Рішення № 112781961, 11.08.2023, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2023
Номер справи
580/4503/23
Номер документу
112781961
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2023 року справа № 580/4503/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

07.06.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) (далі позивач) до Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ 14321512) (далі відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання вказаного майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу;

зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити йому грошову компенсацію вартості за належне, але не отримане протягом військової служби речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 №178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу військової частини за цінами предметів речового майна, визначених станом на 01 січня 2023 року наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.01.2023 № 29-АГ «Про заходи щодо організації речового забезпечення особового складу ДПСУ».

Додатково просив прийняти позовну заяву та розглянути її правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Обґрунтовуючи зазначив, що наказом від 10.04.2023 виключений із списків особового складу та всіх видів забезпечення. Вважає, що відповідач при виплаті йому суми компенсації застосував пропорцію часу та виплатив не всю суму коштів за неотримане речове майно. Посилався на висновки Верховного Суду у постанові від 25.02.2021 у справі №380/5428/20 щодо подібних правовідносин.

Ухвалою суду від 12.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного позовного провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Вказану ухвалу відповідач отримав 12.06.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

19.06.2023 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю. Обгрунтовуючи зазначив, що відповідно до п.10 розділу І Інструкції про порядок речового забезпечення військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.10.2016 №1132, нарахування грошової компенсації військовослужбовцям під час їх звільнення з військової служби в запас, відставку або загибелі (смерті), за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно, здійснюється пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При нарахуванні грошової компенсації за окремими видами речового майна необхідно обов`язково враховувати такі складові, як момент виникнення права на отримання майна, норму належності, термін експлуатації, ціну на час набуття права, кількість предметів належних до видачі та термін, який минув з останнього моменту отримання предметів речового майна, оскільки приписами Порядку №178 не передбачено такого механізму розрахування суми грошової компенсації. Натомість закріплено обов`язок повноважного органу нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористане речове майно, виходячи із закупівельних цін, визначених на 1 січня поточного року. Вказував на дискреційні повноваження.

Оскільки обґрунтовані клопотання від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами (у письмовому провадженні).

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до посвідчення від 08.01.2020 серії НОМЕР_3 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій.

Витягом з наказу відповідача від 10.04.2023 №174-ОС підтверджується, що позивача з 14.04.2023 виключено із списків особового складу. Серед іншого обов`язано виплатити компенсацію за неотримане речове майно в сумі 45205,65грн.

Згідно з довідкою відповідача від 11.04.2023 №5 на вартість речового майна, що належить до видачі позивачу (наказ від 10.04.2023 №174-ОС) йому нараховано до видачі 45205,65грн, компенсація ПДФО 18% - 8137,02грн. У зазначеній довідці відповідач вказав відомості щодо одиниці вим., року і місяця виникнення права на отримання предметів речового майна, вартості одиниці, строку носіння, фактичну недоношеність (місяців), кількість предметів та суми грошової компенсації.

Довідкою відповідача від 14.06.2023 №275 підтверджується, що позивач проходив військову службу у відповідача з 20.07.2005 до 14.04.2023.

Згідно з довідкою відповідача від 14.06.2023 №276 позивач зарахований до списків особового складу відповідача 20.07.2005 згідно з наказом від 22.07.2005 №80-вк.

04.05.2023 позивач звертався до відповідача запитом, в якому просив надати йому інформацію, за якими цінами та відповідно до яких нормативних документів посадові особи відповідача обчислювали ціни за належне до отримання речове майно на день його звільнення з військової служби.

Листом від 11.05.2023 №703/Л-42-57 відповідач повідомив, що нарахування грошової компенсації вартості за неотримане речове майно позивачу проведено за цінами, які визначені в наказі Адміністрації державної прикордонної служби України від 13.01.2023 №24-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації».

16.05.2023 позивач повторно звернувся до відповідача запитом на інформацію, в якому з метою з`ясування правильності нарахування йому грошової компенсації за належне, але не отримане речове майно за час проходження військової служби просив видати довідку вартості речового майна, що належить йому до видачі.

Відповідач супровідним листом від 22.05.2023 №703/Л-48-62 направив позивачу вказану вище довідку вартості речового майна.

Не погоджуючись із розміром виплаченої компенсації за речове майно, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Для вирішення спору суд врахував.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України від 20.12.1991 №2011-ХII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон №2011- ХII). Крім того вказаний Закон врегульовує порядок продовольчого та речового забезпечення військовослужбовців, а також грошової компенсації вартості за не отримане речове майно.

Статтею 1 Закону №2011-ХII визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №2011-ХII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно з ч.1 ст.9-1 Закону №2011-ХII речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178 (далі Порядок №178).

Згідно з п.2 Порядку №178 виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу.

Відповідно до п.3 Порядку №178 грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі звільнення з військової служби.

Пункт 4 Порядку №178 встановлює, що грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації,а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.

Згідно з п.5 Порядку №178 довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком до Порядку, до якої входять такі відомості: порядковий номер, найменування речового майна, одиниця виміру, рік і місяць виникнення права на отримання предметів речового майна, кількість предметів, вартість за одиницю та сума грошової компенсації.

Тобто, такі відомості, як строк носіння та фактичне недоношення (місяців), до вказаної вище довідки не входять. Отже, довідка відповідача від 11.04.2023 №5, відповідно до якої позивачу нараховано суму компенсації до видачі 45205,65грн, не відповідає, зазначеним вище вимогам законодавства. Водночас військовослужбовцям гарантується грошова компенсація за не отримане речове майно у разі звільнення з військової служби за цінами, встановленими на 01.01 поточного року.

Вказані вище гарантії реалізуються на підставі заяви (рапорту) військовослужбовця, наказу командира (начальника) військової частини та довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої передбачена додатком до Порядку №178.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.10.2016 №1132 затверджено Інструкцію про порядок речового забезпечення військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України в мирний час та особливий період» (далі - Інструкція №1132), яка визначає організацію та порядок речового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, курсантів вищих військових навчальних закладів, військовослужбовців, які були призвані на строкову військову службу та військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військовозобов`язаних, призваних на навчальні та спеціальні збори, резервістів, ліцеїстів та працівників Держприкордонслужби в мирний час та особливий період.

Згідно з абзацами 1, 2 пункту 10 розділу І Інструкції №1132 речове майно особистого користування військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, видається в їхню власність. За неотримане згідно із встановленими нормами речового забезпечення речове майно їм виплачується грошова компенсація у порядку, визначеному чинним законодавством України.

Нарахування грошової компенсації військовослужбовцям під час їхнього звільнення з військової служби в запас, відставку або загибелі (смерті), за належне, але не отримане протягом проходження військової служби речове майно здійснюється пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби.

Вдповідно до ч.1 ст.9-1 Закону №2011-ХІІ порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається саме Кабінетом Міністрів України. Тому,оскільки норми Інструкції №1132 фактично звужують право особи на грошову компенсацію за речове майно та зменшують розмір відповідних виплат, вони не підлягають застосуванню та при нарахуванні та виплаті грошової компенсації вартості за неотримане речове слід керуватися актом вищої юридичної сили, а саме вказаною вище постановою Кабінету Міністрів України від 16.03.2016 №178. Норми Інструкції №1132 підлягають застосуванню в частинах, які не суперечать такому акту.

Згідно з довідкою відповідача від 11.04.2023 №5 на виплату грошової компенсації за неотримане речове майно позивачу нарахована до виплати сума 45205,65 грн, яка розрахована за цінами, які визначені в наказі Адміністрації Державної прикордонної служби України від 13.01.2023 №24-АГ «Про доведення розрахунку вартості предметів речового майна для нарахування грошової компенсації» з вирахуванням терміну, протягом якого майно мало би носитися. Тобто, відповідач нарахував та виплатив позивачу грошову компенсацію за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання вказаного майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу, що не відповідає вказаним вище вимогам пунктів 4-5 Порядку №178.

Отже, нарахування грошової компенсації за неотримане речове майно позивачу не відповідає порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Тому позовні вимоги в цій частині обґрунтовані та підлягають задоволенню.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд, керуючись частиною 5 статті 242 КАС України враховував висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 25 лютого 2021 року по справі №380/2458/20.

Згідно з вимогами ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З метою прийняття законного та обґрунтованого рішення суд врахував правову позицію ВС у постанові від 17 березня 2020 року у справі № 815/5826/16 щодо застосування вказаних норм права у подібних правовідносинах:

«…53. Крім того, з матеріалів справи вбачається, що в серпні 2016 року від військової частини НОМЕР_4 , позивач отримав компенсацію за неотримане речове майно за період з 30.10.2002 по 25.07.2014 включно, що не заперечується сторонами, однак нарахування цієї компенсації проведено на підставі довідки №5 від 08.06.2015, яка складена відповідачем за цінами на предмети речового майна станом на 01.01.2015, що не відповідає вимогам пункту 5 Порядку №178, яким визначено, що довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої станом на 1 січня поточного року.

54. Отже, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, з боку військової частини НОМЕР_4 порушено право позивача на отримання цієї компенсації виходячи із закупівельної вартості такого майна станом на 1 січня року, в якому проведено виплату, а саме 2016 року.

55. Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 23.08.2019 по справі №2040/7697/18 та в постанові Верховного Суду від 14.11.2018 по справі №809/1488/16.».

Суд урахував, що відповідач нарахував та виплатив позивачу вказану вище суму компенсації за речове майно. Не обгрунтованою є позовна вимога щодо повторного нарахування такої компенсації. Тому в цій частині задоволенню не підлягає. Для належного та повного захисту порушеного права позивача наявні підстави зобов`язати відповідача перерахувати позивачу грошову компенсацію вартості за належне, але не отримане протягом військової служби речове майно відповідно до Порядку №178 без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу військової частини, за цінами предметів речового майна, визначених станом на 01 січня 2023 року наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.01.2023 № 29-АГ «Про заходи щодо організації речового забезпечення особового складу ДПСУ», та виплатити її з урахуванням виплачених сум коштів.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не надав суду доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Визнати визнання протиправними дії Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання вказаного майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу.

Зобов`язати Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ 14321512) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) грошову компенсацію вартості за належне, але не отримане протягом військової служби, речове майно відповідно до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2016 №178, без застосування пропорції часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати підписання наказу про виключення зі списків особового складу військової частини за цінами предметів речового майна, визначених станом на 01 січня 2023 року наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.01.2023 № 29-АГ «Про заходи щодо організації речового забезпечення особового складу ДПСУ», та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум коштів.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 11.08.2023.