Єдиний державний реєстр судових рішень "17" серпня 2023 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №642/3066/23
Провадження №2/642/863/22
17 серпня 2023 року
м.Харків
Ленінський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Петрової Н.М.
секретаря судового засідання Усиченко К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих коштів допомоги одинокій матері,-
ВСТАНОВИВ:
14.06.2023 року до Ленінського районного суду м.Харкова звернувся представник позивача Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 , в якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно отримані кошти допомоги одинокій матері у розмірі 2218,00 грн. та стягнути сплачений судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач ОСОБА_1 перебувала на обліку у відділі соціальних допомог Управлінні соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради як отримувач допомоги на дітей одиноким матерям.
13.01.2020 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям. На підставі вказаної заяви, декларації про доходи та майновий стан від 13.01.2020, 14.01.2020 ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 в розмірі 2218,00 грн.
22.06.2020 ОСОБА_1 продовжено допомогу на дітей одиноким матерям на період дії карантину на липень 2020 (розпорядження Обласного центра від 22.06.2020 на період з 01.07.2020 по 31.07.2020).
Разом з тим, абз.2 п.2 Постанови № 632 від 22.07.2020 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», призначення та виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися на призначення усіх видів соціальних допомог.
06.07.2020 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою №1048 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та надала відповідні документи.
Управлінням здійснено розрахунок допомоги на дітей одиноким матерям, за результатами якого заявниця з липня 2020 року не набула права на її призначення, оскільки допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької діяльності чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіту за денною формою навчання, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
На час виникнення спірних правовідносин ОСОБА_1 була працездатною особою, станом на початок періоду, за який враховуються доходи, не працювала, не проводила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи.
12.08.2020 рішенням Управління ОСОБА_1 відмовлено в призначені допомоги на дітей одиноким матерям на підставі п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (із змінами та доповненнями).
Згідно довідки обласного центру від 04.09.2020 №211 сума надміру отриманих ОСОБА_1 коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн.
15.09.2020 №1647/03-20, 18.11.2020 №10-86/8565/03-20, 03.02.2021 №10-87/890/03-21 Управлінням на адресу ОСОБА_1 неодноразово направлялись повідомлення про необхідність повернення на розрахункові рахунки Управління надміру отриманих коштів.
27.05.2021 №10-87/4151/03-21 Управління повторно направило ОСОБА_1 вимогу про повернення надміру отриманих коштів допомоги. Вимога повернута Управлінню відділом поштового зв`язку з повідомленням про причини не вручення відправлення з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
30.01.2023 ОСОБА_1 уклала угоду №5 про повернення надміру отриманих коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. частками за 6 міс. протягом 2023 року.
29.03.2023 спеціалістом відділу превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління здійснено вихід на адресу фактичного місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 не виконала умови угоди. На час виходу спеціаліста ОСОБА_1 знаходилась вдома, пообіцяла сплатити всі кошти допомоги у квітні 2023 року.
29.03.2023 спеціалістом відділу превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління складено акт обстеження матеріально-побутових умов фактичного місця проживання особи №119, який ОСОБА_1 підписала.
Станом на день звернення до суду ОСОБА_1 кошти допомоги на дітей одиноким матерям за липень 2020 року у розмірі 2218,00 грн. не повернула, тому у позивача виникла необхідність звернутися до суду з вказаною позовною заявою.
Ухвалою Ленінського районного суду м.Харкова від 19.06.2023 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, які 22.06.2023 року усунуто (а.с.27-31).
Ухвалою Ленінського районного суду м.Харкова від 23.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження (а.с. 32).
Представник позивача Фісенко Г.Г., який діє на підставі довіреності № 10-87/477/10-23 від 08.02.2023 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, своєчасно, до суду від нього надійшла заява про підтримання позовних вимог в повному обсязі, не заперечує проти прийняття заочного рішення, просить суд справу розглядати за його відсутності (а.с.36-37, 42-43).
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом своєчасно та належним чином відповідно до приписів Цивільного процесуального кодексу України, через канцелярію суду надала заяву, в якій зазначила, що не заперечує проти задоволення позовних вимог, просить суд розглядати справу за її відсутності.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, судом не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до вимог ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, учиненої 04.11.1950 року в Римі, яка відповідно до приписів статті 9 Конституції України, прийнятої 28.06.1996 року (із змінами та доповненнями) є частиною національного законодавства України, передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477-ІV від 23.02.2006 року (із змінами та доповненнями) обумовлює, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Отже, Європейський суд з прав людини у пунктах 39 - 41 свого Рішення від 08.11.2005 року у справі «Стрижак проти України» (заява № 72269/01) констатував наявність у заявника права надавати свої аргументи під час публічного слухання справи, недотримання якого було кваліфіковано як порушення частини 1 статті 6 Конвенції.
За таких обставин, беручи до уваги те, що суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створив необхідні умови для реалізації сторонами, що не з`явились, їх процесуальних прав на безпосередню участь у розгляді справи в суді, ураховуючи те, що підстав для визнання необхідним давання ними особистих пояснень не має, й відповідач повторно не з`явився у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.
Так, судом встановлено, що 13.01.2020 №114 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.7-8)
На підставі вказаної заяви, декларації про доходи та майновий стан від 13.01.2020, 14.01.2020 (а.с.7-8,9-10), 14.01.2020 Управлінням прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 допомоги сім`ям з дітьми на період з 01.01.2020 по 30.06.2020 в розмірі 2218,00 грн. (а.с.11).
22.06.2020 розпорядженням відділу соціальних допомог Управління ОСОБА_1 продовжено строк виплати допомоги одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2020 по 31.07.2020 року у розмірі 2218,00 грн. (а.с.12).
Разом з тим, абз.2 п.2 Постанови № 632 від 22.07.2020 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», призначення та виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020, здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися на призначення усіх видів соціальних допомог.
06.07.2020 №1048 ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.13-14).
На підставі вказаної заяви, декларації про доходи та майновий стан від 06.07.2023 (а.с.13-14), 12.08.2020 рішенням управління про призначення допомоги сім`ям з дітьми ОСОБА_1 відмовлено в отриманні допомоги, оскільки на підставі розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям, через те, що у складі сім`ї є працездатний, який не працював 3 місяці, що передують зверненню (а.с.17).
Згідно довідки обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 04.09.2020 № 211 сума надміру отриманих ОСОБА_1 коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям складає 2 218,00 грн. (а.с.24).
18.11.2020 №10-86/8565/03-20 ОСОБА_1 на адресу її місця реєстрації: АДРЕСА_2 направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям (а.с.18).
03.02.2021 №10-87/890/03-21 ОСОБА_1 на адресу її місця реєстрації: АДРЕСА_2 направлено претензію про повернення надміру виплачених коштів державної допомоги одиноким матерям (а.с.19).
27.05.2021 №10-87/4151/03-21 ОСОБА_1 на адресу її місця реєстрації: АДРЕСА_2 направлено вимогу про повернення надміру отриманих коштів допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.20-21).
30.01.2023 між ОСОБА_1 та Управлінням соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради укладено угоду №5 про повернення надміру отриманих коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2218,00 грн. частками за 6 міс. протягом 2023 року (а.с.22).
29.03.2023 спеціалістом відділу превентивної, поточної та ретроспективної верифікації Управління складено акт обстеження матеріально-побутових умов фактичного місця проживання особи №119, який підписаний ОСОБА_1 (а.с.23).
Станом на день ухвалення рішення суду - 17.08.2023 ОСОБА_1 не повернула надміру отримані кошти державної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 22 18,00 грн.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з того, що завданням цивільного судочинства, визначеним у частині 1 статті 2 ЦПК України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Допомога одиноким матерям призначається на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII, та відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.
Громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Згідно статті 18-1 Закону № 2811-XII, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Статтею 18-2 Закону № 2811-XII передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно пункту 34 Порядку № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно- технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід).
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.
Склад сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, визначається на дату звернення за її призначенням. Допомога на дітей одиноким матерям призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги на дітей одиноким матерям перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення її отримувача до органу соціального захисту населення.
Відповідно до пункту 35 Порядку № 1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики і дні - декларація); 3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; 5)копія свідоцтва про народження дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісячно по місяць досягнення дитиною 18-річного віку. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців ( пункт 36 Порядку № 1751).
Відповідно до п.п. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 р. № 264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям та інших соціальних допомог, які були призначені раніше, було продовжено на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державні соціальні допомоги виплачуються за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.
Нарахування, виплата, перерахунки та автоматичне подовження державних соціальних допомог здійснюється в централізованому порядку Харківським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації.
З 22 липня 2020 року Порядок №1751 було доповнено пунктом 35-2, згідно до якого (в редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин) допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Позивачем доведено, що станом на 06.07.2020 року ОСОБА_1 була працездатною особою, станом на початок періоду, за який враховуються доходи, не працювала, не проводила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не зареєстрована у центрі зайнятості, як безробітна, сумарно більш ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи. У зв`язку із цим нарахування та виплата їй допомоги на дітей одиноким матерям з 06.07.2020 не відповідала пункту 35-2 Порядку №1751, редакцію якого було на той час змінено.
Статтями 1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 2 Постанови № 264 орган соціального захисту населення проводить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються отримувачем допомоги самостійно або за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги, за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення виплачених сум допомоги, такі кошти стягуються у судовому порядку.
Як зазначено позивачем, відповідач, не дивлячись на направлені їй претензій, добровільно не повернула надмірно сплачені їй кошти.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені дослідженими доказами у справі, а відтак, позов підлягає задоволенню.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до положень ст. 141 ЦПК України та стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст.ст.4,12,13,81,82,141,229,258,259,263-265,268 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих коштів допомоги одинокій матері - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради безпідставно отримані кошти допомоги одинокій матері в розмірі 2 218,00 грн. (дві тисячі двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради судовий збір у розмірі 2 648 (дві тисячі шістсот сорок вісім грн.) грн.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196647, р/р НОМЕР_1 ,адреса: м.Харків, вул.Благовіщенська, 34.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення складено 17.08.2023.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Суддя Наталя ПЕТРОВА