Рішення № 112919220, 18.08.2023, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2023
Номер справи
320/4563/23
Номер документу
112919220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2023 року № 320/4563/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомфермерського господарства «Лада-СВА»доГоловного управління Державної податкової служби у місті Києвіпро визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося фермерське господарство «Лада-СВА» із позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, що викладена в листі від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, щодо переходу фермерського господарства «Лада-СВА» на спрощену систему оподаткування для сільськогосподарських товаровиробникв з 01.01.2022;

- зобов`язати надати фермерському господарству «Лада-СВА» статус платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік та вчинити дії щодо включення до реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2022.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність рішення відповідача щодо ненадання фермерському господарству «Лада-СВА» статусу платника єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарській товаровиробники), оскільки посилання контролюючого органу на норми пункту 291.5-1.1 пункту 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України, відповідно до якого не можуть бути платником єдиного податку четвертої групи суб`єкти господарювання, діяльність яких згідно з КВЕД-2010 відноситься до класів 01.47 (розведення свійської птиці), 01.49 (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів) та 10.12 (виробництво м`яса свійської птиці) не свідчать про здійснення позивачем такої діяльності.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 позовну заяву фермерського господарства «Лада-СВА» залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем у встановлені судом строки усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.04.2023 відкрито провадження у справі № 320/4563/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 23.05.2023, відповідач вважає безпідставними позовні вимоги фермерського господарства «Лада-СВА», оскільки згідно інформаційних ресурсів Державної податкової служби станом на 01.01.2022 в реєстраційних даних фермерського господарства «ЛАДА-СВА» обліковувались види економічної діяльності за КВЕД: 01.47 розведення свійської птиці; 01.49 розведення інших тварин (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів); 10.12 виробництво м`яса свійської птиці. Таким чином, позивачу не було надано статусу платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарські товаровиробники на 2022 рік.

Крім того, як зауважив відповідач, рішення щодо позбавлення статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві не приймалось, у зв`язку з тим, що згідно інформаційних ресурсів Державної податкової служби фермерське господарство «Лада-СВА» не перебувало в реєстрі платників єдиного податку четвертої групи в попередньому році.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Згідно частини другої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до частини першої, другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частини першої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Фермерське господарство «Лада-СВА» зареєстровано 11.08.2016, про що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вчинено запис про проведення державної реєстрації юридичної особи за кодом ЄДРПОУ 40738425, та здійснює діяльність, пов`язану з сільськогосподарським товаровиробництвом. Основним видом діяльності позивача за КВЕД 01.11 є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Позивачем 18.02.2022 за результатами показників діяльності у 2021 році подано до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві пакет документів для реєстрації платником єдиного податку 4 групи у відповідності до норм статті 298 Податкового кодексу України, що підтверджується квитанцією №2.

Як свідчать матеріали справи, за наслідками розгляду поданих позивачем документів рішення про вирішення питання щодо реєстрації фермерського господарства «Лада-СВА» платником єдиного податку 4 групи у відповідності до норм статті 298 Податкового кодексу України контролюючим органом не приймалось, відповіді позивачу надано не було.

Представник позивача звернувся до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві з адвокатським запитом від 15.08.2022 №1508-03 (вх.№49098/6), в якому просив надати письмово інформацію про те, чи є фермерське господарство «Лада-СВА» платником єдиного податку 4 групи.

За результатами розгляду адвокатського запиту листом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07 представника позивача повідомлено про відсутність у фермерського господарства «Лада-СВА» статусу платника податку четвертої групи сільськогосподарські товаровиробники на 2022 рік, оскільки згідно інформаційних ресурсів Державної податкової служби станом на 01.01.2022 в реєстраційних даних фермерського господарства «Лада-СВА» обліковувались види економічної діяльності за КВЕД: 01.47 розведення свійської птиці; 01.49 розведення інших тварин (в частині розведення та вирощування перепелів і страусів); 10.12 виробництво м`яса свійської птиці. Рішення щодо позбавлення статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві не приймалось, у зв`язку з тим, що позивач не перебував в реєстрі платників єдиного податку четвертої групи в попередньому році.

Не погоджуючись з відмовою Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, що викладена в листі від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, щодо переходу фермерського господарства «Лада-СВА» на спрощену систему оподаткування для сільськогосподарських товаровиробникв з 01.01.2022, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до Закону України від 28.12.2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).

У розділі XIV «Спеціальні податкові режими» у главі 1 Податкового кодексу України встановлено правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку.

Відповідно до пункту 291.2 статті 291 ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Пунктом 291.3 статті 291 ПК України встановлено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: 1) перша група; 2) друга група; 3) третя група; 4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники: а) юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків; б) фізичні особи - підприємці, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України «Про фермерське господарство».

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України передбачено, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Аналіз наведених норм свідчить, що до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

За змістом підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 299.1, 299.2 статті 299 ПК України реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Як встановлено судом, за результатами показників діяльності у 2021 році позивачем 18.02.2022 подано до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві пакет документів для реєстрації платником єдиного податку 4 групи у відповідності до норм статті 298 Податкового кодексу України, про що свідчить квитанція №2.

Рішення за наслідками розгляду поданих позивачем документів для реєстрації платником єдиного податку 4 групи у відповідності до норм статті 298 Податкового кодексу України Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві не приймалось.

У той же час, як зазначено вище, представник позивача в порядку статті 24 Закону України «Про адвокатуру» звернувся до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві з адвокатським запитом від 15.08.2022 №1508-03 (вх.№49098/6), в якому просив надати письмово інформацію про те, чи є фермерське господарство «Лада-СВА» платником єдиного податку 4 групи.

На вказаний адвокатський запит відповідачем листом від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, надано відповідь про відсутність у фермерського господарства «Лада-СВА» статусу платника податку четвертої групи сільськогосподарські товаровиробники на 2022 рік.

Позивачем у межах даної справи оскаржувається відмова Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, що викладена в листі від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, щодо переходу фермерського господарства «Лада-СВА» на спрощену систему оподаткування для сільськогосподарських товаровиробникв з 01.01.2022.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність`адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Так, метою адвокатського запиту є отримання певної інформації у запитуваного.

За таких обставин, Головним управлінням Державної податкової служби у місті Києві було надано відповідь у відповідності до статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Суд зауважує, що лист Головного управління Державної податкової служби у місті Києві від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07 не є рішенням щодо відмови про перехід фермерського господарства «Лада-СВА» на спрощену систему оподаткування для сільськогосподарських товаровиробникв з 01.01.2022, оскільки таке рішення приймається за результатами розгляду відповідної заяви.

Таким чином, суд не вбачає протиправності відмови Головного управління Державної податкової служби у місті Києві при наданні відповіді, оформленої листом від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, оскільки останній не є результатом вирішення питання щодо реєстрації позивача платником єдиного податку 4 групи, а є відповіддю на адвокатський запит.

За таких обставин, позовна вимога позивача про визнання протиправною відмови Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, що викладена в листі від 04.08.2022 №46177/6/26-15-04-10-07, щодо переходу фермерського господарства «Лада-СВА» на спрощену систему оподаткування для сільськогосподарських товаровиробникв з 01.01.2022 не підлягає задоволенню, зважаючи на те, що вищевказаним листом була надана відповідь на адвокатський запит, а не винесене рішення за результатами вирішення питання щодо реєстрації позивача платником єдиного податку 4 групи, а є відповіддю на адвокатський запит.

Також суд зазначає, що позовні в частині зобов`язання відповідача надати фермерському господарству «Лада-СВА» статус платника єдиного податку четвертої групи на 2022 рік та вчинити дії щодо включення до реєстру платників єдиного податку четвертої групи з 01.01.2022, також не підлягають задоволенню оскільки є похідними від першої позовної вимоги.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На думку суду, позивачем не доведено обґрунтованість заявленого ним позову з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Судові витрати згідно з положеннями статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову фермерського господарства «Лада-СВА» відмовити.

Позивач: Фермерське господарство «Лада-СВА» (ідентифікаційний код: 40738425, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульв. Лесі Українки, 30-Б, оф. 14).

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у місті Києві (ідентифікаційний код: 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.