Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-260/10/2370 10.09.2010 р. м. Черкаси
11 год. 30 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Лисенко С.С.,
за участю:
представника позивача державної податкової інспекції у місті Черкаси Павленко М.В. - за довіреністю,
представника відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»Миронової Т.С. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у місті Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулась державна податкова інспекція у місті Черкаси в якій просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»на користь державного бюджету штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 6135 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити. В обґрунтування позову зазначила, що під час проведення планової виїзної перевірки Миколаївської філії відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства встановлено порушення законодавства України з регулювання обігу готівки та ведення касових операцій у національній валюті. З цих підстав позивачем були винесені рішення про застосування штрафних санкцій в сумі 6135 грн., і в звязку з їх несплатою відповідачем державна податкова інспекція у місті Черкаси звернулася до суду про їх примусове стягнення.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала та просила суд залишити його без задоволення з мотивів невідповідності податкового повідомлення рішення вимогам чинного законодавства, що підтверджено рішенням суду апеляційної інстанції, яка за наслідками його оскарження скасувала постанову суду першої інстанції, та прийняла нову постанову якою визнала протиправним та скасувала рішення податкового органу про застосування штрафних санкцій. А тому підстав для їх стягнення в судовому порядку не має.
Суд, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, оцінивши наявні у справі докази приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.02.2010 р. провадження в адміністративній справі 2а-260/10/2370 за позовом державної податкової інспекції в м. Черкаси до товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, у звязку з оскарженням до Черкаського окружного адміністративного суду рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000212303 від 01.02.2009 р., було зупинено до набрання чинності постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 07.04.09 р. по справі № 2а-2639/09/2370, якою в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»до державної податкової інспекції в місті Черкаси про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій було відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, товариство з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»оскаржило його до Київського апеляційного адміністративного суду.
За наслідками розгляду справи в апеляційному порядку, Київським апеляційним адміністративним судом була винесена ухвала від 03.06.2010 р. якою апеляційна скарга апелянта була задоволена, прийнята нова постанова якою позов товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»до державної податкової інспекції у місті Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задоволений.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 30.08.2010 р. провадження по адміністративній справі № 2а-260/10/2370 було поновлено.
Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 22810515, та перебуває на обліку як платник податків в державній податковій інспекції у місті Черкаси.
14.01.2009 р. державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Миколаєва у Херсонській області була проведена планова виїзна перевірка Миколаївської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Сінніс, ЛТД»з питань дотримання вимог податкового законодавства та встановлено порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР не забезпечено щоденне друкування та зберігання фіскального звітного чеку за 29.08.2007 р. у книзі обліку розрахункових операцій. Не оприбутковано готівку в касу підприємства 18.07.2007 р. в сумі 1159 грн., що є порушенням вимог Положення про ведення касових операцій в Національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 (акт від 14.01.2009 р. № 68/23-300/25992942).
На підставі вказаного акту відповідач рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000212303 від 01.02.2009 р. застосував до позивача штраф у розмірі 5795 грн. за порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій в Національній валюті в Україні, та рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 01.02.2009 р. № 00000222303 застосував до позивача штраф у розмірі 340 грн. за порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідальність за порушення касової дисципліни встановлена Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення регулювання обігу готівки»№ 436/95-ВР від 12.06.1995 р. (далі Указ).
Відповідно до частини 2 статті 1 Указу до юридичних осіб усіх форм власності за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в пятикратному розмірі не оприбуткованої суми
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань, юридичних чи фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами податків, зборів, обов'язкових платежів, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181-III).
Відповідно до статті 1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
Згідно п. 1.5 Закону № 2181- III штрафна санкція - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється і з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Вимоги щодо порядку здійснення касової дисципліни для суб'єктів господарювання встановлюються Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 637 від 15.12.2004р. (далі - Положення).
Згідно преамбули Положення воно визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, тобто, не відноситься до податкового законодавства.
Таким чином, порушення у сфері обігу готівки не відноситься до порушень правил оподаткування, а тому застосування до даних правовідносин Закону України № 2181-III є безпідставним.
Адміністративно-господарський штраф, згідно зі статтями 239, 241 Господарського Кодексу України (далі - ГК України), є адміністративно-господарською санкцією, яка стягується з господарюючого суб'єкта до державного бюджету за порушення визначених законодавством України правил здійснення господарської діяльності.
Відповідно до статті 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Штрафні санкції за порушення порядку ведення касової дисципліни, передбачені Указом Президента України № 436, відносяться до адміністративно-господарських санкцій, тому до них застосовується ст. 250 ГК України.
Як вбачається з акту перевірки, порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме не забезпечене щоденне друкування та зберігання одного фіскального чеку за 19.08.2007 р. у книзі обліку розрахункових операцій та не оприбуткована готівка в касі підприємства за 18.07.2007 р., за рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000212303 та № 00000222303 від 01.02.2009 р. винесені відповідачем більше ніж через рік з моменту порушення.
Таким чином, у зв'язку із тим, що встановлений законом термін застосування штрафних санкцій сплив, у позивача не було підстав для застосування штрафних санкцій.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 цього Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 14 вересня 2010 року.
СуддяС.М.Гарань