Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 серпня 2010 року 14:38 № 2а-10633/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в
інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області
до Закритого акціонерного товариства «Атек»
про стягнення заборгованості.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Перший заступник прокурора Шевченківського району м. Києва звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві та Київській області (далі –позивач) про стягнення з Закритого акціонерного товариства «Атек»(далі –ЗАТ «Атек»або відповідач) штрафу в розмірі 170000 грн.
Ухвалою суду від 19 липня 2010р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 25.08.2010р. з’явилися: представник позивача –позов підтримав; представник відповідача, подав суду письмові заперечення проти позову.
В судовому засіданні 28 серпня 2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
10 березня 2010р. позивачем було складено розпорядження №207-КУ про усунення порушень законодавства про цінні папери, у відповідності до якого відповідачу необхідно було подати позивачу копії документів (перелік відображено у документах, доданих до матеріалів справи) у термін до 12.04.2010р.,
Станом на 12.04.2010р. відповідачем такі документи надані не були. За таких обставин, позивачем складено акт від 22.04.2010р. №271-КУ, яким встановлене порушення відповідачем п. 10 ст. 8 Закону України від 30.10.1996р. № 448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі –Закон України №448).
У зв’язку з не усуненням відповідачем порушень законодавства, вказаного вище, 06.05.2010р. позивачем прийнято постанову №225-КУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за повторне не виконання розпорядження позивача, про що свідчать постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 05.08.2008р. №861-КУ, від 30.10.2008р. №621-КУ, від 12.01.2009р. №861-КУ, від 13.01.2009р. №857-КУ, від 23.03.2009р. №178-КУ, від 24.03.2009р. №183-КУ, від 05.062009р. №276-КУ, від 27.08.2009р. №459-КУ, від 19.10.2009р. №573-КУ, від 26.11.2009р. №628-КУ, від 28.01.2010р. № 15-КУ та від 10.03.2010р. №105-КУ.
Відповідач вважає, що у позивача були відсутні повноваження для прийняття постанови від 06.05.2010р. №225-КУ, однак з таким твердженням суд не може погодитися виходячи з наступного.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»30 жовтня 1996 року448/96-ВР визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Частиною першою статті п’ятої Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»визначено основні завдання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє саморегулівні організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;
проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій;
надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.;
накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно з п. 14 ст.8 Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що: Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 вищевказаного Закону, передбачена відповідальність юридичних осіб за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Як зазначалося вище, позивачем в 2010 році було прийнято постанови про накладення санкцій на відповідача за правопорушення на ринку цінних паперів (не виконання розпоряджень позивача), а саме: від 28.01.2010р. № 15-КУ та від 10.03.2010р. №105-КУ.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів врегульовано Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року N 2272 (надалі –Правила).
Відповідно до пункту 5 Розділу І Правил уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.
У відповідності до п. 1.8 Розділу ХVІІ Правил, невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів повторно протягом року застосовуються санкції у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. Проте станом на дату подачі позову товариством не було сплачено штраф, як і не було оскаржено постанову.
Однак, постанова позивача від 06.05.2010р. №255-КУ не оскаржувалася відповідачем, що не заперея представниками сторін.
Штрафу розмірі 170000 грн. станом на дату розгляду справи відповідачем не сплачено.
Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Зважаючи на всі викладені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Атек»(03062, пр-т Перемоги, 83, м. Київ, код ЄДРПОУ –00240112) на користь Державного бюджету України (балансовий рахунок 3111, код бюджетної класифікації 21081100, символ банку 106 на рахунки, відкриті в управлінні Державного казначейства) штраф у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень.
Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.Г. Вєкуа
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –30.08.2010р.