Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
11 серпня 2023 року Справа №200/8767/21
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження позивача - ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
15 липня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволені.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, що враховується для перерахунку пенсії.
Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 оку № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснити ОСОБА_1 , згідно до оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України перерахунок та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, без обмеження максимального розміру починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2022 року, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі № 200/8767/21 задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 змінено.
В абзаці третьому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 виключити слова «без обмеження максимального розміру».
В решті рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 залишено без змін.
Вищезазначене рішення набуло законної сили 26 липня 2022 року.
Виконавчий лист з примусового виконання рішення суду виготовлено Донецькім окружним адміністративним судом 21 жовтня 2022 року.
22 червня 2023 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Бусел В.О. відкрито виконавче провадження ВП № 72094528.
Через підсистему "Електронний суд" до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі №200/8767/21, в якій просить:
-визнати протиправними дії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року по справі № 200/8767/21;
- постановити окрему ухвалу про неналежне виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року по справі № 200/8767/21;
-зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 370 КАС України, виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року по справі № 200/8767/21;
-встановити Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області строк для надання відповіді про виконання вказівок окремої ухвали 30 календарних днів від дня її отримання;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.10.2021 року по справі № 200/8767/21, шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Заявник вважає, що відповідачем не виконано рішення суду в повному обсязі. Зазначає, що його пенсія до перерахунку складала 4439.99 грн., за рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/8767/21 від 08.10.2021 року пенсія складає 11553.27 грн. (із розрахунку 16504,67 грн. * 70%). Заборгованість між фактично виплаченою та належної до сплати складає 7113.28 грн., Заборгованість грудень 2019 року серпень 2022 року складає 234738.24 грн. (із розрахунку 7113.28 грн. * 33 місяця). Та не може складати 212855.36 грн. як вказує в розрахунку ГУ ПФУ в Донецькій області. Тобто ГУ ПФУ в Донецькій області протиправно зменшила суму боргу в розрахунку на 27 858.04 грн., на суму вже отриманої доплати за 14 місяців, з 01 липня 2021 року по серпень 2022 року відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 року. Таким чином вважає, що ГУ ПФУ в Донецькій області відмовляється остаточно виконувати, та не прийняло ніяких мір що до остаточного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/8767/21 від 08.10.2021 року.
Ухвалою суду від 02 серпня 2023 року прийнято до провадження заяву в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі №200/8767/21.
Призначено розгляд заяви в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі №200/8767/21 на 11 серпня 2023 року.
Станом на час розгляду заяви будьяких пояснень та заперечень стосовно вищевказаної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України у Донецькій області до суду не надано.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.
21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.
Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За таких обставин, суд вважає за необхідне розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Розглянувши вказану заяву суд зазначає наступне.
Як встановлено у рішенні суду від 08 жовтня 2021 року, ухвалі суду від 13 січня 2023 року, відповідно до оновленої довідки, що видана Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, від 17.03.2021 року №22/6-1251у про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, відповідно до якої встановлено такі види грошового забезпечення:
посадовий оклад 2500,00грн.;
оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2000,00грн.;
надбавка за стаж служби 40% 1800,00грн.;
надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,98% - 2833,74 грн.;
премія 80,70%% 7370,93грн.
Усього 16504,67грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволені.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2019 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України, що враховується для перерахунку пенсії.
Зобов`язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 оку № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснити ОСОБА_1 , згідно до оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України перерахунок та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, без обмеження максимального розміру починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2022 року, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі № 200/8767/21 задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 змінено.
В абзаці третьому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 виключити слова «без обмеження максимального розміру».
В решті рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 рокуу справі № 200/8767/21 залишено без змін.
Вищезазначене рішення набуло законної сили 26 липня 2022 року.
На виконання рішення суду, згідно протоколу перерахунку пенсії по пенсійній справі №0503013001 МВС, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 перерахована з: 01 вересня 2022 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2500,00грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) 2000,00грн.; надбавка за стаж служби 40% 1800,00грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 44,98% - 2833,74 грн.; премія 80,70%% 7370,93грн. Усього 16504,67грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 11553,27 грн. З урахуванням індексації: 13170.73 грн. Підсумок пенсії з надбавками: 13170, 73 грн.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 14.12.2022 року №17880-16036/Б-02/8-0500/22, зазначено, що за Рішенням проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019. Після виконання судового рішення розмір пенсійної виплати складає 13170,73 грн. Доплата до пенсії за період з 01.12.2019 по 31.08.2022 у загальній сумі 212855,36 грн. Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином, нарахована сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виплата коштів на виконання Рішення здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
Таким чином, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі спірної довідки персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 17.03.2021 року №22/6-1251у за період, починаючи з 01 грудня 2019 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Приписами частини 6 тієї самої статті визначено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Постановлення ухвали у згаданому порядку не вимагає прийняття саме окремої ухвали, а лише вказує на застосування передбачених вказаною статтею процесуальних правил.
Правова природа окремої ухвали визначається її профілактичною спрямованістю, адже відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України вона направляється для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, а не самих порушень закону. Законом не передбачена можливість визнання протиправними дій чи бездіяльності, скасування індивідуальних актів шляхом ухвалення судом окремої ухвали.
Способи безпосереднього судового контролю за виконанням рішення суду визначені статтями 382, 383 КАС України та різняться залежно від стану виконання такого рішення.
Так, відповідно до статті 382 КАС України судом може бути встановлений строк для надання звіту про виконання судового рішення. Цей захід контролю запроваджений з метою спонукання суб`єкта владних повноважень до активної поведінки з виконання рішення суду, що вказує на його застосування у разі бездіяльності щодо такого виконання.
Що ж стосується дій чи рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду (тобто у разі, коли виконання рішення суду полягає у вчиненні відповідачем дій, прийнятті рішення чи утриманні від вчинення певних дій), їх правова оцінка судом здійснюється в порядку статті 383 КАС України.
При вирішенні питання чи становлять прийняті відповідачем рішення (вчинені дії чи бездіяльність) належне виконання судового рішення згідно з нормами частин 1, 6 статті 383 КАС України суд вправі визнати їх протиправними за заявою позивача.
У разі задоволення такої заяви рішення суду набуває стану невиконаного та підлягає подальшому виконанню, у тому числі в примусовому порядку.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень може бути визнана протиправною відповідно до ст. 383 КАС України тільки у випадку, коли така бездіяльність становить виконання судового рішення. Зокрема у разі застосування судом такого способу захисту порушеного права, як зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
У разі ж зобов`язання відповідача судовим рішенням вчинити певні дії, в порядку статті 383 КАС України можуть бути визнані протиправними тільки відповідні дії відповідача.
Бездіяльність щодо виконання судового рішення може мати наслідки у вигляді встановленої Законом України Про виконавче провадження відповідальності. Будь-яких дій з боку суду для цього не вимагається.
Також суд зауважує, що зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області у відповідності до статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 оку № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснити ОСОБА_1 , згідно до оновленої довідки Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України перерахунок та виплати різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 грудня 2019 року з урахуванням раніше проведених виплат, було предметом спору у справі №200/8767/21.
Рішення суду набрало сили, а відтак його правильність не може бути поставлена під сумнів.
На виконання рішення суду по справі №200/8767/21, про що зазначено вище, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі спірної довідки персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 17.03.2021 року №22/6-1251у за період, починаючи з 01 грудня 2019 року.
Також, суд неодноразово зауважував, що рішення (дія чи бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо вирахування з пенсії виплаченої і отриманої раніше добавки за період з 01.07.2021 року по 31.05.2022 року не були предметом спору у справі №200/8767/21 та про що винесено рішення від 08 жовтня 2021 року.
Відтак, заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволенню не підлягає.
Щодо вимоги представника позивача про встановлення відповідачу строку для надання звіту на виконання рішення суду, суд виходить з наступного.
Частиною 1, 2 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень, яким в даному випадку є відповідач, про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року N 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
Також, аналізуючи вимоги ч. 2 ст. 382 КАС України, суд зазначає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду, яке реалізується за певних обставин.
Щодо твердження заявника щодо протиправності посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на відсутність бюджетного фінансування як на поважну причину невиконання рішення суду, суд роз`яснює наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Статтею 7 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Частинами 1 та 3 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Зважаючи на наведене, керуючись ст.ст. 243, 248, 249, 256, 295, 382, 383 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви позивача - ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд».
Направлення даної ухвали здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.
Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.
Суддя Галатіна О.О.