Постанова № 11256744, 16.09.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2010
Номер справи
2а-4124/10/1670
Номер документу
11256744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-4124/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шевякова І.С.,

при секретарі Саченко Н.С.,

за участю:

прокурорів - Денис Б.І., Снісаренко Ю.Л.,

представника позивача - Серкова Ю.А.,

представника відповідача - Овсепян Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Полтавідо Нафтогазвидобувного управління "Полтаванафтогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта"про стягнення авансового платежу збору за геологорозвідувальні роботи, -

В С Т А Н О В И В:

30 серпня 2010 року прокурор Октябрського району м. Полтави в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нафтогазвидобувного управління "Полтаванафтогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта"про стягнення авансового платежу збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 2 671 390 грн.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те, що прокуратурою Октябрського району м. Полтави в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів проведено перевірку Нафтогазовидобувного управління "Полтаванафтогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" з питань дотримання законодавства про надра в частині своєчасності та правильності нарахування збору за геологорозвідувальні роботи. На даний час за відповідачем рахується заборгованість по сплаті авансових платежів збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 2 761 390 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

В судовому засіданні та у письмових запереченнях представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, у запереченні на позовну заяву посилався на те, що відповідно до Закону України "Про систему оподаткування" збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, належить до загальнодержавних податків і зборів. Постановою КМУ від 29.01.1999 року № 115, передбачено, що розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються надрокористувачами протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, органам державної податкової служби за місцем родовища корисних копалин. Відповідно Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, не передбачено авансових квартальних внесків збору за геологорозвідувальні роботи, як цього вимагає Постанова КМУ від 29.01.1999 року № 115. Крім того відповідно до Закону України "Про систему оподаткування, ставки, механізм справляння податків і зборів не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування, в тому числі Постановами КМУ.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Нафтогазовидобувне управління "Полтаванатогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код 00135390), зареєстроване Шевченківською у місті Києві державною адміністрацією 31.03.21994 року без права юридичної особи, та є структурною одиницею (філіалом) Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта".

Нафтогазовидобувне управління "Полтаванатогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" взято на облік платника податків у ДПІ у м. Полтаві 02.04.1992 року за № 58.

Зігдно із пунктом 1.6 Положення Нафтогазовидобувного управління "Полтаванатогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта", відповідач є провідною організаційною ланкою ВАТ "Укрнафта" з питань комплексного освоєння нафтових та газових робовищ, видобування нафти та природного газу.

Відповідно до статті 33 Кодексу України про надра, збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах, і спрямовується до державного бюджету. Нормативи збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та порядок їх справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 1999 р. N 115 "Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, та його справляння", наказом Комітету України з питань геології та використання надр, Державної податкової адміністрації України від 23 червня 1999 року N 105/309, затверджено Інструкцію про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету (надалі по тексту - Інструкція), яка визначає єдиний порядок обчислення і сплати збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, складання розрахунків та їх подання до органів державної податкової служби.

Згідно пункту 5.1 Інструкції, надрокористувачі самостійно обчислюють збір за кожний звітний квартал виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів.

За четвертий звітний квартал збір обчислюється виходячи з обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин з урахуванням уточнених їх обсягів після закінчення року, нормативів збору з урахуванням індексу інфляції та коефіцієнтів.

Пунктом 6.1 Інструкції визначено, що платники складають розрахунок збору за геологорозвідувальні роботи щоквартально за формою, що наведена у додатку 2 до Інструкції.

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що надрокористувачі сплачують авансові квартальні внески збору до 20 числа третього місяця звітного кварталу і до 20-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, у розмірі однієї третини суми збору, визначеної у попередньому розрахунку.

Авансові внески розраховуються платником збору самостійно у розмірі одної третини величини збору, нарахованої за попередній звітний квартал.

Сума збору в повному обсязі, обчислена відповідно до розрахунку за звітний (податковий) квартал (з урахуванням фактично внесених авансових платежів за цей квартал), сплачується протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу), за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби).

За рішенням нафтогазовидобувного підприємства збір можуть вносити безпосередньо його філії, які мають поточні рахунки, за місцем податкової реєстрації таких філій.

Судом встановлено, що заборгованість відповідача по сплаті збору за геологорозвідувальні складає 2 671 390 грн.

Сума збору за геологорозвідувальні роботи, що стягується за даним позовом підтверджена копіями розрахунків збору за геологорозвідувальні робот, виконані за рахунок державного бюджету, наявними в матеріалах справи.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем сума заборгованості по сплаті збору за геологорозвідувальні роботи на момент розгляду справи в добровільному порядку не сплачена та складає 2 761 390 грн.

Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач довів суду обгрунтованість та правомірність позовних вимог, у той же час відповідачем не обгрунтовано та не доведено своїх заперечень.

Суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Нафтогазовидобувального управління "Полтаванафтогаз" Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" (ідентифікаційний код - 22525915) на користь Державного бюджету України авансовий платіж збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 2 761 390 грн. (два мільйони сімсот шістдесят одна тисяча триста дев'яносто гривень).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 20 вересня 2010 року.

СуддяІ.С. Шевяков