Постанова № 11259278, 15.07.2010, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2010
Номер справи
952/10/2170
Номер документу
11259278
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2010 р.

09 год.00 хв.Справа № 2-а-952/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Бабкіній О.В., за участю прокурора Пагуби Т.В., представника позивача Неділька Д.В., представника відповідача Стецького С.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського транспортного прокурорав інтересах держави Міністерства транспорту та зв'язку України в особіГоловної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділутериторіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Нижньосірогозьке автотранспортне підприємство 16542" про стягнення фінансових санкцій,

встановив:

Херсонський транспортний прокурор звернувся до суду в інтересах Міністерства транспорту та звязку України в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті від імені якої виступає територіальний підрозділ в Херсонській області до відкритого акціонерного товариства "Нижньосірогозьке автотранспортне підприємство 16542" з позовом, в якому просить стягнути фінансові санкції, по постанові № 064242 від 06.11.09 року в сумі 1700 грн. У передбачений законом термін сума застосованих фінансових санкцій ВАТ "Нижньосірогозьке автотранспортне підприємство 16542" добровільно не сплачена, постанова не оскаржена ні в адміністративному, ні в судовому порядку протягом 10 днів після їх винесення, отже є обов'язковою до виконання.

В судовому засіданні прокурор просив стягнути фінансові санкції з відповідача у повному обсязі, представник позивача також просив задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача заперечує проти задоволення позову, вказуючи на те, що ст.ст. 39 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не передбачено обовязок мати в наявності страховий поліс, а тому постанову № 064242 від 06.11.09 року про накладення фінансових санкцій на суму 1700 грн. на відповідача вважає неправомірною, також відповідач вказує на те, що акт перевірки та постанову не отримував, у звязку з чим не оскаржив дане рішення. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що, згідно з актом перевірки № 158574 від 15.10.09 в АС Нижні Сірогози Херсонській області о 08:45 год. під час проведення перевірки державним інспектором територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області виявлено порушення відповідальність за яке, передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг з перевезення пасажирів на автомобілі "ПАЗ 672" з номерним знаком НОМЕР_1 у відсутності страхового полісу, тобто без оформлення документів, визначених ст. 39 та 48 цього Закону. Акт перевірки підписано водієм ОСОБА_3 На підставі висновків перевірки територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в Херсонській області 06.11.09 року прийнята постанова № 064242 про застосування до ВАТ "Нижньосірогозьке автотранспортне підприємство 16542" 1700,00 грн. фінансових санкцій на підставі абз. 3, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Дана постанова була направлена Інспекцією в адрес відповідача, який зазначений в свідоцтві про державну реєстрацію відповідача, рекомендованою поштовою кореспонденцією, яка була повернута позивачу 09.11.09 року, з підписом уповноваженої особи про одержання поштової кореспонденції. Постанова про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржена, санкції добровільно не сплачені.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується. Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 888 від 14.12.2005.

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Діяльність щодо перевезення пасажирів і вантажів автотранспортом регулюється Цивільним Кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності ", Законом України "Про автомобільний транспорт", Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", "Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176, "Правилами перевезення вантажів автомобільним транспортом в України ", затвердж. наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363, "Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом" відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01.02.2008р. № 9/119, та іншими нормативними актами.

Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Законом України "Про автомобільний транспорт" (ст. 39) передбачено обов'язок оформлення для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України. За надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у виді застосування до перевізника стягнення - штрафу у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, визначених ст.39 даного Закону.

На підставі викладеного, вина ВАТ "Іванівське автотранспортне підприємство 16548" в здійсненні правопорушення при обставинах, які викладені в позовній заяві, належним чином обґрунтовані та відповідають доказам, які досліджені по справі.

Посилання відповідача на те, що ст.ст. 39 та 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" не встановлюють обов'язку мати страховий поліс є помилковим, у зв'язку з тим, що ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт", до документів на підставі яких виконуються пасажирські перевезення відносить також інші документи передбачені законодавством України. Зокрема ст. 21 Законом України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" встановлює, що на території України забороняється експлуатація транспортного без поліса обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, чинного на території України. Отже з аналізу даної статті, суд дійшов висновку, що до інших документів на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, відноситься поліс обовязкового страхування. Посилання відповідача на те, що він не отримав акт перевірки та постанову № 064242 від 06.11.09 року на суму 1700 грн. спростовує копія поштового повідомлення про одержання відповідачем даних документів, яка є в матеріалах справи.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визначення відповідачеві фінансових санкцій здійснено правомірно, а тому позовні вимоги щодо стягнення з відповідача штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Зменшувати розмір штрафних санкцій, застосованих постановою теруправління Головавтотрансінспекції, суд не має повноважень. Відповідальність, передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", встановлена в чіткому розмірі, норма закону не містить мінімального або максимального розміру відповідальності.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст.2,712,17,19, 94, 159-163, 167 КАС України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Нижньосірогозьке автотранспортне підприємство 16542" (74701, Херсонська обл., смт. Нижні Сірогози, вул. Свердлова 2, код 03119084) до державного бюджету (р/р 31515921700219 УДК у Херсонській обл., МФО 852010, держбюджет Ніжньосірогозького району, код доходу 24062100, код ОКПО 24103791) 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. фінансових санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 липня 2010 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 6.5