Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14 серпня 2023 року Справа № 280/3296/23 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр)) (ЄДРПОУ 20490012, вул. Гагаріна, 2Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
22 травня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр)) (далі - відповідач) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, відповідно до якої позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр)) щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян №1 (сервісний центр)) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 час навчання, згідно атестата №2067, з 01.09.1990 по 29.06.1992;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян №1 (сервісний центр)) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що надає право па отримання пільгової пенсії за віком, період роботи на посаді підземного стволового підземної дільниці шахтних підйомів шахта «Експлуатаційна» з повним робочим днем під землею з 27 червня 1995 року по 03 жовтня 2005 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян №1 (сервісний центр)) призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до вимог статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».
Позовну заяву мотивовано тим, що позивач неодноразово зверталася до відповідача із заявою та відповідними документами щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Однак відповідач, разом із супровідними листами від 24.01.2023 та від 24.02.2023 було направлено рішення № 083850015635 від 21.11.2023 та № 083850015635 від 20.02.2023 про відмову позивачу у призначенні пенсії, так як позивачем не підтверджено пільговий стаж роботи. Позивач вважає, що має необхідний стаж роботи на посаді, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ст. 13 Закону № 1788-ХП, у призначенні якої відповідач йому протиправно відмовив, посилаючись на відсутність необхідного пільгового стажу, у звязку із чим звернулася з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 29.05.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі, прийнято рішення здійснити розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
15 червня 2023 року до Запорізького окружного адміністративного суду через систему «Електроний суд» надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на позовну заяву. Так, представник відповідача заперечує проти позовних вимог та зазначає, що позивачка звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії згідно статті п. 1 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу. Територіальним органом фонду, який опрацьовував заяву про призначення пенсії відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, визначено Головне управління Пенсійного фонду України, зокрема, у Вінницькій області, Харківській та Волинській області. Згідно рішення від 21.01.2023 № 083850015635 (помилково зазначено 21.11.2023) прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області страховий стаж позивача 23 роки 1 місяць 6 днів, в тому числі за Списком № 1 - 4 роки 6 місяців 29 днів. До пільгового стажу зараховано періоди роботи з 03.12.2001 по 03.10.2005 та з 05.05.2011 по 01.02.2012 згідно довідки 14/484 від 01.10.2022, враховуючи проведення атестації робочих місць які надають право робітникам на пільгове пенсійне забезпечення. Оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж рішенням № 0838500115635 від 21.01.2023 відмовлено в призначенні пільгової пенсії. Позивачка 02.01.2023 знову звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України. Згідно рішення від 09.01.2023 Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області за доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди роботи за довідкою № 14/484 від 01.10.2022, оскільки відсутній підпис керівника підприємства та відсутня довіреність на право підпису довідки, що суперечить Додатку № 5 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ № 637 від 12.08.1993. Зазначеним рішенням відмовлено в призначенні пенсії позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Позивачка 01.02.2023 звернулась з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2. Рішенням від 09.02.2023 № 08385001535 Головним управлінням у Волинській області відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивачка 13.02.2023 звернулась з заявою щодо призначення пенсії на пільгових умовах. Рішенням від 20.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1. Безпідставною є вимога щодо зобов`язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача, що надає право на отримання пільгової пенсії за віком, період роботи на посаді підземного стволового підземної дільниці шахтних підйомів шахта «Експлуатаційна» з повним робочим днем під землею з 27.06.1995 по 03.10.2005, оскільки згідно алгоритму розрахунку стажу період з 03.12.2001 по 03.10.2005 зараховано до Списку № 1. Позовна вимога щодо зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача час навчання, згідно атестата №2067, з 01.09.1990 по 29.06.1992 є безпідставною та необґрунтованою, оскільки згідно розрахунку стажу, який додається вищезазначений період зараховано до страхового стажу. Не підлягає задоволенню позовна вимога зобов`язати відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення за пенсією оскільки уповноваженим органом для призначення (перерахунку) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і поданих вперше. Суд не може перебирати компетенцію суб`єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надавалась оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на призначення пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
26 червня 2023 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву. Позивач заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву та вважає безспірним той факт, що у відповідача не було жодних законних підстав для відмови позивачеві у призначенні пенсії на пільгових умовах, адже у позивача наявний необхідний пільговий стаж роботи. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 02.01.2023 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.
Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області та рішенням від 09.01.2023 № 083850015635 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у звязку з відсутністю необхідного пільгового стажу. У рішенні від 09.01.2023 № 083850015635 встановлено, що вік заявниці - 49 років; страховий стаж: 32 роки 10 місяців 25 днів; пільговий стаж за Списком № 1 - 6 років 7 місяців 0 днів. За доданими документами до пільгового стажу не зараховано періоди роботи за довідкою 14/484 від 01.10.2022, оскільки відсутній підпис керівника підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» та відсутня довіреність на право підпису довідки, що суперечить Додатку 5 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993.
13 січня 2023 року позивачка повторно звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 21.01.2023 № 083850015635 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 144 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. У рішенні від 21.01.2023 № 083850015635 встановлено, що вік заявниці - 49 років 1 місяць; страховий стаж: 23 роки 01 місяць 6 днів; пільговий стаж за Списком № 1 - 4 роки 6 місяців 29 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано час навчання, згідно атестата № 2067, з 01.09.1990 по 29.06.1992, оскільки по батькові зазначене в атестаті не відповідає паспортним даним заявниці. До пільгового стажу зараховано періоди з 03.12.2001 по 03.10.2005 та з 05.05.2011 по 01.02.2012, згідно довідки № 14/484 від 01.10.2022, враховуючи проведення атестацій робочих місць які надають право робітникам на пільгове пенсійне забезпечення. До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно пільгової довідки АТ «Запорізький залізорудний комбінат» № 14/484 від 01.10.2022, оскільки дане підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території з 13.06.2022. Пільговий стаж зараховано згідно даних ОК-5.
ОСОБА_1 01.02.2023 знову звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 144 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.02.2023 № 083850015635 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 144 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" по Списку № 2 у звязку із недосягненням пенсійного віку, по Списку № 1 в зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. У рішенні від 09.02.2023 № 083850015635 встановлено, що страховий стаж особи: 33 роки 00 місяців 02 дні; пільговий стаж за Списком № 1 - 6 років 05 місяців, за Списком № 2 - 11 років 04 місяці 05 днів.
13 лютого 2023 року позивачка звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.
Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.02.2023 №083850015635 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 144 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком № 1. У рішенні від 20.02.2023 №083850015635 встановлено, що страховий стаж особи: 31 рік 03 місяці 6 днів; пільговий стаж за Списком № 1 - 4 роки 7 місяців. Згідно наданих документів до страхового стажу не зараховано період роботи згідно пільгової довідки № 14/484 від 01.10.2022 з 27.04.1995 по 02.12.2001 - відсутній наказ підприємства про результати атестацій робочих місць згідно переліку професій; відсутній підпис керівника підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства «Запорізький залізорудний комбінат» та відсутня довіреність на право підпису довідки, що суперечить Додатку 5 Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, інформація про спуски в шахту за період з 27.04.1995 по 26.06.1995 не надана, за період роботи з 05.05.2011 по 01.02.212 замість посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 містить посилання на постанову від 24.06.2016 № 461.
Вказані обставини не є спірними та підтверджуються наявними у справі доказами.
Суд, оцінивши повідомлені сторонами справи обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ст.1 Закону №1058-ІV, пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно із п.1 ч.1 ст.8 Закону №1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року;
Пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено, що на працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно зі ст. 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України за №22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 22-1, заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно із пунктом 4.2 Порядку № 22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
За приписами п. 4.3 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Відповідно до п. 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Згідно п. 4.10 Порядку №22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Системний аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, що алгоритм вирішення питання про призначення пенсії з урахуванням принципу екстериторіальності визначено законодавцем наступним чином:
- особа звертається із заявою про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України (орган, що призначає пенсію);
- після реєстрацій та сканування документів вони разом із заявою передаються до іншого територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання про призначення пенсії;
- цей орган протягом визначених п. 4.7 Порядку №22-1 строків приймає, зокрема, рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії;
- не пізніше 10 днів після винесення рішення орган, що призначає пенсію (територіальний орган Пенсійного фонду України, до якого особа звернулася із заявою про призначення пенсії, або орган за місцем проживання (реєстрації фактичного проживання) видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження;
- у випадку призначення пенсії електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи для здійснення виплати пенсії.
Отже, безпосередньо рішення про призначення або відмову у призначенні пенсії приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, до якого за принципом екстериторіальності направлені відповідні документи.
У спірному випадку такими органами є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (рішення від 09.01.2023 № 083850015635), Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (рішення від 21.01.2023 № 083850015635), Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (рішення від 09.02.2023 № 083850015635), Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (рішення від 20.02.2023 №083850015635).
Натомість відповідач по справі - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області є виключно органом, на який Порядком №22-1 покладено обов`язок з направлення повідомлення про, зокрема, відмову у призначенні пенсії, із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відтак у площині спірних правовідносин питання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах не було предметом розгляду Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оскільки вирішувалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві за принципом екстериторіальності.
Водночас, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 09.01.2023 № 083850015635, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 21.01.2023 № 083850015635, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.02.2023 № 083850015635, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.02.2023 №083850015635 позивачем до суду не оскаржено.
Вказане унеможливлює й покладення на відповідача у цій справі обов`язку зарахування певних періодів до страхового стажу та призначення позивачу пенсії, оскільки, як було підкреслено вище, у випадку прийняття за принципом екстериторіальності рішення про призначення пенсії на орган, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, покладається лише обов`язок з виплати такої пенсії після отриманням ним матеріалів електронної пенсійної справи.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За вимогами п. 1 ч. 1ст. 19 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, а також рішень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів відповідних правовідносин і мають обов`язковий характер.
Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин.
Відповідно до ч. 1ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Враховуючи наведене, обов`язковою умовою захисту в адміністративному суді прав, свобод, інтересів позивача є одночасна наявність двох факторів: існування публічно-правових відносин між позивачем та відповідачем - суб`єктом владних повноважень, а також, наявність факту порушень прав, свобод, інтересів позивача, вчинених або допущених відповідачем у таких правовідносинах.
Таким чином, в розумінні КАС України, захист прав, свобод та інтересів осіб, завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, з чого вбачається, що право на судовий захист не є абсолютним. Для того, щоб особі було надано судовий захист, суд має встановити, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
Вирішуючи спір, суд з`ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.06.2019 у справі №910/6642/18, від 21.01.2020 у справі №910/7815/18, від 11.02.2020 у справі №922/1159/19, від 16.07.2020 у справі №924/369/19.
Таким чином, ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права та забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.
На час розгляду означеної справи, фактичні обставини справи свідчать про те, що право позивача на призначення пенсії за віком в межах спірних правовідносин порушено фактично внаслідок прийняття рішень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Вищенаведене свідчить про відсутність предмету спору в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр)) щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, та, як наслідок, відсутність підстав для задоволення заявлених ОСОБА_1 позовних вимог зобов`язального характеру.
Частиною 1статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений можливості реалізувати своє право на судовий захист у вигляді оскарження саме рішень про відмову у призначенні пенсії, прийнятих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, та як наслідок вчинення певних дій.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із приписами статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Управління обслуговування громадян, Відділ обслуговування громадян № 1 (сервісний центр)) (ЄДРПОУ 20490012, вул. Гагаріна, 2Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 14 серпня 2023 року.
Суддя О.О. Артоуз