Рішення № 112784319, 09.08.2023, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.08.2023
Номер справи
924/399/23
Номер документу
112784319
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" серпня 2023 р. Справа № 924/399/23

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча Компанія "Домком Хмельницький" м.Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Кантрі" м. Хмельницький

про стягнення 46546,74 грн

Представники сторін:

позивача: Яременко Т.О. - діє на підставі довіреності від 01.07.2022, наказу № 64-к від 10.06.2022 та посадової інструкції

відповідача: Герасимчук А.В. - керівник, Ромашин В.М. - діє на підставі Положення про самопредставництво в судах

Рішення приймається 09.08.2023, оскільки в судових засіданнях 11.07.2023, 31.07.2023 оголошувалась перерва

В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Хмельницької області 10.04.2023 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" до Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Кантрі" про стягнення 52569,65 грн, з яких 44345,52 грн заборгованість за надані послуги з управління багатоквартирним будинком, 7013,71 грн інфляційні втрати та 1210,42 грн 3% річних. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з 11.06.2018 він надає послуги з управління багатоквартирним будинком №12 по вулиці Старокостянтинівське шосе міста Хмельницький. Щомісячно позивач нараховує співвласникам багатоквартирного будинку плату за надані послуги з управління будинком. Зазначає, що за відповідачем зареєстровано право приватної власності на нежитлове приміщення загальною площею 234,1 кв. м. за адресою вул. Старокостянтинівське шосе, 12. Позивач вказує, що він надає послуги з управління багатоквартирного будинку № 12 по вул. Старокостянтинівське шосе, а відповідач фактично споживає надані послуги, проте не здійснює їх оплату, у зв`язку із чим у відповідача за період з 11.06.2018 по 31.03.2023 виникла заборгованість в розмірі 44345,52 грн. Вказані послуги надаються на підставі договору №5/73 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 29.05.2018, який укладено між позивачем та уповноваженою особою органу місцевого самоврядування від імені співвласників багатоквартирного будинку №12 по вул. Старокостянтинівське шосе. Таким чином, кожний співвласник є стороною по договору з визначеними правами та обов`язками. При цьому, нормами діючого законодавства не передбачено укладення з кожним співвласником двостороннього договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вказує, що позивачем здійснювалось нарахування за житлово-комунальні послуги відповідно до вимог чинного законодавства України, і відповідач в силу приписів Цивільного кодексу України, Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Закону України "Про житлово - комунальні послуги", як власник нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку зобов`язаний брати участь у загальних витратах будинку № 12 по вул.Старокостянтинівське шосе в м.Хмельницький, пов`язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку. Звертає увагу, що послуги надавались позивачем і споживались відповідачем. Жодних актів-претензій щодо надання послуг неналежної якості від відповідача не надходило. З огляду на викладене та у зв`язку із несплатою вартості наданих послуг, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.04.2023 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.

Ухвалою суду від 12.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі 924/399/23 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на10:00 год. 08 травня 2023 року.

До суду 01.05.2023 надійшов відзив на позов, в якому відповідач позов не визнає. Вказує, що первинними документами про надання послуг позивачем з управління будинком за спірним договором є акти наданих послуг, копії яких додані позивачем до позовної заяви. Однак за змістом вказаних актів не доведено факт надання послуг саме з управління будинком, у актах зазначено про надання житлово-комунальних послуг. Крім того, до позовної заяви не додано доказів про уповноваження фізичних осіб, які підписали акти виконаних робіт, на підписання таких актів, а також доказів на підтвердження того, що позивач отримував письмові згоди замовника на здійснення витрат, пов`язаних з управлінням багатоквартирного будинку № 12 по вул.Старокостянтинівське шосе, як це передбачено п. 1 та п.п. 8) п. 13 договору. Зазначає, що до позовної заяви не додано також передбаченого п.п. 1) п. 10, п.п.1) п. 12 договору акту приймання багатоквартирного будинку в управління, відповідно відсутні підстави вважати, що позивач надає житлово-комунальні послуги та послуги з управління будинком за наявності належних на це правових підстав. Звертає увагу на приписи ст. 257 ЦК України і вважає, що в даному випадку суттєво порушено умову дотримання строків звернення до суду. Відповідач не погоджується із твердженням позивача, що відповідач не здійснював оплату за спірні послуги, оскільки така оплата була проведена на загальну суму 6022,91 грн, що не враховано позивачем. Також вказує, що до позовної заяви всупереч п. 23 договору не додано додаткового договору або додатку про збільшення ціни послуги з управління з 3,071 грн до 3,778 грн за 1 кв.м. Крім того, зазначає що в матеріалах справи відсутні докази виконання позивачем свого обов`язку щодо подання письмових звітів за 2018 - 2022 роки, що свідчить про невиконання позивачем прийнятих на себе зобов`язань за договором. При цьому зауважує, що позивач не надавав житлово-комунальні послуги для відповідача, що підтверджується претензією від 09.09.2019 № 3 та відповіддю від 18.10.2019 № 421-10.

В підготовчому засіданні 08.05.2023 суд продовжив відповідачу строк для подання відзиву на позов та прийняв його до розгляду, продовжив позивачу строк для подання відповіді на відзив до 15.05.2023 включно, встановив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 25.05.2023 включно, продовжив строк підготовчого провадження у справі №924/399/23 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 9:40 год. 30 травня 2023 року, про що постановив ухвали із занесенням до протоколу судового засідання.

На адресу суду 22.05.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній, посилаючись на приписи ст.ст. 9, 15 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст. 8, 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", вказує, що чинним законодавством не передбачено підписання акту виконаних робіт відповідачем, оскільки послуги з управління багатоквартирним будинком надаються будинку в цілому, а не індивідуально відповідачу. Щодо неподання звітності зазначає, що вказане не є предметом розгляду у даній справі.

Також 22.05.2023 позивач подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій зменшив розмір позовних вимог у зв`язку із частковою оплатою відповідачем послуг з управління багатоквартирним будинком на суму 6022,91 грн, тому просив стягнути 38322,61 грн заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком за період з 11.06.2018 по 31.03.2023, 7013,71 грн інфляційних втрат та 1210,42 грн 3% річних.

Згідно з ухвалами, постановленими із занесенням до протоколу судового засідання від 30.05.2023, суд прийняв до розгляду заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог, задовольнив клопотання відповідача про долучення додаткових доказів від 30.05.2023 та прийняв докази до розгляду, продовжив відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив до 06 червня 2023 року включно та відклав підготовче засідання у справі №924/399/23 на 14:30 год. 19 червня 2023 року.

До суду 05.06.2023 надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив, в яких останній додатково вказує, що відсутність акту приймання-передавання в управління багатоквартирного будинку свідчить про відсутність правових підстав у позивача вимагати стягнення коштів за нібито надані послуги з управління будинком. При цьому часткове здійснення оплати послуг не є підтвердженням того, що відповідач визнав правомірність спірного договору, тому що цей договір не є договором приєднання. Зазначає, що зважаючи на п. 1 ст. 2, п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підтвердженням здійснення господарської операції по наданню житлово-комунальних послуг, а також окремо послуг з управління багатоквартирним будинком мають бути акти приймання-передачі наданих послуг. Водночас, відповідач не стверджує про необхідність підписання такого акту із кожним співвласником, однак в цілому по будинку такий первинний документ щомісячно має бути складений, і саме такий документ доводить факт надання послуг позивачем за спірним договором та надає позивачу право на отримання оплати за договором. Щодо неподання письмової звітності, передбаченої п.п. 15 п.12 спірного договору, то відповідач зауважує, що вказане свідчить про відсутність доказів надання послуг за спірним договором та про невиконання позивачем своїх обов`язків і відповідно підтверджує неякісність наданих послуг.

В підготовчому засіданні 19.06.2023 суд закрив підготовче провадження по справі №924/399/23 та призначив справу до судового розгляду по суті на 11:30 год. 11 липня 2023 року, про що постановлено ухвали із занесенням до протоколу судового засідання.

Згідно з ухвалою, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання від 11.07.2023, суд відклав розгляд справи по суті на 10:00 год. 31 липня 2023 року.

В судовому засіданні 31.07.2023 суд оголосив перерву до 10:00 год. 09 серпня 2023 року, про що постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання.

Представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представники відповідача проти позову заперечили. У додаткових поясненнях від 31.07.2023 вказують, що зважаючи на зміст позовної заяви та заяви про зменшення розміру позовних вимог, за період з листопада 2018 року по липень 2019 року включно позивач не має претензій до відповідача щодо здійснення оплат за договором № 5/73 від 29.05.2018. Зазначають, що з урахуванням п. 7 договору, приписів ч. 1 ст. 901 ЦК України у відповідача виникає обов`язок здійснювати щомісяця оплати лише за фактом реального надання послуг позивачем, перелік яких визначено договором. З копій наданих позивачем актів випливає, що послуги надавались лише в жовтні та грудні 2018 року, липні та серпні 2019 року, лютому, березні, травні, червні, вересні, жовтні 2020 року, в лютому, квітні та листопаді 2021 року. Тому наявними в матеріалах справи доказами не підтверджена правомірність вимог позивача за періоди, за які відсутні акти. При цьому просить прийняти до уваги, що роботи, вказані в актах від 27.08.2019, 08.07.2019, 15.07.2019 відсутні в додатку до договору №5/73, а тому надання таких послуг не створює обов`язку для відповідача здійснювати їх оплату. Також в матеріалах справи відсутні докази щодо виконання робіт (надання послуг), які мають сезонний або не щомісячний характер. Але, насамперед, відповідач просить надати оцінку тим обставинам щодо відсутності повноважень у осіб, які підписали акти виконаних робіт. Крім того, деякі акти не підписані також і представниками позивача.

Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №319766890 від 09.01.2023, за Товариством з обмеженою відповідальністю - фірма "Кантрі" 26.05.2008 зареєстровано на праві приватної власності нежитлове приміщення, загальною площею 234,1 кв. м, що знаходиться у м.Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, буд 12 на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2008.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №385 від 23.05.2018 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Хмельницькому" та додатку №5 до нього управителем будинку № 12 по вул. Старокостянтинівське шосе призначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький".

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, п. 3.2 Статуту ТОВ "Керуюча компанія "Домком Хмельницький", затвердженого загальними зборами товариства, протокол №31/07/18-02-ДКХ від 31.07.2018, основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" є управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.

Між співвласниками (власниками (наймачами) квартир та нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку №12 по вул. Старокостянтинівське шосе, м. Хмельницький (далі - замовник) в особі уповноваженого представника на підписання договору заступника міського голови Бондаренка А.Є, що діє на підставі рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 385 від 23.05.2018, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" (далі - управитель) 29.05.2018 укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №5/73 (далі - договір), згідно з п. 1 якого управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

За умовами п. 2 договору послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарського - побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території і включає перелік складових послуги з управління наведених у додатку 1 до договору, який є його невід`ємною частиною.

Відповідно до п. 3 договору загальні відомості про об`єкт зазначаються в додатку 2 до цього договору, який є його невід`ємною частиною.

В управління передається майно об`єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п. 4 договору).

Згідно з п. 6 договору сторони погодилися, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком у розмірі 3,071 грн (у т.ч. ПДВ) на місяць за 1 м. кв. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.

Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. За бажанням співвласника оплата послуги з управління може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів (п. 7 договору).

Пунктом 8 договору передбачено, що вартість послуги управителя може бути змінена шляхом укладення відповідного договору у разі високоякісного надання послуги з управління об`єктом, вжиття дієвих заходів з енергозбереження та виконання інших заходів щодо поліпшення споживчих властивостей об`єкта, а також в інший спосіб за домовленістю сторін.

Згідно з п. 9 договору вартість та порядок оплати додаткових послуг управителя визначається за погодженням сторін та оформляється додатковими договорами, які є невід`ємною частиною цього договору.

У п.п.2 п. 11 договору зазначено, що замовник має право у разі виникнення претензій до управителя подавати їх у письмовій формі протягом десяти робочих днів від дати виникнення, а також одержувати від управителя повну та достовірну інформацію про управління об`єктом.

За умовами п.п. 1, 2, 15 п. 12 договору управитель зобов`язаний: прийняти протягом місяця об`єкт в управління та необхідну достовірну документацію в повному обсязі з оформленням акта прийняття-передачі об`єкта (додаток 1); надавати послуги відповідно до вимог правил управління будинком, у тому числі: планувати заходи щодо збереження і сталого функціонування об`єкта та організовувати надання його мешканцям житлово-комунальних послуг відповідно до стандартів, нормативів. норм, порядків і правил; вести передбачену законодавством звітність, а також технічну документацію щодо стану об`єкта; забезпечувати належну експлуатацію та утримання об`єкта відповідно до його цільового призначення і здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків та приміщень такого об`єкта; вживати у встановлений законодавством строк заходів до ліквідації аварійних ситуацій та усунення порушень якості послуг; забезпечувати своєчасну підготовку об`єкта та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; надавати необхідну інформацію мешканцям об`єкта, а також власникам (співвласникам) окремого приміщення, які в ньому не проживають, та реєструвати їх звернення в установленому законодавством порядку в разі виникнення аварії або тимчасового припинення надання послуги, передбаченої цим договором; розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги мешканців об`єкта, а також власників (співвласників) окремих приміщень об`єкта, які в ньому не проживають, і проводити відповідний перерахунок розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження якості. Вести облік вимог (претензій) споживачів у звязку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновлювальних робіт; вживати заходів для енергозбереження відповідно до погодженого із замовником плану; подавати щороку до 1 квітня замовникові письмовий звіт про результати своєї діяльності та стан виконання фінансового, господарського та перспективного планів.

Відповідно до п.п. 8 п. 13 договору управитель має право отримувати плату за виконання своїх обов`язків, а також кошти для відшкодування здійснених ним витрат з управління об`єктом за умови отримання відповідної письмової згоди замовника.

Цей договір набирає чинності з 11.06.2018 року та діє протягом одного року. Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від цього договору, він вважається пролонгованим на наступний рік (п.п. 20, 20.1 договору).

Згідно з п. 23 договору зміни до цього договору вносяться за взаємною згодою сторін. Додаткові договори та додатки до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу в разі, коли їх викладено у письмовій формі та підписано сторонами.

Правовідносини, що виникають у зв`язку з виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства (п. 25 договору).

Договір підписаний представниками та скріплений відтисками печаток сторін.

Додатком 1 до договору визначено складові послуги з управління багатоквартирним будинком, зокрема, періодичність надання послуг, строки наданих послуг та найменування складових послуг, а саме: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток (за наявності); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі (за наявності); технічне обслуговування ліфтів (за наявності); технічне обслуговування систем диспетчеризації (за наявності); технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, зливової каналізації (за наявності); дератизація (за наявності); дезінсекція (за наявності); обслуговування димових та вентиляційних каналів (за наявності); технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності) (за наявності); прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання, та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності); освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води (за наявності); енергопостачання ліфтів (за наявності); винагорода управителю.

З метою забезпечення жителів міста Хмельницький якісною та безперебійною послугою з управління багатоквартирними будинками, відповідно до ст. 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", враховуючи протокол громадських обговорень стосовно коригування ціни на послугу з управління багатоквартирним будинком від 25.10.2021, наказом Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" №66/21 від 13.10.2021 затверджено розрахунок ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком пропорційно до збільшеної мінімальної заробітної плати по кожному багатоквартирному будинку. Визначено з 01 грудня 2021 року взяти до роботи та провести корегування ціни на послугу з управління багатоквартирним будинком по кожному будинку окремо згідно додатку до цього наказу.

Додатком до наказу оформлено ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком, зокрема за управління будинком по вул. Старокостянтинівське шосе, 12 встановлено плату в розмірі 3,778 грн за м. кв. (для другого та вище поверхів) та 3,778 грн за кв. м. (для першого поверху).

На підтвердження виконання зобов`язань за договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/73 від 29.05.2018, позивач надав в матеріали справи:

- акти виконаних робіт від 27.12.2018, 18.10.2018, 08.07.2019, 15.07.2019, 27.08.2019, 06.12.2018, 16.03.2020, 25.05.2020, 08.05.2020, 23.09.2020, 04.09.2020, 05.09.2020, 02.09.2020, 28.04.2021, 20.05.2020, 01.10.2021, 05.11.2021, 13.05.2020, а також акти з 19 по 25 жовтня 2020 року, з 01 по 15 вересня 2020 року, з 22 по 30 вересня 2020 року, з 01 по 19 жовтня 2020 року, з 15 лютого 2020 року, з 11 по 20 лютого 2021 року, з 01 по 15 квітня 2021 року, з 16 по 30 червня 2020 року, що складались із власниками квартир, які знаходяться в будинку № 12 по вул.Старокостянтинівське шосе у м.Хмельницький ;

- рахунки-фактури ТОВ "Хмельницькенергозбут" від 04.08.2020, від 07.09.2022, 07.12.2022, рапорти про відпуск електроенергії, акти прийняття-передавання товарної продукції (активної електричної енергії) від 31.08.2022, від 30.11.2022, в яких відображено в тому числі електричну енергію, що обліковувалась по будинку № 12 по вул.Старокостянтинівське шосе, 12.

Відповідач, заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, надав в матеріали справи претензію № 3 від 09.09.2019, адресовану позивачу, в якій відповідач повідомляв про забій внутрішньобудинкової каналізації та неналежне виконання позивачем своїх обов`язків щодо вирішення вказаної проблеми. В зв`язку із вказаним відповідач повідомляв про своє рішення розірвати договір № 5/73 від 11.06.2018 з ТОВ "КК "Домком Хмельницький" за неналежне виконання своїх послуг.

За результатами розгляду вказаної претензії, позивач у листі № 421-10 від 18.10.2019 повідомив, що для розірвання договору про надання послуг з управління потрібне рішення співвласників будинку (більше 50%), оформлене протоколом. Оскільки такого рішення немає, то в силу чинного законодавства договір про надання послуги з управління від 11.06.2018 не може бути розірвано одноосібно.

У відповідь на вищевказаний лист відповідач у листі від 22.10.2019 вказав, що він за весь період роботи самостійно та за власні кошти ремонтує, підтримує в робочому стані власне приміщення та прилеглу територію. В актах виконаних робіт, які надаються ТОВ "КК "Домком Хмельницький" вказано перелік послуг, які не були надані відповідачу, а також позивачем було відмовлено у вирішенні проблеми - забій внутрішньодомової каналізації. Тому відповідач повідомляв, що у разі наполягання позивача на оплаті послуг, які відповідач не отримує, останньому слід звернутись до суду для вирішення вказаного питання.

На підтвердження здійснення часткової оплати за послуги з управління будинком відповідач долучив до матеріалів справи відомості банку щодо руху коштів по контрагенту ТОВ "КК "Домком Хмельницький", згідно з якими ТОВ - фірма "Кантрі" сплачено кошти на загальну суму 6022,91 грн, в тому числі:

- 21.11.2018 кошти в сумі 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за листопад;

- 17.12.2018 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за грудень;

- 25.01.2019 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за січень 2019р.;

- 25.02.2019 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за січень 2019р.;

- 22.03.2019 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за лютий 2019р.;

- 24.04.2019 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за березень 2019р.;

- 11.06.2019 - 655,01 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за квітень 2019р.;

- 18.07.2019 - 1437,84 грн згідно рахунку № НОМЕР_1 за травень та червень 2019р.

Також матеріали справи містять акт від 15.05.2023 перевірки вентиляційних каналів офісного приміщення ТОВ фірма "Кантрі" в будинку за адресою: м.Хмельницький, вул. Старокостянтинівське шосе, 12 , складений комісією у складі контролера з обстеження димових та вентиляційних каналів ОСОБА_1 , сервісним інженером ОСОБА_3, фахівцем з обстеження інженерних систем будівель Герасимчуком А.В. , в якому зазначено про непридатність даних каналів до експлуатації, докази на підтвердження кваліфікації вищевказаних осіб щодо проведення перевірки (декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, посвідчення на право виконання робіт з підвищеною небезпекою, кваліфікаційні атестати), схему вентканалів.

Аналізуючи надані докази, пояснення представників сторін, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ст.317, ч. 4 ст.319 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власникові належать право володіння, користування та розпорядження своїм майном; на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна; власність зобов`язує.

Статтею 322 ЦК України установлено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.

Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління регулює Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (далі - Закон).

У ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що співвласник багатоквартирного будинку - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку (п. 5); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (пункт 6); управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб (п. 7); управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (п. 8).

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників (ч. 1 ст. 5 Закону).

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

За приписами ст. 11 Закону в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) права і обов`язки сторін; 3) ціна на послуги; 4) строк дії договору.

Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.

Водночас, пунктом 5 ст. 13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону передбачено, що у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Згідно з ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.

За приписами ст. 5 вищевказаного Закону послуга з управління багатоквартирним будинком належить до житлово-комунальних послуг.

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах (ч.1 ст.12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги").

За приписами ч. 1 ст. 18, ч. 1 ст. 15 вищевказаного Закону управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради №385 від 23.05.2018 "Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Хмельницькому" та додатку №5 до нього, між співвласниками (власниками (наймачами) квартир та нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку №12 по вул. Старокостянтинівське шосе, м.Хмельницький (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" (далі - управитель) укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/73 від 29.05.2018 (далі - договір), згідно з п. 1 якого управитель зобов`язується надавати замовникові послуги з управління багатоквартирним будинком (далі - об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.

За умовами п. 2 договору послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарського - побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території і включає перелік складових послуги з управління наведених у додатку 1 до договору, який є його невід`ємною частиною.

В управління передається майно об`єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п. 4 договору).

З урахуванням вимог ст. 638 ЦК України сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору, а відтак договір є укладеним.

Доказів розірвання договору або визнання його недійсним внаслідок недодержання сторонами в момент його вчинення вимог чинного законодавства України, сторонами у справі не надано. Не надано також і доказів того, що сторони відмовились від виконання договору в силу певних об`єктивних обставин.

За таких обставин відповідно до ст. 629 ЦК України договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/73 від 29.05.2018 є обов`язковим для виконання сторонами.

Суд встановив, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №319766890 від 09.01.2023, відповідач є власником нежитлового приміщення, загальною площею 234,1 кв. м, що знаходиться у м.Хмельницький, вул.Старокостянтинівське шосе, буд 12 на підставі договору купівлі-продажу від 01.02.2008.

Таким чином, відповідач як власник нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку є співвласником всього спільного майна багатоквартирного будинку, що породжує виникнення відповідних прав та обов`язків стосовно утримання спільного майна.

Частиною 1 ст. 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що співвласники зобов`язані, зокрема забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника (ч. 2 ст. 7 вищевказаного Закону).

В ч. 2 ст. 8 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" вказано, що обсяг зобов`язань та відповідальності кожного співвласника за договором, який є обов`язковим для всіх співвласників, визначається пропорційно до його частки співвласника.

Статтею 12 даного Закону встановлено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3)витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 ч. 2 ст. 7 вказаного Закону обов`язок споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, до яких відповідно до ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" належить також послуга з управління багатоквартирним будинком.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 вищевказаного Закону вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах відповідно до Закону України "Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку" визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Така ціна протягом строку дії договору управління може змінюватися виключно за погодженням сторін з підстав та в порядку, визначених таким договором.

Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Так, у п. 6 договору № 5/73 від 29.05.2018 сторонами погоджено, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця ціну на послугу з управління багатоквартирним будинком у розмірі 3,071 грн (у т.ч. ПДВ) на місяць за 1 м. кв. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.

Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим (п. 7 договору).

Як вбачається з розрахунку позивача, останнім нараховано відповідачу плату за послугу з утримання багатоквартирного будинку за період з червня 2018 року по листопад 2021 року з розрахунку 3,071 грн за 1 кв.м. В подальшому з грудня 2021 року по березень 2023 року розмір плати був визначений, виходячи із щомісячної ціни на вказану послугу - 3,778 грн за 1 кв.м., яка встановлена відповідно до наказу ТОВ "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" №66/21 від 13.10.2021.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Подібні за змістом положення містяться також у ст. 651 ЦК України, згідно з якою зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Пунктом 8 договору передбачено, що вартість послуги управителя може бути змінена шляхом укладення відповідного договору у разі високоякісного надання послуги з управління об`єктом, вжиття дієвих заходів з енергозбереження та виконання інших заходів щодо поліпшення споживчих властивостей об`єкта, а також в інший спосіб за домовленістю сторін.

Згідно з п. 23 договору зміни до цього договору вносяться за взаємною згодою сторін. Додаткові договори та додатки до цього договору є його невід`ємною частиною і мають юридичну силу в разі, коли їх викладено у письмовій формі та підписано сторонами.

Положення щодо можливості зміни ціни послуги з управління багатоквартирним будинком протягом строку дії договору, в тому числі і у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, лише виключно за погодженням сторін, з підстав та в порядку, визначених договором передбачено також ч. 2 ст. 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

За таких обставин, суд дійшов висновку, що наданий позивачем наказ ТОВ "Керуюча компанія "Домком Хмельницький" №66/21 від 13.10.2021 про підвищення ціни на послугу з управління багатоквартирним будинком не може бути належним та допустимим доказом на підтвердження зміни вартості вказаної послуги.

Водночас, умови договору не наділяють позивача правом здійснювати нарахування плати у розмірі, який перевищує встановлений договором тариф.

Враховуючи викладене, у спірний період (з 11.06.2018 по 31.03.2023) позивач надавав послуги з управління багатоквартирним будинком за ціною, встановленою у п.6 договору - 3,071 грн (у т.ч. ПДВ) на місяць за 1 м. кв. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку.

Також суд зазначає, що відповідно до п. 20 договору він набирає чинності з 11.06.2018. Отже, саме з вказаного періоду позивач почав надавати співвласникам будинку № 12 по вул. Старокостянтинівське шосе, в тому числі і відповідачу, послуги з управління багатоквартирним будинком.

Однак при визначенні розміру плати за послугу з управління, яка підлягала до сплати відповідачем у червні 2018 року, позивач не врахував вищевказані обставини та нарахував відповідну плату за повний місяць (718,92 грн), що є безпідставним.

З огляду на вищевикладене, суд провів перерахунок вартості наданих позивачем відповідачу послуг з управління багатоквартирним будинком за період з червня 2018 року по березень 2023 року та встановив, що розмір плати у червні 2018 року становив 479,28 грн (за 20 днів), з липня 2018 року по березень 2023 року - 718,92 грн щомісячно, а всього 41457,72 грн.

Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

За приписами ч.ч. 1,2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, зокрема із договору.

Положеннями ч.1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов`язання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Суд встановив, що відповідач лише частково оплатив надані позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком на загальну суму 6022,91 грн, що підтверджується відомостями банку щодо руху коштів по контрагенту ТОВ "КК "Домком Хмельницький" та не заперечується позивачем.

Таким чином, заборгованість відповідача за отримані послуги з управління багатоквартирним будинком на вул. Старокостянтинівське шосе, 12 складає 35434,81 грн (41457,72 - 6022,91), яка підлягає стягненню на користь позивача. У задоволені 2887,80 грн заборгованості суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Судом також зазначається, що чинним законодавством у сфері надання житлово - комунальних послуг, в тому числі і Правилами надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 № 712, не встановлено обов`язку виконавця на складення, погодження та підписання актів виконаних робіт із споживачами.

Так відповідно до п. 1.2.2 наказу Держкомітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005р. "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" до складу документації, яка ведеться виконавцями послуг, входять: кошториси, описи робіт на поточний і капітальний ремонт; акти технічних оглядів; журнали заявок жителів; протоколи вимірювань вентиляції, тощо.

Вказане спростовує твердження відповідача щодо необхідності оформлення актів виконаних робіт (наданих послуг) на підтвердження надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

При цьому враховується, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що позивач є управителем багатоквартирного будинку № 12 по вул. Старокостянтинівське шосе у м.Хмельницький, та здійснював надання послуг з управління багатоквартирним будинком відповідно до договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком №5/73 від 29.05.2018.

Також суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо неналежної якості наданої позивачем послуги з управління багатоквартирним будинком з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.

Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом (ч. 3 ст. 27 вищевказаного Закону).

Постановою Кабінету Міністрів України № 1144 від 27.12.2018 затверджено Порядок проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг (далі - Порядок), який визначає механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами в частині надання послуг з вивезення побутових відходів (далі - комунальні послуги) та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, з метою оцінки їх відповідності основним вимогам до кількості та якості і вжиття заходів до забезпечення надійності та безпеки під час надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком.

Дія цього Порядку поширюється на споживачів комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком, виконавців комунальних послуг та управителів багатоквартирних будинків (п. 1 Порядку).

Відповідно до п. 4 Порядку проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, забезпечується виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку.

Для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв`язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг. У зверненні обов`язково зазначається прізвище, ім`я та по батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги (п. 4 Порядку).

Згідно з п. 5 Порядку, ч. 5 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.

За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком). Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості (ч.ч. 4, 5 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Подібні за змістом положення закріплені також у п. 8 Порядку.

Суд приймає до уваги, що матеріали справи не містять будь-яких актів, складених за участю позивача та відповідача за оспорюваний період.

Водночас, відповідач вказує, що він надсилав позивачу претензію № 3 від 09.09.2019 та лист від 22.10.2019, в яких вказував про невиконання позивачем своїх зобов`язань.

Однак вказані документи не можуть вважатись актами-претензіями в розумінні норм чинного законодавства, оскільки останні не оформлені у встановленому законом порядку.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом. Положення аналогічного змісту містяться у п. 10 Порядку.

Згідно з п. 11 Порядку акт-претензія реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирним будинком у журналі реєстрації актів-претензій.

Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем) (ч. 7 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 11 Порядку).

Суд зазначає що відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

З огляду на викладене, надані відповідачем претензія № 3 від 09.09.2019 та лист від 22.10.2019 не можуть вважатись належними доказами на підтвердження невідповідності якості наданих позивачем послуг.

Також суд не приймає до уваги наданий відповідачем акт від 15.05.2023 перевірки вентиляційних каналів офісного приміщення ТОВ фірма "Кантрі" в будинку за адресою: м.Хмельницький, вул.Старокостянтинівське шосе, 12, оскільки останній був складений у період, який не є спірним у даній справі.

Будь-яких інших доказів на спростування позовних вимог в матеріали справи не подано

Посилання відповідача на відсутність акту приймання багатоквартирного будинку в управління, доказів виконання позивачем свого обов`язку щодо подання письмових звітів за 2018 - 2022 роки не спростовують встановлених судом вище обставин та не звільняють відповідача від обов`язку здійснювати оплату за спожиті комунальні послуги.

Також позивач заявив до стягнення з відповідача інфляційні втрати в сумі 7013,71 грн за період з травня 2020 року по лютий 2023 року та 3% річних в сумі 1210,42 грн за період з 21.04.2020 по 05.04.2023.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Проаналізувавши надані позивачем розрахунки, суд встановив, що позивач здійснив нарахування на розмір плати з управління багатоквартирним будинком за період з грудня 2021 року по березень 2023 року, виходячи із суми 884,43 грн, що як встановлено судом вище є безпідставним, оскільки за вказаний період правомірною є плата в розмірі 718,92 грн щомісячно.

З огляду на вказане суд провів перерахунок та встановив, що правомірним буде нарахування 3% річних в розмірі 1163,94 грн, з яких 63,78 грн за період з 21.04.2020 по 05.04.2023; 62,01 грн за період з 21.05.2020 по 05.04.2023; 60,18 грн за період з 21.06.2020 по 05.04.2023; 58,41 грн за період з 21.07.2020 по 05.04.2023; 56,59 грн за період з 21.08.2020 по 05.04.2023; 54,76 грн за період з 21.09.2020 по 05.04.2023; 52,99 грн за період з 21.10.2020 по 05.04.2023; 51,16 грн за період з 21.11.2020 по 05.04.2023; 49,40 грн за період з 21.12.2020 по 05.04.2023; 47,57 грн за період з 21.01.2021 по 05.04.2023; 45,74 грн за період з 21.02.2021 по 05.04.2023; 44,08 грн за період з 21.03.2021 по 05.04.2023; 42,25 грн за період з 21.04.2021 по 05.04.2023; 40,48 грн за період з 21.05.2021 по 05.04.2023; 38,64 грн за період з 21.06.2021 по 05.04.2023; 36,87 грн за період з 21.07.2021 по 05.04.2023; 35,04 грн за період з 21.08.2021 по 05.04.2023; 33,21 грн за період з 21.09.2021 по 05.04.2023; 31,44 грн за період з 21.10.2021 по 05.04.2023; 29,60 грн за період з 21.11.2021 по 05.04.2023; 27,83 грн за період з 21.12.2021 по 05.04.2023; 26,00 грн за період з 21.01.2022 по 05.04.2023; 24,17 грн за період з 21.02.2022 по 05.04.2023; 22,51 грн за період з 21.03.2022 по 05.04.2023; 20,68 грн за період з 21.04.2022 по 05.04.2023; 18,91 грн за період з 21.05.2022 по 05.04.2023; 17,08 грн за період з 21.06.2022 по 05.04.2023; 15,30 грн за період з 21.07.2022 по 05.04.2023; 13,47 грн за період з 21.08.2022 по 05.04.2023; 11,64 грн за період з 21.09.2022 по 05.04.2023; 9,87 грн за період з 21.10.2022 по 05.04.2023; 8,04 грн за період з 21.11.2022 по 05.04.2023; 6,26 грн за період з 21.12.2022 по 05.04.2023; 4,43 грн за період з 21.01.2023 по 05.04.2023; 2,60 грн за період з 21.02.2023 по 05.04.2023; 0,95 грн за період з 21.03.2023 по 05.04.2023.

Нарахування 3% річних в розмірі 46,48 грн є безпідставним.

Також суд провів перерахунок інфляційних втрат та встановив, що до стягнення підлягають кошти в сумі 6784,53 грн, з яких: 332,42 грн за період з травня 2020 року по лютий 2023 року, 329,27 грн за період з червня 2020 року по лютий 2023 року, 327,18 грн за період з липня 2020 року по лютий 2023 року, 333,50 грн за період з серпня 2020 року по лютий 2023 року, 335,60 грн за період з вересня 2020 року по лютий 2023 року, 330,36 грн за період з жовтня 2020 року по лютий 2023 року, 319,97 грн за період з листопада 2020 року по лютий 2023 року, 306,64 грн за період з грудня 2020 року по лютий 2023 року, 297,49 грн за період з січня 2021 року по лютий 2023 року, 284,45 грн за період з лютого 2021 року по лютий 2023 року, 274,51грн за період з березня 2021 року по лютий 2023 року, 257,91 грн за період з квітня 2021 року по лютий 2023 року, 251,11 грн за період з травня 2021 року по лютий 2023 року, 238,67 грн за період з червня 2021 року по лютий 2023 року, 236,75 грн за період з липня 2021 року по лютий 2023 року, 235,80 грн за період з серпня 2021 року по лютий 2023 року, 237,71 грн за період з вересня 2021 року по лютий 2023 року, 226,37 грн за період з жовтня 2021 року по лютий 2023 року, 217,94 грн за період з листопада 2021 року по лютий 2023 року, 210,50 грн за період з грудня 2021 року по лютий 2023 року, 204,96 грн за період з січня 2022 року по лютий 2023 року, 193,10 грн за період з лютого 2022 року по лютий 2023 року, 178,74грн за період з березня 2022 року по лютий 2023 року, 140,09 грн за період з квітня 2022 року по лютий 2023 року, 114,26 грн за період з травня 2022 року по лютий 2023 року, 92,35 грн за період з червня 2022 року по лютий 2023 року, 67,96 грн за період з липня 2022 року по лютий 2023 року, 62,49 грн за період з серпня 2022 року по лютий 2023 року, 53,99 грн за період з вересня 2022 року по лютий 2023 року, 39,58 грн за період з жовтня 2022 року по лютий 2023 року, 21,08 грн за період з листопада 2022 року по лютий 2023 року, 15,93 грн за період з грудня 2022 року по лютий 2023 року, 10,82 грн за період з січня 2023 року по лютий 2023 року, 5,03 грн за період за лютий 2023 року.

У стягненні 229,18 грн інфляційних втрат суд відмовляє.

Відповідач у відзиві на позов зазначив приписи ст. 257 ЦК України і вказав, що в даному випадку суттєво порушено умову дотримання строків звернення до суду.

Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Статтею 257 ЦК України встановлено загальний строк позовної давності тривалістю у три роки.

Згідно із ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права або про особу, яка його порушила. Винятки з правил, встановлених частинами першою та другою цієї статті, можуть бути встановлені законом.

Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30.03.202012 розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України доповнено пунктом 12, відповідно до якого під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

В подальшому Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-IX від 15.03.20222) розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України було доповнено п. 19, в якому передбачено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" було установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин.

В подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 239, від 22.04.2020 № 291, від 04.05.2020 № 343, від 20.05.2020 № 392, від 17.06.2020 № 500, від 22.07.2020 № 641, від 26.08.2020 № 760, від 13.10.2020 № 956, від 09.12.2020 № 1236, від 17.02.2021 № 104, від 21.04.2021 № 405, від 16.06.2021 № 611, від 11.08.2021 № 855, від 22.09.2021 № 981, від 15.12.2021 № 1336, від 23.02.2022 №229, від 27.05.2022 № 630, від 19.08.2022 № 928, від 23.12.2022 № 1423 та від 25.04.2023 № 383 продовжено дію карантину на території України до 30 червня 2023 року.

Також відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023.

Згідно з указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 26.07.2023 р. № 451/2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Таким чином, відповідно до п.п. 12, 19 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України строк позовної давності за вимогами про стягнення з відповідача заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, який станом на дату набрання чинності змінами до ЦК України не був пропущений, продовжився на строк дії карантину та воєнного стану в Україні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач звернувся до суду із даним позовом в межах встановленого законом строку позовної давності.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково.

Згідно з ч. 9 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, в зв`язку із тим, що спір виник внаслідок невиконання відповідачем своїх договірних зобов`язань.

Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча Компанія "Домком Хмельницький" м.Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Кантрі" м. Хмельницький про стягнення 46546,74 грн задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю - фірма "Кантрі" (м. Хмельницький, Старокостянтинівське шосе, буд.12, код 14158302) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча Компанія "Домком Хмельницький" (м. Хмельницький, вул. Перемоги, буд. 11/1, код 41930022) 35 434,81 грн (тридцять п`ять тисяч чотириста тридцять чотири гривні 81 коп.) заборгованості за послуги з управління багатоквартирним будинком, 6784,53 грн (шість тисяч сімсот вісімдесят чотири гривні 53 коп.) інфляційних втрат, 1163,94 грн (одна тисяча сто шістдесят три гривні 94 коп.) 3% річних, 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат на оплату судового збору.

Наказ видати після набрання законної сили рішенням суду.

У стягненні 2887,80 грн заборгованості, 229,18 грн інфляційних втрат, 46,48 3% річних відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 11.08.2023.

Суддя Л.О. Субботіна

Виготовлено у 3 примірниках: 1 - до справи, 2 - позивачу на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1, 3- відповідачу на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2