Єдиний державний реєстр судових рішень Дата документу 21.08.2023Справа № 554/7482/23 Провадження № 2-о/554/470/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 серпня 2023 року м. Полтава
Октябрський районний суд м. Полтави у складі:
головуючий суддя - Сініцин Е.М.,
за участю секретаря судового засідання - Леуської Л.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві заяву представника заявників - адвоката Слепкань Дар`ї Ігорівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
ВСТАНОВИВ:
До Октябрського районного суду м. Полтави з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, звернулася представник заявників ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - адвокат Слепкань Дар`я Ігорівна, в якій зазначила, що у заявниці ОСОБА_2 , яка перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у пологовому будинку м. Севастополь народилася дитина. У зв`язку з тим, що медичні документи про народження, отримані на окупованій території є недійсними, а довідка про народження дитини, що видана компетентною установою України - відсутня, вони позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження дитини українського зразка, чим реалізувати законні права дитини. Можливість отримати свідоцтво про народження в позасудовому порядку відсутня, тому виникла необхідність звернення до суду.
В заяві зазначено, що заявники та їх представник просять слухати справу в їх відсутність.
Представник заінтересованої особи про судове засідання повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об`єктивно, наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв`язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема на підставі п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтею 317 ЦПК України встановлено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Пунктом 18 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами на тимчасово окупованій території, якщо ці органи (особи) створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», м. Севастополь, Автономної Республіки Крим визнано тимчасово окупованою територією.
Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику Європейського суду з прав людини, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог ст. 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у їх сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
Суд, дослідивши докази, що надані заявниками, а саме: паспорта заявників, свідоцтво про шлюб серія НОМЕР_1 , свідоцтво про народження дитини серія НОМЕР_2 , виписку із історії розвитку новонародженого від 30.04.2022 року, дійшов висновку про задоволення заяви.
Так, паспортом громадянина України підтверджується, що заявник - ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Севастополь, Крим.
Паспортом громадянина України підтверджується, що заявниця - ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Севастополь, Крим.
03 серпня 2007 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ) уклали шлюб, зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у місті Севастополі, актовий запис № 739, про що свідчить свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_1 .
Випискою із історії розвитку новонародженого №10/1348 від 30.04.2022 року, підтверджується, що у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина чоловічої статі.
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 04 травня 2022 року відділом запису актів цивільного стану Гагарінського району м. Севастополя Управління РАЦС м. Севастополя, батьками ОСОБА_4 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь, є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Надані заявниками документи, що видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, вважаються доказами по даній справі і в своєї сукупності та взаємозв`язку підтверджують факт народження дитини на ім`я ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Україна, батьками якого є: батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України та мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України.
Виходячи із вищевикладеного, взявши до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, оскільки заявники не мають можливості надати до відділу ДРАЦС документи, передбачені законодавством України, які необхідні їм для отримання свідоцтва про народження, з метою захисту законних прав та інтересів дитини та громадян України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 необхідно встановити факт народження їх сина, народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Севастополь Україна.
Відповідно до ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
На підставі ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України ст. 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», керуючись ст. ст.4, 5 , 13, 76-81, 133, 141,315-317,319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву представника заявників - адвоката Слепкань Дар`ї Ігорівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь Україна, батьками якого є: батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України та мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
Заявники: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_3 ,виданий 19 листопада 2002 року, Ленінським РВ УМВС України в м. Севастополі, РНОКПП НОМЕР_4 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_5 , виданий 28 серпня 2007 року, Нахімовським РВ УМВС України в м. Севастополі, РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Полтаві Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Соборності, 8, код ЄДРПОУ - 40455272.
Суддя: Е.М. Сініцин.