Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 15/137/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.07.2023 Справа № 908/1293/23
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали позовної заяви
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали
за позовом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), 69035, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, 72А
до відповідача Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", 04053, м. Київ, Несторівський провулок, 3-5
про стягнення коштів
без повідомлення (виклику) учасників справи
суть спору
19.04.2023 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), м. Запоріжжя до відповідача Публічного акціонерного товариства "УКРНАФТА", м. Київ про стягнення збитків, заподіяні навколишньому природному середовищу внаслідок викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розмірі 80 423,85 грн.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.04.2023, справу № 908/1293/23 передано на розгляд судді Горохову І.С.
Ухвалою суду від 25.04.2023 позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем.
08.05.2023 на адресу Господарського суду надійшла заява Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), м. Запоріжжя про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 15.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1293/23 в порядку спрощеного позовного провадження. Присвоєно справі номер провадження 15/137/23. Постановлено здійснювати розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Запропоновано відповідачу в строк не пізніше 14.06.2023 подати відзив на позовну заяву і всі можливі докази у підтвердження його заперечень проти позову або його визнання, позивачу запропоновано у строк не пізніше 28.06.2023 подати письмову відповідь щодо відзиву на позовну заяву, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, а також запропоновано відповідачу у строк не пізніше 14.07.2023 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, 14.07.2023 сплив тридцятиденний термін наданий сторонам на вчинення процесуальних дій, строк вчинення яких обмежений першим судовим засіданням, а тому суд вважає за можливе розглянути вказану справу по суті.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Позов заявлено з тих підстав, що позивачем проведено планову перевірку за результатами якої встановлено, що від технологічного обладнання та об`єктів, пов`язаних з утворення забруднюючих речовин промислового майданчика АЗС № 07/023 ПуАТ «УКРНАФТА», здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ч. 4 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Сума заподіяних державі збитків промислового майданчика за період з 15.05.2020 по 13.12.2021 становить 80 423,85 грн. Просить позов задовольнити повністю.
Відповідач щодо позову заперечив з тих підстав, що ПуАТ «УКРНАФТА» зверталась до державних органів з метою продовження дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на промисловому майданчику та відповідний дозвіл одержано від 14.12.2021 з терміном дії до 13.12.2031. Відповідач звертався за отримання дозволу більше ніж як за десять місяців до складення позивачем припису, однак заява про видачу дозволу розглядалася державним органами майже півроку, а саме з 20.06.2020 по 17.12.2020. ДЕІ у Південному окрузі неправильно здійснено розрахунок за Методикою № 277. Розрахунок повинен бути здійсненний з дати складання акту перевірки і до дати одержання дозволу на викиди. Крім того населення смт Кушугум станом на 01.01.2018 становить 8181 осіб, а не 8015, як це зазначено позивачем при розрахунку. Враховуючи те що відповідач своєчасно звернувся до державних органів за одержання дозволу, підстави для стягнення збитків відсутні. Просить у позові відмовити повністю.
Згідно з ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд установив.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
За приписами ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання. відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природною середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 № 275 Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, який реалізовує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію Південного округ (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 256, Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства про охорон) атмосферного повітря щодо наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин. додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря (п. п. 4 п. 2 розділ II). розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції (п. 10 розділ II). (редакція положення на час проведення перевірки).
Відповідно до пункту 1 Положення про Держави) екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України віл 20 лютого 2023 № 31 Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекошспекцп та їй підпорядковується.
Таким чином, позивач в силу закону наділений повноваженнями на проведення перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та нарахування розміру збитків до відшкодування у разі виявлення порушень.
Інспекцією у період з 13.04.2021 по 16.04.2021 здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» (ідентифікаційний код юридичної особи 00135390) за адресою: 69005, м. Запоріжжя, бул. Центральний 9а (юридична адреса: 04053. м. Київ. пров. Несторівськкий 3-5). За результатами перевірки складено Акт № 06/1-14/211/21 від 16.04.2021 та винесено припис № 06/1-14/211/21 від 22.04.2021.
Перевіркою встановлено, що від технологічного обладнання та об`єктів, пов`язаних з утворенням забруднюючих речовин промислового майданчика АЗС № 07/023 ПуАТ «УКРНАФТА» за адресою: 70450, Запорізька область, Запорізький район, смт. Кушугум, вул. Гоголя, 2-ж, здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого орган) виконавчої влади, що є порушенням ст. 10. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», ч. 4 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», про що детально зазначено у Розділі «Опис виявлених порушень» вищезазначеного акту перевірки.
Інспекцією при виявлені порушення законодавства про охорону навколишньою природного середовища враховувалися наступні відомості:
- звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин па відділені реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області ПуАТ «УКРНАФТА» - АЗС № 07/023 від 2019 року, який зареєстрований Департаментом екології та природних ресурсів ЗОДА у 2019 році;
- дозвіл № 2322155600-111 від 08.02.2014 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Промислового майданчику АЗС №07/023 за адресою: 70450, Запорізька область. Запорізький район, смт. Кушутум, вул. Гоголя, 2-Ж (на час перевірки дозвіл вже закінчився, термін дії - до 07.02.2019).
Згідно з приписами «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 28.04.2020 № 277, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2020 за № 414/34697. сума заподіяних державі збитків промислового майданчика - АЗС № 07/023 ПуАТ «УКРНАФТА» за період з 15.05.2020 по 13.12.2021 включно, становить 80 423,85 грн.
06.12.2022 Інспекцією надіслано запит № 2815/03/2-04/06/2-34 до відповідача про фактичний час роботи джерела викиду.
20.12.2022 листом № 01/01/08/01/01-02/04/2930 ПуАТ «УКРНАФТА» повідомила, що товариство не вбачає підстав для запиту документів і інформації передбаченої у зверненні позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовий в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно з ч. 1 ст. 4 «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», виключно законами, які регулюють відносини, пов`язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюється необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види.
Статтею 4-1 вищезазначеного закону визначено основні вимоги до порядку видачі документів дозвільного характеру.
Отримання суб`єктом господарювання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяти відповідно до нормативів екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, є обов`язком.
Актом перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ПуАТ «УКРНАФТА», виявлено факт відсутності дозволу на викиди не на час проведення перевірки Інспекцією, а за попередній період, оскільки відповідач, як вбачається із звіту про викиди забруднюючих речовин і парникових газів у атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів за 2019 рік та дозволу № 2322155600-111 від 08.02.2014, здійснював підприємницьку діяльність протягом 2019-2021 років (до отримання відповідного дозволу у грудні 2021 року), тобто здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу.
Припис Інспекції в адміністративному порядку не оскаржувався.
За виявлене правопорушення постановою старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південного округу (Запорізької та Херсонська області) Касілова П.В. від 16.04.2021 № 143/03/2-8, посадову особу ПуАТ «УКРНАФТА» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 притягнуто до адміністративної відповідальності відповідно до статті 78-1 КУпАП.
Штраф у розмірі 136,00 грн сплачено у повному обсязі в добровільному порядку (дублікат квитанції № 0.0.2094854400.1 від 19.04.2021).
14.12.2021 ПуАТ «УКРНАФТА» отримано дозвіл № УА23060110010013081-31 терміном дії по 13.12.2031 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
17.01.2023 Інспекцією направлено претензію № 165/10-06/06/2-34 від 17.01.2023 на суму 80 423,85 грн.
Листом від 15.02.2023 № 01/01/12/06/01-02/04/580 відповідач падав відповідь на претензію в якій зазначив, що вважає необґрунтованими вимоги Інспекції щодо відшкодування шкоди, у розмірі 80 423,85 грн, у зв`язку з чим відсутні підстави для їх задоволення.
З приводу одержання дозволу 20.06.2020 ПуАТ «УКРНАФТА» звернулося через Центр надання адміністративних послуг м. Запоріжжя із заявою 512_0841_2020, яка зареєстрована в Департаменті агропромислового розвитку та захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації 26.06.2020 за № 0511.
17.12.2020 розпорядженням Запорізької обласної адміністрації № 327-Д відмовлено ПуАТ «УКРНАФТА» у видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідача відповідно до заяви від 26.06.2020 № 0511.
06.01.2021 Запорізька обласна державна адміністрація листом № 08-39/0024 повідомила відповідача про те, що при розгляді пакету документів для видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами установлено недостовірні дані. Та повідомлено, що уразі усунення суб`єктом господарювання причин що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п`яти робочих днів з дня отримання заяви та документів від суб`єкта господарювання.
14.12.2021 розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації № 361-д за результатами розгляду заяви ПуАТ «УКРНАФТА», що надійшла через Центр надання адміністративних послуг м. Запоріжжя 12.11.2021 за № 1/06-02/53526 та зареєстрована в Департаменті захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації 12.11.2021 за № 7 зобов`язано видати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан. зобов`язані; здійснювати організаційно-господарські, технічні та ін. заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Згідно з приписами ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватись після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених па те органів виконавчої влади відповідно до закону. несуть відповідальність згідно з законом.
Статтею 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до приписів ст. ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. підлягає компенсації в повному обсязі.
Статтею 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено принцип необхідності повної компенсації заподіяної шкоди внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди. тобто деліктною відповідальністю.
Згідно із ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Згідно із статті 47 Закону України «Про охорону навколишньою природного середовища» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, зараховуються на розрахункові рахунки місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища за місцем вчинення правопорушення.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливо винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи: вину заподіювача шкоди: наявність шкоди; причинний зв`язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Під час проведення перевірки дотримання ПуАТ «УКРНАФТА» законодавства про охорону навколишнього природного середовища встановлено наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення, зокрема: протиправна поведінка відповідача щодо здійснення викидів без відповідного дозволу: здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: завдана шкода, що підтверджується відповідним розрахунком: безпосередній причинний зв`язок між шкодою і протиправною поведінкою (спричинення державі збитків): вина Відповідача, то підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та постановою про накладення адміністративного стягнення за ст. 78 КУпАП, а також фактами добровільної сплати адміністративного штрафу винною особою, не оскарженням результатів перевірки органу контролю Відповідачем та невжитті заходів. спрямованих на уникнення шкідливого результату, що мас наслідком відповідальність Відповідача у вигляді стягнення заявлених збитків, в розмірі 80 423,85 грн завданих державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, які підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу.
З урахуванням наведеного, наявність повного складу цивільного правопорушення, яке полягає у здійсненні викидів в атмосферне повітря без спеціального дозволу, є підставою для стягнення майнової шкоди (збитків), завданих державі, які розраховуються відповідно до Методики, чинної на час проведення перевірки.
Суб`єкти господарювання повинні усвідомлювати наслідки відсутності дозволів та здійснювати дії, спрямовані на вчасне та добросовісне отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами обліку з метою уникнення негативних наслідків, передбачених положеннями статей 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
Отримання відповідачем у подальшому відповідного дозволу не звільняє його від обов`язку відшкодувати шкоди, заподіяної за час неправомірного здійснення викидів без такого дозволу.
Вина державних органів у несвоєчасному отримання відповідного дозволу відповідачем відсутня, оскільки ПуАТ «УКРНАФТА» при розгляді поданої заяви з пакетом документів було встановлено недостовірні дані, та як наслідок первісно відмовлено у видачі дозволу що виключає вину державних органів. Дозвіл видано лише 14.12.2021 після повторного звернення відповідача з заявою та необхідним пакетом документів.
Посилання відповідача на неправомірність розрахунку збитків суд вважає безпідставним.
Розрахунок збитків, які заявлені до стягнення здійснено з урахуванням Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України 28 квітня 2020 року № 277. зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2020 за № 414/34697 (Методика).
Визначення наднормативних викидів наведене у п. 2.1 Методики, відповідно до якої такими вважаються викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Оскільки, інформація про фактичний відпрацьований час в режимі наднормативного викиду (в годинах) по кожному джерелу викиду суб`єктом господарювання не надана відповідачем, згідно із Методикою, фактичний час роботи джерел викиду вважається 24 години на добу та за розрахунковий період становить 13 872 години.
Попередній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами обліку діяв з 08.02.2014 по 07.02.2019. Новий дозвіл одержано зі строком дії з 14.12.2021 по 13.12.2021.
З урахуванням положення п. 3.11 Методики, час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з дати початку вчинення порушення до моменту його усунення з урахуванням фактично відпрацьованого часу.
Інформацію про фактичний відпрацьований час в режимі наднормативного викиду (в годинах) надає суб`єкт господарювання по кожному джерелу викиду (утворення). У разі не надання суб`єктом господарювання інформації протягом 15 календарних днів з моменту отримання письмового запиту (припису) фактичний час роботи джерела викиду вважати 24 годинним на добу.
Тобто час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з дати початку вчинення порушення, а саме за час здійснення викидів без відповідного дозволу, а не з дати складання акту позапланової перевірки як то вважає відповідач.
Відповідно до Додатку № 1 до Методики, у разі чисельності населення до 100 тис.чол. - Кнас (коефіцієнт, що залежить від чисельності жителів населеного пункту та визначається згідно з додатком 1) вважається - 1,00.
Таким чином в даному випадку, неважливо яка чисельність населення смт. Кушугум повинна братися при обчислення розміру збитків - 8015 осіб як зазначено позивачем, або 8181 осіб станом на 8015, Кнас буде дорівнювати - 1,00.
У смт. Кушугум, Запорізького району, Запорізької області, інструментальні вимірювання концентрації забруднюючих речовин в атмосферному повітрі населеного пункту не виконуються, тому значення коефіцієнту Кзі = 1.
Формула розрахунку розміру шкоди більше детально наведена у позові та сам розрахунок додано до позову.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Наведені заперечення відповідачем у відзиві щодо позову спростовуються обставинами справи та наданими доказами.
Суд вважає, що позивачем доведено завдання державі за наднормативними викидами ПуАТ «УКРНАФТА» забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу шкоди у розмірі 80 423,85 грн, які з урахуванням наведених вище вимог чинного законодавства України відповідач повинен відшкодувати. Позов підлягає задоволенню повністю.
Витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» (Несторівський провулок 3-5, м. Київ, 04053, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00135390) в дохід Держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (вул. Незалежної України буд. 72А, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 43877338) збитки, заподіяні навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря у розмірі 80 423,85 грн (вісімдесят тисяч чотириста двадцять три гривні 85 коп.). Видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «УКРНАФТА» (Несторівський провулок 3-5, м. Київ, 04053, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 00135390) в дохід Держави в особі Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (вул. Незалежної України буд. 72А, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035, Україна, ідентифікаційний код юридичної особи 43877338) судовий збір у розмірі 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.). Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 02 серпня 2023 року.
Суддя І. С. Горохов