Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №346/4149/23
Провадження №3/346/2159/23
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2023 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1ст.173-2КодексуУкраїни про адміністративні правопорушення(КУпАП)відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Заріччя, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 26.07.2023 близько 23:40 години, в АДРЕСА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння вчинив насильницькі дії психологічного та фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: нецензурно лаявся, намагався задушити та наніс один удар в область обличчя, чим спричинив фізичний біль.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 1ст. 173-2 КУпАП, а саме: вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Під час судового розгляду ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП визнав повністю. Зазначив, що конфлікт вичерпано, з дружиною примирився і вона не має до нього жодних претензій, просив провадження у справі закрити.
Потерпіла ОСОБА_2 під час удового розгляду зазначила, що конфлікт такого характеру відбувся між ними вперше, поліцію викликали «на емоціях», тому просить провадження у справі закрити.
Так вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджена наступними дослідженими та перевіреними в судовому засіданні доказами:
- протоколомпроадміністративнеправопорушення серії ВАБ №993304 від 26.07.2023, який містить відомості, щодо дати, часу, місця та способу вчинення адміністративного правопорушення;
- терміновим заборонним приписом стосовно кривдника серії АА №406364 від 26.07.2023, згідно якого ОСОБА_1 винесено терміновий заборонний припис строком на 3 доби з 01:00 години 26.07.2023 по 01:00 годину 29.07.2023
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення на іншу подію ОСОБА_2 від 26.07.2023, з якого вбачається, що 26.07.2023 близько 23:40 години в АДРЕСА_1 її чоловік ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 26.07.2023, яка на місці складання протоколу зазначила, що 26.07.2023 близько 23:40 години в АДРЕСА_1 , її чоловік ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, виражався в її сторону нецензурними словами, намагався задушити та наніс один удар долонею в область обличчя, чим спричинив їй фізичний біль, зазначивши при цьому, що такі дії він вчинив у присутності неповнолітніх дітей;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, складеною інспектором СГПП Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Вальчишин Г.І. 26.07.2023, згідно висновків якого у ОСОБА_1 визначено рівень небезпеки, як середній;
Дослідивши наведені вище докази, суд приходить до наступних висновків.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Згідно ст.245КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.280КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з`ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
За нормами ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Згідност.252КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 173-2 КУпАПскладом адміністративного правопорушення є вчинення насильства в сім`ї, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров?ю потерпілого.
Спеціальним Законом, який визначає відповідні поняття, що застосовано уст. 173-2 КУпАП, єЗакон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 №2229-VIII(даліЗакон), відповідно до п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 1 якого домашнє насильстводіяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім?єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь, а економічне насильство - форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.
Державна політика у сфері запобігання та протидії домашньому насильству спрямована на забезпечення комплексного інтегрованого підходу до подолання домашнього насильства, надання всебічної допомоги постраждалим особам та утвердження ненасильницького характеру приватних стосунків (ч. 1 ст. 5 Закону).
Оцінюючи викладені докази, суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, ставити їх під сумнів підстав немає, оскільки останні вказують на наявність в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 173-2 КУпАП.
Вирішуючи питання про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП, та виду адміністративного стягнення, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, які виключають адміністративну відповідальність, визначених ст. ст. 38, 247 КУпАП, враховуючи правила, визначені ч. 2ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про наявність визначених законом підстав для притягнення ОСОБА_1 ,до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальних межах визначених санкцією статті.
У свою чергу клопотання як ОСОБА_1 , так і потерпілої про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з їх примиренням задоволенню не підлягає, оскільки за правилами ч. 1 ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням, проте характер вчинених ОСОБА_1 по відношенню до потерпілої дій, а також винесення щодо нього заборонного припису строком на три дні, на переконання суду не можуть свідчить про малозначність вчиненого правопорушення, не зважаючи навіть на факт примирення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП,судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв?язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 23, 33, 40-1, 173-2, 250-252, 280, 283, 284 КУпАП,-
п о с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 173-2 КУпАПта накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян,що становить170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.
(Отримувач ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Матеївці/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998, UA598999980313000106000009564).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37993783,Банк отримувачаКазначейство України (ЕАП),Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001,Кодкласифікації доходів бюджету:22030106).
Роз?яснити ОСОБА_1 , що згідност. 307 КУпАПштраф має бути сплачений не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п?ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно ізст. 308 КУпАПбуде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповіднійстатті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова може бути пред?явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА