Рішення № 112779272, 11.08.2023, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2023
Номер справи
240/11518/23
Номер документу
112779272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2023 року м. Житомир справа № 240/11518/23

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області від 10.04.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити позивачу пенсію відповідно до ст. 55 вказаного Закону з 27.01.2023.

В обґрунтування позову зазначено, що має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Ухвалою від 02.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву (а.с. 17-56), в яких просили відмовити в задоволенні позовних вимог оскільки за результатами розгляду документів документально підтверджений факт проживання позивача в зоні росиленого радіологічного контролю згідно довідки №1337 від 06.04.2023, виданої Коростенським виконавчим комітетом, становить 5 років 7 місяців 17 днів (з 15.05.1987 до 31.12.1992), загальний підтверджений період роботи в даній зоні становить 6 років 0 місяців 27 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 2 роки. Згідно наданої довідки №36 від 28.03.2023 позивач працював з 19.10.1993 до 25.05.2004 в Відділковій лікарні станції Коростень, яка знаходиться в м. Коростені, вул. Жмаченка,46, що віднесено до зони гарантованого добровільного відселення. Позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки сумування періодів проживання в різних зонах радіоактивного забруднення законодавством не передбачено, тому підстави для проведення перерахунку відсутні.

Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась 06.04.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід на інший вид пенсії за віком (а.с. 49).

Позивач має посвідчення громадянина, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3).

За наслідками розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом "Повідомлення про відмову у призначенні пенсії" від 12.04.2023 № 0600-0211-8/40605 (а.с.11) повідомив позивача про відмову в призначенні пенсії за віком, зазначивши, що сумування періодів проживання в різних зонах радіоактивного забруднення законодавством не передбачено, тому підстави для проведення перерахунку відсутні.

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернулася до суду за захистом своїх прав.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII).

Пунктом 4 ч.1 ст.11 Закону №796-XII встановлено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до ч.3 ст.15 Закону №796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Згідно з положенням ч.3 ст.65 Закону № 796-XII посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Водночас, ст.55 Закону №796-XII визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

За змістом вказаної статті, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач 1968 року народження, у встановленому порядку віднесена до третьої категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, що відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надає їй право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Крім того, Верховний Суд України в постановах від 21.11.2006 у справі № 21-1048во06, від 04.09.2015 у справі №690/23/15-а, а також Верховний Суд у постановах від 27.02.2018 у справі №344/9789/17, від 24.10.2019 у справі №152/651/17, від 25.11.2019 у справі №464/4150/17, від 27.04.2020 у справі №212/5780/16-а, від 18.06.2020 у справі №404/5266/16-а (2-а/404/29/17) дійшли наступних висновків:

«…єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи...».

Із матеріалів справи вбачається, що 26.01.2023 позивачу виповнилося 55 років, страховий стаж ОСОБА_1 становить 30 років 7 місяців 9 днів, що відповідає вимогам ст. 55 Закону №796-XII та ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с 18).

На підтвердження наявності підстав для зниження пенсійного віку позивачем долучено до матеріалів справи довідки про періоди проживання на територіях радіоактивного забруднення:

- довідка №1337 від 06.04.2023, видана виконавчим комітетом Коростенської міської ради про те, що позивач була зареєстрована і проживала в зоні посиленого радіоекологічного контролю (4 зона) з 15.05.1987 по 25.10.1991 (а.с. 8);

- довідка №1338 від 06.04.2023, видана виконавчим комітетом Коростенської міської ради про те, що позивач була зареєстрована і проживала в зоні гарантованого добровільного відселення (3 зона) з 13.11.1991 по 29.10.1999 та з 02.11.1999 по теперішній час (а.с. 9);

- довідка №36 від 28.03.2023, видана КП "Коростенська центральна районна лікарня" про те, що позивач в період з 10.09.1987 по 06.10.1993 працювала завідуючою фельдщерсько-акушерським пунктом с. Холосне КЦРЛ та з 19.10.1993 по 25.05.2004 медсестрою у Відділковій лікарні станції Коростень Південно-Західної залізниці (а.с. 10).

Враховуючи висновки Верховного Суду у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, а також наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що оскаржувана відмова відповідача є протиправною, а тому з метою належного захисту порушеного права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити їй пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 27.01.2023.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.06.2023 по справі № 240/24367/22.

Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 1073,60 грн. (по 536,50 грн. з кожного) за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська обл., 08500, код 22933548) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області № 918250190869 від 07.04.2023 у призначенні ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 27.01.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,50 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536,50 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк