Єдиний державний реєстр судових рішень
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/2925/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) адміністративну справу
за позовом заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури (28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Чижевського, 1 а, ЄДРПОУ 02910025)
до відповідача Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (28100, Кіровоградська обл., Олександрійський р-н, с. Онуфріївка, вул. Центральна, 11, ЄДРПОУ 04366347)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, що знаходиться по вул. Сухомлинського (в районі обеліска) в смт. Павлиш Олександрійського району Кіровоградської області;
- зобов`язати Онуфріївську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області вчинити певні дії, а саме вжити заходів щодо розробки та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика по вул. Сухомлинського (в районі обеліска) в смт. Павлиш Олександрійського району Кіровоградської області, який перебуває на балансі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.24-25).
Позов мотивовано тим, що відповідно до наданої інформації Онуфріївської селищної ради встановлено, що на території Онуфріївської селищної ради в смт. Павлиш знаходиться ігровий дитячий майданчик, який перебуває на балансі Онуфріївської селищної ради. Проте, паспортизація та документи технічної інвентаризації на вищевказаний майданчик відсутні. Крім того, надаючи інформацію, останні обґрунтовують свою бездіяльність введенням на території України воєнного стану, у зв`язку з чим обмежені у фінансуванні певних статей бюджету. Проте, майно, активи, зобов`язання та корпоративні права сільських та селищних рад передано до Онуфріївської селищної ради ще 09.03.2021 р. Отже, навіть в період з 03.03.2021 р. по 24.02.2022 р. відповідачем не здійснено жодних заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Заступник керівника Олександрійської окружної прокуратури звернувся до Онуфріївського селищного голови із запитом №12.55-58-4316вих-22 від 06.10.2022 р. про надання інформації про перелік всіх дитячих ігрових майданчиків, які знаходяться на території Онуфріївської селищної ради з зазначенням місцезнаходження майданчиків та просив надати паспорти та документи технічної інвентаризації на дитячі ігрові майданчики (а.с.7-8).
Листом від 11.10.2022 р. №01-21/1652/1 селищний голова Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області повідомив заступнику керівника Олександрійської окружної прокуратури, що на балансі селищної ради знаходиться 1 ігровий майданчик за адресою смт. Павлиш по вул. Сухомлинського. Також вказано, що по можливості на даний майданчик буде виготовлений технічний паспорт та проведена технічна інвентаризація для формування інвентаризаційної справи, так як в період військового часу обмежено фінансування статей бюджету (а.с.9).
Заступник керівника Олександрійської окружної прокуратури повторно звернувся до Онуфріївського селищного голови із запитом №12.55-58-4233вих-22 від 28.10.2022 року та просив надати інформацію коли встановлений ігровий майданчик для дітей та з якого часу останній перебуває на балансі Онуфріївської селищної ради. Окрім того, вказати які заходи вживались селищною радою щодо виготовлення технічного паспорту та інвентаризаційної справи на ігровий майданчик до оголошення військового стану на території України (а.с.10).
Листом від 01.11.2022 р. №8339-22 селищний голова Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області повідомив заступнику керівника Олександрійської окружної прокуратури, що 10.02.2021 року ігровий майданчик був прийнятий на баланс Онуфріївською селищною радою згідно передавального акту. До оголошення військового стану на території України, селищною радою проводилося вивчення цінової політики на предмет виготовлення технічного паспорту та інвентаризаційної справи (а.с.11).
Також, на запит заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури від 13.03.2023 р. селищним головою Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області листом від 17.03.2023 року повідомлено, що ігровий майданчик встановлено в 2019 році, на балансі перебуває з 10.02.2021 р. Також вказано, що у 2023 році заплановано виготовлення необхідної документації.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках і в порядку, що визначені законом.
За приписами ч.3 ст.23 Закону України Про прокуратуру прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
При чому і факт "порушення інтересів держави", і факт "наявності загрози порушення інтересів держави" (у випадку загрози), та одночасно факт того, що "захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження", як і "відсутність такого органу" прокурору належить доводити відповідними нормами та доказами.
За ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 р. №2807-IV (далі - Закон №2807) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
З огляду на ч.1 ст.13 Закону №2807, до об`єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування, зокрема парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.21 Закону №2807 елементами (частинами) об`єктів благоустрою є: обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону №2807 передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків пам`яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам`яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об`єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об`єкти) визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 р. №550 (далі - Інструкція №550).
У розумінні п.1.3 розділу І Інструкції №550 паспортизація об`єктів благоустрою складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об`єктів благоустрою сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Пунктами 1.4, 1.5 розділу І Інструкції №550 встановлено, що технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта благоустрою; закінчення ремонту об`єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об`єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об`єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об`єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об`єкта благоустрою.
Згідно з п.п.3.1, 3.2 розділу ІІІ Інструкції №550 на основі проведеної інвентаризації об`єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об`єкта благоустрою та підписується представником виконавця.
Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт.
Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Доказів розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячого майданчика в смт. Павлиш по вул. Сухомлинського, що розташований на території Онуфріївської селищної ради Кіровоградської області, суду не надано. Відсутність легітимно встановленого обов`язку розроблення та затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика відповідач не заперечив.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури є обґрунтованими, з огляду на що позов слід задовольнити.
Відповідно до частини 2статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Разом з тим, оскільки позивачем не понесені витрати по залученню свідків і проведенню експертиз, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо не вжиття заходів із затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, що знаходиться по вул. Сухомлинського (в районі обеліска) в смт. Павлиш Олександрійського району Кіровоградської області.
3. Зобов`язати Онуфріївську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області вжити заходів щодо розробки та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика по вул. Сухомлинського (в районі обеліска) в смт. Павлиш Олександрійського району Кіровоградської області, який перебуває на балансі Онуфріївської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА