Постанова № 112678794, 08.08.2023, Рокитнянський районний суд Київської області

Дата ухвалення
08.08.2023
Номер справи
375/1319/23
Номер документу
112678794
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 375/1319/23

Провадження № 3/375/932/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2023 року смт Рокитне

Суддя Рокитнянського районного суду Київської області Чорненька О.І., розглянула адміністративні матеріали, які надійшли від заступника командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за частиною 3 статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В :

До Рокитнянського районного суду Київської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, які передані у провадження судді Чорненької О.І.

Вивченням матеріалів справи встановлено, що відносно ОСОБА_1 складено протокол серії №А0543/О/106 від 30.06.2023 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП. Відповідно до зазначеного протоколу ОСОБА_1 30.06.2023 близько 09 години 30 хвилин перебував на території військової частини НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду, з явними ознаками алкогольного сп`яніння, що виражається в таких ознаках: порушення координації рухів, нерозбірлива, млява мова, характерний запах алкоголю зпорожнини рота. Був направлений до медичного пункту військової частини НОМЕР_1 для медичного огляду на встановлення факту алкогольного сп`яніння. Медичним оглядом підтверджено факт перебування у стані алкогольного сп`яніння - результат тесту становить 1,52 прміле.

Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 в умовах особливого періоду, всупереч інтересам війської служби, внаслідок особистої недисциплінованості та безвідповідальності вчинив військове адміністративне правопорушення, а саме: поява на території військової частини в нетверезому стані в умовах особливого періоду, за що передбачена відповідальсть частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Уповноважено особою дії старшого сержанта ОСОБА_1 , кваліфіковані як поява на території військової частини в нетверезому стані в умовах особливого періоду, чим останній вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Про дату, час та місце розгляду справи ОСОБА_1 було повідомлено шляхом надсилання повідомлення у додаток "Viber" його мобільного телефону, що підтверджується довідкою про доставку повідомлення від 07.08.2023.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 був належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи.

Проте, у судове засідання, призначене на 09 годину 08 серпня 2023 року ОСОБА_1 не прибув. Натомість, разом з матеріаліми про вчинення адміністративного правопорушення до суду надійшла заява ОСОБА_1 про розгляд справи про військове адмінітсративне правопорушення без його участі за наявними у справі матеріалами. Факт перебування у стані алкогольного сп`яніння не заперечує та свою вину визнає.

З огляду на викладене, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника та вказує на те, що жодних обґрунтованих підстав та поважності причин неявки правопорушника суду не надано.

Так положенням статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Крім того, стаття 172-20 КУпАП відсутня у переліку статтей, передбаченому частиною 2 статті 268 КУпАП, розгляд справ за якими проводиться в обов`язковій присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

За таких обставин суддя доходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності особи, щодо якої вона розглядається.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.

Факт перебування старшого сержанта ОСОБА_1 на території військової частини у стані алкогольного сп`яніння підтверджується:

протоколом про військове адміністратвине правопорушення серії №А0543/О/106 від 30.06.2023, відповідно до якого останній мав явні ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: порушення координації рухів, нерозбірлива, млява мова, характерний запах алкоголю з порожнини рота. Результат тесту на стан алкогольного сп`яніння - 1,52 проміле;

актом медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння №93 від 30.06.2023, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп`яніння, що виражалось в таких ознаках: погано орієнтується у просторі та часі, характерний запах алкоголю з рота, хитка хода, не стійкий у позі Ромберга. Результат тесту на стан алкогольного сп`яніння, проведеного за допомогою технічного засобу "Алкофор 307" № Q2108300287 - 1,52 проміле;

письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 30.06.2023, відповідно до яких освідування на стан алкогольного сп`яніння ОСОБА_1 проводилось у його присутності, результат тесту на стан алкогольного сп`яніння становить 1,52 проміле;

письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 30.06.2023, які аналогічні поясненням ОСОБА_3 ;

витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 22.05.2023 № 157;

копією військового квитка та паспорта ОСОБА_1 ;

відеоматеріалами проведення освідування ОСОБА_1 на стан алкогольного сп`яніння.

З приводу правового режиму особливого періоду, що є кваліфікуючою ознакою вчиненого адміністративного правопорушення, суддя зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєного стану" передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

24.02.2022 указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (із змінами і доповнення) в Україні введено воєнний стан, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб згідно з Указом Президента № 254/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 01.05.2023.

Окрім того, Верховний Суд у листі від 13.07.2018 р. № 60-1543/0/2-18 повідомив, що особливий період діє в Україні з 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 "Про часткову мобілізацію". Президент України рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу не приймав.

Отже, наразі в Україні діє особливий період.

Таким чином, своїми діями, які виразилися у появі військовослужбовця на території військової частини НОМЕР_1 в нетверезому стані, в умовах особливого періоду, військовослужбовець ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП встановлена матеріалами справи, які відповідно до статті 251 КУпАП є доказами у справі про адміністративне правопорушення. Додатково суд зазначає, що складання протоколів у справах про адміністративне правопорушення при розгляді судом справи про притягнення особи до адміністративної правопорушення це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення.

Наведені вище судом докази є належними та такими, що поза розумним сумнівом доводять наявність події адміністративного правопорушення та вини ОСОБА_1 у його вчиненні, а тому приймаються судом до уваги.

З урахуванням вищенаведеного суддя вважає за можливе розглянути дану справу за наявності тих фактичних доказів, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до статті 34 КУпАП обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире каяття.

Згідно зі статтею 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддею не встановлено.

Вивчивши та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 1 КУпАП одними із завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин справи.

Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як зазначено в статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

За таких обставин суддя доходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

На підставі статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини та статті 62 Конституції України та ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Таким чином, однією з умов притягнення до адміністративної відповідальності є наявність події та складу правопорушення, зокрема посягання на встановлений порядок несення військової служби.

Відповідно до статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

При накладенні адміністративного стягнення на військовослужбовця ОСОБА_1 , суддя враховує його особу, майновий стан, характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, наявність обставин, що обтяжують та пом`якшують його відповідальність.

Враховуючи, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також з метою запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, так і іншими особами, суддя дійшов висновку, що з метою виховання ОСОБА_1 та запобігання вчинення ним нових правопорушень, необхідним та достатнім є застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції частини 3 статті 172-20 КУпАП у виді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків. Керуючись ч.3 ст.172-20, ст.ст. 251, 283 - 285, 307, 308 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" суддя,-

П О С Т А Н О В И В:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, який сплатити на рахунок:

Отримувач коштів: ГУК у Київській області/Рокитнянська селищна/21081100; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37955989; Банк отримувача:Казначейства України (ел. адмін. подат.); Рахунок отримувача: UA638999980313070106000010842; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: адміністративні штрафи____. Штраф має бути сплачений порушником не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніше п`ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, стягнути зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,штраф у подвійному розмірі в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень, відповідно до статті 308 КУпАП.

Відповідно до пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду через Рокитнянський районний суд Київської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.

Суддя Олена ЧОРНЕНЬКА

Постанова суду набирає законної сили _____

Постанову може бути пред`явлено до виконання до _______