Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2023 року Справа № 160/10158/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат», Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
12.05.2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат», Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у неузгодженні наданої Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. № 153/46-1, інформації (документів) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області узгодити надану Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. №153/46-1, інформацію (документи) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці відносно ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що тривалий час працював у шкідливих умовах праці та знаходився під впливом шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу. Під час проходження чергового медичного огляду у позивача виявлено підозру на хронічне професійне захворювання - хронічний бронхіт. У зв`язку з цим, позивачем 28.01.2022 року був направлений запит за вих. №116 на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання. 09.02.2022 року на адресу АТ «Кривбасзалізрудком» був направлений припис на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до ст.ст. 13, 17, 22,26 Закону України «Про охорону праці», постанови КабМіну від 11.02.2015р. № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці», вих № 153/46-1. АТ «Кривбасзалізрудком» неодноразово направлялася на узгодження інформація (документи), необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці на робочих місцях, проте відповідачем ця інформація (документи) не погоджена. 04.04.2023 року позивач звернувся до відповідача щодо його бездіяльності та бездіяльності Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області щодо узгодження поданої «Кривбасзалізрудком» інформації на припис Держпраці від 09.02.2022 року та припинення зловживання правами. Листом від 17.04.2023 року відповідач фактично відмовив у задоволенні вимог щодо узгодження інформації (документів), з посиланням на те, що АТ «Кривбасзалізрудком» не надало йому всі необхідні документи (інформацію) в тому обсязі та в тому вигляді, який вимагає цей суб`єкт владних повноважень. Внаслідок бездіяльності відповідача позивач не має можливості реалізувати своє конституційне право на охорону здоров`я, пройти відповідне обстеження та його стан здоров`я не поліпшується, а тому позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
17.05.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 02.06.2023 року відповідно до ч. 2 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб Акціонерне товариство «Криворізький залізорудний комбінат» та Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
Відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а третім особам встановлений строк подання пояснень протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
06.06.2023 року до суду надійшли пояснення третьої особи - АТ «Кривбасзалізрудком», в яких представник посилався, що товариство надало всі документи, які стосувалися умов праці ОСОБА_1 , на узгодження з робочим органом Фонду та в подальшому намагалося узгодити розбіжності, що виникали. До теперішнього часу матеріали неузгоджені і товариство вважає, що в даному випадку бездіяльність також вчинив територіальний орган Держпраці, оскільки саме на цей орган покладений обов`язок складати санітарно-гігієнічну характеристику умов праці. Крім того, товариство повідомляло територіальний орган Держпраці про ситуацію, яка склалася з узгодженням матеріалів з робочим органом Фонду та його правонаступником (листи № 736/53-25 від 23.08.2022 року, № 223/53-25 від 01.03.2023 року), але фактично територіальний орган Держпраці самоусунувся від вирішення цієї ситуації, хоча мав відповідні повноваження щодо вивчення та аналізу наданих документів та організації обстеження робочого місця ОСОБА_1 також представник третьої особи зазначив, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства
07.06.2023 року відповідачем засобами електронного зв`язку через підсистему "Електронний суд" до суду подано відзив на позовну заяву, в якому представник заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що 28.01.2022 року «Криворізькою міською лікарнею № 16» Криворізької міської ради було направлено до AT «Кривбасзалізрудком» запит за вих. № 116 на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння). Копія зазначеного запиту також була направлена на адресу Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, оскільки відповідно до абзацу 4 п. 74 Порядку № 337 завірені в установленому порядку та узгоджені з Фондом соціального страхування України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом. AT «Кривбасзалізрудком» з метою виконання вимог припису Держпраці від 09.02.2022 №153/4.6-1, неодноразово направляло на узгодження інформацію (документи), необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці на робочих місцях, де позивач працював, на адресу Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області (до 01.01.2023 року). У відповідях на листи, які підприємство направляло до Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області були надані пояснення, що узгодити дану інформацію було неможливо з наступних причин: AT «Кривбасзалізрудком» на запит Головного управління Держпраці підготовлені три інформації про умови праці головного інженера шахти «Козацька» ОСОБА_1 . В першій (лист від 25.05.2022 року №443) та другій (лист від 03.08.2022 року №674) вказано, що умови праці головного інженера шахти пов`язані з впливом шкідливих виробничих чинників під час перебування в підземних умовах шахти. В третій інформації від 20.10.2022 року № 913 стверджується, що потенційні джерела шкідливих та небезпечних факторів на робочому місці головного інженера, відсутні. Тобто, складені підприємством інформації містять недостовірні дані. Оскільки недоліки та розбіжності в інформації, наданій підприємством, не були усунені, а узгодити недостовірну інформацію Криворізьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області не мало права, то ця інформація була неузгоджена. На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області AT «Кривбасзалізрудком» був направлений лист № 0400-011008-8/25207 від 24.02.2023 року, в якому зазначено що з 01.01.2023 року відповідно до абзацу 4 п. 74 Порядку № 337 завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом. Відповідач надав чітке пояснення підприємству АТ «Кривбасзалізрудком» що після усунення недоліків ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в добровільному порядку узгодить документи щодо умов праці позивача. Також 04.04.2023 року на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надійшла скарга від позивача щодо неузгодження ПФУ його умов праці. Листом № 0400-011008-8/49743 від 17.04.2023 року позивачу було надане пояснення щодо неможливості узгодження інформації про умови праці позивача на підприємстві АТ «Кривбасзалізрудком», оскільки вона містить суттєві недоліки і має ознаки недостовірної інформації. Також було зазначено, що на електронну адресу AT «Кривбасзалізрудком» було направлено лист від 24.02.2023 №0400-011008-8/25207 про причини неузгодження та запропоновано після їх усунення направити матеріали з описом на узгодження повторно. На даний час матеріали не надані.
Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці правом надання письмових пояснень не скористалась.
Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 28.01.2022 року «Криворізькою міською лікарнею № 16» Криворізької міської ради було направлено запит № 5 за вих. № 116 до АТ «Кривбасзалізрудком», на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння).
Копія зазначеного запиту також була направлена на адресу Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, який з 01.01.2023 року приєднаний до Пенсійного фонду України.
09.02.2022 року Відділом з питань гігієни праці Управління з питань праці ГУ Держпраці в Дніпропетровській області був направлений Керівнику АТ «Кривбасзалізрудком» Припис на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13,17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці».
На виконання припису товариством була надана інформація (документи), що необхідна для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці ОСОБА_1 , при підозрі у нього професійного захворювання Хронічного (пилового) бронхіту.
Листом від 25.05.2022 року № 53-25, адресованим В.о. Начальника Криворізького ВУВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області АТ «Кривбасзалізрудком» просило узгодити матеріали, необхідні для надання керівнику територіального органу Держпраці, для складання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) щодо умов праці у головного інженера шахти «Гвардійська» АТ «Кривбасзалізрудком» ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що представником Фонду соціального страхування України 14.07.2022 року зроблений запис «не узгоджено, пояснення подається на двух аркушах».
14.07.2022 року Криворізьке відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області повідомило АТ «Кривбасзалізрудком», що інформація про умови праці ОСОБА_1 не погоджується, з огляду на те, що робочі місця, де працював ОСОБА_1 не знаходяться в зоні дії шкідливих виробничих факторів і підпадати під їх вплив він міг тільки тоді, коли відвідува робочі місця підлеглого персоналу. Крім того, хронометраж робочого часу ОСОБА_1 складений формально. В даному листі зазначено, які дії роботодавцем мають бути здійснені для усунення протиріч.
03.08.2022 року за № 53-25 АТ «Кривбасзалізрудком» надіслало на адресу Криворізького ВУВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області інформацію про умови праці ОСОБА_1 .
Листом від 23.08.2022 року № 53-25 АТ «Кривбасзалізрудком» повідомило начальника відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці ГУ Держпраці у Дніпропетровській області, що відповідь на припис не може бути надіслана у зв`язку з непогодженням інформації (документів) щодо умов праці ОСОБА_1 . Фондом соціального страхування України.
30.08.2022 року за № 20.1-16/3245 Криворізьке відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області повідомило АТ «Кривбасзалізрудком» надана 25.05.2022 року інформація про умови праці ОСОБА_1 не погоджена та причини непогодження, викладені в зауваженні, не усунуті. Надана повторно інформація про умови праці повторно не погоджується з тих же причин. Також зазначено, що до інформації, наданої підприємством, не додані копії протоколів, складених лабораторією підприємства, яка атестована територіальним органом Держпраці та МОЗ в порядку, визначеному Мінсоцполітики, чим порушено вимоги додатку 15 Порядку.
16.09.2022 року за № 53-25 АТ «Кривбасзалізрудком» повторно надіслало на адресу УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області інформацію про умови праці ОСОБА_1 , в якій зазначено, що від Фонду не надійшло відомостей щодо погодження або відмови у погодженні повторної інформації, що в свою чергу призвело до невиконання припису ГУ Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022 року. Просило розглянути інформацію ( матеріали) та узгодити її.
Листом від 29.09.2022 року № 02-09/3852 УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області повідомило АТ «Кривбасзалізрудком» про наявні недоліки, що не дають можливість зробити правильну гігієнічну оцінку умов праці ОСОБА_1 і тому без їх усунення погодження інформації підприємства на припис ГУ Держпраці в Дніпропетровській області не можливе.
17.10.2022 року, 20.10.2022 року, 19.12.2022 року повторно на адресу УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області були надіслані листи щодо розгляду інформації (документів) про умови праці ОСОБА_1 та повторне прохання про узгодження матеріалів, необхідних для надання керівнику територіального органу Держпраці для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці ОСОБА_1 .
Листом від 23.11.2022 року № 02-09/3852 Криворізьке відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області повідомило АТ «Кривбасзалізрудком», що зазначені у листі від 14.07.2022 року причини непогодження не усунуті, а тому інформація від 20.10.2022 року не погоджена.
19.12.2022 року до Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці ГУ Держпраці в Дніпропетровській області був направлений лист АТ «Кривбасзалізрудком» на припис від 09.02.2022 року, про надання інформації (документів), що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці ОСОБА_1 .
Листом від 30.12.2022 року № 20.1-16/4799 Криворізьке відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області повідомило АТ «Криворіжзалізрудком», що причини, вказані в листах від 14.07.2022 року, 30.08.2022 року та 23.11.2022 року не усунуті. Крім того, в листі від 19.12.2022 року № 1077 ОСОБА_2 на власник розсуд трактує нормативно-правові акти та Закони України. Інформація від 19.12.2022 року не погоджена страховими експертами з охорони праці.
З 01.01.2023 року набув чинності Закон України від 21.09.2022 № 2620-Х «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено приєднання Фонду соціального страхування України (ФССУ) до Пенсійного фонду України. Отже, з 01.01.2023 року повноваження Криворізького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Листом від 26.01.2023 року товариство просила ГУ ПФУ в Дніпропетровській області узгодити матеріли, необхідні для надання міжрегіональну органу Держпраці для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці ОСОБА_1 .
Листом, адресованим Заступнику начальника Південо-Східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці АТ «Кривбасзалізрудком» на припис від 09.02.2022 року була надана інформація (документи), що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці ОСОБА_1 .
На цьому листі представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області проставлена позначка « не погоджено, див. лист від 24.02.2023р.».
Листом без дати на номеру ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило АТ «Кривбасзалізрудком» про причини неузгодження матеріалів щодо умов праці ОСОБА_1 .
Листом від 01.03.2023 року АТ «Кривбасзалізрудком» повідомило Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, що починаючи з 25.05.2022 року по 26.01.2023 року на адресу Криворізького відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області та на адресу ГУ ПФУ неодноразово були направлені для узгодження інформація (документи), необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики щодо умов праці ОСОБА_1 з метою виконання вимог припису № 153/4.6-1 від 09.02.2022 року. Разом з тим, погодження не було отримано, а тому товариство просило сприяння у вирішенні цього питання з метою виконання припису.
04.04.2023 року позивачем була подана заява (скарга) до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, в якій він зазначає про порушення його право на встановлення діагнозу щодо професійного захворювання.
Листом від 17.04.2023 року № 0400-011008-8/49743 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що АТ «Кривбасзалізрудком» подав документи не в повному обсязі та які не достовірні, а тому відсутні підстави для погодження умов праці.
Отже, спір між сторонами виник з підстав протиправної бездіяльності ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо непогодження умов праці позивача задля отримання ним діагнозу про професійне захворювання.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 337 (Далі Порядок № 337).
Порядок складання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці та вимоги до них визначені п.п. 70-88 Порядку № 337.
Зокрема, у разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці, що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв`язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (п. 70 Порядку № 337).
Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров`я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров`я, який проводить періодичні медичні огляди (п. 71 Порядку № 337).
Запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров`я протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.
Копії запиту надсилаються територіальному органу Пенсійного фонду України за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий та роботодавцю (п. 72 Порядку № 337)
Для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15. Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання зазначеного припису. У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за згодою керівника територіального органу Держпраці з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань (досліджень) умов праці, необхідних для складення санітарно-гігієнічної характеристики.
Завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом (п. 74 Порядку № 337).
Територіальний орган Держпраці протягом 15 робочих днів після одержання матеріалів від роботодавця проводить вивчення та аналіз документів, поданих власником підприємства, уповноваженим органом чи наглядовою радою підприємства (у разі її утворення) ( п. 77 Порядку № 337).
Протягом п`яти робочих днів з дня проведення обстеження об`єкта складається відповідний акт, який зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства, у територіальному органі Держпраці, на підприємстві (в установі, організації), де працює (працював) хворий і у територіальному органі Пенсійного фонду України.
Акт підписується головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акта як його невід`ємну частину.
З актом ознайомлюють працівника, робоче місце якого обстежувалося, або уповноважену ним особу, що засвідчується їх підписами. У разі відмови їх від підпису акт підписується свідками. Працівник або його уповноважена особа мають право обґрунтувати свою відмову ( п. 78 Порядку № 337).
Територіальний орган Держпраці протягом п`яти робочих днів після складення та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику.
Строк складення санітарно-гігієнічної характеристики не повинен перевищувати 45 днів з моменту отримання відповідного запиту. Вимоги до інформації, яка зазначається в санітарно-гігієнічній характеристиці шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, визначені у додатку 12 (п. 79 Порядку № 337).
Санітарно-гігієнічна характеристика підписується лікарем з гігієни праці та затверджується керівником територіального органу Держпраці (п. 80 Порядку № 337) та складається у чотирьох примірниках та надсилається закладу охорони здоров`я, який надіслав запит щодо її отримання, територіальному органу Пенсійного фонду України, підприємству (установі, організації), де працює (працював) працівник (п. 85 Порядку № 337).
У разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку (п. 88 Порядку № 337).
Таким чином, зі змісту п. 74, 77 Порядку № 337 вбачається, що документи, які необхідні для складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» складаються роботодавцем, узгоджуються з територіальним органом Пенсійного фонду України, а вивченням і аналізом цих документів займається територіальний орган Держпраці.
Відповідно до положень п 76 Порядку № 337 саме на роботодавця покладена відповідальність згідно із законодавством за повноту та достовірність поданих документів.
Особи, які проводили розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), причин виникнення хронічних професійних захворювань (отруєнь), аварій, несуть відповідальність згідно із законодавством за своєчасність та об`єктивність їх розслідування, обґрунтованість прийнятих рішень та виконання інших обов`язків, визначених цим Порядком.
Особи, які порушують або не виконують вимоги цього Порядку, створюють перешкоди розслідуванню або надають неправдиві свідчення, несуть відповідальність згідно із законодавством (п.п. 142-143 Порядку № 337).
З наданих позивачем доказів вбачається, що більше року, з 14.07.2022 року, спочатку Криворізьке відділення УВД Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, а з 01.01.2023 року Головне управління Пенсійного фонду України не узгоджує документи, які необхідні для складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці».
В численних листах, адресованих АТ «Кривбасзалізрудком», відповідач зазначає, які недоліки має усунути роботодавець задля узгодження наданих документів.
Разом з тим, в межах наданих Порядком № 337 відповідачу повноважень, протягом року жодних дій щодо притягнення роботодавця до відповідальності за неповноту та недостовірність документів, наданих на узгодження, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не вчинило (у відзиві не міститься посилань протилежному). Доказів, що надана роботодавцем інформація неповна або недостовірна суду не надано, що свідчить про бездіяльність відповідача.
Відповідно до положень п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
З огляду на вищевикладене, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у неузгодженні наданої Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. № 153/46-1, інформації (документів) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці.
При цьому, суд не може залишити поза увагу і той факт, що відповідачем не спростовано, з посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, твердження АТ «Кривбасзалізрудком» щодо відсутності взагалі у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повноважень не узгоджувати документи, які необхідні для складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці».
Зі змісту п. 77 Порядку №337 вбачається, що обов`язок аналізувати та вивчати документи законодавець поклав на територіальні органи Держпраці, а не на територіальні органи ПФУ.
Щодо вимог в частині зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області узгодити надану Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. №153/46-1, інформацію (документи) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці відносно ОСОБА_1 , суд також вважає необхідним їх задовольнити з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування.
Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров`я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту, забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя.
Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб`єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.
Суб`єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Таким чином, суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством. Зазначення судом конкретних дій відповідача під час розгляду заяви, є виходом за межі повноважень суду, наданих чинним законодавством при постановленні судових рішень.
Суд може прийняти рішення про зобов`язання органу владних повноважень прийняти певне рішення, в разі, якщо можливість прийняття єдиного альтернативного рішення виключена судом.
Приймаючи до уваги, що відповідачем в процесі розгляду справи не доведено належними, допустимими та достатніми доказами згідно ст.ст. 73-74,76 КАС України недостовірність або неповно наданих АТ «Кривбасзалізрудком» документів для отримання узгодження документів, які необхідні для складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України «Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці», а також враховуючи, що з моменту видачі Відділом з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області 09.02.2022 року припису пройшло більше півтора роки, що свідчить про порушення строку складання санітарно-гігієнічних характеристик умов праці, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача та зобов`язати відповідача узгодити документи, подані у відношенні ОСОБА_1
Посилання АТ «Кривбасзалізрудком» щодо непідвідомчості цього спору окружному адміністративному суду, через те, що спір не є публічно-правовим, суд оцінює критично, оскільки відповідач, як суб`єкт владних повноважень, в межах наданих йому п. 74 Порядку № 337 повноважень щодо узгодження документів, ухиляється від виконання цього обов`язку, і не довів в суді належними та допустимими доказами правомірність своїх дій щодо неузгодження документів, необхідних саме позивачу для отримання санітарно-
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1073грн. 60коп., що документально підтверджується квитанцією про сплату № 0.0.2984964204.1 від 08.05.25022 року.
Отже, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1073грн. 60коп. підлягає стягненню на користь позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору Акціонерне товариство "Криворізький залізорудний комбінат" (50029, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, буд. 1А, код ЄДРПОУ 00191307), Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (49107, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Армстронга Ніла, буд. 1Д, код ЄДРПОУ 44729283) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у неузгодженні наданої Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. № 153/46-1, інформації (документів) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області узгодити надану Акціонерним товариством «Криворізький залізорудний комбінат», на виконання припису Відділу з питань гігієни праці Управління з питань праці Головного Управління Держпраці у Дніпропетровській області від 09.02.2022р. за вих. №153/46-1, інформацію (документи) для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець