Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 вересня 2010 р. справа № 2а-18134/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.50
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Михайлик А.С.
при секретаріТокмаковій Є.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовомДонецький міський центр зайнятості
доПриватного підприємства «Арфа»
про повернення суми дотації в сумі 24311,21 грн.
за участю:
від позивача: Бакурова Г.І. (дов. № 01-68/07 від 05 січня 2010 року)
від відповідача: не зявився
Донецький міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Приватного підприємства «Арфа» про повернення суми виплаченої дотації за період з вересня 2009 року по квітень 2010 року в сумі 24311,21 грн., з яких 22130,43 грн. сума виплаченої дотації, 2180,78 грн. сума індексації. Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що за наслідками проведення перевірки достовірності поданих роботодавцем даних, що є підставою для визначення розміру дотації та порядку її використання № 26 від 28 травня 2010 року ним було встановлено порушення вимог умов укладеного між позивачем та приватним підприємством «Арфа» договору № 39-08 про працевлаштування безробітного з наданням дотації від 25 вересня 2008 року. Посилаючись на невиплату Приватним підприємством «Арфа» заробітної плати працевлаштованій на умовах договору № 39-08 від 25 вересня 2008 року безробітній ОСОБА_2 та ігноруванням вимог позивача щодо повернення суми перерахованої дотації у добровільному порядку, викладеної в листі № 0231/2042 від 08 червня 2010 року, позивач просив стягнути з приватного підприємства суму сплаченої дотації із врахуванням індексації на рівень інфляції.
14 вересня 2010 року позивачем в судовому засіданні були надані додаткові пояснення, відповідно до яких позивач зауважував на тому, що 07 червня 2010 року керівником позивача було прийнято рішення про повернення суми виплаченої дотації за умовами договору № 39-08 від 25 вересня 2008 року, оформлене наказом Донецького міського центру зайнятості № 156. Зазначений наказ був отриманий Приватним підприємством «Арфа» та не був оскаржений. Посилаючись на приписи пункту 16 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 січня 2001 року № 1, позивач зауважував на тому, що підставою для звернення до суду із позовом про повернення суми сплачених дотації є рішення про відшкодування отриманої суми дотації у формі наказу № 156 від 07 червня 2010 року, про прийняття якого відповідач був повідомлений, проте у встановлений строк не здійснив жодних дій, направлених на повернення суми коштів.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені ним вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не зявився, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Будь-яких заперечень чи клопотань до суду не надав.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ
Приватне підприємство «Арфа» (відповідач) зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 32091874.
25 вересня 2008 року між Донецьким міським центром зайнятості (позивачем) та Приватним підприємством «Арфа» був укладений договір № 39-08 про працевлаштування безробітного із наданням дотації (арк. справи 8-11). За умовами зазначеного договору відповідач (роботодавець) зобовязався прийняти на постійну роботу за направленням позивача фізичну особу ОСОБА_2 за умови надання центром зайнятості дотації на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітного у розмірі витрат на заробітну плату відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття» та Порядку надання роботодавцю дотації нас творення робочих місць для працевлаштування безробітних.
Протягом вересня 2008 року по серпень 2009 року позивачем було перераховано відповідачу на підставі укладеного договору № 39-08 про працевлаштування безробітного із наданням дотації від 25 вересня 2008 року суму дотації у розмірі 22130,43 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями.
Відповідно до наказу приватного підприємства «Арфа» № 08/09/34 від 26 вересня 2008 року ОСОБА_2 було прийнято на роботу з 26 вересня 2008 року на посаду програміста системного з окладом 1150,00 грн. відповідно до штатного розкладу.
Листом № 1 від 28 січня 2010 року (арк. справи 12) відповідач повідомив позивача про те, що підприємство заходиться у скрутному фінансовому становищі, через що в підприємства відсутня можливість своєчасної виплати заробітної плати.
Листом від 25 травня 2010 року (арк. справи 13) відповідач повідомив позивача про прийняті ним заходи, направлені на зменшення та погашення наявної суми заборгованості.
28 травня 2010 року головним спеціалістом Донецького міського центру зайнятості було проведено планову перевірку достовірності податних Приватним підприємством «Арфа» даних, що є підставою для визначення розміру дотації та порядку її використання. За період з 01 вересня 2009 року по 28 травня 2010 року, за наслідками проведення якої був складений акт № 26 від 28 травня 2010 року (арк. справи 14). Відповідно до викладеного в Акті перевірки № 26 від 28 травня 2010 року, були виявлені наступні порушення: ненадання довідок про нараховану та виплачену заробітну плату, працевлаштованій за направленням державної служби зайнятості та сплату страхових внесків відповідно до законодавства з вересня 2009 року по квітень 2010 року, виявлені порушення підпункту 2.3.3. пункту 2.3. розділу 2 Договору № 39-08 від 25 вересня 2008 року, було встановлено невиплату працевлаштованій особі ОСОБА_2 заробітної плати за період з вересня 2009 року по квітень 2010 року.
07 червня 2010 року, за наслідками розгляду матеріалів перевірки відповідача, був винесений наказ № 156 «Про повернення суми дотації», яким було припинено виплату дотацій Приватному підприємству «Арфа» у звязку із порушенням гарантій зайнятості особи, працевлаштованій за направленням центру зайнятості за договором № 39-08 від 25 вересня 2008 року та прийнято рішення про повернення суми отриманої Приватним підприємством «Арфа» дотації.
08 червня 2010 року на адресу відповідача було направлено повідомлення про повернення суми дотації за вих. № 02-31/2042 від 08 червня 2010 року (арк. справи 16) із доданими до нього копіями наказу № 156 від 07 червня 2010 року та розрахунку суми повернення дотації. Відповідно до наявного розрахунку суми повернення дотації загальна суму повернення складає 24311,21 грн., з яких 22130,43 грн. сума сплаченої позивачем дотації за період з вересня 2008 року по серпень 2009 року; 2180,78 грн. - сума нарахованої індексації. Зазначене повідомлення із доданими до нього документами було направлено відповідачу рекомендованим листом та було отримано ним 11 червня 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 3957990, копія якого наявна в матеріалах справи. (арк. справи 18)
Законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно із пунктом 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Частиною 2 статті 7 закону України «Про державне соціальне страхування на випадок безробіття» пошук підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, у тому числі шляхом надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; фінансування організації оплачуваних громадських робіт для безробітних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України віднесений визначений видом соціальних послуг.
Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (пункт 1 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").
Як вбачається з положень чинного законодавства України Донецький міський центр зайнятості є місцевим органом державної служби зайнятості юридичною особою, і виконує функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» фонд може надавати дотації роботодавцям для працевлаштування безробітних, у тому числі молоді на перше робоче місце, у розмірі витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб (але не вище за середній рівень у галузях національної економіки відповідної області) в розрахунку на рік.
Порядок надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 1 від 10 січня 2001 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26 січня 2001 року за N 75/5266).
Відповідно до пункту 3 цього порядку, дотацією є дотація кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд), надані роботодавцю, що створює додаткові робочі місця для працевлаштування безробітних за направленням державної служби зайнятості, на покриття витрат на заробітну плату прийнятих на них осіб.
Дотація може надаватися роботодавцю за умови працевлаштування на строк понад два роки безробітних, які перебували на обліку в державній службі зайнятості як безробітні не менше 1 місяця, а нижчезазначених категорій безробітних, які направляються державною службою зайнятості на дотаційні робочі місця у першу чергу, - з дня надання статусу безробітного.
Відповідно до пункту 7 Порядку дотація надається щомісячно протягом року в розмірі фактичних витрат на заробітну плату прийнятих за направленням державної служби зайнятості осіб, але не вище за середній рівень заробітної плати за всіма видами економічної діяльності у відповідній області за місяць, за який нараховано заробітну плату, або обчисленої з неї відповідної суми в разі, якщо особа працювала неповний місяць. Ці витрати включають основну та додаткову заробітну плату, визначену відповідно до першої та другої частин статті 2 Закону України "Про оплату праці", та суми страхових внесків (збору), що сплачують роботодавці відповідно до Закону України "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення про надання роботодавцю дотації з урахуванням висновків комісії у складі представників виконавчої дирекції Фонду, районних або міських державних адміністрацій, організацій роботодавців та їх об'єднань, професійних спілок (за згодою), які мають рекомендаційний характер, приймається директорами районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, які є робочими органами виконавчої дирекції Фонду, за місцем перебування на обліку роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. Розгляд питання про можливість працевлаштування безробітного з наданням роботодавцю дотації здійснюється директором центру зайнятості протягом 5 календарних днів після отримання висновку комісії. У разі прийняття позитивного рішення роботодавцю протягом 5 календарних днів направляється проект договору між центром зайнятості та роботодавцем про працевлаштування безробітного з наданням дотації. (пункти 11, 12 Порядку).
Як вбачається з наявних в матеріалах справи документів, позивачем було прийнято позитивне рішення щодо надання дотації відповідачу за умови працевлаштування останнім безробітної ОСОБА_2., що підтверджується укладенням між позивачем та відповідачем договору № 39-08 від 25 вересня 2008 року про працевлаштування безробітного.
Як вбачається яз наявних в матеріалах справи документів, протягом вересня 2008 року - серпня 2009 року позивачем були перераховані на користь відповідача кошти в загальній сумі 22130,42 грн.
Умови застосування відповідальності роботодавця за порушення умов отримання дотації та умов укладеного договору про працевлаштування визначено пунктами 15, 16 Порядку.
Зі змісту пункту 16 Порядку вбачається, що підставою для предявлення вимог центром зайнятості про повернення суми дотації є рішення про відшкодування коштів роботодавцем, що приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність повернути кошти протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення.
У разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернути кошти з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
З огляду на наведене вище вбачається, що рішення про відшкодування коштів (у вигляді наказу керівника центру зайнятості) є підставою для предявлення центром зайнятості вимог щодо стягнення з роботодавця визначеної в рішенні суми, у тому числі в судовому порядку (частина 3 пункту 16 Порядку). Тобто, зазначене рішення є актом індивідуальної дії, засобом реалізації субєктом владних повноважень наданих йому функцій у сфері реалізації державної політики зайнятості населення. З прийняттям зазначеного рішення про відшкодування коштів в роботодавця заявляється обовязок щодо відшкодування коштів міському центру зайнятості. Зазначене рішення може бути оскаржено у встановленому законодавством порядку. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 23 березня 2010 року.
Як вбачається яз наявних в матеріалах справи документів, рішення про відшкодування коштів (у вигляді повернення суми отриманої дотації) в сумі 24311,21 грн., оформлене у вигляді Наказу № 156 від 07 червня 2010 року разом із повідомленням про необхідність сплати коштів та розрахунком суми, було отримано позивачем. У встановлений 15-денний строк з моменту його отримання, відповідачем не були перераховані кошти до Донецького міського центру зайнятості, що є підставою для стягнення визначеної суми у рішенні позивача у формі Наказу № 156 від 07 червня 2010 року в судовому порядку.
Доказів щодо надання будь-яких заяв про оскарження чи скасування зазначеного рішення відповідачем не було надано.
З огляду на зазначене суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та наявність підстав для їх задоволення.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями статей 1, 14, 30, Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, положеннями Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України N 1 від 10 січня 2001 року та на підставі статей 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Донецького міського центру зайнятості до Приватного підприємства «Арфа» про стягнення суми дотації у загальному розмірі 24311,21 грн., з яких сума перерахованої дотації складає 22130,43 грн. та сума індексації складає 2180,78 грн. задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства «Арфа»» (юридична адреса: 83017, м. Донецьк, вул. Сєрова, буд. 56, фактична адреса: 83052 м. Донецьк, бул. Шевченка, буд. 97, кв. 43, ЄДРПОУ 32091874) на користь Донецького міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 25671511, адреса: 83086, м. Донецьк, вул. Ф. Зайцева, буд. 46-д) до Фонду загальнообовязкового соціального страхування України на випадок безробіття суму отриманої дотації із врахуванням індексації у розмірі 24311,21 грн. (двадцять чотири тисячі триста одинадцять гривень 21 копійка), на п/р № 37176002002327 в ГУДК У в Донецькій області, код ЄДРПОУ 25671511, МФО 834016.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 вересня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Михайлик А.С.