Рішення № 112781975, 11.08.2023, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2023
Номер справи
580/2806/23
Номер документу
112781975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2023 року справа № 580/2806/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення з 01.03.2023 підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% без урахування індексації пенсії за 2022 в розмірі 1985,89 грн та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а з основного розміру пенсії від суми 14184,93 грн;

- зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок (обчислення) і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) в розмірі 4417,71 грн, (з розміру пенсії 14184,93 грн з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік -1985,89 грн та 2023 рік - 1 500 грн, збільшеної на 25 відсотків).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році від 24.02.2023 №168 та згідно із постановою Кабінету Міністрів України Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення від 28.12.2011 №1381, однак відповідач протиправно відмовив йому в проведенні такого перерахунку, чим порушив його права та інтереси.

Ухвалою від 19.04.2023 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

12.05.2023 відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити повністю у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що згідно матеріалів пенсійної справи позивач перебуває на обліку в Головному управління та з 17.05.2021 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Позивачу на виконання судових рішень був здійснений перерахунок пенсії, загальний розмір якої з 01.12.2019 до 14.01.2020 становив 18 815,96 грн, із 17.05.2021 18 868,36 грн, із 01.07.2021 18 902,36 грн, із 01.12.2021 18 934,36 грн, із 01.03.2022 становить 21 416,73 грн, із 01.07.2022 21 453,93 грн, із 01.12.2022 21 480,33 грн, із 01.03.2023 22 980,32 грн. З 01.03.2022 відповідно до Постанови № 118 здійснено індексацію пенсії, розмір якої становить 1 985,89 грн, розрахований наступним чином: (17 731,16 грн (розмір грошового забезпечення) х 80% х 0,140% (коефіцієнт збільшення згідно Постанови № 118). Крім того, вказує відповідач, з 01.03.2022 розмір пенсії позивачу, з урахуванням індексації пенсії, збільшено на 25% відповідно до Постанови № 1381 (в редакції Постанови № 118), а саме: 17 731,16 грн (розмір грошового забезпечення станом) х 80% + 1 985,89 грн (індексація пенсії) х 25% = 4042,70 грн.

Щодо розрахунку пенсії з 01.03.2023, відповідач зазначив, що пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-ІХ, який набрав законної сили з 01.01.2023, зупинено на 2023 рік дію, зокрема, Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Так, Постановою «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 відповідно до пункту 8 розділу Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік Кабінет Міністрів України постановив: установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197. Тому, вказує Головне управління, пенсія позивача з 01.03.2023 становить 22 980,32 грн, а саме: 14 184,93 грн - основний розмір пенсії (17 731,16 грн (80% грошового забезпечення); 3 546,23 грн - збільшення основного розміру пенсії у розмірі 25 % (14184,93 грн х 25%); 2 482,36 грн - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (14 184,93 грн + 3 546,23 грн х 0,140); 1 500,00 грн - індексація відповідно до постанови КМУ № 168, з урахуванням пункту 10 постанови КМУ № 168 (14 184,93 грн + 3 546,23 грн + 2 482,36 х 0,197); інші надбавки (837,00 грн, 379,60 грн, 50 грн). Пенсію у зазначеному розмірі позивач отримує із квітня 2023 року.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб.

06.03.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку його пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення.

За наслідками розгляду заяв позивача відповідач листом від 21.03.2023 № 2815-2751/Л-03/8-2300/23 повідомив позивача, що з 01.03.2023 до його пенсії встановлено підвищення згідно з пунктами 2 та 9 Постанови №168 у сумі 1500 грн. Також зазначено, що пенсію позивача з урахуванням індексації пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 збільшено на 25% відповідно до п. 1 Постанови №1381 (із змінами станом на 16.02.2022).

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач за захистом своїх прав звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України Про індексацію грошових доходів населення від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII), статтею 2 якого передбачено, що пенсія є одним із об`єктів індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону №1282-XII відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році від 16.02.2022 №118 (далі Постанова №118) установлено, зокрема що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови 1,14, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом;

- підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб

- підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Крім того, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (далі - Постанова №168) установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 Постанови №168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Із наведених вище правових норм слідує, що умовою для проведення індексації пенсійних виплат є, зокрема, призначення пенсій відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом підвищуються на коефіцієнт збільшення, однак в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Також, пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, статей 13 і 21 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Суд встановив, що відповідно до протоколів про перерахунок пенсії ОСОБА_1 індексація пенсії з 01.03.2022 та з 01.03.2023 позивачу проведена, в тому числі індексація збільшення пенсії на 25%, наявність підстав для нарахування індексації на підставі Постанов №118 та №168 відповідачем не заперечується, проте вказана сума не включена до остаточного розрахунку пенсії позивача та йому не виплачена.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.03.2022 та з 01.03.2023 пенсійним органом протиправно не виплачено розраховану суму індексації пенсії відповідно до Постанов №118 та №168.

Щодо позовної вимоги позивача про виплату йому безпосередньої суми індексації пенсії за 2022 рік та 2023 рік у розмірі саме 4417,71 грн, (з розміру пенсії 14184,93 грн з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік -1985,89 грн та 2023 рік - 1 500 грн, збільшеної на 25 відсотків), то суд зазначає, що його визначення належить до дискреційних повноважень відповідача, тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України Про судовий збір та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо обчислення з 01.03.2023 підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) у розмірі 25% без урахування індексації пенсії за 2022 в розмірі 1985,89 грн та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а з основного розміру пенсії від суми 14184,93 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) провести позивачу перерахунок (обчислення) і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022) з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснювати.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ