ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4048/10/2370 14.09.2010 р. м. Черкаси
10 год. 14хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі Найдьон А.В.,
за участю представника позивача Дорош М.Г. (за довіреністю), за відсутності відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Черкаському районі Черкаської області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк»про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Черкаському районі Черкаської області звернулась до суду з адміністративним позовом від 17.08.2010р. №16600 до СТОВ «Маяк» про стягнення податкової заборгованості зі сплати орендної плати з юридичних осіб у сумі 12145 грн. 83 коп. Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначає, що СТОВ «Маяк»в порушення вимог законів України «Про плату за землю»від 03.07.1993р. № 2535-ХІІ (далі Закон № 2535-ХІІ) та «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі Закон №2181-ІІІ) не виконало обовязку щодо сплати до ДПІ у Черкаському районі боргу зі сплати орендної плати з юридичних осіб у сумі 12145 грн. 83 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач до зали судового засідання не зявився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представника позивача, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Маяк», зареєстроване Черкаською районною державною адміністрацією Черкаської області 16.02.1991р. як юридична особа, ідентифікаційний код 03793283, відповідно до копії витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців станом на 18.08.2010р. та свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Черкаському районі Черкаської області як платник податків.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були подані до ДПІ у Черкаському районі Черкаської області декларації: 31.01.2008р. звітна податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р. №774, в якій відповідач самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати на 2008р. (з січня по грудень) в сумі 795 грн. 26 коп.; 08.11.2008р. декларація за новоукладеним договором з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р. №35510, в якій самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати на 2008р. (з червня по грудень) в сумі 3180 грн. 52 коп.; 08.11.2008р. декларація за новоукладеним договором з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р. №35512, в якій самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати на 2008р. (з червня по грудень) в сумі 6998 грн. 39 коп.; 08.11.2008р. відповідачем подано декларацію за новоукладеним договором з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008р. №35514, в якій самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати на 2008р. (з квітня по грудень) в сумі 15772грн. 82 коп.
На підставі акта від 20.02.2009р. №159 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового законодавства прийнято податкове повідомлення рішення від 20.02.2009р. №0002931500/0 на суму 9 грн. 94 коп., від 20.02.2009р. №0002951500/0 на суму 235 грн. 26 коп., від 20.02.2009р. №0002941500/0 на суму 3748 грн. 22 коп., якими до відповідача застосовано штрафні санкції за порушення строків сплати, дані рішення отриманні відповідачем, про що свідчить підпис головного бухгалтера ОСОБА_2 на корінцях податкових повідомлень-рішень 20.02.2009р.
23.03.2009р. на підставі акта №273/15-079 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового законодавства прийнято податкове повідомлення рішення від 23.03.2010р. № 0006771500/0, яким до відповідача застосовано штрафні санкції у сумі 120 грн. 00 коп., дане рішення отримане головним бухгалтером ОСОБА_2 23.03.2009р., про що свідчить підпис на корінці податкового повідомлення-рішення.
Відповідачем 19.03.2009р. було подано до ДПІ у Черкаському районі Черкаської області податкові декларації за новоукладеним договором з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. №5796, в якій самостійно узгодив суму податкового зобовязання з орендної плати за 2009р. (з березня по грудень) на суму 3663 грн. 96 коп., № 5807 на суму 10883 грн. 39 коп., №5805 на суму 8062 грн. 14 коп.
На підставі акта № 328 та №329 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового законодавства прийнято податкове повідомлення рішення №0008751500/0 від 22.05.2009р. на суму 407 грн. 10 коп. та податкове повідомлення рішення № 0008761500/0 від 22.05.2009р. на суму 145 грн. 80 коп., дані рішення отримані відповідачем 27.05.2009р., про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці поштового відправлення.
23.07.2009р. відповідачем подано до ДПІ у Черкаському районі Черкаської області уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. №21347, в якій зазначено нараховану переплату, що виникла у звязку з виправленням помилки в сумі 4534 грн. 75 коп.; 23.07.2009р. подано уточнюючий перерахунок податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. №21348, в якому зазначено суми орендної плати за даними раніше деклараціями в сумі 10883 грн. 39 коп. та суму переплати за податкові періоди, якими минув строк сплати в сумі 4534 грн. 75 коп.; 23.07.2009р. подано уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. № 21362, в якій самостійно зазначив нараховану сум до зменшення на поточний рік у звязку зі зменшенням податкових зобовязань за наслідками уточнень в сумі 2025 грн. 36 коп.; 23.11.2009р. подано уточнюючий перерахунок податкового зобовязання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р. №21363, в якому зазначено нараховану суму з урахуванням уточнень в сумі 1638 грн. 60 коп. та нараховану суму за даними раніше податкових декларацій в сумі 3663 грн. 96 коп.
На підставі акта від 25.09.2009р. №443/15-079 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового законодавства прийнято податкове повідомлення рішення від 25.09.2009р. № 0012661500/0 на суму 1146 грн. 58 коп., від 25.09.2009р. №0012671500/0 на суму 901 грн. 76 коп., які отримані відповідачем 29.09.2009р., про що свідчить підпис уповноваженої особи на корінці поштового відправлення.
29.01.2010р. на підставі акта від 29.01.2010р. № 34-15-079 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового зобовязання прийнято податкове повідомлення рішення №0000051500/0 від 29.01.2010р. на суму 2224 грн. 90 коп., яке отримане відповідачем 29.01.2010р., про що свідчить підпис директора СТОВ «Маяк»на корінці податкового повідомлення рішення.
На підставі акта від 26.05.2010р. №212/15-079 про проведення документальної невиїзної перевірки щодо порушення податкового зобовязання прийнято податкове повідомлення рішення від 0002941500/0 від 26.05.2010р. на суму 1543 грн. 42 коп., яке отримане відповідачем 26.05.2010р., про що свідчить підпис директора СТОВ «Маяк»на корінці податкового повідомлення рішення.
Як вбачається із зворотнього боку облікової картки платника станом на 05.08.2010р. заборгованість за відповідачем становить 12145 грн. 83 коп.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (далі - «Закон № 2535-XII»).
Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. визначено порядок узгодження сум податкових зобовязань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу.
Зокрема, самостійне узгодження податкового зобовязання, яке самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, яке не може бути оскаржене в адміністративному чи судовому порядку (п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 цього Закону, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п. 4.2 та 4.3 ст. 4 даного Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків такого повідомлення.
Для погашення податкового боргу, на адресу відповідача було направлено першу податкову вимогу № 1/56 від 07.02.2009р. на суму 2143 грн. 18 коп., яка отримана відповідачем 11.02.2009р., про що свідчить підпис на повідомленні поштового відправлення та другу податкову вимогу №2/144 від 13.03.2009р. на суму 6431грн. 52коп., яка отримана відповідачем 14.04.2009р., про що свідчить підпис на повідомленні поштового відправлення.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги (п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181-ІІІ).
На підставі п.8.2.1 п.8.2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, внаслідок існування податкового боргу у СТОВ «Маяк» в Державного реєстру обтяжень рухомого майна 10.02.2009р. зареєстрована податкова застава, запис про яку не вилучений до цього часу у звязку з наявністю податкового боргу з терміном дії до 10.02.2014р.
Визначене п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. № 509-ХІІ право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, в порядку та розмірах, встановлені Законом.
Представником позивача на адресу суду було надано заяву про зменшення позовних вимог від 14.09.2010р. №18109/2а-4048/10/2370, в якій зазначено, що відповідачем частково сплачено податковий борг, тому до стягнення підлягає сума у розмірі 5104 грн. 50 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, з врахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 14.09.2010р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 94, ч.2 ст.128, ст. ст. 158 - 159, ст.ст.161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Маяк» (19643, Черкаська область, Черкаський район, с. Худяки, вул. Жовтнева, 51 А, ідентифікаційний код 03793283) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Черкаському районі Черкаської області (18000, м. Черкаси, вул. Енгельса, 157) заборгованість по орендній платі з юридичних осіб у сумі 5104 грн. 50 коп. (пять тисяч сто чотири гривні 50 коп.)
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений 15 вересня 2010 року.
СуддяТ.В.Новікова