Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а- 2812/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2010 р. м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шевченко О.В.,
при секретарі Нікітенко Л.Ю.,
за участю представників: позивача Калмикової Н.А., відповідача Пєшикова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного оптово-роздрібного підприємства «Обласний аптечний склад» до Харківської обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне оптово-роздрібне підприємство "Обласний аптечний склад", звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківської ОДПІ, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 грудня 2009 року № 0006042310, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що позивач не порушував п.п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки у випадку отримання товару по безоплатним рецептам, оплата у будь-якій формі (готівкові коштів, платіжні картки, платіжні чеки, жетони за місцем реалізації товарів (послуг), застосування банківської платіжної картки) не передбачається взагалі. Особа, яка отримує ліки за безоплатним рецептом ніколи їх не оплачує. Неможливо застосовувати норми закону, що регламентує порядок здійснення оплат в будь-якої формі до надання товару безоплатно, коли не здійснюється розрахункова операція між отримувачем ліків та аптекою.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій при реалізації ліків за безкоштовними рецептами є порушенням п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», доказів проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій позивачем не надано. Просив в задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
13.11.2009 року фахівцями ДПА у Харківській області проведена перевірка Державного оптово-роздрібного підприємства "Обласний аптечний склад" щодо дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, а саме господарської одиниці - аптеки, що розташована за адресою: м. Харків, вул. Тимирязева, 28, за результатами якої складено акт від 13.11.2009 року № 10501/20/40/23/22654831.
Відповідно до висновків зазначеного акту, встановлені порушення вимог п. 1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: недодержання вимог до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, які зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
На підставі акту від 13.11.2009 року № 10501/20/40/23/22654831 Харківською ОДПІ прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.12.2009 року № 0006042310, яким позивачу нараховані штрафні санкції в сумі 694172,55 грн.
Вказане рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку до Державної податкової адміністрації у Харківській області та в подальшому до Державної податкової адміністрації України, проте позивачу було відмовлено у задоволенні скарг.
Щодо виявлених порушень, суд зазначає наступне. В акті перевірки вказується, що позивачем не було застосовано при проведенні розрахункових операцій РРО на суму 138834,51 грн., а саме при продажу медичних препаратів, ліків за безоплатними рецептами розрахункові операції через РРО не проводились.
Суд не погоджується з даною позицією відповідача щодо наявності зазначеного порушення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно з договором №33-2009 від 30.01.2009р., (т.1 а.с. 80) укладеними між ДОРП «Обласний аптечний склад»(постачальник) та КУОЗ міською дитячою поліклінікою № 2 (покупець) про безоплатний та пільговий відпуск лікарський засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань, додаткова угода №1 від 21.12.2009р., постачальник відпускає лікарські засоби за рецептами, виписаними на рецептурному бланку затвердженої форми для виписування лікарських засобів безоплатно, з оплатою 50% і таких, що підлягають предметно-кількісному обліку, а покупець проводить відшкодування витрат постачальнику за відпущений товар, на підставі поданого реєстру пільгових рецептів та накладних. Відпуск товару постачальник забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором №60/1-2009 від 23.01.2009р., (т.2 а.с. 1-2) укладеними між ДОРП «Обласний аптечний склад»(постачальник) та КЗОЗ міською клінічною лікарнею №3 (покупець) про безоплатний та пільговий відпуск лікарський засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань, додаткова угода №1 від 23.01.2009р., постачальник відпускає лікарські засоби за рецептами, виписаними на рецептурному бланку затвердженої форми для виписування лікарських засобів безоплатно, з оплатою 50% і таких, що підлягають предметно-кількісному обліку, а покупець проводить відшкодування витрат постачальнику за відпущений товар, на підставі поданого реєстру пільгових рецептів та накладних. Відпуск товару постачальник забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором №5 від 05.02.2009 року (т.3 а.с. 1-3) укладеним між управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Харкові ради (замовник), ДОРП «Обласний аптечний склад»(виконавець) та Головним управлінням праці та соціального захисту населення Харківської ОДА (розпорядник державних коштів) про забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за пільговими рецептами лікарів, виконавець проводить забезпечення лікарськими засобами громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на підставі рецептів, виписаних на рецептурних бланках установленої форми, замовник перевіряє реєстри відпущених медикаментів за пільговими рецептами та готує зведені реєстри постраждалих громадян, які скористалися пільгою, за встановленою формою до Розпорядника державних коштів, розпорядник державних коштів проводить відшкодування витрат виконавцеві за товар, відпущений постраждалим громадянам, на підставі поданого реєстру фактично відпущених лікарських засобів. Відпуск товару виконавець забезпечує через свій структурний підрозділ - аптеку №213.
Згідно з договором № 325-2009 від 01.10.2009 року, який укладено між Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в Жовтневому районі м. Харкова (замовник) та ДОРП «Обласний аптечний склад»(виконавець), виконавець зобов'язується проводити забезпечення громадян, які постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, на підставі рецептів, виписаних на рецептурних бланках установленої форми, а замовник перевіряє надані виконавцем реєстри відпущених лікарських засобів громадянина, які постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві та проводить відшкодування витрат виконавцю за товар, на підставі поданого реєстру фактично відпущених лікарських засобів.
До матеріалів справи позивачем надані та досліджені судом реєстри відпущених медикаментів за пільговими рецептами, а також належним чином завірені копії безоплатних рецептів.
Таким чином, судом встановлено, що оплату за медичні препарати, видані по пільговим рецептам громадянам, які мають право на пільгове забезпечення медичними препаратами відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату непрацездатності", Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.03.2003 р. № 26 "Про затвердження Положення про порядок забезпечення громадян, які постраждали від нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві, лікарськими засобами, виробами медичного призначення, постільною та натільною білизною, перуками", Постанови КМ України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»№1303 від 17.08.1998р., здійснює не отримувач ліків - фізична особа, а третя сторона.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані і у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з друкуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосування зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідальність за порушення вищевикладених положень визначена ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, наданих послуг, на які виявлено невідповідність; у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій; у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Таким чином, твердження відповідача про порушення позивачем правил здійснення операцій з РРО є необґрунтованим, оскільки в даному випадку не відбувалася розрахункова операція, яка потребувала застосування РРО.
Згідно ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»розрахунковою операцією визначено приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
При цьому розрахунок має здійснюватись за місцем реалізації товару, під час його реалізації та в касу субєкта підприємницької діяльності, що проводить такі розрахунки, інакше застосування до вказаних правовідносин Закону України № 265/95-ВР є неможливим.
Суд зазначає, що за відповідний період при відпущенні лікарських засобів по безкоштовним рецептам, ні готівкової, ні безготівкової операції позивач не здійснював, та, як наслідок, грошових коштів від покупця не приймав. Розрахунок відбувався не за місцем реалізації товару, не під час його реалізації та не касу позивача, в порядку, передбаченому Законом України «про платіжні системи та переказ коштів в Україні», таким чином застосування до такої діяльності позивача положень Закону України № 265/95-ВР щодо обовязкового застосування РРО є неможливим.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006042310 від 11.12.2009 р. прийняте на підставі акту перевірки від 23.11.2009 року, висновки якого не містять в собі належного обґрунтованих фактичних обставин виявленого порушення, а отже таке рішення є необґрунтованим.
Таким чином, з огляду на викладені положення законодавства та встановлені фактичні обставини справи, суд прийшов до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006042310 від 11.12.2009 р., підлягає скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі вищезазначеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного оптово-роздрібного підприємства "Обласний аптечний склад" до Харківської об'єднаної жержавної податкової інспекції Харківської області про скасування рішення-задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0006042310 від 11.12.2009 року, винесене Харківською обєднаною державною податковою інспекцією.
Стягнути на користь Державного оптово-роздрібного підприємства «Обласний аптечний склад»з Державного бюджету України 3.40 сплаченого судового збору (три) грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 07 вересня 2010 року.
Суддя Шевченко О.В.