Ухвала суду № 112583018, 31.07.2023, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2023
Номер справи
380/17257/23
Номер документу
112583018
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

31 липня 2023 року справа № 380/17257/23

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі відповідач), у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії із 01.04.2019, виходячи із розміру його грошового забезпечення, зазначеного у довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.01.2023 № C/1095;

- зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію із 01.04.2019, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 27.01.2023 № C/1095, здійснивши при цьому виплату перерахованого загального розміру пенсійних виплат із урахуванням проведених виплат.

Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою позову немайнового характеру, судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2023 року у розмірі 2684,00 грн.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати вчинити дії.

Тобто, позивачем поданий позов з однією вимогою немайнового характеру, а тому судовий збір становить 1073,60 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

У порушення зазначених норм позивач не надав доказів сплати судового збору.

У позовній заяві позивач зазначає, що відповідно до довідки від 22.12.2022 № 1595 ОСОБА_1 належить до членів сімей осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередньо участь стримування військової агресії російської федерації проти України, у зв`язку із чим він звільнений від сплати судового збору.

За правилами ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.

Відтак, для застосування судом положень ст. 133 КАС України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Однак, у позовній заяві позивач не зазначає жодної правові підстави, у зв`язку із чим, на його думку, він може бути звільнений від сплати судового збору.

Необхідно зауважити, що підстави для звільнення від сплати судового збору визначені Законом України "Про судовий збір" , зокрема, статтею 5 цього Закону.

Таким чином, правовий аналіз ст. 5 Закону України "Про судовий збір", унеможливлює встановлення факту наявності у ОСОБА_1 підстав для звільнення його від сплати судового збору, оскільки, з огляду на додані до позовної заяви матеріали, позивач не віднесений до жодної із передбаченої ст. 5 Закону України "Про судовий збір" категорій осіб, які звільнені від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

За змістом ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин, позовна заява відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків - десять днів з дня отримання даної ухвали.

Таким чином, існують підстави для залишення позову без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме:

- надання доказів сплати судового збору у сумі 1073,60 грн або надання відповідних документів, які підтверджують підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,

у х в а л и л а:

Залишити позовну заяву без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/17257/23 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Ухвала окремо не оскаржується.

Суддя Кисильова Ольга Йосипівна