Постанова № 11279646, 03.08.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.08.2010
Номер справи
2а-9475/10/2670
Номер документу
11279646
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 серпня 2010 року           18:15           № 2а-9475/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Поліщук О.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомАкціонерний комерційний банк "Трансбанк"

до

3-ті особиТериторіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області Товариство з обмеженою відповідальністю "Телеканал "Тоніс" Національний банк України провизнання протиправним та скасування розорядження № 15-КУ-С-А від 05.05.2010р. Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, просив суд визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 05.05.2010 № 15-КУ-С-А; зобов’язати відповідача відмовити ВАТ «телеканал «Тоніс»у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Телеканал «Тоніс»від 19.03.2010.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним розпорядженням порушуються права, свободи та інтереси позивача, а саме має місце знецінення заставленого майна - акцій, держателем якого є позивач, а також права позивача як акціонера ВАТ «Телеканал «Тоніс».

Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що Порядком скасування реєстрації випусків акцій від 30.12.1998 № 222 визначені вичерпні підстави відмови в скасуванні реєстрації акцій, з огляду на те, що надані ВАТ «Телеканал «Тоніс»документи, необхідні для прийняття розпорядження про скасування реєстрацію випуску акцій відповідали порядку, підстави для відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій були відсутні.

Таким чином, відповідач зазначив, що діяв відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України судом було залучено до участі у справі у якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору –ВАТ «Телеканал Тоніс»та Національний банк України.

Позивач та представник Національного банку України заявили клопотання про залучення Національного банку України до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача. Своє клопотання представник Національного банку України обґрунтовував тим, що Постановою Правління НБУ № 101 у АКБ «Трансбанк»з 01.03.2010 ініційовано процедуру ліквідації, а ліквідатор вживає передбачених законодавством заходів, зокрема, формує ліквідаційну масу, за рахунок якої задовольнятимуться вимоги кредиторів у порядку та черговості, визначених статтею 96 Закону України «Про банки і банківську діяльність». Тому участь Національного банку України в справі сприятиме захисту інтересів держави, вкладників та інших кредиторів банку.

Відкрите акціонерне товариство «Телеканал «Тоніс»було залучено до участі у справі у якості третьої особи відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2010 з огляду на те, що предметом спору є рішення, прийняте відповідачем на користь ВАТ «Телеканал «Тоніс», що стосується проведення реорганізації ВАТ «Телеканал «Тоніс».

Під час розгляду справи представником Телеканалу «Тоніс»були надані документи, що підтвердили державну реєстрацію зміни його організаційно-правової форми з відкритого акціонерного товариства на товариство з обмеженою відповідальністю.

Відповідно до ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України судом було проведено заміну третьої особи її правонаступником, оскільки фактично участь у справі брало Товариство з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс», а не Відкрите акціонерне товариство «Телеканал «Тоніс».

Представник ВАТ «Телеканал «Тоніс»проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Національного банку України підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Представник третьої особи-1 було заявлено клопотання про Судом було відмовлено в задоволенні клопотання

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

05.05.2010 відповідачем було прийняте розпорядження № 15-КУ-С-А, яким скасовано реєстрацію випуску акцій ВАТ «Телеканал «Тоніс»та анульовано Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ВАТ «Телеканал «Тоніс»від 19.03.2010 № 14/10/1/2010, видане територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області.

Такі дії відповідача були обумовлені прийнятим 12.01.2010 на позачергових Загальних зборах ВАТ «Телеканал «Тоніс» рішенням про припинення ВАТ «Телеканал «Тоніс»шляхом його реорганізації в ТОВ «Телеканал «Тоніс»з повним правонаступництвом, у кількості учасників не більше 10 осіб.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року № 222 «Про затвердження Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій»визначено, що Зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій здійснюються уповноваженими особами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або її територіальних органів (далі - реєструвальний орган) відповідно до цього Порядку.

Відповідно до п.7 Порядку акціонерне товариство, що прийняло рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації, зобов'язано здійснити обмін акцій на частки у статутному фонді товариств, що створюються під час реорганізації, та викуп акцій до їх державної реєстрації.

Відповідно до п.8 Порядку відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі: а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства; б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства; в) виявлення на дату подання документів порушення порядку скликання та/або проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про припинення діяльності акціонерного товариства.

Інші причини не можуть бути підставами для відмови у зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Згідно з п.9 Порядку відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій оформлюється у вигляді розпорядження про відмову із зазначенням підстав для відмови і підписується уповноваженою особою реєструвального органу.

Доводи відповідача на заперечення позовних вимог зводилися до того, що ВАТ «Телеканал «Тоніс»подали всі необхідні за цим Порядком документи та дотримали вимог, зазначених в п.8 Порядку, тому будь-яких підстав для відмови в скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій на час звернення ВАТ «Телеканал «Тоніс»не було.

Разом з тим, позивачем була надані суду копія ухвал Господарського суду міста Києва у справі № 32/47 за позовом АКБ «Трансбанк»до ВАТ «Телеканал «Тоніс», треті особи –Національний банк України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, за участю Генеральної прокуратури України від 12.03.2010, 28.04.2010, які свідчать про наявність корпоративного спору, що стосується визнання недійсним рішення Загальних зборів від 12.01.2010 про припинення ВАТ «Телеканал «Тоніс»шляхом його реорганізації.

Станом на час розгляду цієї справи, розгляд справи № 32/47 у господарському суді не завершений. Крім того, ухвалою Господарського суду міста Києва у справі № 32/47 від 07.06.2010 частково задоволено заяву АКБ «Трансбанк»про вжиття заходів до забезпечення адміністративного позову. Відповідно до цієї ухвали до вирішення справи по суті та набрання рішенням у дані справі (№ 32/47) законної сили заборонено:

1.          акціонерам Відкритого акціонерного товариства «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження - вул. Б.Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030) вчиняти будь-які дії щодо обміну акцій на частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження - вул. Б.Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030);

2.           учасникам Товариства з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження - вул. Б.Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030) вчиняти будь-які правочини щодо часток у статутному капіталі даного товариства (продаж, обмін, дарування, застава тощо);

3.          Товариству з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження - вул. Б.Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030) вносити зміни до Статуту товариства, у тому числі змінювати розмір статутного капіталу товариства;

4.           державному реєстратору вчиняти будь-які дії та вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи щодо державної реєстрації, перереєстрації, змін складу учасників та статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження - вул. Б.Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030);

5.          державному реєстратору вчиняти будь-які дії та вносити до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи щодо державної реєстрації, перереєстрації, змін складу учасників та статутного капіталу юридичних осіб, до статутного капіталу яких внесено частки Товариства з обмеженою відповідальністю «Телеканал «Тоніс»(код ЄДРПОУ 04948693, місцезнаходження вул. Б. Хмельницького, 12-А, м. Київ, 01030).

З метою забезпечення позову до вирішення спору по суті та набрання законної сили судовим рішенням у даній справі законної сили заборонити будь - яким особам вчиняти дії, спрямовані на виконання рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Телеканал «Тоніс»від 12.01.2010.

Також позивач надав суду копію постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2010 у справі № 2а-8980/09/2670, відповідно до якої було скасовано в частині задоволення позову постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2009 та постановлено нову, якою відмовлено у задоволенні позову ВАТ «Телеканал «Тоніс»до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві про визнання нечинними розпоряджень № 01-КУ-Ндсн-А від 10.07.2009 про визнання емісії цінних паперів недійсною та розпорядження № 01-КУ-С-А від 10.07.2009 про скасування реєстрації випуску цінних паперів, емісія яких визнана недійсною.

Як пояснив представник позивача, з огляду на зазначене рішення адміністративного суду апеляційної інстанції, за яким чинним є розпорядження відповідача № 01-КУ-Ндсн-А від 10.07.2009, процедура реорганізації ВАТ «Телеканал «Тоніс»була проведена з урахуванням випуску акцій, емісія яких була скасована.

Відповідно до ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час розгляду справи судом було прийнято до уваги пояснення відповідача, які полягали в тому, що оскаржуване рішення було прийняте відповідно до поданих документів, наявність яких вимагається Правилами № 222.

Суд вважає, що з огляду на приписи Правил № 222, відповідач діяв відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України.

Разом з тим, під час розгляду справи було встановлено, що ВАТ «Телеканал «Тоніс»не надав відповідачу інформації про те, що станом на момент звернення з заявою про скасування реєстрації випуску акції та анулювання свідоцтва у господарському суді міста Києва знаходився на розгляді корпоративний спір.

Хоча у відповідача не було обов’язку перевіряти з власної ініціативи інформацію про наявність чи відсутність будь-яких спорів у судах, що б могли перешкодити проведенню скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва, разом з тим під час розгляду справи було з’ясовано про наявність підстав, передбачених п. 8 Правил № 222, для відмови в проведенні скасування реєстрації випуску акції.

З огляду на це, існування спірного рішення суперечить вимогам чинного законодавства.

Представник ВАТ «Телеканал «Тоніс»заявив клопотання про зупинення провадження по справі до набрання законної сили судовими рішеннями Господарського суду міста Києва по справах № 32/47 та № 32/299 та судового рішення у справі № 2а-8980/09/2670, якими позивач обґрунтовував свої позовні вимоги.

Розглянувши заявлене клопотання, суд прийшов до висновку, що воно не підлягає задоволенню з огляду на те, що відсутність на час розгляду цієї справи судових рішень, які набрали законної сили, у справах №2а-8980/09/2610, № 32/47 та № 32/299 не перешкоджає розгляду даної справи. Наявність таких спорів лише свідчить про перешкоди для існування оскаржуваного позивачем рішення.

Згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач-1 як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності відмови у проведенні перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії.

Беручи до уваги встановлені судом факти і відповідні правовідносини, а також оцінюючи надані докази, суд вважає, що рішення відповідача прийняте з порушенням вимог щодо обґрунтованості, та приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене та керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Акціонерного комерційного банку "Трансбанк" задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м, Києві та Київській області від 35.05.2010 р.№15-КУ-С-А.

Зобов'язати Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві та Київській області відмовити Відкритому акціонерному товариству “Телеканал “Тоніс” у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій Відкритого акціонерного товариства “Телеканал “Тоніс” від 19.03.2010року№ 14/10/1/2010.

Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Акціонерного комерційного банку "Трансбанк" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку передбаченим статтями 185-187 адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                                 Р.О. Арсірій