Рішення № 112697753, 07.08.2023, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2023
Номер справи
420/933/23
Номер документу
112697753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/933/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2023 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України, Південного регіонального управління (військова частина НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України, Південного регіонального управління (військова частина НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з встановленням базового місяця вересень 2014 року.

Зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, враховуючи базовий місяць січень 2008 року та з врахуванням раніше проведеної виплати.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що у період проходження ним військової служби не в повному розмірі нараховувалася та виплачувалася індексація грошового забезпечення, яка є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Після звільнення з військової служби, за його зверненням, ВЧ НОМЕР_2 виплатила йому індексацію грошового забезпечення з 01.07.2015 року по червень 2020 року з урахуванням базового місяця вересень 2014 року. Проте, позивач вважає, що відповідачем повинен був застосовуватися базовий місяць січень 2008 року.

Ухвалою суду від 23.02.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

03.02.2023 року від представника відповідача, ВЧ НОМЕР_1 , надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким у період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року базовий місяць визначався у разі будь-яких змін у грошовому забезпеченні, для позивача вересень 2014 року.

09.02.2023 року від позивача надійшла відповідь на відзивна адміністративний позов, згідно з якою позивач зазначає, що базовим місяцем при проведенні індексації є січень 2008 року, в якому постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не вересень 2014 року.

Ухвалою суду від 06.03.2023 року суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 03.04.2023 року.

Ухвалою суду від 23.05.2023 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд залучив до участі у справі за позовом в якості відповідачів - НОМЕР_3 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України, Південне регіональне управління (військова частина НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України.

19.06.2023 року від представника відповідача, ВЧ НОМЕР_5 , надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким відповідач вважає, що позивачем порушено строк звернення до суду із вказаним позовом. Також, представник відповідача вказує на те, що ВЧ НОМЕР_5 не звільняла позивача з військової служби та не здійснювала остаточного розрахунку, оскільки позивач звільнений з військової служби з ВЧ НОМЕР_1 .

26.06.2023 року від позивача надійшла відповідь на відзив на позов, згідно з якою виплата індексації була проведена 14.11.2022 року та 30.12.2022 року. Також, відповідно до ст. 233 КЗпП України, позивач не обмежений будь-яким строком для звернення до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 06.07.2023 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження по справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 24.07.2023 року.

10.07.2023 року від представника відповідача, ВЧ НОМЕР_4 , надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, базовим місяцем для обрахунку позивачу індексації грошового забезпечення у спірний період є вересень 2014 року.

До суду від позивача та представників відповідачів, ВЧ НОМЕР_2 , ВЧ НОМЕР_4 , ВЧ НОМЕР_1 , ВЧ НОМЕР_5 надійшли заяви про розгляду справи за їх відсутності, у зв`язку із чим, відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Як встановлено судом, у період з 20.06.2003 року по 23.06.2017 року ОСОБА_1 проходив військову службу в ВЧ НОМЕР_4 , у період з 23.06.2017 року по 18.12.2020 року - у ВЧ НОМЕР_5 , у період з 18.12.2020 року по 04.10.2021 року у ВЧ НОМЕР_6 , у період з 04.10.2021 року по 21.01.2022 року у ВЧ НОМЕР_4 , у період з 21.01.2022 року ОСОБА_1 проходив військову службу в ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно Витягу із Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (ВЧ НОМЕР_1 ) від 27.07.2022 року № 2230-ОС, підполковника ОСОБА_1 , звільненого з військової служби в запас за підпунктом «г» п. 3 ч. 5 ст. 26 ЗУ «про військовий обов?язок і військову службу», виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.

Згідно з довідкою-розрахунком індексації грошового забезпечення ВЧ НОМЕР_1 (т. 1 арк. с. 31), базовим місяцем для розрахунку позивачу суми належної до виплати індексації грошового забезпечення є вересень 2014 року на підставі довідки НОМЕР_3 прикордонного загону.

Згідно з довідкою НОМЕР_3 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_4 ) від 24.11.2022 року № 227, базовим місяцем для обрахунку індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 є вересень 2014 року, у зв`язку із збільшенням розміру грошового забезпечення за рахунок збільшення відсотку премії.

Суд встановив, що виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з урахуванням базового місяця вересень 2014 року остаточно проведено 30.12.2022 року Військовою частиною НОМЕР_2 , в якій на фінансовому забезпеченні перебуває ВЧ НОМЕР_1 .

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. ч. 2,3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Приписами ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Положеннями ч. ч. 1 та 2 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Згідно з п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Приписами п. 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Пунктом 11 Порядку № 1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року місяця опублікування Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 7 пункту 4 Порядку № 1078).

Пунктом 6 Порядку № 1078 визначено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду від 20 листопада 2019 року по справі № 620/1892/19.

Обов`язок здійснення індексації грошових коштів (грошового забезпечення) населення визначений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення». В свою чергу, роз`яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України мають лише рекомендаційний характер, а тому не можуть бути підставою для не нарахування та не виплати позивачу індексації.

З огляду на матеріали справи, предметом спору є встановлення наявності підстав щодо застосування «січня 2008 року» у якості базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення та правильності розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року.

На момент початку невиплати позивачу індексації грошового забезпечення, пункт 5 Порядку № 1078 передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Пунктом 10-2 Порядку №1078 (в редакції, яка діє з 01 грудня 2015 року) передбачено, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Враховуючи вищенаведене вбачається, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

У свою чергу схема посадових окладів осіб офіцерського складу Держприкордонслужби затверджена Постановою № 1294, яка набрала чинності з 01 січня 2008 року.

В подальшому після прийняття Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Держприкордонслужби, базовим місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.

Таким чином, з 01 грудня 2015 року зміна базового місяця для нарахування індексації залежить від підвищення тарифних ставок (окладів).

За таких обставин, з 01 грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а з моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.

Розмір посадового окладу військовослужбовців встановлено у січні 2008 року (постанова Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб») та в подальшому такий був змінений (зріс) у березні 2018 року (постанова Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»).

Тарифна ставка, оклад за посадами, які займав позивач протягом зазначеного періоду, не змінювалися з січня 2008 року.

Отже, базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення позивача є січень 2008 року, в якому постановою № 1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, а не вересень 2014 року (наступний за місяцем переведення на іншу посаду позивача) чи інший базовий місяць.

Вказані висновки суду відповідають висновкам Верховного Суду, що наведені у постанові від 28.06.2022 року у справі № 420/4841/21.

Відповідно до п.293 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115/2009 (далі Положення), особа, звільнена з військової служби, на день виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби розраховується за всіма видами належного їй на день звільнення матеріального та грошового забезпеченням.

Суд встановив, що ОСОБА_1 виключений зі списків загону та знятий з усіх видів забезпечення відповідно до Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (ВЧ НОМЕР_1 ) від 27.07.2022 року № 2230-ОС. Саме ВЧ НОМЕР_1 проводила остаточний розрахунок з позивачем та здійснювала нарахування належних до виплати сум індексації грошового забезпечення.

При цьому, посилання ВЧ НОМЕР_1 на той факт, що відомості щодо базового місяця, який враховувався при обчисленні індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 отримані з довідки ВЧ НОМЕР_4 від 24.11.2022 року № 227, оскільки саме на ВЧ НОМЕР_1 покладено обов?язок щодо здійснення належного розрахунку з позивачем під час звільнення зі служби по всім видам грошового забезпечення і ВЧ НОМЕР_1 , отримавши довідку із зазначенням невірного базового місяця для обрахунку індексації грошового забезпечення, не була позбавлена можливості отримати належні відомості, проте, жодних дій не вчинила.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з встановленням базового місяця вересень 2014 року.

При цьому, виплату індексації грошового забезпечення позивачу здійснювала ВЧ НОМЕР_2 , на фінансовому забезпечення в якій знаходиться ВЧ НОМЕР_1 . Проте, дії відповідача ВЧ НОМЕР_2 не є протиправними, оскільки фактично ВЧ НОМЕР_2 жодних дій щодо нарахування позивачу індексації грошового забезпечення не вчиняла.

Також, суд робить висновок про наявність підстав для зобов?язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України здійснити перерахунок та нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, враховуючи базовий місяць січень 2008 року та з врахуванням раніше проведеної виплати.

Вимога щодо виплати перерахованої індексації грошового забезпечення є передчасною, оскільки може бути здійснена ВЧ НОМЕР_2 лише після отримання платіжних відомостей від ВЧ НОМЕР_1 , а тому не належить до задоволення.

При цьому, суд вважає безпідставними та помилковими посилання відповідача ВЧ НОМЕР_5 на факт пропуску позивачем звернення до суду із вказаним позовом, оскільки виплата індексації була проведена 14.11.2022 року та 30.12.2022 року. Також, відповідно до ст. 233 КЗпП України, позивач не обмежений будь-яким строком для звернення до суду із вказаним позовом.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до часткового задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України, НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України, ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України щодо нарахування індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року з встановленням базового місяця вересень 2014 року.

Зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України здійснити перерахунок та нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року, враховуючи базовий місяць січень 2008 року та з врахуванням раніше проведеної виплати.

В іншій частині позову відмовити.

Відповідно до ст. 255 КАС України, рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; ІПН: НОМЕР_7 ).

Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_3 (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: 14321736).

Відповідач 27 прикордонний загін імені героїв Карпатської Січі (військова частина НОМЕР_2 ) Державної прикордонної служби України (адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: 14321676).

Відповідач НОМЕР_3 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4 ) Державної прикордонної служби України (адреса: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_8 ).

Відповідач - Південне регіональне управління (військова частина НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України (адреса: АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ: 14321802).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 07.08.2023 року.

Суддя Н.В. Бжассо