Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
31 серпня 2010 р. № 2-а- 4274/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Шевчук А.В., Набока О.О.,
за участі: представника позивача - Бровка М.В.,
представника відповідача - Новак Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області до Комунального підприємства "Комунальник - 1" про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Лозівська ОДПІ у Харківській області - звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства “Комунальник 1” про стягнення заборгованості перед бюджетом із сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 8999,95 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що посадовими особами ДПА у Харківській області 05.02.2010 року проведена планова перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - пункту ритуальних послуг КП "Комунальник - 1", розташованої за адресою: вул. Жовтнева, 1, м.Первомайськ, Харківської області.
За результатами перевірки був складений акт №866/20/40/23/33129505 від 05.02.2010р., який є службовим документом та підтверджує факт проведення перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог чинного законодавства зазначеним субєктом.
В ході перевірки було встановлено порушення п.13 ст.3 Закону Укрїни “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО.
На підставі акту перевірки Лозівською ОДПІ було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 05 березня 2010 року № 0000162303 на суму 8999,95 грн., яке було направлено поштою та отримано КП “Комунальник 1” 09.03.2010 року.
Визначену рішенням суму штрафних (фінансових) санкцій платником податків у передбачені законом строки до бюджету не сплачено.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Комунального підприємства “Комунальник 1” проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обгрунтування поданих заперечень зазначив, що 05.02.2010 року о 12 год. 34 хв. співробітником КП “Комунальник1” ОСОБА_4 було проведено видачу грошових коштів, не повязану з проведенням розрахункових операцій з місця проведення розрахунків через РРО з використанням операції “службова видача”на суму 1800,00 грн. Після цього, зазначені кошти помилково були включені під час проведення перевірки до опису наявних купюр та монет, який був складений о 13 год. 10 хв.
Відповідач зазначив, що грошові кошти у сумі 1800,00 грн. після проведення перевірки були передані до бухгалтерії підприємства, що підтверджується прибутковим касовим ордером №139 від 05.02.2010 року.
Відповідач вказує на неправомірність та необєктивність рішення податкового органу, у звязку з чим зазначає про неможливість стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій за вказаним рішенням у судовому порядку.
Суд вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Комунальне підприємство “Комунальник1” (код ЄДРПОУ 33129505) зареєстроване Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області 28.09.2004 року про що внесено запис № 1478108 0001 000021 та перебуває на обліку у Лозівській ОДПІ у Харківській області (а.с.6).
05.02.2010 року головними державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Харківській області Саламановою О.В. та Бізюльовою О.В., на підставі направлення №1108 від 04.02.2010 року та затвердженого плану перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу на лютий 2010 року, проведено планову перевірку Комунального підприємства “Комунальник1” з питань дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірка проводилась у присутності ОСОБА_4 - особи, уповноваженої на здійснення розрахункових операцій на КП “Комунальник1”, яка отримала направлення та була присутня під час проведення перевірки.
За результатами перевірки складено акт №866/20/40/23/33129505 від 05.02.2010 року, в висновках якого зазначено про не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 1799,99 грн., що є порушенням пункту 13 статті 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”із змінами і доповненнями (а.с.16, 19).
В ході проведення перевірки ОСОБА_4 була ознайомлена з матеріалами перевірки, однак, від підпису матеріалів перевірки та отримання другого примірника акту перевірки відмовилась.
Листом Лозівської ОДПІ №1023/10/23-108 від 16.02.2010р. на адресу КП “Комунальник1” направлено другий примірник акту перевірки №866/20/40/23 від 05.02.2010 року (а.с.37).
Не погодившись з висновками акту перевірки №866/20/40/23/33129505 від 05.02.2010 року, позивачем подано заперечення №588 від 19.02.2010 року до Державної податкової адміністрації у Харківській області.
03 березня 2010 року ДПА у Харківській області листом №973/10/23-111 надано відповідь, в якій зазначено про залишення без змін висновків акту перевірки.
На підставі висновків акту перевірки, рішенням Лозівської ОДПІ у Харківській області №0000162303 від 05.03.2010 року до КП “Комунальник1” застосувано штрафні (фінансові) санкції на суму 8999,95 грн. (а.с.15).
09.03.2010 року зазначене рішення вручене платнику податків, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.14).
Не погодившись із вказаним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій, позивач оскаржив його до органів державної податкової служби вищого рівня, однак прийнятими рішеннями ДПА у Харківській області №1671/10/25-203 від 23.04.2010р., та ДПА України №5221/6/25-0415 від 01.06.2010р., рішення Лозівської ОДПІ у Харківській області №0000162303 від 05.03.2010 року залишено без змін, а скарги, подані позивачем без задоволення (а.с. 50-51, 53-54).
Суд зазначає, що підставою для застосування податковим органом штрафних (фінансових) санкцій до КП “Комунальник 1”, стали висновки акту про встановлене порушення - не забезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО на суму 1799,99 грн.
Відповідно до пункту 13 частини 1 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995р. (із змінами та доповненнями), суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Вимогами статті 2 вказаного Закону визначено, що місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Судом встановлено, що відповідно до рестраційного посвідчення НОМЕР_1 від 31.10.2008р., за господарською одиницею - пунктом ритуальних послуг КП "Комунальник - 1", розташованого за адресою: м.Первомайський, вул.Жовтнева, 1, Лозівською ОДПІ у Харківській області зареєстровано реєстратор розрахункових операцій MINI - 400 ME, заводський № ПБ 41000917, фіскальний № 2028000242 (а.с. 40).
Відповідно до денного звіту РРО (Х-звіт) за 05.02.2010 року роздрукованого о 13 год. 10 хв., сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків скаладає 148,51 грн. (а.с. 17).
В ході перевірки співробітником КП “Комунальник1” ОСОБА_4 складено і підписано опис наявних купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків станом на 05.02.2010 року о 13 год. 10 хв. До опису включені кошти в розмірі 1948,50 грн., які отримані за реалізовані товари (надані послуги) і належать КП “Комунальник1”.
При цьому в ньому зазначено, що опис та перерахунок готівкових коштів на місці проведення розрахунків зроблено власноручно ОСОБА_4, без фізичного та психічного впливу, у присутності посадових осіб податкової служби (а.с. 17).
Таким чином, на час проведення перевірки невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО склала 1799,99 грн., про що вказано у висновках акту перевірки.
Посилання відповідача на той факт, що грошові кошти у розмірі 1799,99 грн. були вилучені з РРО за допомогою операції “службова видача” та не були своєчасно передані до каси підприємства через проведення розрахунків із іншими покупцями, суд вважає безпідставним та таким, що не доводить відсутність порушення пункту 13 статті 3 Закону України №265/95-ВР, з наступних підстав.
Вимогами пункту 2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ N637 від 15 грудня 2004 року, передбачена можливість використання підприємством готівкової виручки (готівки) для забезпечення потреб, що виникають у процесі їх функціонування (у тому числі на господарські потреби). Готівка, що надходить через РРО протягом дня, також може бути використана підприємством на господарські потреби.
Положеннями пункту 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України вiд 01.12.2000 №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України вiд 05.02.2001 за №107/5298 визначено, що унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.
При цьому, згідно норм Закону України №265/95-ВР у суб'єкта господарювання існує обовязок забезпечувати відповідність сум готівки на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначеній у денному звіті РРО. У випадку видачі готівки за операцією "службова видача", вказані кошти не повинні залишатися на місці проведення розрахунків у господарській одиниці субєкта господарювання.
Відповідно до вимог статті 22 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР (із змінами та доповненнями), у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів господарювання застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На час розляду справи, рішення Лозівської ОДПІ у Харківській області №0000162303 від 05.03.2010 року є чинним.
Суд вважає, що рішення Лозівською ОДПІ №0000162303 від 05.03.2010 року про застосування до КП «Комунальник-1» штрафних (фінансових) санкцій, за порушення пункту 13 статті 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є правомірним та обгрунтованим.
Положеннями пункту 11 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”№509-ХІІ від 04.12.1990р. (із змінами та доповненнями), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством.
Статтею 25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Судом встановлено, що на час розгляду справи вказана сума заборгованості у встановлені законом строки відповідачем не сплачена.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги Лозівської ОДПІ у Харківській області до КП “Комунальник 1” про стягнення заборгованості перед бюджетом із сплати штрафних (фінансових) санкцій у сумі 8999,95 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вимогами частини 4 статті 94 КАС України визначено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 17, 86, 94, 160 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративий позов Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області до Комунального підприємства "Комунальник -1" про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства "Комунальник-1" (код ЄДРПОУ 33129505, адреса: 64102, Харківська область, м.Первомайський, вул. Жовтнева, буд. №1, р/р 26002141000900 АТ "УкрСиббанк", МФО 351005) на користь держави в особі Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області (код ЄДРПОУ 22706216, р/р 35211001000862 в УДК у Харківській області, МФО 851011) заборгованість перед бюджетом по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 8999.9 грн. (вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень 95 копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 06.09.2010 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.