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/2312/22 та надало копії відповідних перерахунків пенсії станом на 01 квітня 2019 року та станом на 01 березня 2022 року.
Згідно з п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі Постанова КМУ №713) йому повинна нараховуватися та виплачуватись щомісячна доплата в сумі 2000,00 грн, яка повинна враховуватись під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Проте з копії перерахунку пенсії станом на 01 березня 2022 року вбачається, що щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка сплачувалась відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №713, відсутня у копії перерахунку. Тобто, відповідач, з невідомих підстав, з 01.03.2022 року перестав виплачувати щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка встановлена пунктом 1 Постанови КМУ №713.
Позивач вказує, що в січні 2023 року звернувся до відповідача із заявою, в який просив поновити з 01.03.2022 року його право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, проте отримав лист №2588-1736/С-02/8-1500/23 від 08.02.2023 року про відмову у задоволенні заяви з посиланням на те, що на підставі рішення суду по справі №420/4312/21 йому 12.08.2021 проведено перерахунок пенсії та оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 10290,00 грн, а після перерахунку - 18540,00 грн, тому щомісячна доплата згідно Постанови №713 з 01.11.2022 відсутня.
Позивач вважає дії відповідача протиправними та в обґрунтування позовних вимог посилається на правовий висновок Верховного Суду викладений у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.
Ухвалою суду від 27.02.2023 року позов був залишений без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків. Ухвалами суду від 15.03.2023 року та 27.03.2023 року продовжений строк на усунення недоліків позову з метою надання представником позивача, яка є професійним адвокатом, належних доказів у підтвердження позовних вимог. Проте станом на 25.04.2023 року недоліки позову представниця не усунула, клопотання відповідного за змістом вимогам ст.80 КАС України не надала.
Суд вважав, що не усунення недоліків представником позивача, адвокатом Подберезькою Н.В. не можуть перешкоджати позивачу, який є військовим пенсіонером, у реалізації права доступу до суду, а тому ухвалою суду від 25.04.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження по справі, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 23.05.2023 року, на яке сторони не з`явились
З урахуванням вимог ч.4 ст.229 КАС України судове засідання 20.06.2023 року проведено судом в порядку письмового провадження, без його фіксування технічними засобами.
Ухвалою суду від 20.06.2023 року зобов`язано ГУ ПФУ надати суду належним чином завірені копії перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 2021 року. Продовжений строк підготовчого провадження у справі №420/3397/23 на 30 днів.
Ухвалою суду від 27.07.2023 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 22.08.2023 року на 15:00 год.
У судове засідання сторони не з`явились. На підставі ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України суд вважав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України (паспорт НОМЕР_1 ) є військовим пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (пенсійна справа №ЮО088911- Міноборони).
На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.
З 01.07.2021 року позивачу також здійснений перерахунок пенсії Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та здійснена доплата до пенсії у розмірі 2000,00грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.
Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах № 826/3858/18 повинно бути поновлено її право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Позивачу виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року та направлена до ГУ ПФУ для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 року по справі №420/4312/21, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13.07.2021 року, задоволено його адміністративний позов до ГУ ПФУ та, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року та з 01 лютого 2020 року з врахуванням нових розмірів грошового забезпечення, що зазначені в оновлених довідках Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вiд 09.12.2020 року №ЮО88911 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року та станом на 01.02.2020 року, та сплатити суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за період з 01.04.2019 року та з 01.02.2020 року по день фактичного проведення перерахунку.
На підставі вказаного рішення ГУ ПФУ 12.08.2021 року здійснило перерахунок пенсії, проте ГУ ПФУ припинило нарахування та виплату позивачу доплату на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.
Згідно з перерахунком з 01.03.2022 року позивачу нарахована пенсія у розмірі 46328,11грн, виходячи з 83% грошового забезпечення, індексації пенсії, підвищення (25%), надбавки як особі з інвалідністю ІІІ гр. В розрахунку відсутні доплата у розмірі 2тис грн. на підставі постанови КМУ №713.
На звернення позивача щодо поновлення йому доплати до пенсії у розмірі 2тис грн. з 01.03.2022 року ГУ ПФУ повідомило його, що оскільки після перерахунку пенсії на підставі рішення суду розмір пенсії був збільшений більш ніж на 2тис грн, тому підставі для виплати щомісячної доплати згідно з Постановою КМУ №713 відсутні.
Позивач вважав протиправними вказані дії відповідача та звернувся до суду.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частинами 1,2 ст.63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Судом встановлено, що позивачу перерахунок пенсії був здійснений у 2018 році на підставі постанови КМУ №103.
Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 здійснена доплата у розмірі 2000грн.
Судом встановлено, що позивачу також здійснений перерахунок пенсії на підставі Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2021 року по справі №420/4312/21, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 13.07.2021 року, з 05.03.2019 року та з 01.02.2020 року з врахуванням нових розмірів грошового забезпечення, що зазначені в оновлених довідках Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вiд 09.12.2020 року №ЮО88911 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року та станом на 01.02.2020 року.
Довідка для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року виготовлена та направлена на адресу ГУ ПФУ за заявою позивача у зв`язку з прийняттям Окружним адміністративним судом міста Києва рішень від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, яким визнано протиправними та нечинними п.п.1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, перерахованих за постановою КМУ №103).
Перерахунок пенсій позивачу здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто усунуті порушення позивача при здійсненні йому перерахунку на підставі постанови КМУ №103.
У той же час, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2018 року розмір пенсії позивача не перераховувався на підставі постанов КМУ.
За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
У зв`язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі №826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.
Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.
Вказана правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21.
Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача.
Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч.2,3 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, розглянувши справу в межах позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 1073,60грн.
Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 (лист №2588-1736/С-02/8-1500/23 від 08.02.2023 року) у нарахуванні та виплаті з 01.03.2022 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб у розмірі 2000,00грн.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.03.2022 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» .
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60грн.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва